פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
טוביה פרילינג: מי אתה לאון בֶּרזֶ'ה?
דוד סיון (יום שלישי, 05/01/2010 שעה 15:00)


טוביה פרילינג: מי אתה לאון בֶּרזֶ'ה?

ד''ר דוד סיוןאַל תָּדִין אֶת חֲבֵרְךָ עַד שֶׁתַּגִּיעַ לִמְקוֹמוֹ (מסכת אבות ב', ה').
המאמר מבטא את ההתרשמות שלי מספרו החדש של פרופסור פרילינג (מי אתה ליאון בֶּרזֶ'ה, סיפורו של קאפו באושוויץ, היסטוריה, פוליטיקה וזיכרון, הוצאת רסלינג, 2009) שעניינו בירור השאלה מה ומי היה אליעזר, בנו של יצחק גרינבוים. זהו מחקר ייחודי המבוסס על תיעוד מגוון ונרחב. ייחודו הוא בכך שהוא מושתת בעיקר על תיעוד משני הליכים משפטיים שנערכו לאיש לאחר המלחמה שלא פורסם קודם לכן. פרופסור פרילינג אימת את התיעוד הזה מול התיעוד הגרמני במוזיאון אושוויץ. התוצאה היא מחקר מעמיק, נרחב ואמין מאד למרות שהוא לא מספק תשובות חד משמעיות לשאלות החשובות.

העניין שלי בפרשה נובע מן העובדה שהמחנך שלי בסוף תקופת התיכון היה בנימין (בניו) גרינבוים, שנחשב אז לדמות נערצת על הדור הצעיר. הוא היה האח הבכור של אליעזר. הופעת הספר היתה למעשה הזדמנות עבורי ללמוד על ההיבט הזה בחיי האנשים שקרובים אלי.


פולניה, צרפת וספרד

אליעזר גרינבוים נולד בשנת 1908, הפך קומוניסט כבר בגיל 17. על הרקע הזה הוא נשפט על פעילות מחתרתית ונכלא כבר בגיל 19, בעקבות הלשנה שמקורה בחוגי המפלגה. ... כבר אז קנה לעצמו אליעזר הצעיר שם של מערער על מנהיגות התא והספיק לרכוש לעצמו שונאים שחששו מעצמאות מחשבתו, מביקורתיותו ומלשונו החדה (עמ' 19). זהו מאפיין בולט, ''בעיה'', שילווה את אליעזר וכנראה ישפיע מאד על גורלו. העובדה הזאת לא הפריעה לו לעסוק בארגון חיי האסירים הפוליטיים בכלא לנצ'יצ''ה לשם נשלח. כאשר הוא השתחרר בשנת 1931 הוא הוברח לצרפת. בפריז הוא הצטרף לפעילות המפלגה הקומוניסטית ובין חבריו בתא המפלגה שם הוא פוגש דמויות שכבר פגש והכיר בפולין. במקביל לפעילות הפוליטית הוא משלים לימודי משפטים ובשנת 1936, בגיל 28, הוא הוסמך כעו''ד (עמ' 37).

בשנים 1938 – 1939 אליעזר משתתף במלחמת האזרחים בספרד. בעקבות התבוסה הוא חוזר לצרפת. אבל שם, יחד עם לוחמי חופש אידיאלסטים אחרים, הוא נעצר במחנה ''סיינט סיפריין'', עד שבמרץ 1939, הוא הורשה לשוב לפריז. אליעזר חזר לפעילותו הפוליטית ולעבודה בעיתון.

באפריל 1941 אליעזר נעצר על ידי המשטרה. הסיבה שנמסרה לו ולקומוניסטים אחרים היתה פעילות מחתרתית והשתתפות במלחמת ספרד. לאחר מספר שבועות ב''טורל'' הוא וחבריו מגיעים אל המחנה שנקרא ''בון לה רולאנד''. כבר בראשית הדרך המחבר חושף בפנינו את שמות חברי קבוצתו, מהתא הקומוניסטי הפולני בפריס כי יש להם תפקיד חשוב בעלילת חייו של אליעזר (עמ' 80).

בתחילת הדרך בוחרים חברי הקבוצה הקומוניסטית באליעזר להיות ראש בלוק (צריף) ובהמשך לראש המחנה כדי שייצג אותם, ואת האסירים היהודיים, בפני שלטונות המחנה. אליעזר נבחר בגלל התחושה שהוא ניחן בכישורי מנהיגות טבעית. תפקידו כלל טיפול בצרכי האסירים כולל מאבק לשיפור תנאי החיים מול השלטונות, ואירגון חיי החברה ואירועי התרבות במחנה. בתוך כל זאת הוא ניהל פעילות מחתרתית שאחד מיעדיה היה לארגן בריחות מהמחנה. אליעזר לא הסתפק באירגון אלא לקח חלק פעיל בפעילויות החברתיות-תרבותיות עצמן.

החודשים בבון לה רולאנד היו תקופה ''נעימה'' לעומת מה שחיכה לאליעזר וחבריו באופק. כבר אז הוא עורר סערה בין חבריו חסידי בריה''מ. באחת ההרצאות שאליעזר נשא בפני חבריו על המצב המדיני, נוצר רושם שהוא מטיל ספק ביכולתה של בריה''מ לנצח את האויב הנאצי. דבריו אלה עוררו סערה ובכרטיס ההתנהגות של אליעזר נרשם כשל. ה''חטא'' הזה, רדף אותו לאן שלא פנה. לקראת סוף יוני 1942 אליעזר וקבוצתו מגורשים למחנות הריכוז, כאשר רבים מהם הגיעו לאושוויץ, בפולניה שממנה ברחו לפני המלחמה.


אושוויץ-בירקנאו

ב-‏30 החודשים הבאים עסקו חברי הקבוצה במלחמת הישרדות אכזרית במערכת המחנות אושוויץ-בירקנאו. במציאות הזאת חברי הקבוצה קומוניסטית-פולנית בקשו לדאוג למינויו של אליעזר לתפקיד קאפו בבלוק מס' 9 בבירקנאו, בגלל הכרותם רבת השנים עם אליעזר ובזכות נסיונו ''המקצועי'' במחנה בון לה רולאנד. אליעזר מנסה להתחמק אבל חברי הקבוצה פונים בכל זאת למפקד שימנה את אליעזר. לאליעזר לא נותרה ברירה והוא מבין שעליו לקבל את הדין, אחרת חייו יהיו בסכנה.

כחלק מרכזי מתיאור חיי היומיום של אליעזר, המחבר מתאר בפירוט רב את שמות חברי הקבוצה, מיקומם במחנה והתפקידים שלקחו על עצמם. בהמשך כאשר הוא מתאר את הבירורים והבירורים המשפטיים שנערכו לאליעזר המידע הזה יאפשר הערכת עדותם מול עובדות המציאות. הקבוצה פועלת להגדלת מספר התפקידים שבידיה על חשבון קבוצות אחרות ובמיוחד כדי להחליף פושעים פליליים.

האסירים לא הסתפקו בהשתתפות בניהול חיי היומיום כפי שקובעת הנהלת המחנה. לאט, לאט מתגבשות הקבוצות השונות, במיוחד קבוצתו של אליעזר, לפעילות מחתרתית. הקבוצות האלה הקימו אירגון גג בינלאומי.

לאחר כמה חודשים בתפקיד הוא הצליח להשתחרר ומתמנה לתפקיד אחר במערכת – רשם בבלוק אחר ונפרד מחבריו בבלוק 9. אליעזר הרגיש הקלה כי הוא כבר לא הוא מנהל את חיי היומיום של האסירים. אך גם בתפקיד הזה יש לו השפעה על גורל האסירים. לא עובר זמן רב ואליעזר נקרא על ידי חברי הקבוצה, לחזור לתפקידו הקודם בבלוק 9.


יבישוביץ

בערך במרץ 1944 התברר לאליעזר שמעבירים אותו למחנה אחר בתוך המערכת אושוויץ-בירקנאו. המחנה הזה הוקם במרחק של כ-‏7 ק''מ מצבר המחנות (אושוויץ-בירקנאו) הראשי. יעדו הראשי של המחנה היה להעביד את האסירים במכרות הפחם שהפעילה התשלובת ''מפעלי הרמן גרינג''.

גם ביבישוביץ פעלו תאי מחתרת שהיה להם מידע על המתרחש בתאי המחתרת במחנות האחרים. האסירים נעזרו בעובדים שבאו מחוץ למחנה כדי ליצור קשרים עם אנשים ואירגונים מחוץ למחנה ולנצלם לצרכיהם. למרות שמצב האסירים היה בכי רע אפשר להעריך שהעובדה שהמחתרת השיגה השפעה או שליטה בבעלי התפקידים מנעה התדרדרות נוספת (עמ' 126). תאי המחתרת עסקו גם במיתון התנהגותם של הקפואים, בהשגת תוספות מזון, באירגון בריחות ובנסיון לחבל במידת האפשר בעבודת המכרות ועוד.

אליעזר ניסה להתחבר לפעילי תאי המחתרת כדי לתרום את חלקו אך מקבל כתף קרה. כל זה קרה למרות שהוא הגיע למחנה עם סוג של ''חותמת כשרות'' ממנהיגם (יאנקל האנדלסמן) בתקופת פריז (עמ' 130). הוא קושר את זאת לשמועות ששמע עוד בבירקנאו בדבר בדיקה שנערכת, שלא בפניו, על אופן תפקודו כראש בלוק. גם לשם רדפו אותו שמועות על פגמים חמורים בהתנהגותו ובתוכם מה שנראה כקשריו ההדוקים עם הנאצים ועם גורמים מפוקפקים אחרים (עמ' 123). זה כמובן מסביר את הקשיים בהם נתקלו מאמציו להשתלב במערכת הפוליטית-חברתית במחנה. גורם נוסף שהפריע היתה העובדה שהוא הגיע הרבה אחרי הראשונים (שהגיעו באוגוסט 1942) והרבה לאחר שהם כבר הספיקו להתארגן.

אליעזר גם ניסה לברר מה מסתירים ממנו ומה היו תוצאותיה של הבדיקה. התשובה שהוא קיבל היתה מעורבת אבל היו (למשל ויקטור מאליק) שאמרו לו שוועד המפלגה הטיל עליו חרם על 'הריגה, עינוי והכאת חבריו המסכנים במחנה בירקנאו' (עמ' 131). מתפתחת אצל אליעזר התחושה כי מעשים שעשה במסגרת התפקידים שמילא... מלווים אותו כעננה שחורה וכבדה (עמ' 132). הקורא מבין שמצבו של אליעזר לא ברור. מצד אחד התדריך שקיבל עם צאתו מבירקנאו ו''חותמת הכשרות'' שיש בידו מסמנים שהכל בסדר. מצד שני בקבוצת ההזדהות הטבעית שלו דוחים אותו ומסתייגים ממנו. לכן כאשר קוראים את הדברים מקבלים תחושה שבין חבריו הקומוניסטים מתארגנת קנוניה בולשביקית.

בתוך זמן קצר מתברר לאליעזר שיש לו סיבה לדאגה לעתידו ביבישוביץ. בצר לו אליעזר העדיף אליעזר לשמור על ''פרופיל נמוך'' בקשריו עם תאי המחתרת של חבריו (הקומוניסטים); הוא העדיף לפעול באופן עצמאי ליצירת קשרים עם החוץ. גם ביחס למחנה הזה מספר לנו המחבר על הנפשות הפועלות; על האנשים שמילאו תפקיד בניהול חיי היומיום של שאר האסירים; על אלה מביניהם שאליעזר פגש ועל תפקידם בחיי היומיום, במיוחד בתאי המחתרת, ועל קשריהם (בעבר ובהווה) איתו.

בראשית ינואר 1945, כותב פרילינג, כבר אי-אפשר היה להתעלם מההפצצות של האמריקאים במחנות קרובים, ומההתקדמות-התקרבות הצבא הסובייטי. הנאצים החלו להבין שימיהם ספורים. למרות זאת הם לא רצו לוותר על השמדת היהודים ששרדו עד אז במחנות. ''הפטנט'' שלהם היה צעדות מוות. למעשה מדובר היה ב''סתם'' העברת אסירים ממחנה ריכוז למחנה ריכוז אחר: מאושוויץ לבוכנוולד ומטהאוזן, מבוכנוולד לברג-בלזן וממיידנק לאושוויץ וכו'. למשימה הזאת היתה מטרה אחת באמצעות תלאות המסע בשיא החורף. כל מי שלא יכול היה להמשיך בצעדה נרצח ביריות.

המחבר מספק לנו כמה נתונים דמוגרפיים: ביוני 1944 היו ביבישוביץ כ-‏3,000 אסירים ובמפקד לפני היציאה לצעדת המוות נותרו רק 1948. מתוך אלה הגיעו לבוכנוולד, שרדו את צעדת המוות רק כ-‏500 אסירים ואליעזר ביניהם. רק כ-‏25% אסירים שרדו את צעדת המוות במהלך השליש האחרון של ינואר 1945 (עמ' 133 – 135). בדרך לבוכנוולד, בקטע הנסיעה בקרונות רכבת פתוחים (בשיא החורף) דאג אליעזר וטיפל לפחות באחד מחבריו שהיה חולה. הודות לטיפולו של אליעזר האיש ניצל (עמ' 140).


בוכנוולד

בבוכנוולד, מערכת של כ-‏130מחנות, היתה עבודת המחתרת יחסית פשוטה יותר משום שהמצב בחזית פגע במוטיבציה של הנאצים שהחלו (גם כל אחד מהם באופן פרטי) לחשוב על הישרדותם. גם בבוכנוולד פעלו תאי מחתרת שהתפלגו לפי הלאום והגישה הפוליטית של חבריהן. כמו בבירקנאו מקודם בין המטרות העיקריות של תאי המחתרת בבוכנוולד היו לשבש את תיפקודם של המנגנונים הנאציים כאשר במוקד היה שיבוש הליכי הפינוי שלאחר ''צעדות המוות'' שמטרתם היתה להרחיק את האסירים מסכנת הכיבוש ולהמשיך בהשמדתם, אפילו עד הרגע האחרון. בתקופה הזאת נהרגו כ-‏55% מכלל האסירים שעברו במחנה – פעילות השיבוש השפיעו לטובה על שיעור הניצולים (עמ' 139).

מטרה נוספת של תאי המחתרת היתה לחבל בפעולת מפעלי החימוש בהם עבדו האסירים ובאירגון מאגר נשק לעת הצורך. הנשק יועד לבצע השתלטות על מערכת המחנות עוד לפני הכיבוש כדי ללכוד עשרות אנשי אס-אס שלא הצליחו לסגת או לברוח מהמחנה.כאשר הגיע לבוכנוולד, החל אליעזר לחפש את האנשים שהכיר, בעיקר אלה שפעלו בתאי המחתרת במקום. כמו גחלילית הנמשכת לאור, כך גם הוא נדחף ונמשך אהדדי אל אותם אנשים ואל אותם תפקידי הנהגה ומחתרת אשר תוך כמה ימים הוא מצאם והם מצאו אותו (עמ' 136). למרות הבלגן שאפיין את התקופה הוא שוב התמקד בפעילות המחתרתית וזו הגלויה של חבריו ובהסכמתם. מצד שני השמועות וההאשמות שליוו אותו עוד מבירקנאו המשיכו להתעבות ולצבור תאוצה. לאט, לאט ... התברר לאליעזר שהעננה שריחפה מעל לראשו לא רק שלא התפזרה, אלא שהיא התגלגלה בעננה שהיתה דחוסה ואפלה עוד יותר (עמ' 140). במהלך התקופה היה אליעזר קורבן למעשה לינץ' כחלק פרטי ממעשי הנקמה הרבים שבוצעו נגד נושאי תפקידים למיניהם.

מתוך רצון להבין את העניין פנה אליעזר הנהגת תא המפלגה הקומוניסטית הפולנית במחנה וביקש שיערך לו בירור רשמי, גלוי ויסודי. בעקבות הפניה החל בירור שני, אלא שהפעם פרטיו ועיקריו היו שקופים לאליעזר במידת האפשר.

בירורים, ''משפטי חברים'', כאלה התנהלו במחנות שונים בחודשי קיומם האחרונים. תא המפלגה הקומוניסטית בחר שלושה חברים שערכו את הבירור ואיתרו את המאשימים וההאשמות. מקורן העיקרי של ההאשמות היה מתוך שרידי הקבוצה הצ'כית שהגיעה לבלוק 9 בבירקנאו כאשר אליעזר היה קאפו. הרשימה שהוכנה לא היתה מחמיאה במיוחד והיא כללה גסות רוח והכאת אנשים ללא סיבה, העדפת פולנים והתעללות בצ'כים, גניבת מנות מזון מאנשים והשתתפות בסחיטת כספים ודברי ערך. אליעזר הודה רק בחלק מהמעשים שיוחסו לו, 'היו לו שלושה שבועות שחורים'. הוא טען שהיו לו כמה מקרים שהיכה אסירים אבל שבהמשך השתפר המצב בבלוק.

מה שבלט בבירור הזה היה שלאחר התקופה השחורה הזאת הוא התבקש על ידי אדם מוערך (דימנסקי), שגם היה הממונה עליו באותה העת, להמשיך למלא תפקידים במחנה. בסופו של דבר סיכמו שופטיו שהם לא רואים שאפשר ליחס לו משהו יוצא דופן על רקע המציאות של בעלי התפקידים – כנראה שהם זיכו את אליעזר מחמת הספק.

התוצאה היתה שהותר לו לחזור לפעילות הערה שהתנהלה בתא המחתרת המפלגתי. כחלק מפעילות זו אליעזר שותף בסוד התוכנית להשתלטות מזוינת – הוא כנראה היה אחד מראשי הפעילות המחתרתית ואף היה חלק מנציגות התא בהנהגה הבינלאומית של המחתרת. בנוסף הוטלה על אליעזר שליחות על ידי הממשלה הפולנית הגולה: הוא מונה כשליח מנגנון התעמולה של המפלגה בפריז שתפקידו היה לשכנע גולים לחזור לפולין ולהשתתף בתהליכי קידום החזון. תפקיד זה היווה נקודת זכות בברורים, או ובמשפטים שמסתבר, עוד יבואו.

היה בבוכנוולד עוד הליך ברור עם אליעזר. הקבוצה הלאומנית (מרכז-ימין) התלוננה על העקפת הקומוניסטים על פני הלאומנים. אבל העדפה מן הסוג הזה קיימת בכל מצב לא כל שכן בתוך מלחמת השרדות. גם הבירור הזה הסתיים ללא הרשעה.על פי התפתחות הדברים המתוארת בפרק על תקופת בוכנוולד, היה לאליעזר בסיס להעריך שמצבו עוד ישתפר. אבל כפי שמספר לנו טוביה פרילינג הסיבוב הבא (הרביעי) של ברורים כבר החל לצבור תאוצה.


משפט החברים

ההליך המעין משפטי שהחל כבר בסוף מאי 1945 נוהל על ידי ועדה מטעם המפלגה הקומוניסטית הפולנית בוורשה, בוכנוולד ופריז והסתיים בספטמבר של אותה השנה. הפרוצדורה התנהלה בכתב ובעל פה וחלקים ניכרים ממנה לא היו שקופים לאליעזר – הוא לא היה נוכח. התהליך כלל הצגת האשמות, גביית עדויות וחקירת עדים. הצהרת הפתיחה של גרינבוים, שאלות כלפיו והתכתבות עמו נפרסו מ-‏3ביוני ועד 22 באוגוסט, וב-‏13 באוגוסט נערכה לו חקירה צולבת... האשמות שהועלו עתה היו הרבה יותר מפורטות, מערך העדים צפוף יותר,... הפעם גם תשובותיו של אליעזר להאשמות היו מפורטות יותר, וקשה שלא להתרשם הן מרמת בקיאותו במתרחש בפעילות המחתרתית באושוויץ והן ממידת מרכזיותו באירועים (עמ' 147).

פרילינג משרטט מעין ''כתב אישום'' שכלל חטאים אידיאולוגיים, אלימות מילולית וגסות, מניעת עזרה מחברים לתא, גניבת מזון, מניעת טיפול רפואי, התעללות באסירים, הכאת אסירים בצורה חמורה, שליחת אסירים לתאי הגזים ושותפות בהריגה או ברצח. מהצהרת הפתיחה שלו, עולה בקיאותו של אליעזר בנעשה סביבו ובמפלגה. הבקיאות הזאת מתייחסת גם לאירועים ולמציאות שקדמו למלחמת העולם, והם משתרעים על פני תקופה ארוכה יחסית שהחלה בראשית שנות ה-‏30 בפריז דרך מלחמת האזרחים בספרד, מחנה בון לה רולאנד בצרפת וכמובן בבירקנאו. מדברים אלה על הבירור המפלגתי (פרק 11), מתברר שאליעזר לא היה דמות שולית בין האסירים שבמערכת המחנות באושוויץ-בירקנאו, עד שהגיע ליבישוביץ.

מהצהרת הפתיחה ניתן לראות שעמדתו מעוגנת ברקע הכולל של האירועים ושבקיאותו בפעילות המחתרתית היא רבה. מתבררים קשריו עם שותפים לדרך כולל אותם אנשים שהיו דמויות מרכזיות בין העדים. ברור היה לאליעזר שבקבלו את התפקיד הוא נעשה חלק ממערכת הרדיפות של האס-אס... את זה לקחנו בחשבון כבר בתחילת שהותנו בבירקנאו... כחלק מההחלטה המודעת להוות חייץ בין מפקדי המחנה ואסירי הבלוק וכדי ... לעשות כל שאפשר כדי להציל,... קודם כל את חברי הקבוצה (עמ' 153).

יש בדברים האלה הסבר ''מניח את הדעת'' מדוע מדי פעם חייב קאפו להכות אסירים. הרי אחרת הפרת כללי הצריף היתה עשויה לגרור טיפול הרבה יותר קשה (כולל הרג ורצח) אם היתה נשארת לטיפולו של מפקד הבלוק. חלק ממעשיו למען אסירים אחרים ''זיכו'' אותו בנחת זרועו של מפקד הבלוק האכזר. אליעזר ציין כי תיאורו בכתב האישום כאדם נקלה לא מתיישב עם העובדה הזאת ועם עוצמת מעורבותו בלב הפעילות החשאית. כך גם העובדה שחבריו לדרך הם שדאגו שימונה לקאפו לא רק פעם אחת מקרית.

אליעזר העלה בהצהרה הזאת גם את הסוגיה העקרונית: האם מותר לחברי המפלגה במחנות לקבל את התפקיד של מנהל בלוק, קאפו, או של מנהלי עבודה ולהפוך את עצמם לחלק ממכונת הרדיפות וההשמדה. הוא טען כי טקטיקה זו אפשרה לעשות הרבה טוב ובשורה הראשונה להציל את הצוות (עמ' 174) מדוע קודם את הצוות? התשובה שלי [דוד סיון] היא שבמלחמות ההישרדות, ולא רק בהן, 'עניי עירך קודמים'. הדילמה שניה הקשורה ב''לקיחת תפקיד'' נעוצה בהעדר היכולת לעצב את כללי המשחק שהכתיבו הנאצים. מצד שני בלי שינוי הכללים ברור שהצלת אחד באה על חשבון אחד אחר. מכך נובעת המסקנה שבעל התפקיד היה צריך להפעיל כוח כי אחרת הנאצים (שהעדיפו למנות פושעים) היו מונעים מן האסירים להשתלב במערך הזה כדי לעשות טוב ולהציל את הצוות. כדי לא להשאיר ספק אליעזר סיפק רשימת עדים שלדעתו היו אמורים לדעת מה עשה ומה לא, כי הם היו איתו בחלקים משמעותיים של התקופה הרלוונטית.

פרילינג מציג פרטי פרטים ממהלך החקירה כדי לרדת לשורש ההאשמות ולהבין את משמעות המסקנות, פסק הדין, של החוקרים. מן התיעוד הנרחב של עמדתו של אליעזר ועמדותיהם של העדים בהליך מתברר שמדי פעם עמד אליעזר במבוכה גדולה: גם העובדות,... וגם הפרשנויות שהעלו העדים היו לא פעם שונות מאד ממה שאליעזר הביא גם בהצהרת הפתיחה וגם בשלבים אחרים. אבל ממשיך המחבר ומדגיש כי היו גם כאלה שעמדו לצידו, בגלוי, באופן הישיר ביותר, ותמכו בגרסתו (עמ' 176). למרות העדויות התומכות מתקבל הרושם שבפועל אליעזר מודר מפעילות התא המפלגתי בשלב די מוקדם לאחר התארגנותו בסמוך לבואם לאושוויץ-בירקנאו ביוני 1942. מנגד מעדותו של עד מרכזי (עמנואל מינק) עולה דווקא העובדה שהתא התארגן רק בקיץ 1943 (עמ' 203).

אליעזר נלחם על חפותו מול ההאשמות שהיו כבדות ביותר. עדות על תחושתו שמצבו בעיני החוקרים חמור ובמקביל על אמונתו בחפותו היא הבקשה-תביעה להחזירו לפולין לאלתר, גם אם הם סבורים שהוא בן מוות (עמ' 209). הבקשה הזאת נכללה במכתב שכתב לחוקריו ביולי 1945. אבל לאחר הליך שהיה שקוף רק באופן חלקי קבעה הועדה את מסקנותיה, את פסק הדין (עמ' 223 – 224) שלה שהיה חריף וחד משמעי שעיקריו מוצגים להלן:
  1. בהרצאה בבון לה רולאנד העיז אליעזר לדבר על מפלה אפשרית של בריה''מ – יצר פאניקה.
  2. אליעזר נמצא אחראי ישיר להריגתם של מאות אנשים באמצעות אלה ושלח אנשים לגז כשהיה יכול להצילם.
  3. אליעזר היכה אנשים באכזריות ובכך גרם למותם של מאות.
  4. אליעזר נמצא אשם באנטישמיות יהודית.
  5. אליעזר הקפיד לבצע את פקודות האס-אס. הרי העובדה שתמיד היה מפקד בלוק... מאשרת את חוות דעתם של מאשימיו,... (עמ' 224).
  6. לא המפלגה היא שהחזירה אותו לפעילות בבוכנוולד אלא התערבות אישית של שני חברים.
פסק הדין תמוה בעיקר בגלל הקביעה הלא נכונה שאליעזר תמיד היה ראש בלוק. בלט בו גם חוסר ההתייחסות לדברים שאליעזר כתב או אמר במהלך תקופת החקירה; כאילו כל אשר אמר להגנתו היה מופרך עד כדי כך שלא היה ראוי להזכירו בפסק הדין. לא היה בפסק הדין כל זכר לבקיאותו במה שהתרחש במהלך תקופת שהותו בבירקנאו. על רקע פסק הדין החמור – הריגת מאות אנשים (2#, 3#) תמוהה העובדה שהחוקרים לא קיבלו את בקשתו לחזור לפולין 'גם אם הוא בן מוות'. לכן למרות שקשה לטעון ''הוא זכאי'' הרי שקשה להשתחרר מהתחושה שפסק הדין נתפר מראש.

''חבר השופטים'' לא הסתפקו בכך והוסיפו עוד כמה מילים בכתב יד ''הבהרה''. מכתב היד עולה שאליעזר בעצם לא היה ממש שייך למפלגה אלא בתקופה קצרה בשנים 1937, 1938. נטען שם שהוא הוצא מהמפלגה בעקבות שבירתו בתקופת מעצרו בלצ'יצ'ה לפני בואו לפריז.

גזר הדין היה חד וקצר: גרינבוים הוציא את עצמו מחוץ למסגרת המפלגה ולעולם לא יוכל לחזור אליה.


הבירור המשפטי בצרפת

בראשית הקיץ של 1945 הגיע אליעזר לצרפת כאחד מעשרות אלפי עקורים-פליטים, כאשר צרפת מתקשה לספק את צרכיהם של בניה הצרפתים. הם ביחד עם הזרים היוו נטל כבד על צרפת (ועל ארצות אחרות). בפריז, בה הוא מתגורר, נערכים ''משפטי הבוגדים'' – משפטו של הגנרל פטן ומשפטיהם של אנשי משטרו. תשומת הלב של התקשורת והציבור התמקדה בשאלות הקשורות בהעמדתם לדין. זו ודאי לא היתה אווירה נוחה עבור אליעזר וזה אולי מהווה הסבר נוסף לבקשתו (שנדחתה) שיחזירו אותו לפולין.

המציאות בה נמצא אליעזר מכבידה הרבה יותר. תוצאות הברור שעורכת לו המפלגה מאיימות לנתק אותו ממרכז חייו – המפלגה. בפריז, בעקבות הברור, בחרו ''חבריו'' להתרחק ממנו. למרות הבידוד ניסה אליעזר למלא את התפקיד התעמולתי שהוטל עליו על ידי המפלגה בפולין. כך בסוף אוגוסט בדרכו לעבודתו, לא רחוק מביתו הוא שמע צעקות: עצרו אותו! עצרו אותו! הנה הרוצח מאושוויץ(עמ' 239). השניים שעוררו את המהומה שנוצרה ואת מעצרו של אליעזר היו: יעקב ז'בה ואליהו פאקין שטענו שהם מכירים את אליעזר מבירקנאו. למעשה מאותו היום נאלץ אליעזר להתמודד עם תהליך משפטי נוסף, החמישי.

בניגוד לברורים הקודמים הפעם היה ההליך המשפטי הוגן, שנוהל בפיקוח של שופט חוקר, עם תביעה והגנה כפי שראוי שיהיה בהליך משפטי. בעמודים הבאים מפרט המחבר, טוביה פרילינג, את העדויות החשובות ומתאר את העדים. מסתבר שחלק מהעדים שהשתתפו בברור הפולני שינו את עמדתם – הפעם עמדתם היתה הרבה יותר לטובת אליעזר. עוד התברר שחלק ניכר מהאנשים האלה הציגו ''עדויות שמיעה'' בלבד. מצד שני חלק מאותם אנשים שהכירו את עברו של אליעזר מנסיונם האישי תיארו את אליעזר כדמות חיובית.

בשלב הראשון התברר שלפחות חלק מעדותם של ז'בה ופאקין היתה ''עדות שמיעה''. מסגיריו של אליעזר הודו בפני בית המשפט שלא היו בבלוק של אליעזר, הם לא ראו בעיניהם את מה שהם מייחסים לו ובמה שהם ייחסו לו, היו לו תשובות... (עמ' 249). הסתבר שהפרשה הרבה יותר מורכבת ממה שהציגו המאשימים. עוד הצליחה ההגנה להראות שיש משהו שמונע מעדים להעיד.

המאמצים של המשפחה, הסנגור אנדרי באלו ומקורביה הופנו עתה לחיפוש עדי הגנה כדי לשפר את מצבו של אליעזר. בסופו של דבר המאמצים נושאים פרי – נמצאו עדים כאלה. עדים אלה נתנו אישור לדבריו של אליעזר כדלקמן: אליעזר מונה ביוזמת חבריו, בלוק 9 תחת השפעתו של אליעזר היה הטוב ביותר במחנה, אליעזר לא הרג איש והשתתף בעבודה האנטי-נאצית (אירגון בריחות), הוא עזר לאסירים במיוחד לאלה מבון לה רולאנד, אליעזר הציל אסירים ואליעזר גם הוכה באכזריות על ידי מפקד הבלוק (עמ' 293 – 295). עדויות אלה ועדות נוספת שבעצם הברור שנערך בבוכנוולד לא העלה דבר, שאליעזר הורשה להשתתף בפעילות מחתרתית ועזר לאסירים, שינו את מצבו לטובה. כתוצאה הוא רכש שם חברים רבים במיוחד מבין אלה שהיו חבריו לנשק בספרד (עמ' 304).

למרות האווירה הנקמנית שאפיינה את פריז ואת צרפת בכלל, העדויות האלה העמידו את פסק הדין בברור הפולני באור לא חיובי. מסתבר שכאשר ההליך המשפטי היה יותר הוגן, ומשקלן של עדויות השמיעה נלקח בחשבון, התוצאה היתה יותר מאוזנת. פתאום אליעזר הוא כבר לא מפלצת אכזרית ואולי, רחמנא ליצן, אנושי. למרות שהם התחילו הליך משפטי, הצרפתים כנראה לא ממש רצו למצותו עד תומו: באביב 1946הם הודיעו שאין בסמכותה של מערכת המשפט הצרפתית לדון במעשים שהתרחשו בחו''ל, על ידי אזרח זר (אליעזר), כנגד זרים אחרים.

זה היה מעין נצחון פירוס משום שהתברר שלא רק הפולנים לא רוצים בנוכחותו, אלא גם הצרפתים לא. נוצר הצורך לחפש ארץ מקלט. בתאריך סמלי, הראשון במאי, מגיע אליעזר לארץ ישראל עם סרטיפיקט שניתן לו על ידי אגודת ישראל.


בארץ ישראל

השמועות הרעות על עברו של אליעזר הגיעו לארץ עוד לפני אליעזר – השמועות רדפו אותו גם לארץ. העיתונות, הפוליטיקאים ובתי המשפט עסקו בנושא בעלי התפקידים במחנות הריכוז באינטנסיביות רבה במהלך העשור הראשון והשני לעצמאות ישראל. יותר מאשר במהלך תהליכי הברור הקודמים מעמדו הפוליטי של יצחק גרינבוים (בעבר ובהווה) הפך את הפרשה הפרטית של אליעזר לפרשה ציבורית.

אליעזר חש את הצטברות השמועות והעדויות וכנראה הבין שצפויים לו ימים קשים גם בארץ. באווירה שנוצרה הוא העדיף לבלות את מרבית זמנו בבית הוריו בירושלים ולהקדיש את עיתותיו לכתיבה שכנראה החל בה עוד בכלאו בצרפת. מטרתו היתה, כך נראה, להיחלץ מטיפולן של רשויות חוק ומענישה ולהחזיר את עצמו למעמד לגיטימי בחברה, ובעיקר את האמון בגירסתו שפעל נכון. כפי שמספר לנו המחבר, אליעזר עשה זאת בגילוי לב ובצורה ברורה ורהוטה. להלן קטע מהמשל והנמשל שכתב כדי להסביר את מהותן של הדלימות איתן התמודד כקאפו בחיי היום-יום:
כל אחד מאתנו בוודאי ראה בקולנוע תמונות של אוניית נוסעים הנטרפת בלב ים. בהלה על הסיפון; הנשים והילדים קודמים; המון-אנשים, שדעתו נטרפה עליו מרוב פחד, מתקיף את סירות-ההצלה; כושר המחשבה נעלם. נשארת רק שאיפה אחת – לחיות! וליד הסירות עומדים הקצינים והאקדחים ביד ועוצרים בהמון ויריות נשמעות.
...
אנחנו חיינו ימים, שבועות ושנים על סיפון האונייה הטבעת. השיירות המגיעות יום-יום היו פורקות על הסיפון המוני אנשים חדשים, חדורים שאיפה אחת – לחיות! הבהלה הייתה פורצת בכל הזדמנות: הצלה, חיים. שמא תשמש צלחת מרק נוספת כסירת-הצלה, או נעל טובה יותר, או עוד כותונת אחת.

ואנחנו, בעלי התפקידים, היינו עומדים ליד דוד המרק כליד מעיין-חיים... יום יום לעיני כולם היו מתים בני אדם מרעב. כל אחד ידע שגם הוא עתיד למות ברעב. ולכן יש לאכול בכל מחיר! לא היינו מחלקים חלב - היינו מחלקים חיים.
עמ' 322 – 323
במציאות הזאת צריך היה בעל התפקיד, כמו רב החובל, להבטיח את הסדר ואת הביטחון מול שרירות ליבם של החזקים. הבהרת הדילמה האכזרית הזאת היתה ודאי משמשת את אליעזר ככלי להתמודדות עם המאשימים. אבל אלת הגורל פטרה את אליעזר מהצורך להשיב או להתמודד עם מערכה משפטית נוספת כי הוא נהרג בקרבות על רמת רחל במאי 1948.המחבר מספר לנו שגם בארץ, כמו בצרפת בתקופה שאליעזר נעצר, נתפסו ברחובות אנשים שמישהו זיהה ככאלה שמילאו תפקיד של קאפו במחנות הריכוז. בין הניצולים היו כאלה שחשו צורך לסגור חשבונות – צורך להעמיד לדין. לכן כבר בראשית דרכה, בשנת 1950, חוקקה המדינה היהודית את ''החוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם'', גם כדי להעביר את הטיפול בנושא מהרחוב לבתי המשפט. במהלך השנים הוגשו מאות תלונות למשטרה, ועד בערך אמצע שנות ה-‏60 נערכו בארץ כמה עשרות משפטים על פי החוק הזה. חלק מן המשפטים האלה הסתיימו בזיכוי וחלקם בהרשעה בעונשי מאסר (עמ' 406).

משפט אחד כזה הסתיים בגזר דין מוות שבסופו של דבר לא בוצע. בין השופטים ישב שופט, יוסף לם, שהיה גם ניצול שואה, גם חבר כנסת בעת חקיקת החוק וגם התנגד לגזר הדין הקשה. העובדה הזאת מראה שהויכוח על חומרת העונש להם ראויים ''הקורבנות'' חצה מחנות. אליעזר לא זכה לחיות כדי לעמוד בפני בית משפט בפעם החמישית. לכן בעצם פרשת 'ליאון בֶּרזֶ'ה' הסתיימה.

המערכת הפוליטית נשאבה לעסוק בנושאים הקשורים בשואה כמו טיפול בשאלה מי עשה, כמה ולמה כדי להציל את יהדות אירופה. גם ההזדמנות שנפלה לידם של יריבי יצחק גרינבויום מתקופתו בסיים הפולני נוצלה על ידי חוגים שונים. המחבר מפרט את התפתחות העניינים בחזית שפתחו חוגים באגודת ישראל ומראה שמנגנוני ההגנה, ההרדמה והטישטוש פעלו גם על מנהיגי החרדים; גם הם כמו הציונים לא הפנימו את המשמעות המלאה של מה שנודע להם על מעשי ההשמדה.


סוף דבר

פרופסור פרילינג מוליך אותנו בזהירות רבה דרך השלבים החשובים בפרשת חייו של אליעזר. הוא עושה זאת תוך שהוא מתעכב על פרטי פרטים כאשר צריך, כדי שנבין במידת האפשר את שיאי הפרשה – תפקודו של אליעזר במחנות הריכוז והברורים השונים שנערכו לו. כאשר הוא מוצא שצריך, הוא חוזר על הפרטים כדי שהקורא לא יצטרך לחזור ולחפש בחלקי הספר האחרים. כנראה שבמקרה הנוכחי צריך לחזור על תיאור העצים כדי להבין את היער. הגישה הזאת היא חלק מתרומתו החשובה של המחבר לחקר השואה.

פרילינג גם חושף מקורות חשובים חדשים שמקרבים אותנו צעד נוסף לקראת פתרון השאלות שעלו במחקר. כאן חשוב מאד להדגיש שהמקור העיקרי לפרטים על החקירה של המפלגה הקומוניסטית הפולנית המוצגים לקורא, הוא תיעוד מהארכיון של המכון לתולדות המפלגה בפולין שהושג לאחר מאמצים רבים - תיעוד שהספר חושף לראשונה.

גם חלק ניכר מהתיעוד על ההליך המשפטי שנערך בפריז על ידי הצרפתים, שבו המחבר השתמש נחשף בספר לראשונה. פרילינג לא חסך מעצמו עבודה וערך בדיקה של העובדות בארכיונים האלה עם התיעוד במוזיאון אושוויץ. העובדות מספקות סיבה טובה נוספת לקרוא את הספר, אפילו כאשר מדובר בהיסטוריונים שמכירים את פרשת 'ליאון בֶּרזֶ'ה' (אליעזר גרינבוים).

הספר מסתיים ומשאיר את הקורא כשחצי תאוותו בידיו – המחבר לא מספק תשובה חד-משמעית לשאלות העיקריות שעלו בין דפי הספר ובמיוחד לשאלה האם אליעזר אשם? הממצאים שלו לא מאפשרים החלטה חד-משמעית. לכן כמו חוקר ראוי משאיר פרופסור טוביה פרילינג את פתרון השאלה למחקרים שיבואו. יחד עם זאת כאשר קוראים את הספר, וגם לוקחים בחשבון דברים שאמר בעל פה מתקבל הרושם, שפרילינג היה מתקשה להרשיע את אליעזר גרינבוים. הוא כנראה היה נוהג על פי הכלל 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מאמר יפה
עמיש (יום שלישי, 05/01/2010 שעה 15:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מציג את הדילמה האכזרית בה היו נתונים מנהיגי היהודים ברחבי אירופה הכבושה.
_new_ הוספת תגובהמאמר יפה
(יום רביעי, 06/01/2010 שעה 5:51)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבחור הזה אינו ממנהיגי היהודים
אלא ממנהיגי הקומוניסטים
לצורותיהם השונות והמשונות
_new_ הוספת תגובההאם הוא אשם?
(יום שלישי, 05/01/2010 שעה 16:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם טרוצקי אשם?
האם כל אותם עשרות אלפי יהודים
או אולי מאות אלפים שהתנדבו מרצונם הנפלא
לשרת את הקלגס הצאריסטי הסטאליניסטי המשופם והארור
בכל נפשם ובכל מאודם
מתוך אמונה שהוא אל אחד ושמש העמים
ויצאו ראשונים ונלהבים בשמו
לכל רחבי האימפריה להשליט את
מר רצונו על אוכלוסיות של עמים כבושים ונכבשים
וגם בארץ ניסו יערי והחזן שלו לעשות את זה
האם הקאפויים האלה אשמים?
התשובה היא - כן
_new_ הוספת תגובהשטויות במיץ עגבניות
עמיש (יום שלישי, 05/01/2010 שעה 17:04)
בתשובה לspinner013@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעניין שמה שיש לכסילים מסוגו של שפינר לקונן עליו הוא שיהודים היו קומוניסטים, ואין לו אף מילה להגיד על כך שהם גם שירתו את היטלר בהיותם קפואים. זה ההגיון העקום של הדוסים ששונאים את הרצל יותר מאשר את היטלר משום שהרצל הציג אלטרנטיבה ליהדות הרבנית הרקובה והמצחינה.

מאות אלפי היהודים הנלהבים שהצטרפו למפלגות הקומוניסטיות בכל רחבי תבל עשו זאת מטעמים אידאולוגיים צרופים.
הקומוניזם היה המקום היחידי שקיבל אותם ללא אפליה וללא דעות קדומות וזאת בניגוד לכל המדינות והארגונים שהיו קיימים באירופה של סוף המאה ה19 ותחילת המאה העשרים.
התנועות המהפכניות נתנו ליהודים הזדמנות שאף אחד אחר לא נתן להם והם ניצלו אותה במלואה.
קצת לא נעים אבל, מבחינת היהדות ומדינת ישראל סטאלין היה לנו כמעט אך ורק לברכה ואילו לא הסיר מעליו לעת זקנה כל מוסרה אידאולוגית ומוסרית היינו בסך הכל זוכרים אותו די לטובה.
הוא קידם יהודים, הוא הציל יהודים מידי הנאצים, הוא ניצח את היטלר, הוא תמך בהקמת מדינת ישראל וסיפק לה נשק רב וחיוני להגנתה ולהקמתה.

זה הרבה יותר ממה שנוכל להגיד על רוב אומות העולם
_new_ הוספת תגובהשטויות במיץ עגבניות
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 05/01/2010 שעה 17:50)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא שפינר אלא עמיס .
היה זה יפה יותר אלמלא כתבת ''ליהדות הרבנית הרקובה והמצחינה'' .
אתה יכול להתמודד עם הדיעות הרבניות אך לקרוא לה ''מצחינה'' מעיד עליך ולא פעם ראשונה .

יהודים הלכו בעקבות משיחי שקר רבים . מצבם האומלל הביא אותם לזה . לא להבין זאת ולקטרג עליהם היא דרך פסולה .

גם כעת בימים אלה יש יהודים שדוחפים את עצמם לצמרת במקומות שאפשר . הבט סביב אובמה .
כאשר יהיה כשלון וכאלה יש תמיד מייד ''כל היהודים'' יהיו אשמים .
_new_ הוספת תגובהשטויות במיץ עגבניות
(יום שלישי, 05/01/2010 שעה 18:16)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק כסיל יכול להסיק
כי מסוגו של שפינר
חושבים שיש הבדל עקרוני בין סטאלין להיטלר.
סטאלין שחק את כל היהודים שניווטו את התעצמותו
בהצלחה
מגנרלים בצבא ועד לרופאים, כידוע.
שנאת הרצל היא שנאה בתוך משפחה של יהודים
אם לא הבנת את זה עד עכשיו
לעולם לא תבין
כי אתה משווה אותו להיטלר
וזה מראה איפה אתה נמצא
_new_ הוספת תגובהרוצח מקומי זעיר
(יום שלישי, 05/01/2010 שעה 22:13)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
חברינו הרוסים רגילים לומר שהיטלר היה רוצח מקומי זעיר שחי בתקופת סטאלין.
ובכל זאת ההערה שלך על מקומו של סטאלין מאזנת מעט את דמותו.
היא מוגזמת ובכל זאת מענינית.
אליצור
_new_ הוספת תגובהחבריך הרוסים הם כסילים
עמיש (יום שלישי, 05/01/2010 שעה 23:09)
בתשובה לelizorrsegal@013.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סטאלין, בניגוד לארצות הברית או לשוויץ למשל, התיר כניסת יהודים שנמלטו מהיטלר לברית המועצות. רבים מהם הגיעו לבסוף לארץ דרך המזרח הרחוק או כמו ילדי טהראן או עשרות אלפים אחרים.
המשטר הקומוניסטי/בולשביקי פגע בכל הדתות. הוא הרס כנסיות והרס מסגדים ובתי כנסת, אך הוא לא היה אנטישמי.
כל מי שמשווה בין ברית המועצות לגרמניה או בין סטאלין להיטלר טועה טעות חמורה.
_new_ הוספת תגובההכל נכון
גלעד היפתחי (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 0:22)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל סטלין וכמה מחבריו היו בכל זאת אנטישמים, אבל זה לא מנע מבעדם לאזן את השנאה ולחסל גם חברי מפלגה לא יהודים. אין טעם לשפוט את הטרוף הקומוניסטי כמו את הטרוף הנאצי בנוסחאות רגילות. בסך הכל הטוטליטריזם לא אהב בני אדם.
_new_ הוספת תגובהאני מעריך כי באופן אישי
עמיש (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 8:17)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סטאלין ועוד אי אלו בכירים בולשביקיים היו אנטישמים או לפחות אחזו בדעות קדומות אנטי יהודיות מובהקות.
אך כפי שציינתי, עד שסטאלין לא הזדקן הוא לא פרק מעליו מוסרות אידאולוגיות ולא פגע ביהודים כקבוצה מובחנת.
_new_ הוספת תגובהרוצח מקומי זעיר
(יום רביעי, 06/01/2010 שעה 4:59)
בתשובה לelizorrsegal@013.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לומר שמבחינת היהודים
סטאלין והקומוניזם בכלל היה לברכה
זה כמו לומר שאספן פרפרים
שמכניס אותם בקפדנות ודקדקנות לתוך מגרות זכוכית
ההוא שומר ומטפח המין הזה...
_new_ הוספת תגובהדבריך נכונים ומדוייקים
מיכאל שרון (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 1:16)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהדבריך נכונים ומדוייקים
חצי חציל (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 23:29)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איפה המטאטא?
שכחת אותו?
_new_ הוספת תגובהשטויות במיץ עגבניות של עמיש
(יום רביעי, 06/01/2010 שעה 5:58)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדובר ביהודים
זה מה שעמיש אומר:

''הקומוניזם היה המקום היחידי שקיבל אותם ללא אפליה וללא דעות קדומות וזאת בניגוד לכל המדינות ...''

אצל עמיש המסורת היהודית והדת היהודית - הם דעות קדומות ואפליות שהוטבעו ביהודים במעמד הר סיני
ואז הקומוניזם רחץ אותם במים טהורים, היזה עליהם מקדושתו, ו''ניקה'' אותם (מלשון נכיון שטרות) מכל העבר המטורף שלהם. בקיצור - הפך אותם לבני אדם
_new_ הוספת תגובהשטויות במיץ עגבניות של עמיש
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 18:35)
בתשובה לspinner013@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ספינר ידידי , עזוב את הספקנות והציניות לרגע .
אין מה להתווכח עם עובדות .
יהודים רבים פעלו במסגרת המפלגה הבולשביקית . הבכיר ביותר היה טרוצקי שבנה את הצבא האדום ופיקד עליו .
ענין אחר הוא הייחס של סטלין ליהודים .
סטלין היה גרוזיני וככזה לא היה אנטישמי , לפי המסורת בגרוזיה . באחרית ימיו הוא נעשה פראנואיד וראה אויבים נגדו בכל מקום . זה כלל יהודים .
עד אז
בפרוץ המלחמה הוא איפשר ליהודים מפולין ואחר כך מאוקראינה , בילורוסיה , מדינות הבלטיות , ומערב רוסיה לברוח מזרחה בתוך ברית-המועצות . חיי אלה ניצלו . זו עובדה . אף מדינה אחרת לא עשתה כדבר הזה .
את מחנה ההשמדה אושויץ כבש=שיחרר הצבא האדום גם זו עובדה .
הראשונים להכיר במדינת ישראל היו הסובייטים ואחר כך הם איפשרו לנו להביא נשק ''מצכסלובקיה'' שהיה למעשה שלל מלחמה רוסי .

הייחסים שלנו איתם התדרדרו בעקבות הבחירה של בן-גוריון לפנות אל המערב הדמוקרטי ולא אל הקומוניזם . בחירה שלדעתי הייתה נכונה .
אבל למהלך זה היו השלכות . הסובייטים רצו לחדור למזרח התיכון ואחרי שנכשלו עם ישראל הצעירה פנו לאופציה השניה . הערבים . כך נעשו הם אויבים שלנו . אך צריך תמיד לזכור כי הם העדיפו אותנו והיינו אנחנו שלא רצינו אותם .
_new_ הוספת תגובהלא רע ,
עמיש (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 21:49)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כלל וכלל לא רע.
כל העובדות נכונות
_new_ הוספת תגובהלא רע ,
ע.צופיה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 3:17)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוא משתפר.
_new_ הוספת תגובהלא רע ,
(יום חמישי, 07/01/2010 שעה 5:10)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בדיוק
תחילת המלחמה היא שסטאלין לא האמין שפרצה מלחמה
הוא חשב שהגנרלים שלו מדווחים שקר
לקח לו בין שבועים עד חודש להתעשת
ולהבין שזו פריצה
יש אומרים שעד היום הוא לא מבין מה בעצם קרה
ולכן התנועה של הפליטים היתה תנועה של המלחמה
ולא מהלך מכוון של סטאלין והשלטונות שלו
שאיבדו שליטה.
בגלל חוסר הבנה של המתרחש כמעט כל הצבא האדום
בגזרות הקדמיות הפך לירוק, כותר והושמד
מה שהציל את רוסיה האמא - זה שהיטלר דחה כמה פעמים את הפריצה
ולכן הופיע החורף (קצת מוקדם מדי) ואיתו הבוץ הסוחף...
לפני שהגרמנים השלימו את כל המהלך.
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה טועה .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:31)
בתשובה לspinner013@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסכם ריבנטרופ-מולוטוב חילק את פולין לשתיים . היהודים שהבינו כי הגרמנים מתקדמים לתוך פולין ברחו מזרחה . לצערי לא כולם . הם נכנסו לתוך ברית המועצות בהסכמת השלטונות . גם כאשר הגרמנים פלשו לתוך ברהמ במבצע ברברוסה נמשך תהליך המנוסה הזה .
ההסכם נועד לתת לסובייטים זמן להתכונן למלחמה שהיה ברור כי תפרוץ . סטלין ידע טוב מאד מה קורה . הוא היה צלול ופוליטיקאי מאד מנוסה . הגרמנים פשוט הקדימו אותו . הוא התכוון לתקוף את גרמניה באביב 1942 .
מה שבלם את הגרמנים היה ההקרבה הענקית של הרוסים למען ''אמא רוסיה'' . במלחמה נההרגו 22 מיליון סובייטים ורק 6 מיליון גרמנים בחזית המזרחית . עוד מיליון גרמנים נהרגו בכל החזיתות האחרות יחד .
עדין הסובייטים שחררו את אושביץ , עדין הרוסים נתנו לפליטים יהודים להכנס , מה שמדינות אחרות כמעט לא עשו , עדין ברה''מ הכירה ראשונה במדינת ישראל ועדין ברה''מ סיפקה נשק לצהל הצעיר דרך צכסלובקיה .
עובדה היא כי בשנת 1942 התהפכה המגמה והרוסים התחילו לדחוף את הגרמנים לאחור באותה שנה כמתוכנן .

ועוד הערה קטנה .
נהוג לטעון כי ''גנרל חורף'' עזר לורסים לנצח את הגרמנים . אבל הרי ברור שהחורף פגע בכולם . ברוסים כמו בגרמנים . הגרמנים היו פחות מאורגנים ללוחמת חורף ולכן נפגעו ממנו יותר . על כן אל תגידו שגנרל חורף סייע לרוסים אימרו שחוסר מוכנות גרמנית היא שהחלישה אותם !
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה טועה .
(יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:59)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לכל מה שכתבת יש סימוכין בכתובים
אבל עדין זה לא אומר שזו האמת
כי חלקים בפסיפס עדין לא יוצרים את התמונה
לכל הדעות הבוץ (הרבה לפני השלג והקרח) עצר את הגרמנים
ושיבש את דרכי האספקה שלהם
זה הוציא החוצה פרטיזנים וגם יחידות צבא שהיו מיומנות בלעצור.
לעצור ולהרוויח זמן - זה מה שסטאלין היה צריך באותה נקודת זמן
אויר לנשום!
דעתי שלי היא שלסטאלין לא היתה כוונה להילחם בגרמנים
ובהחלט לא באופנסיבה ב- 42
זה נראה יותר כאגדת עם שהסובייטיקה הפרבדאית בנתה
לעצמה כמו שהיא בנתה פרופילים אחרים
יש גם עדויות של אמריקנים, בריטים וצרפתים בנושא הזה
לא רק קומוניסטים מהסוג של עמיש
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה טועה .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 10:30)
בתשובה לspinner013@gmail.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא קומוניסט . להיפך אני קפיטליסט חזירי .
עדין מה שכתבתי נכון .
סטלין קיבל מיפן דרך סוכן גרמני שעבד עבור הרוסים מיידע מדוייק על ההתקפה הגרמנית . זמן ההתקפה פשוט לא התאים לו . אלמלא התקיפו הגרמנים היו מתקיפים הרוסים . הסיבה עמוקה מאד .
שני הפשיסטים הללו הנאצים והבולשביקים לא יכולים לחיות בשכנות המאבק בניהם היה בלתי נמנע . היטלר תקף ראשון כי הוא היה פראי ואימפולסיבי . אלמלא תקף היטלר , היה סטלין תוקף כי הוא היה קר ומחושב .
הצרפתים והאנגלים היו מטומטמים . במיוחד הצרפתים . אצל האנגלים היתה קצת עירנות בעיקר בזכות צ'רצ'יל והקרובים אליו .
האמריקאים היו בכלל מנוטרלים וחיו בתוך בועה . הם לא הבינו את אירופה ובוודאי לא את ברה''מ . זה כך עד היום .
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה טועה .
אריק פורסטר (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 18:05)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכוחות של מרשל קונייב הגיעו לאושוויץ ב-‏27 בינואר 1945, אך הם לא ''שחררו'' אותו. הגרמנים עזבו אותו ב-‏18 בינואר.
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה לא טועה .
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 19:10)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אילוליא הסובייטים היו מתקדמים לאושוויץ עד כדי קילומטרים ספורים משם, הגרמנים לא היו ''עוזבים'' את המקום כמה ימים קודם. אילוליא מאבק הגבורה של בריה''מ, פילדמרשל ארווין רומל היה מתוגבר פי 2 ופי 3 ביחס לכוחותיו הקטנים יחסית, והיה כובש חלילה את א''י, וההמשך ידוע. שהותו בלוב, טוניסיה ואף מרוקו היתה מתארכת, ויהודי המגרב היו מועברים לטרבלינקה.
אילוליא בריה''מ, היו ניכחדים גם חצי מליון יהודי בריטניה, 400 אלף יהודי רומנייה, 200 אלף יהודי הונגריה, יהודי יוון, בולגריה ואיטליה ושארית פליטת יהודי פולין.
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה לא טועה .
המסביר לצרחן (יום שישי, 08/01/2010 שעה 13:06)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אילוליא האמריקאים היו מתקדמים לברלין, למאיידנק ולדכאו, הגרמנים לא היו ''עוזבים'' את המקום כמה ימים קודם. אילוליא מאבק הגבורה של אמריקה, פילדמרשל ארווין רומל היה מתוגבר פי 2 ופי 3 ביחס לכוחותיו הקטנים יחסית, והיה כובש חלילה את א''י, וההמשך ידוע. שהותו בלוב, טוניסיה ואף מרוקו היתה מתארכת, ויהודי המגרב היו מועברים לטרבלינקה.
אילוליא אמריקה אז גם בריה''מ לא היתה יכולה להילחם, ואז היו ניכחדים גם חצי מליון יהודי בריטניה (? למה בריטניה?), 400 אלף יהודי רומנייה, 200 אלף יהודי הונגריה, יהודי יוון, בולגריה ואיטליה ושארית פליטת יהודי פולין.

תן כבוד !
_new_ הוספת תגובהספינר ידידי - אתה לא טועה .
(יום שישי, 08/01/2010 שעה 13:20)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עדין לא הזכרת את מיסטר '' החכר והשאל''
_new_ הוספת תגובה''אילוליא האמריקאים היו מתקדמים לברלין''
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 14:50)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואני לתומי חשבתי שהרוסים הם שכבשו את ברלין, במערכה קשה ורבת קורבנות.
_new_ הוספת תגובהפורסטר ידידי - אתה טועה .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 19:11)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבנתי .
הגרמנים עזבו בלי קשר להתקדמות הצבא האדום וניצחונותיו .
סתם , כי נמאס להם החורף הפולני . . . .
ח ח ח ח
אבל אולי הם עזבו כי רצו להלחם בחזית המערב . . . .
ח ח ח ח
_new_ הוספת תגובהפורסטר ידידי - אתה טועה .
אריק פורסטר (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 19:33)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היות ואתה חכמולוג ידוע, אני מניח שתוכל להסביר לאדם פשוט כמוני כיצד ''משחררים'' מחנה משוחרר? ניתן להגיד שהכוחות הרוסיים באו לביקור (והם באמת באו ועזבו מיד - מבלי לספק לניצולים מזון, מים או עזרה רפואית, בניגוד לאמריקאים כשהם שחררו את דאכאו).
_new_ הוספת תגובהפורסטר ידידי - אתה טועה .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 08/01/2010 שעה 5:16)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה משחק אותה ''לא מבין'' וקורא לי חוכמולוג . ועוד ''ידוע'' . תודה .
ז\ה פשוט מאד . הכוחות הרוסיים נצחו את הנאצים ברציפות משערי סטלינגרד , לנינגרד ,ומוסקבה , דרך קורסק והלאה מערבה עד ברלין . במסגרת התקדמות הרוסים ונסיגת הגרמנים עזבו הנאצים את אושביץ . זה נקרא שהרוסים שחררו את אושביץ .
לא האמריקאים , לא הצרפתים , לא הפולנים , לא האנגלים . אושביץ גם לא ''שיחררה את עצמה'' . הרוסים שיחררו את אושביץ .
_new_ הוספת תגובהפורסטר ידידי - אתה טועה .
המסביר לצרחן (יום שישי, 08/01/2010 שעה 13:18)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם לדעתי אתה צודק ופורסטר טועה. הרי הגרמנים לא ברחו סתם אלא בעקבות הפעולה הצבאית של הרוסים (שהסתייעו באספקת ציוד ותחמושת אמריקאים ומהלחץ והתבוסות שהנחילו האמריקאים-והבריטים ממערב). תיקון טעות נפוצה: אחרוני הנאצים עזבו את המחנה המרכזי של אושוויץ רק ב-‏26 בינואר לאחר שאנשי הס''ס פוצצו את הקרמטוריום האחרון וסיימו לשרוף מסמכים לפני נסיגתם. זה נותן פרספקטיבה ראויה יותר למצב האמיתי במקום.

לכן יש לתת לרוסים את הקרדיט של שחרור אושוויץ. אי אפשר לראות את המלחמה כמקטע אחד אלא רק בקונטקסט הכללי שלה, שבה נותנים משקל ראוי לתרומה המקיפה של האמריקאים.

בשונה מפורסטר אני מכיר סיפור אחר בו החיילים הרוסים כן נתנו מזון ועזרה לניצולים שנותרו המחנה. אבל מנגד זה גם ברור שהכוחות נחפזו לנוע מערבה כדי לא לאבד את המומנטום של ההצלחה. אבל צריך לזכור שהיעד של המלחמה לא היתה לחרר את היהודים אלא להביס את הגרמנים. זה נכון שהאמריקאים התייחסו הרבה יותר טוב לניצולים, כי כידוע סוציאליזם קשה הוא אנטי הומאני.
_new_ הוספת תגובהעקב בזבוז הגרמנים חודשים יקרים בקרבות ביוון
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 19:35)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תחילת מבצע ברברוסה נידחתה. הגרמנים התכוננו לניצחון מהיר, כי סברו שעמי בריה''מ - נקעה נפשם ברובם מהקומוניזם, וכן שהצבא הרוסי נחלש בטהורים הגדולים בשנות ה-‏30.

היתה לגרמנים יוהרה, כי הם עזרו בשנות ה-‏30 לבריה''מ להקים תשתיות תקשורת ואלקטרוניקה ותשתיות תעשייתיות (הם בנו למשל את כל רשת התקשורת והטלפונייה במוסקווה), וסברו שהרוסים חלשים מבחינה טכנולוגית. הם לא העריכו נכונה את הגאונות של המהנדסים והמפתחים הרוסיים, כדוגמת מתכנן טנק ה-T34 המהיר והחזק, שמלא תפקיד מכריע בקרבות, הרעיון המדהים של הקטיושות שהיציפו את איזורי הקרבות ברבבות רקטות, ואת עוצמת תנופת התעוש הרוסי, שתורגם לתעוש מלחמתי מסיבי, כשעשרות מליוני רוסים, כולל נשים, עבדו במפעלים בקדחתנות וללא הפסקות יום וליל. הרוסים גייסו את נשות בריה''מ לתנופת התעוש וגם לצבא האדום - היו טנקיסטיות וטייסות רבות, בעוד הגרמנים סברו שמקום האשה בבית. הגרמנים כלל לא ציפו לגאונים צבאיים רוסיים כדוגמת המרשל ז'וקוב, וסברו שמיטב הקצונה הבכירה (כמו מרשל טוכצ'בסקי) הומתו בטהורים של סטלין.

בכל מקרה, הגרמנים נערכו לניצחון מהיר, לא היזמינו אף מעילי חורף ושלג לצבא, מהנדסיהם לא תכננו כל ציוד למנוע מהדלק של הטנקים לקפוא ב-‏40 מעלות מתחת ל-‏0.

בחודשי הקיץ 1941 אמנם התקדמו הגרמנים במהירות וארמיות שלמות רוסיות, שחייליהם הסתערו שורות שורות ארוכות, ניקצרו במאות אלפים. אלא שעקב העיכוב ביוון, הצבא הגרמני ניבלם לפני מסקווה, צומת כלכלית ותעשייתית מרכזית, כשהחורף הרוסי פרץ.
_new_ הוספת תגובהה-T34 יכול היה לכוון ולירות פגזים תוך תנועה מהירה
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 19:59)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעוד הטנקים הגרמניים היו כבדים ואיטיים, והיו צריכים לעצור כדי לכוון ולירות. המנוע של הטנק הרוסי היו עמיד למרחקים ארוכים, והיה לו שריון טוב, בעוד המהנדסים הגרמנים לא מצאו פתרון טוב לאילוץ ''משקל שריון X מהירות זה גודל קונסטנטי'', דהיינו מהירות באה על חשבון שיריון-מיגון ולהפך. קצב האש של תותח הטנק הרוסי היה מהיר, והכוונות היו גאונות לכשעצמה. הטנק הרוסי תוכנן כך שהדלק לא יקפא בו בטמפרטורות נמוכות. אלפים רבים של טנקים כאלה קבעו גורל מערכות מכריעות כמו סטלינגרד וקורסק. הטנק יוצר באלפיו בתקופות קצרות בתהליכי יצור מהירים, על ידי רבבות עובדים, כשלא היתה הקפדה על הגימור, דבר שקיצר תהליכי יצור, בעוד הטנקים הגרמניים יוצרו באיטיות, מנועם היה לא יעיל יחסית, אך הגימור והעיצוב היו מושלמים...
_new_ הוספת תגובההכל טוב ויפה ואתה יכול לתקוע תרועה גדולה לכבוד הקומוניזם
המסביר לצרחן (יום שישי, 08/01/2010 שעה 13:27)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל אתה חייב לקחת בחשבון שארה''ב סייעה אז לרוסיה כספית, טכנולוגית וצבאית וללא עזרה זו כמעט ברור שבריה''מ לא היתה יכולה להתאושש מהבליץ הגרמני. לא רק החורף הקשה שדפק את נפוליאון דפק גם את הגרמנים, אלא הסיוע המאסיבי האמריקאי, שלעיתים היה על חשבון אספקת ציוד לצבא האמריקאי עצמו (דבר שגם הוא היה בין הסיבות שהפלישה האמריקאית לאירופה נדחתה ונדחתה).

רק ב-‏1942 יצרו האמריקאים יותר ממאתיים אלף מטוסים. במשך כל המלחמה הושקו יותר מ-‏125 נושאות מטוסים!!! האמריקאים ספקו לרוסים מילארדי טונות של דלק, חומרי גלם, כ-‏300,000 משאיות וג´יפים, אלפי מכשירי קשר לתפעול בטנקים וכן מיליוני טונות של קופסאות שימורים. כיוון שהרוסים התמקדו ביצור נשק בלבד (טנקים ומטוסים), בלי סיוע זה לא היה המסע לברלין יכול להתקיים.

תן כבוד לגיבורים האמיתיים !!!
_new_ הוספת תגובהזה נכון, כמובן. הסיוע האמריקני היה מכריע
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 14:18)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והעוצמה התעשייתית האמריקנית
_new_ הוספת תגובההכל נכון, אך למה האמריקנים, לעזאזל, לא היפציצו את מחנות ההשמדה?
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 14:29)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הם ידעו להפציץ נקודתית את ''בית הדין העממי'' של השופט הידוע לשמצה פרייזר, וכי לא יכלו להפציץ נקודתית, במצב בו שלחו להפצצה על גרמנייה 1000 מטוסי B-17 ללילה, את אושוויץ ושאר המחנות? ולמה לא היתירו ליהודים, הם ואנגלייה, הגירה לארה''ב ולמדינות חבר העמים?

בריה''מ היתה היחידה שנתנה מקלט מהשואה ליהודי פולין ואירופה, והיא היתה המעצמה היחידה שתמכה בישראל, מדינת שארית הפליטה, במלחמת השחרור.
_new_ הוספת תגובהסיפקו לרוסים דלק? לרוסים היה נפט בשפע, בין היתר משדות נפט
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 14:39)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אדירים בקווקז. מחסור בדלק זו עוד סיבה שהגרמנים הוכרעו. אתה קצת משרבב דברים לא נכונים, בתנופת ההתלהבות שלך מהדוד סם. תן קצת כבוד לדוד ג'ו.
_new_ הוספת תגובהלפעמים אתה קצת צודק
גלעד היפתחי (שבת, 09/01/2010 שעה 15:03)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל לגבי הרוסים הדלק בקווקז לא הספיק להם והאמריקאים שלחו משלוחים קבועים לרוסיה דרך איראן ודרך עוקף סקנדינביה. החל מ-‏1944 גם דרך הים הבלטי.
_new_ הוספת תגובהח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח חח ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:12)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי סיבה להכחיש אמת . לכן אינני מכחיש .
זה עמיש שמכחיש אמת בכל הזדמנות וסיבתו איתו .
_new_ הוספת תגובהמאמר מעניין. מדובר כנראה באדם מוכשר ואמביציוזי
מיכאל שרון (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 1:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעל יכולת התנסחות וכתיבה מבריקה. אדם הרוצה בשליטה, כוח, ולהיות בעל השפעה על מהלך הדברים, תוך עניין ומעורבות במעגלי השפעה ופעולה שונים.

הנאצים, אנשי הס.ס. שהתמחו בחקר יהודים לסוגיהם, מכירים היטב את טיפוס היהודי המוכשר, האמביציוזי ושואף ההשפעה והכוח - ומציעים להם דיל:

היה איש ניקלה, הכה, הרוג, התאכזר, וכתמורה, תוכל הן לשמור על כוחך, השפעתך ומעורבותך, התליינים הנישאים וההדורים גם יכבדו אותך; והן להציל את מקורביך וחוג חבריך הקרובים (הדבר האחרון מובהר היטב בטענות הצ'כים על אפלייתו את חבריו הפולנים, הן במאבקו לחזור לפולין, שסבר שעקב כך יזכרו לו זאת - דבר שסוכל על ידי פס''ד של הוצאתו לצמיתות מהמפלגה הקומוניסטית). דיל דומה הוצע לד''ר קסטנר, אותו סוג של לוגיקה: נכבד אותך, ואתה תציל את חבריך, אך פעל בניקלות.

חלק מדיל הניקלות הזה הוא האמונה שהסדר החדש הזה ינצח, דבר שמסביר את אמונתו הראשונית בניצחון גרמנייה על בריה''מ.

בארץ הוא מבין היטב שירדף עד צוואר חרף כשרונו - הכשרון הרטורי הזה לא עובד על יהודים מרי נפש - והוא כנראה בוחר בסוג של התאבדות בקרבות ברמת רחל.

יש להבהיר: לא מדובר בכשרון יוצר ממש, במדעים, אפילו ברפואה, אלא באוריינטצייה פוליטית חברתית.

הנאצים בסופו של דבר היצילו רופאים ומדענים יהודים, היו מדענים יהודיים, כגון אנטרופולוג נודע, שחיו ופעלו באוניברסיטאות גרמניות כל התקופה הנאצית, רחוק מאור זרקורים. גם רופאים יהודים ניצלו כולם במחנות, וגם בעלי מיומנויות מועילות כגון חרטים, מסז'יסטים, חייטים-אומנים וכד'.

כנראה גם אדם כמוני היו הנאצים מצילים בגלל יצרנותו המדעית, הגם שיהודים קתולים, כגון הקדושה הנזירה אדית שטיין, הומתו בחלקם שם, כמו גם כוהני דת קתולים. אך איני כהן דת, אלא אחד ממליארד קתולים.
_new_ הוספת תגובהמאמר מעניין. מדובר כנראה באדם מוכשר ואמביציוזי
גלעד היפתחי (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 1:23)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נשמע שאתה מכיר את הנאצים יותר משאתה מכיר את היהודים.
_new_ הוספת תגובהטיהורו של גרינבוים
אריק פורסטר (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 3:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעניין הטיהור לו זכה אליעזר גרינבוים באתר ''יזכור''. http://www.izkor.gov.il/izkor86.asp?t=90548
_new_ הוספת תגובהמסתבר שגם חלאות אדם בכמויות עצומות שרדו את המחנות
מיכאל שרון (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 14:03)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש ראיות לפיהם האכזרים ביותר, העקרים ביותר, הרעים ביותר, אנשי עולם תחתון, ונוכלים קשים קודם להשלחם למחנות, שרדו את המחנות. גם כמעט כל הקפואים שיצא להם שם של אכזרים במיוחד.

גינטית, קיימת תופעה מעניינת, של דור שני ושלישי לשואה, כשיש אינדיקציות קוגניטיביות לליקויים קוגניטיביים בתחום הקשב, האישיות והאירגון המוחי. בישראל כיום יש לקויי קשב, בכמות העולה בהרבה על הממוצע בעולם.

אפשרי שהיתה כאן מלכתחילה מדיניות סלקצייה גינטית של ה-ס.ס. שהסתייעו בטובי הביולוגים, הפסיכולוגים והפסיכיאטרים הגרמניים.

היתה כנראה מגמה לטווח רחוק לשינוי המאגר הגינטי של העם היהודי, תוך השמדת האנשים היוצרים, הרגישים, בעלי כישורים מוחיים גבוהים, והצפתו באנשים תוקפנים בעלי ליקויים.

הנושא של הרעה גינטית ידוע בביולוגי עוד משנות ה-‏20. כשרוצים למשל להשמיד זן של חרקים הפוגעים בגידולים חקלאיים, יוצרים באמצעות הכלאות יצור כלאיים של החרק הזה, שהינו עקר, מנוון בתכונותיו, ותוקפני מאד. תת-זן זה עקב תוקפנותו מזדווג בלעדית עם הנקבות, תוך הרחקת הזכרים המשובחים, והגזע ניכחד עקב ניוונו, ובאה לחקלאים ישועה.

יתכן שהדבר מסביר את שיעורה הגבוה של השחיתות והנוכלות וההתעמרות באוכלוסיה הטובה בישראל כיום.

בשנות ה-‏50, לאחר גלי העלייה הגדולים, רבים מאנשי היישוב הוותיק, שאני נימנה עליהם, חשו בתופעות של חטפנות, תוקפנות ורשע אצל העולים החדשים, וקרוב למיליון מהם ברחו מישראל.
_new_ הוספת תגובההגנטיקה שלך לא מייצגת את הגנטיקה של כל האחרים
המסביר לצרחן (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 12:26)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תמשיך לדשדש עם עצמך ואל תחליט מה טוב או רע לאחרים. אני מקווה שהסברתי את עצמי מספיק טוב.
_new_ הוספת תגובהטיהורו של גרינבוים
(יום רביעי, 06/01/2010 שעה 14:27)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מדובר פה בטיהור.
אתר ההנצחה לא מתעסק בהוויה של מחנה ההשמדה כי שם
האיש הזה תיפקד כקומוניסט - לא כיהודי.
טרוצקי קטנצ'יק שכזה
שהיה שייך ומכור כל כולו למפלגה של סטאלין
רק ברגע שהגיע לארץ ישראל
הוא חזר להיות יהודי - וכנראה יהודי גאה מאוד
שנלחם כיהודי על זכותו לחיות
טרוצקי לא זכה
_new_ הוספת תגובהלמאמר של דוד סיון על אליעזר גרינבוים
יוסף אליעז (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 3:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למאמרו של ד''ר דוד סיון על אליעזר גרינבוים
********************************
המאמר סוקר ספר על קומוניסט יהודי ששימש גם כ''קאפו''. קראתי את המאמר בשל כותבו.

הקומוניזם הכה בסנוורים אנשים בכל קצווי-תבל, ובכללם יהודים רבים, אשר חוו את שלטון האימים של הצארים, את ההסתה של הכנסיה, את הפוגרומים החוזרים ונשנים, כמו זה של חמלניצקי ימ''ש, וחשבו כי הקומוניזם יביא אכן את השוויון לכל עמלי העולם, ילחם באנטישמיות ובכנסיה המטיפה לשנאת יהודים ובקצרה: יביא גאולה לעולם.

כבר במהפכה הצרפתית למדנו כי המהפכה אוכלת את יוצריה. תלייני הגיליוטינה נערפו בה בעצמם.
המהפכה ברוסיה היתה אף נוראה מזו הצרפתית. עשרות מיליונים נרצחו בקולקטיביזם. האכרים ''הקולאקים'' נאלצו לוותר על מעט רכושם וחוייבו להשתייך לקולחוזים וסובחוזים שיבוליהם נשדדו בידי המפלגה והביאו רעב על הארץ. מי שסירב נרצח מיד.
המהפכה נפלה לידי לנין, שהיה חולה עגבת אשר גרמה לו להפרעות פסיכיאטריות ולתאוות-דם [ראה את ספרו של פרופ' ויצטום: ''גאונות ושגעון''] ורק סטאלין עלה עליו ברצחנותו.
המפלגה הנהיגה שלטון אימים של טרור, הלשנות, ועודדה אפילו ילדים להלשין על הוריהם. עשרות מיליונים חפים מפשע הוגלו לסיביריה ורובם לא שרדו. סטאלין ערך ''מסעי-טיהור'' אינסופיים ובשל הפאראנויה ממנה סבל הוציא להורג כל אישיות מראשי המהפכה שיכלה לאיים על מנהיגותו, החל מטרוצקי, המצביא היהודי האכזר של המהפכה , דרך זבינייב וקמינייאב חבריו להנהגה ועד לטיהור כל צמרת הצבא האדום, שהותיר את הצבא ללא פיקוד, עד שכמעט הובס כבר במלחמה נגד פינלנד הזערורית. היטלר ישב והביט והסיק מסקנות לגבי יכולתו של הצבא הרוסי העצום וחסר המנהיגות, ומכאן היתה הדרך קצרה ל''מבצע ברברוסה''.

סטאלין חיסל כל מנהיגות בכל עם שכבש. די אם נזכיר את טבח הקצונה הפולנית ביערות ליד קאטין. הוא חיסל את אנשי הרוח היהודים, וירד עד לרמות של משוררים ושחקני-תיאטרון [כמו מיכליס]. מי שלא נרצח מיד נשלח לסיביר או למזרח הרחוק. הדבר לא נעשה כדי להצילם, כפי שכתבו עמיש ושרון, אלא כדי לחסלם. הוא אסר על הוראת עברית וסגר את בתי-הספר היהודיים. אכן- קללת ההגליה הפכה לעתים לברכה, כי המוגלים בידי הרוסים, כמו שני דודים שלי שהוגלו מליטא לאוזבקיסטן, ניצלו מהשטן הנאצי.
הקומוניסטים היהודים היו עוורים לכל המעשים הנוראים של סטאלין, ולא מעטים אפילו חזרו מא''י ומאירופה לרוסיה, לעזור לה בבנית ''עולם חדש'' ולא שרדו.

בין העוורים היו הקומוניסטים בארץ, ובעיקר בקיבוצים הקומוניסטים [יד חנה] ובקיבוצי השומר הצעיר ומפ''ם, אשר ראו בסטאלין את ''שמש העמים''. זאת- למרות משפטי הראווה, שאחד מקורבנותיהם היה איש מפ''ם הישראלי מרדכי אורן [אם איני טועה בשם]. האחרונים התפכחו מעט רק אחרי נאומו של ''הצדיק'' כרושצוב על רצחנותו של סטאלין, כמובן- לאחר מותו של האחרון.
מותו של סטאלין הציל את הרופאים היהודים שכבר הועמדו למשפט ראווה ואת הקהילות היהודיות שכבר ''סומנו לטיפול''.

בנושא ה''קאפו'' – חז''ל אמרו: ''אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו''. היו ביניהם ששכרון הכח העבירם על דעתם גם בגיא צלמוות. אחרים ניסו לעזור לאלו עליהם הופקדו, בגלוי או בסתר. איך אמר קצטניק: אלו היו חיים בפלאנטה אחרת. בתי המשפט בישראל התחבטו קשות בדונם אנשים ששמשו כ''קאפו'', ויש פסיקה רבה למדי בענין.
עם כל הערצתי לשופט מאיר שמגר אני סבור שהוא טעה טעות חמורה כאשר זיכה את דמאניוק, אף שלפי גירסתו שלו היה שומר במחנה סביבור והראה שם את נחת זרועו. עתה הוא עומד לדין בגרמניה, לאחר שהוסגר אליה מארה''ב. ואם שומר אוקראיני-נאצי כך , אדם שנמנה עם צוות המרצחים – מה תעשה עם קאפו יהודי?

בענין רצחנותם של הנאצים ושלוחיהם נדהמתי לקרוא את דבריו המצמררים וחסרי השחר של ''שרון'' על יהודים שהנאצים ''הצילו'', ואמירתו המוזרה שגם אדם יצרני או יוצר. או יצור, כמותו היו מצילים.
ובכן- העקרון שצווה היטלר ב''פתרון הסופי'' היה השמדה מוחלטת של היהודים וצאצאיהם עד לשלוש דורות אחורה. די בכך שאחד מסביך היה יהודי כדי שתושמד, ואפילו אם היית קצין בצבא הגרמני ונלחמת במסגרתו במלחמת העולם הראשונה. הנאצים חינכו את אנשיהם וילדיהם, כולל ב''היטלר יוגנד'', לראות ביהודים ''תת-אדם'', לשנאם ולהחרימם הרבה לפני שהוחלט על השמדתם.
.הנאצים השתמשו ביהודים לצורכיהם, וברגע שלא היו צריכים אותם – השמידו אותם. פה ושם הם ''הצילו'' כמה, אך זה היוצא מן היוצא מן היוצא מן הכלל. קצין הס.ס. בכר, למשל, עשה זאת לקראת נפילת גרמניה וקסטנר העיד לטובתו והדבר לא נסלח לו ע''י יהודים רבים.
אגב: הביטוי ''הצילו'' מוזר בהקשר זה. ממי הם הצילו אותם? מהגרמנים עצמם?

מזעזע לקרוא את אשר שרון כתב. אני כניצול שואה מתאמץ שלא לכנות אותו ואת כתיבתו זו בכינויים ראויים.
יש לי ספקות רבים לגביו. לא הבנתי מתגובתו זו אם הוא יהודי או קתולי, אבל כך או כך, ולמרות דעותיו, אני שמח שהוא חי. למזלו לא נאלץ לבדוק בפועל, על עצמו, את הרצחנות הנאצית.
שרון – אני תמה: אתה קורא את מה שאתה כותב, לפני שאתה שולח את הדברים לפרסום?
_new_ הוספת תגובהלמאמר של דוד סיון על אליעזר גרינבוים
ע.צופיה (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 4:59)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נ.ב.
דמנאיוק הואשם שהיה ''איואן האיום'', שומר במחנה סביבור שרצח הרבה יהודים באכזריות.
הזיכוי היה על רקע הגילוי שהוא לא היה איואן האיום.את הגילוי הביא התובע ממסמכים שנמסרו לו על ידי הרשויות ברוסיה.
לשמגר לא הייתה ברירה בענין.
_new_ הוספת תגובהחשבתי כמוך. אך התגלה חומר נוסף. אין שום תעוד כיום
מיכאל שרון (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 12:04)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להוראה כלשהי של היטלר בנושא, או לעמדה עקרונית נאצית בנוגע להשמדת יהודים, כפי שאתה מציג אותה - החומר הזה, במידה ולא היו רק הנחיות בע''פ, כנראה ניגרס. ניתן לאמר, שאם היו אכן הנחיות מדוקדקות כאלה, בפרגמטיקה היו העלמות עין במקרים מסוג אלה שציינתי.
_new_ הוספת תגובהחשבתי כמוך. אך התגלה חומר נוסף. אין שום תעוד כיום
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 18:45)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתיבתך מעידה עליך שאתה אנטישמי . לא אכתוב כאן מה צריך לעשות לך .
_new_ הוספת תגובהזה מעציב. לא התכוונתי להעליבך בהודעותי
מיכאל שרון (יום רביעי, 06/01/2010 שעה 19:38)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאתמול

_new_ הוספת תגובה[•] זה מעציב. לא התכוונתי להעליבך בהודעותי
חצי חציל (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 0:00)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק [•]... כדרך שהמתנצרים הראשונים היו.
אינני מבין איך נצר למשפחה יהודית מפולניה יכול לשנוא יהודים כמוך. וחוץ מזה יש מספיק עדויות בכתב להוראות ההשמדה שירדו מהיטלר ומטה. את חלקן קיבל למשמורת נתניהו בביקורו האחרון בברלין (שאת חלק מהמסמכים הוא הביא עימו לעצרת האו''ם).
_new_ הוספת תגובהאיזה הבלים. שונא יהודים? אני?
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 1:24)
בתשובה לחצי חציל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז למה נילחמתי נגד השחיתות בישראל? על מנת שליהודים יהיה רע, או ההפך, שאלה שמציקים לעם כאן, יציקו פחות? זה שאני נגד קאפואים ששיתפו פעולה עם הנאצים, לא הופך אותי לשונא יהודים.

התחרפנת לגמרי?
_new_ הוספת תגובהאיזה הבלים. שונא יהודים? אני?
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:38)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כן . התחרפנת לגמרי .
היו קאפו בקרב היהודים . מדינת ישראל השתדלה למצוא ולהעניש אותם .
הכתיבה שלך היא ''אידאולוגיה של קאפו'' . היא זרועה אנטישמיות ומנוגדת לאינטרס הישראלי . אתה נוצרי ממוצא יהודי ואנטישמי במידה עצומה .
_new_ הוספת תגובה''אידאולוגיה של קאפו''. לקאפואים אין אידאולוגיה. רק שכרון הכח
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 12:26)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לרמוס, להתאכזר, לטרוף חיים, והגישה ש''החזקים טורפים חלשים'' - ו''אני חזק ומקבל גיבוי מחזקים, לכן אני מנוול, זו דרכו של העולם, העולם הוא ג'ונגל, העולם הוא היטלר''.

זו הזדהות עם המגף הרומס, ושנאת כל מה שיוצר ובונה ורגיש ואנושי, כל מה שהקאפו הוא לא.

מתוך קפלן וריגנבלום ''מגילת יסורין'' - חיי יום יום בגטו וורשה:

''מצד אחד בלט הרצון לא להתבלט - בגדים מהודרים אינם ניראים עוד גם אצל בעלי היכולת. נעלמו הכובעים המהודרים של הגברות ואת מקומם תפסו המטפחות.

מצד אחר ביטא סגנון הלבוש גם רצון לחקות את אופנת הגרמנים.
הדוגמא הבולטת היא המגפיים ומעילי העור, שאותם אימצו בעיקר בני השכבה האמידה וקודם כל מתעשרים חדשים, וכן שוטרי הגטו. למרות המחסור בעור לייצור נעליים, התפתחה אצל בעלי יכולת ושוטרים יהודים בגטו ''אופנת הנעלה'', וכל מי שידו משגת נועל מגפי קצינים גבוהות. אופנה זו משמשת את הנשים והגברים כאחד.

תופעת ההלשנה ניכרת ברמות שונות. עניים מסרו לגרמנים מקומות מגורים של עשירים כדי שאלה יגוייסו לעבודות כפייה, ולאחר מכן היציעו עצמם כמחליפיהם תמורת תשלום.
אחרים מסרו כתובות של יהודים אמידים שכדאי להחרים את חפציהם וזכו לתשלום תמורת המידע.
יש שמסרו על התארגנויות אסורות, על הברחה, הפקעת מחירים ועוד.
קפלן מתבונן בתופעה מתוך שאט נפש ומחפש הסבר באמצעות הכללה והניסיון ההיסטורי:

''בכל זמן ובכל תקופה היו מהרסים ומחריבים שיצאו ממנו''.

הרשימה המלאה של מיכאל שרון: עדויות קפלן וריגנבלום מגטו וורשה, 1939-1942

תגובה 30403
_new_ הוספת תגובהרוב הקאפואים לא רצו להיות קאפואים והתפקיד נכפה עליהם
גלעד היפתחי (שבת, 09/01/2010 שעה 15:09)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם החייל הגרמני היה מטיל עליך את התפקיד, האם באמת היית מסרב לו? מעניין איך אתה היית מתנהג במצב בלתי הגיוני כזה. חלק מהקאפואים נבחרו בניגוד לרצונם וחלקם התנדבו לתפקיד, כשראו הזדמנות לשפר את תנאיהם בצורה מקסימלית ואולי גם להציל את חייהם. בתמורה למשימתם ניתן להם תנאים משופרים בהרבה משאר האסירים, כולל מנות מוגדלות של מזון, מגורים נפרדים וביגוד חם.
בכל מקרה אני חושב שאתה קטן מדי מבחינה מוסרית לשפוט אנשים שחוו את השואה בגופם ובנפשם.
_new_ הוספת תגובהאני רוצה להתגאות ולא להתבייש בעם שלי
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 1:35)
בתשובה לחצי חציל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה נעים לי, אתה חושב, כשבאנגליה כשאמרתי שאני ישראלי, נירתעו? זה נעים לי, כשדיילת הונגריה שחשבה אותי לפולני בגלל הדרכון, היצביעה על קבוצת ישראלים ואמרה בגועל ''אלה רועשים, אני מקווה שהם לא מפריעים לך, אל תשים לב''.

זה נעים לי שיש שחיתות, שאנשים נידחפים בתורים ומתקוטטים כמו עכברושים על פרור לחם?

זה נעים לי, הצדקתנות והדיבור האסרטיבי של נוכלים וחלאות כאן, שאינם עושים דבר אחד קונסטרוקטיבי, אבל קוצרים טובין שלא בדין? שהבנקים נותנים אשראי רק לקרובים לצלחת ו-‏90% ממבקשי אשראי בנקאי נידחים, ונאלצים ללוות בשוק האפור וניכנסים לטורים גבוהים של לעשות מכה על חשבון הלקוח, לעמוד בריבית הגבוהה?

ניסיתי לשפר כי אני עצמי סבלתי מהחרא כאן, אבל אין לי עוד כוחות לכך.
_new_ הוספת תגובהאני רוצה להתגאות ולא להתבייש בעם שלי
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:51)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עובדה היא שיש גנבים ומושחתים וקרובים לצלחת , בישראל כמו בכל מקום אחר . יש גנבים ומושחתים גם באנגליה . קרובים לצלחת זו בכלל המצאה אנגלית , קוראים לה ''אצולה'' ובאנגליה יש מעמדות יותר מהצתלבות חוטי שתי וערב במטפחת אף .
אבל אתה מגזים ואתה נפגעת משחיתות מעט ומהעדפה בבנקים לא נפגעת . ואם לא מוצא חן בעינך ההידחפות כנגד אחרים , אל תידחף . אני לא נדחף ובכל זאת הצלחתי לסדר כל ענין שרציתי , למרות שגם אני מתרגז לפעמים .
אבל בישראל יש עבודה ויש ביטוח לאומי למובטלים , לקשישים , לנכים ולילדים , אף כי הוא מועט . גם יש רפואה ציבורית מהטובות בעולם , חינוך חינם , מעט שיכרות ומעט סמים - תודה לאל .
למרות שהחברים הפלסטינים שלך ותומכיהם שאר הערבים משתדלים מאד לחסלנו אנחנו מקיימים חיים סבירים . אם זה לא מתאים לך אתה תמיד יכול להגר לזימבבואה . . .
_new_ הוספת תגובההשאלה היא מה המינונים, מה שיעור השחיתות בהשוואה למערב
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 11:15)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ביטוח לאומי מועט - זה שום דבר. ושוב מגיעים לנושא המעילות והשחיתות בדרגים בינוניים: קיצוץ של 10% בתקציב ביטוח לאומי, כשנתניהו היה שר האוצר, שימש עילה לקיצוצים של עשרות אחוזים בקצבאות. לאן נעלם ההפרש?...

ואמנם, חיפוש קל בגוגל יעלה מייד ידיעות עיתונות לא מעטות מהשנים האחרונות על פרשות מעילה, הונאה, שחיתות, פשיטות היחידה ללוחמה בפשיעה כלכלית ואנשי מפלג הונאה במשטרה על סניפי המל''ל, כולל פרשה של הונאת מאות מליונים על ידי רשת בכיכוב מנהל המחלקה לנכות בעבודה בסניף תל אביב ועמיתיו, שאישרו קצבאות נכות פיקטיביות במשך למעלה מ-‏10 שנים.

גם במדינות אחרות יש שחיתות, אבל מקפידים לא לפגוע בנושאים חשובים באמת. ואילו בישראל הבעייה היחודית היא שפוגעים בנושאי טאבו. אז נניח שמישהם ברשות המוניציפאלית ובשילטון בארצות אחרות, קצת גונבים, מקבלים שוחד ונהנים, אבל - מחיר החומוס זול, מחיר הפול זול, מחיר הרכב והדלק זולים, מחיר מוצרי יסוד זולים, ולא פוגעים סתם בנכים ובזקנים ובאלמנות, זה ערך מקודש בכל חברה נורמלית.

נותנים קצת לעם הפשוט לחיות. באנגליה גם עניים יכולים לקנות קופסת שעועית מבושלת ברוטב עגבניות בחצי שקל, וכאן זה עולה 5 שקל. בכל העולם מורידים את מחירי הדלק, האוכל והנדל''ן ומוצרי אלקטרוניקה בגלל המשבר הכלכלי, ומעלים שכר לעובדים להניע את גלגלי המשק ונותנים אשראי בקלות. וכאן - מחירים רק עולים בניגוד לכל מקום בעולם. התנועה בלתי אפשרית, ישראל אחת המדינות היחידות בעולם בהם אין טראמים ורכבת תחתית, הפקקים מחרידים, הממשלה לוקחת 80% מיסים על הדלת, אבל כל הפקידים הבכירים כאן - בשבילם יש הליקופטרים ומנחות הליקופטרים, אל דאגה.

במצב הזה, לא נוקטים בשום יוזמה פיתוחית ממשית, למשל הדוגמא של פרוייקט נצרת 2000, ועניין התחבורה, ולמה? כי הכסף המושקע בפרוייקט ברובו נעלם לכיסים של כל מיני מושחתים. כך, אף שהמיסים כאן גבוהים כמו בסקנדינביה ששם מקבלים הכל מהמדינה כתמורה לכסף - אוניברסיטאות חינם, בתי ספר יפים ומורים מעולים, קצבאות לזקנים שאפשר לחיות מהם, קצבאות עבור ילדים וכד' - כאן אין תמורה לכסף כמעט, הרוב נעלם. במשרד החינוך חשפו גניבות של 300 מליון שקל. וזה קצה הקרחון. ועוד במשרד החינוך.. בפרוייקט שיקום השכונות בזמנו הממשלה נתנה המון כסף, אך גרוש מזה לא היגיע לשכונות, הכסף נעלם לו...
_new_ הוספת תגובההשאלה היא מה המינונים, מה שיעור השחיתות בהשוואה למערב
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 11:37)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתור אדם בעל יומרה להיות בעל תואר M.A ההבנה שלך פגומה מאד או שאתה משקר ביודעין . . .
נכון הוא שיש שחיתות בישראל . אינני יודע כמה באופן יחסי לאנגליה למשל .
אבל דבר אחד בטוח כל השחיתות כולה במונחים כספיים נומינליים ובאחוזים אינה מסבירה את הפגמים שאתה מוצא בהתנהלות המדינה .

מול זה ברור כי הנטל העצום של חובות מהעבר ושל תקציב ביטחון ענק מסבירים יפה חלק מחוסר ההשקעה בישראל . חלק אחר שייך לחוסר מעוף של נערי האוצר , אך הם לא לקחו את הכסף החסר לעצמם .
_new_ הוספת תגובהעבור תקציב הביטחון מקבלים 3 מליארד מארה''ב
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 12:15)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מקבלים מליארדים מאגרות חוב שערבה להם ממשלת ארה''ב, ומקבלים מליארדים מהמגבית ומהבונדס. נטל תקציב הביטחון בישראל ביחס לתוצר, קטן ממדינות רבות.
_new_ הוספת תגובהעם כל הכבוד השחיתות באירופה גבוהה מאשר השחיתות בישראל
גלעד היפתחי (שבת, 09/01/2010 שעה 15:24)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני בכוונה כותב ''אירופה'' כי אני מסתכל על הממוצע של המדינות המושחתות בה שחורג מעל המקובל לפי תפיסתך.גם במדינות פחות מושחתות לכאורה, הסקנדינביות, ישנה שחיתות אפורה שנראית לכאורה תקינה אבל היא בכל זאת שחיתות שנעשית במסגרות מפלגתיות או כנסייתיות. רוצה לומר ששחיתות בחליפה ועניבה אינה טובה יותר משחיתות עם כובע טמבל.

כמות הכספים שמושחתים באירופה ובאמריקה גבוהים לעין ערוך מאלה שבישראל גם טוטלית וגם יחסית. באנגליה ובאמריקה העניים ממש עניים וחלק גדול מהם ישן ברחובות ובתעלות ניקוז. אצלנו עוני מוגדר לפי יכולת כלכלית די גבוהה שאם יורדים למטה ממנה אז אתה עני. באירופה עני זה עני שלא יכול אפילו לקנות לעצמו לחם וחלב.

בכל העולם לא מורידים את מכירי האוכל והנדל''ן אלא הם נקבעים לפי חוקי השוק, כלומר הם עולים.

מה הקשר ל''פקקים מחרידים'' ? נסעת לאחרונה בלונדון או ניו יורק?

אתה סתם מקשקש. ישראל למרות הבעיות היא מדינה נורמלית. צריך לשפר הרבה, וזה נכון תמיד. אבל מדינות אחרות מצבן גרוע יותר ואיתו מצבם של העניים שלהם.
_new_ הוספת תגובהמספיק עם היטלר. תנו לחיות בארץ הזאת
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 1:47)
בתשובה לחצי חציל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה צריך שכל מיני ליצים וגנבים ממסדיים, סמי ממסדיים וסתם מתעלקים יצווחו לך ''היטלר, שואה'' כדי להקפיץ אותך לדום שתיקה ולכייס אותך בכל מיני צורות?
_new_ הוספת תגובהזה מעציב. לא התכוונתי להעליבך בהודעותי
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 9:35)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נוסף לכך שאתה משבח את יכולותיך ויצרתיותך ומתמררמר על גזילת רכושך הרוחני , אתה גם משבח את הנצרות המנוולת והרצחנית , אתה גם מיילל על מצבך הבריאותי הלקוי . כל אלה קדימון לכתיבה פרו-פלסטינית ואנטישמית .
כעת אתה מתחנף ואחר-כך ממשיך בכתיבת הפיגולים שלך .
_new_ הוספת תגובהביקורת רק מרעננת. כתיבה שמנונית ומקורנפת - משמימה ומתישה ומייאשת
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 11:31)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בלי טלטול - אין שינוי. כך עשו גם נביאי ישראל הגדולים, שדיברו בחדות, ובבוטות. זו מראית הצדק. בלי צדק - אין מיצוי משאבי אנוש של העם, כשרבים מוטלים לצד האפל של הירח. בלי צדק - יש רק צווחת גזלנים, מועלים, וגנבים כוחניים, שאמירתם היא: מה אתם רוצים? כולם גונבים. החזק טורף את החלש, ופסגת החברה זה אנחנו, הגנבים, המועלים, הגזלנים, הפועלים בחבורות זאבים אלימות. מה, חשבתם שאנשים כמו איינשטיין או ביל גייטס, ממציאים, חוקרים ויזמים יצירתיים הם חזקים? אנחנו החזקים.

בלי רעננות וביקורת ממשית וצדק - אין יזמות יצירתית, יש רק ספקולנטים.
_new_ הוספת תגובהאני מביא עולמות תוכן אחרים. מוציא אתכם קצת מהביצה העכורה
מיכאל שרון (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 11:47)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של המים המסריחים העומדים במקום אחד, אותה יוצרת התקשורת והשיח ההגמוני כאן, ששואפים לטמטם אתכם ולהפוך אתכם לבהמות.

קצת חשיבה לא שיגרתית אבל נכונה, מול העלאת הגרה של מה שאתם מקבלים מביריוני התרבות כאן.
_new_ הוספת תגובה[•]אני אתה מביא 'עולמות תוכן ' ? אפילו 'עלמות חן' אתה לא מביא !!
המסביר לצרחן (יום חמישי, 07/01/2010 שעה 12:31)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני בהחלט רואה שהתשקורת הצליחה [•]...
החשיבה הלא-שיגרתית מנעה ממך תואר אקדמאי.
אני מציע שתפשפש תחילה בעצמך
ואל תכה את כל האחרים שלא דומים לך.
_new_ הוספת תגובהאבל מה אילו לא היתה שואה? קראו מאמר מאלף
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 15:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לו לא היתה שואה
והמאמר, מורחב ומאלף עוד יותר

http://www.global-report.com/msharon/a680-אילו-לא-הי...

חלקו העיקרי של המאמר:

נניח שהנאציזם אינו נוקט במדיניות ג'נוסייד, אלא ממשיך לדגול ב''יהודים - לכו לפלשתינה''. ומאמין שדבר זה יתממש במידה זאת או אחרת בעתיד.

ובכן ההנחה היא: יש מלחמת עולם. אין ג'נוסייד שיטתי של יהודים.

יהודי מזרח אירופה מובאים איפוא לריכוזי אוכלוסייה יהודית בפולין, באוקראינה, בחלקים הכבושים ברוסיה, בהונגריה, רומניה. זוהי האוכלוסיה המועמדת לגרוש (''יישוב מחדש''...) לפלשתינה, למדגסקר, לארץ האש בארגנטינה.

התעמולה הנאצית מצליפה בבריטניה על ''בוגדנותה הידועה'' ועל כך שאינה מאפשרת הגירה יהודית לפלשתינה. ''אם הם אוהבים כל כך את היהודים, מדוע בריטניה הסתלקה מהצהרת בלפור? אולי הם רוצים שנישלח לאיים הבריטיים את יהודינו החמודים''? מלגלג היטלר ברייכסטאג לקול צחוקם של הצירים.

במקביל, גובר הלחץ הערבי על בריטניה לא לאפשר הגירה יהודית. ''אחרת יתקומם העולם הערבי והמוסלמי כולו כנגד המערב'' מכריז אבן-סעוד מלך סעודיה בפגישה עם רוזוולט.

אוניות נושאות יהודים ששולחת גרמנייה לא''י, נעצרות על-ידי משחתות בריטיות באיזור מלטה, ונשלחות חזרה לאירופה, תוך איומי הטבעה. ''הגרמנים השתלטו על חלקים מאירופה, ומנסים גם לשלוח מאחזים למזרח התיכון ולבחוש שם בקלחת'' מכריז צ'רצ'יל בפרלמנט. ''בריטניה נחושה לא לאפשר להר היטלר לנהל עבורה את העניינים. היהודים הם תחת אחריותם ואחריותם בלבד''.

המלחמה מסתיימת בניצחון בנות הברית. הסופר היהודי בעל המעמד הרם אילייה אהרנבורג מכריז, זמן מה אחר הניצחון, כי פראותו של הפאשיזם הוכיחה כי הפתרון לבעיות היהודים הוא במסגרת המולדת הסוציאליסטית הגדולה. ''אחינו היהודים בפולין, בהונגריה, רומניה, בולגריה, צ'כוסלובקייה, יצטרפו וישתלבו תוך זמן קצר, יחד עם עם אחיהם בבריה''מ, בבנייה האדירה הסוציאליסטית. לחיי ניצחון הסוציאליזם באירופה. לחיי סטלין שיגשים את מלוא התקוות של ההמונים המדוכאים ברחבי היבשת''.

ראש הוועד היהודי האנטי פאשיסטי, השחקן הדגול מיכולס, מצהיר בראיון מובלט ב''פרבדה'', ''כי אמנם היו מחשבות שהעלו גורמים ריאקציונים, על מולדת יהודית בחצי האי קרים, אך המלחמה הזאת הוכיחה ללא כל ספק, כי הבעיה היהודית נוצרה על-ידי השתוללות כוחות הלאומנות, הקפיטליזם והפאשיזם החשוכים ביותר, וכל בעיה תמצא את פתרונה במסגרת בניית הסוציאליזם בחברתנו המתקדמת''.

מבחינת הציונות, הדברים הולכים ומסתבכים, עקב הדוחות הבלתי פוסקים ששולח ה-CIA לנשיא טרומן על כך שהיהודים בשטחי מזרח אירופה הם הגורם הראשוני במעלה לחתרנות קומוניסטית, ולנפילתם של ארצות אלו בידי סטלין.

כאשר הציונות מנסה לקדם הכרזת ריבונות יהודית בפלשתינה ב-‏1948, מוזהר הנשיא בפני הקמת ''רפובליקה סוציאליסטית'' נוספת, הפעם במזרח התיכון, בפלשתינה, על-ידי סטלין.

ההגירה היהודית המועטת לא''י ניבלמת עתה ביד ברזל על-ידי בריטניה. ''אין שום צורך מיוחד בהקמת בית לאומי ניפרד ליהודים, דבר שיצית אש במזרח התיכון. צריך למצוא בפלשתינה הסדר פדרטיבי'', קובע ראש הממשלה מטעם הלייבור קלמנט אטלי בפגישה עם טרומן בבית הלבן.

גם בקרב היהודים בפלשתינה-א''י לא מתעורר אותו זעם קדוש שהיה מתעורר אילו התחוללה, חלילה שואה כלשהי באירופה, זעם קדוש ואיום, שבראשו, אילו קרה הגרוע מכל, היו מתייצבים אנשי רוח באמירות מזעזעות עד העצמות, כמו אבא קובנר ואלתרמן. אותו זעם קדוש שאילו אכן, היתה כוס התרעלה הנוראה מכל עוברת על העם היהודי, היה ניחת במלוא כובד זעמו על ערביי א''י.
_new_ הוספת תגובהאבל מה אילו לא היתה שואה? קראו מאמר מאלף
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 08/01/2010 שעה 17:59)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ''אילו'' בהיסטוריה .
אין ''אילו לא הייתה שואה'' .
כל ניסיון לנחש מה היה מהלך הדברים , במקרה של שינוי מהמציאות הוא ניסיון סרק .
האפשרויות לשינוי רבות ומגוונות ואין שום דרך לדעת מה מהן היה מתגשם .
_new_ הוספת תגובהגם מוח האדם והאינטואיציה האנושית מורכבים מאד
מיכאל שרון (יום שישי, 08/01/2010 שעה 20:47)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סופרים גדולים ואנשים חכמים מאד בתוקף יכולתם המוחית הגבוהה והמיסתורית להבנת אנשים רגילים, בדיוק בנויים לדעת מה היה קורה ''אילו'', כלומר כיצד הדברים יכולים להתפתח אחרת, אילו אנשים ינהגו כך וכך. הדבר מקנה לאמונתם בדרכם כוח מיוחד, ולעיתים הם מעצבים את ההיסטוריה. לעיתים האנשים הטועים והמטעים מקריבים אותם למולך, להשליט על בני אדם שילטון אימים רצחני, עושק, שקרני, ובעיקר טועה, כזה המנוגד לדרך הטיבעית, הפשוטה, הנכונה.
_new_ הוספת תגובהגם מוח האדם והאינטואיציה האנושית מורכבים מאד
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 09/01/2010 שעה 8:49)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יחד עם כל טענתך להשכלה אתה נופל בכשל פשוט .
אד ורקונדיאם ad verecundiam,במשמעות פנייה אל הסמכות . בטיעוני אד ורקונדיאם אתה מנסה לשכנע את הקורא באמצעות היעדר מומחיות או ידיעה אצלי . הטיעון שלך מנסה לבטל את היכולת שלי לשפוט את הטיעון כשלעצמו ומנסה להסתמך על אמירה של בעל סמכות .
_new_ הוספת תגובהאבל לא שפטת שום טעון. אלא אמרת דבר כללי ולא ספציפי
מיכאל שרון (שבת, 09/01/2010 שעה 10:36)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולזה בדיוק אני השבתי. אמרת שהמציאות מורכבת ואין לבנות תרחיש קולע. השבתי שיש למוח האנושי במקרים מסויימים אפשרות לראות לאן נוטה המציאות.
_new_ הוספת תגובהאבל לא שפטת שום טעון. אלא אמרת דבר כללי ולא ספציפי
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 09/01/2010 שעה 11:07)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מתבלבל בין הערכות לגבי העתיד ובין ''אילו'' לגבי העבר .
העבר סגור וחתום . אין ''אילו'' .
_new_ הוספת תגובהלמה? יש אילו. אילו לא הייתי שיכור
מיכאל שרון (שבת, 09/01/2010 שעה 12:38)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשנהגתי עם פילגשי האהובה ביום ששי בערב בכביש 4, אילו רק השתמשתי בקונדום, אילו ואילו. ולמה יש אילו לגבי העבר? לצורך הפקת לקחים. אילו רק נתנו יותר משקל לידיעות המודעיניות מהשטח בספטמבר 1973.

העבר חתום באופן זה שהתוצאה ארעה כבר. אך איך למנוע תוצאות ניזקיות בעתיד, או למקסם תוצאות חיוביות? ע''ס תרחישי אילו.
_new_ הוספת תגובהאם לא היית שיכור .............
גלעד היפתחי (שבת, 09/01/2010 שעה 15:34)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ישנם אנשים שאוהבים להתווכח על העבר על ''מה היה קורה אילו'' אבל זה יפה רק לשם ויכוח.

דבר אחר הוא לחקור את העבר ולהפיק לקחים לעתיד ולזה אין דבר וחצי דבר עם הקונדום שאתה מציע.
_new_ הוספת תגובהלמה? יש אילו. אילו לא הייתי שיכור
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 09/01/2010 שעה 18:06)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כאשר משחקים ב''אילו'' אפשר גם לטעון שאילו לא היו הגרמנים אנטישמים הם היו מנצחים את רוסיה אנגליה וארה''ב .
באילו כזה כל אירופה הייתה גרמנופונית .
_new_ הוספת תגובהאכן. היו להם את מדעני הגרעין הטובים בעולם. יהודים שהיגרו לארה''ב
מיכאל שרון (שבת, 09/01/2010 שעה 23:21)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובנו לאמריקנים את פרוייקט ''מנהטן'' -יצור הפצצה הגרעינית. יש משמעות ליצירת עולמות אפשריים בדימיון, וקיימת לוגיקה שלמה הנקראת The logic of possible worlds על זה מבוססים ספרי מדע דימיוני, ולמעשה גם כל האפשרות ליצור תרחישים. עולמות אפשרי בדימיון w1, w2, w3 דומים בכל למצב העניינים הממשי W, פרט למאפיין אחד או שניים. לוגיקה זאת פותחה בתחילת שנות ה-‏60 על ידי הפיני הגאון Jaako Hintika והיהודי האמריקני הגאון, סול קריפקה. משחקים בלוגיקה זו עם האופרטורים ''אפשרי'' ו''הכרחי''.
_new_ הוספת תגובהאכן. היו להם את מדעני הגרעין הטובים בעולם. יהודים שהיגרו לארה''ב
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 10/01/2010 שעה 6:11)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אי אפשר לשנות את העבר .
לכן אין ''אילו'' בהיסטוריה .
_new_ הוספת תגובהעל בסיס ה''אילו'' אפשר לשנות את העתיד
מיכאל שרון (יום ראשון, 10/01/2010 שעה 10:58)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למשל: אירוניה של ההיסטוריה היא שגרמנייה יכלה באמת להיות בעלת שילטון עולמי, כפי שחלם היטלר, אילו רק ויתר על האנטישמיות, והיהודים היו בונים שם ב-‏1942-3 פצצות גרעיניות. אז איך נשנה על בסיס זה את העתיד?

ראשית, לקח חשוב: היהודים יכולים להביא למימוש חלומות גדולה והשפעה של שליטים, פירמות גדולות וגופים צבאיים ואזרחיים. זאת בכוח כשרונות יחודיים מאד הנימצאים בעם זה.

עכשו, היטלר הוא אנטישמי גדול, דהיינו הביא את האנטישמיות לשיאה: הוא טען שרוב היהודים מזיקים לחברה, ואילו הכשרונות הגדולים שבהם - הם בינוניים בלבד. הוא שלל את הגניוס היהודי. האירונייה: בכך הוא היכשיל את עצמו. כאן ניכנס גורם חדש להיסטוריה המערבית, שיש בה אנטישמיות עתיקת יומין: האם ''לסבול'' את היהודים הגרועים, משום שיש יהודים מעולים במיוחד, והפסדך יוצא בשכר גדול פי כמה? אם כך, האנטישמיות מאבדת את כל עוקצה, לאחר הלקח של מלחמת העולם השנייה.

זו דוגמה היפוטטית, איך ''אילו'' כזה יכול להביא לשינוי גישה. זאת דווקא משום שהמציאות מורכבת ומפתיעה, וכפי שהיא נפרסת בזמן, אנו לומדים דברים חדשים דווקא באמצעות האילו, כמו בדוגמה שהבאתי.

''אילו רק נטלתי קונדום'' -כאן אינך יכול לקבל ידע חדש מהאילו, שכן הנושא מוכר היטב. אמנם בעניין תינוקות לא רצויים וכד' הנושא מוכר, אבל מה בנוגע לאדם שמעדיף להנות יותר ולסלק אחר כך את הבעיות המתעוררות, ברגע שהוא חוטף איידס, וזאת עם התגלותה הראשונית של המחלה בסביבות 1981? מחד, יסורים קשים ביותר, ומאידך, ההנאה שזכית בה. כאן כבר המאזן אחר לגמרי ממקודם.

הלקח: ''אילו רק נטלתי קונדום, עניין פשוט, יכולתי להנצל מדעיכה ממושכת ומיוסרת'' ורבים עושים אז את החישוב הפשוט.

ומה אם אין לנו בעולם המושגים את המושג ''אילו''? כלומר שאיננו מפעילים את הדמיון? קורה מה שקורה כיום באפריקה:

אנשים שם אומרים: ''חליתי בקדחת הגדולה (כינוי לאיידס) אך את העבר אין להשיב. ככה זה.

ואם תאמר להם: בלי קונדום - תחלו, עדיין, בגלל העדר האילו, אין הם עושים את המאזן (אילו עשיתי דבר קטן - הייתי מונע מעצמי סבל ענק), באמרם: אני עושה ככה, זה כיף, כך עשינו תמיד, והאלים יחליטו. את המציאות אין לשנות ומה שקורה הכרח שיקרה.

וכך, בהיעדר אילו אתה נימצא תחת לוגיקה של ''הכרח'', בעוד האילו מגמיש את המציאות, ומביא לתודעתך את המושג של ''אפשרי'' (אך לא הכרח'')
_new_ הוספת תגובהאז למה שלא תיקח את ה'אילו' שלך יותר רחוק
גלעד היפתחי (יום רביעי, 13/01/2010 שעה 22:14)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אילו הנאצים לא היו תופסים את השלטון בגרמניה אז קודם כל לא היתה מלחמה עולמית, לא היו נהרגים 72 מיליון איש, לא היו נטבחים 6 מיליון יהודים, העולם היה עשיר יותר בנכסים, תשתיות, תרבות ואנשים, גרמניה היתה מנהיגת אירופה בדרכי שלום, וכנראה האנושות לא היתה נדחקת להמציא פצצת אטום.
תחשוב חיובי.
_new_ הוספת תגובהלא. בהיסטוריה נוצרות תופעות חזקות
מיכאל שרון (יום רביעי, 13/01/2010 שעה 23:52)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנאציזם ומלחמת העולם הן תופעות חזקות שאיני רשאי לשנותם. אם נמשיך קו מחשבה זה, ניתן לשאול, מה אם לא היה המפץ הגדול, מה אם היקום לא היה נוצר. אבל אני משמנה לא את התופעה הכוללת, אלא מרכיב יחיד שלה: למשל, מה אם היטלר לא היה פולש לבריה''ב, האם גרמניה היתה מנצחת? בספק. גרמנייה שינתה את מאזן הכוחות באירופה, ואנגליה גיבשה כנגדה קואליצייה (צרפת, ארה''ב ברקע) והיכריזה עליה מלחמה. האם דבר מה כן יכול היה לשנות את תוצאות המלחמה בוודאות גדולה יותר? כן, לגרמניה היה נשק גרעיני בשלב מוקדם. וכאן עולה עניין האנטישמיות.

אבל איני מעוניין בשלב זה לכתוב באתר זה. הגישה כלפי ירודה ורוב הכותבים ירודים.
_new_ הוספת תגובהלא. בהיסטוריה נוצרות תופעות חזקות
גלעד היפתחי (יום שני, 18/01/2010 שעה 20:14)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם כך אתה לא רשאי לשאול אפילו לא שאלה קטנה ושולית שמבחינתך אולי היתה 'משנה' את ההיסטוריה...... כי אחרי שהסכמנו ביננו אתה מתחיל להתווכח רק על המחיר.........

ולהנחתך השגויה - שאם גרמניה לא היתה פולשת לבריה''מ (אני מקווה שה-''ב'' לא רומזת לכך שבעורף שיכלך התכוונת לארה''ב !) היא לא היתה מנצחת .... אז אתה לא מעלה שום דבר חדש כי היא בלאו הכי לא ניצחה, אז מה זה חשוב אם היא לא ניצחה בעקבות הפלישה לבריה''מ או היתה לא מנצחת אם לא היתה פולשת? כלומר, אין שום טעם בהנחת זאת.

איך בדיוק עולה עניין האנטישמיות עם ''כן, לגרמניה היה נשק גרעיני בשלב מוקדם''?
_new_ הוספת תגובהלא. בהיסטוריה נוצרות תופעות חזקות
(יום שלישי, 19/01/2010 שעה 12:11)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
הוא סתם טיפש - אילו הכדור שרצח את יורש העצר האוסטרי בסרייבו היה רק פוצע אותו?
''התופעות החזקות'' שאסור לשחק איתן כביכול שהן שתי מלחמות העולם לא היו פורצות.
הרי שאין ''אילו'' בהסטוריה.
אליצור
_new_ הוספת תגובהלא. רצח פרנץ פרדיננד היה רק עילה
מיכאל שרון (יום שלישי, 19/01/2010 שעה 12:56)
בתשובה לelizorrsegal@013.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

(כמו ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון בשנת 1982) שכן שנים רבות היתה התחמשות מואצת, היתה תוכנית שליפן המפורטת למלמחמה של המטה הגרמני הקיסרי, והמלחמה עמדה באויר.

בנוסף, פרנץ פרדיננד נירצח על ידי שני יריות, ורוצחו היה מנוסה.

זו משמע תופעה חזקה: התכנסות כמה שרשרות סיבתיות לארוע היסטורי אחד.

זה לא שאני סתם טיפש, אלא זה שאתה ככל המצטייר, מתקשה לחשוב בכמה צעדים ולשלב מספר דברים יחד, וקישבך ניתפס רק לאסוסיאציה המהירה הראשונה העולה במוחך.
_new_ הוספת תגובהלא ענית לשאלותי למעלה....
גלעד היפתחי (יום שלישי, 19/01/2010 שעה 13:19)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מרבה לסתור את עצמך וקשה לפעמים להבין איך אתה מסיק דבר והיפוכו באחת !

אבל לענייננו, הסיבה לשל''ג לא היתה ההתנקשות בשגריר בלונדון אלא רק העילה. ישראל הכינה את המלחמה לפחות שנה וחצי לפני שפרצה משראתה שהפלסטינים מתארגנים וצוברים כוח, מאיצים את התחמשותם ובונים צבא חצי ממוסד. כשנה לפני הפלישה הם חידשו את פעולות הטרור בעיקר מחוץ לישראל. עם או בלי נסיון ההתנקשות ישראל היתה יוצאת לפעולה בזמן קרוב לניסיון ההתנקשות.

הכנת מלחמה עתידית היא מלאכתו של כל צבא וגם של צבא של מדינה שוחרת שלום. לישראל היו פקודות להמלחמה בחזית המזרחית (הכוונה לכוחות משלוח עיראקיים למלחמה נגד ישראל) 20 שנה לפחות לפני שסדאם חוסיין נפל בכלל ע''י כוח שלא נחזה לפני כן. אין הדבר מעיד שיראל רצתה לחרחר מלחמה עם עיראק, אלא שהיא הכינה עצמה למקרה שהם ישלחו כוחות להילחם בישראל, כמו שקרה במלחמת השחרור, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים.

תוכניות שלייפן היו בראיית ההגנה על גרמניה. שלייפן הכין תפיסת מלחמה הגיונית כבר בתחילת המאה ה-‏20 בה תוכל גרמניה להתמודד עם שתי חזיתות במקביל. הנאצים השתמשו בצבא וביכולות שהוכנו והכינו כדי לפתוח במלחמה יזומה. מדיניותו של שלייפן אינה בכלל גורם לפרוץ מלחמת העולם השניה, אלא עליית הנאצים והמדיניות שאותה ניהלו (שהפולנים הם לא פולנים והם לא יושבים על אדמה פולנית, שהחזון העולמי הוא שליטת הנאציזם על כל העולם ולשם כך יש לכבוש אותו בג'יהאד משלהם וכו'). האשמת שלייפן כאחד הגורמים למלחמת העולם השניה היא כמו האשמת ממציאי האוירון כרשמים במלחמות העולם הראשונה והשניה.

אני מסכים איתך רק בהערה אחת שלך, שאתה לא סתם טיפש.
_new_ הוספת תגובהגלעד, קנה אג''ח צי''ם. תשואה גבוהה. הכונו!!!!
מיכאל שרון (יום שלישי, 19/01/2010 שעה 13:52)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלמה אתה חושב שאני בפניקה כמוך?
גלעד היפתחי (יום שלישי, 19/01/2010 שעה 14:04)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תהיה אופטימי.
_new_ הוספת תגובהסלט מילים
מיכאל שרון (יום שלישי, 19/01/2010 שעה 13:54)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלא ענית לשאלותי למעלה....
אריק פורסטר (יום רביעי, 20/01/2010 שעה 20:06)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הכנת מלחמה עתידית היא מלאכתו של כל צבא וגם של צבא של מדינה שוחרת שלום. לישראל היו פקודות להמלחמה בחזית המזרחית (הכוונה לכוחות משלוח עיראקיים למלחמה נגד ישראל) 20 שנה לפחות לפני שסדאם חוסיין נפל בכלל ע''י כוח שלא נחזה לפני כן. אין הדבר מעיד שיראל רצתה לחרחר מלחמה עם עיראק, אלא שהיא הכינה עצמה למקרה שהם ישלחו כוחות להילחם בישראל, כמו שקרה במלחמת השחרור, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים.''

- ''1984'' כבר אמרתי?
_new_ הוספת תגובהלא ענית לשאלותי למעלה....
(יום חמישי, 21/01/2010 שעה 11:10)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
אתה כנראה מחכה שיפלו טילים או שצבא עיראק יעומוד בשערי ירושלים ורק אחר כך נתחיל להתכונן לנפילת הטילים או לפלישה העיראקית.
נו שוין, אולי חוסין אוסמה חושב כך אבל בנתיים נראה שהוא כבר מתחיל לארוז
אליצור
_new_ הוספת תגובהחבל שאתה מדבר בדברים שאינך בקיא בהם
גלעד היפתחי (יום רביעי, 13/01/2010 שעה 22:01)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מערבב בין בשר לחלב, בין דימיון לבין לוגיקה, בין טריפה לכשר. ''ספרי מדע בידיוני'' זה ה''עמי ותמי'' ולוגיקת ה'אפשרי', ה'הכרחי' וה'רצוי' הם כלים בתורת האסטרטגיה המדינית, הצבאית, הכלכלית וכו'.
העובדה ש'ספרי מדע בידיוני' משתמשים בדפוסי חשיבה לכאורה מדעיים אינה מייצרת אסטרטגיות חדשות או בלשונך החלולה ''ליצירת עולמות אפשריים בדימיון''.
_new_ הוספת תגובהגם מוח האדם והאינטואיציה האנושית מורכבים מאד
גלעד היפתחי (שבת, 09/01/2010 שעה 15:31)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תפסיק לקשקש. אי אפשר לדעת מה היה קורה אילו, גם לא לאנשים בעלי ''יכולתם המוחית הגבוהה והמיסתורית להבנת אנשים רגילים''. למה אי אפשר? כי אתה תלוי באין סוף עובדות ותנאים שאינך יכול לתת, כמו למשל השאלה: נניח שהגרמנים היו משלחים-מגרשים 6 מיליון יהודים מזרחה לארץ ישראל. אתה חושב שהבריטים היו יכולים לעצור אותם? ואם הם היו עוצרים 10,000 ומעבירים לקפריסין, איך הם היו עוצרים את האחרים?

מעטים ה''סופר גדול ואיש חכם'' לא שהצליחו לעצב ההיסטוריה. אפילו יש''ו לא היה 'חכם וסופר גדול' ודווקא בשל כך הוא הצליח להשפיע על ההיסטוריה.
_new_ הוספת תגובהמצדיקיו של היטלר
עמיש (יום שישי, 08/01/2010 שעה 17:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קל מאד להתנפל על מי שהיו קאפואים או אנשי יודנראט אבל האמת היא שקשה מאד לדעת מה בדיוק עבר על אנשים שנקלעו לצמתים כאלה בחייהם.
מאידך, יש אנשי ימין במדינת ישראל, חובשי כיפה וחרדים, שמצדיקים את השמדת היהודים על ידי המשטר הנאצי.
לא בכפייה ולא בלחץ אלא בהשלמה מלאה וגמורה כפי שתוכלו לראות בקישור שלהלן:
שיהיה לכם בתיאבון
_new_ הוספת תגובהמצדיקיו של היטלר
המסביר לצרחן (יום חמישי, 14/01/2010 שעה 0:00)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש גם את לוחם החופש של הפלסטינים ושונא ישראל ידוע... בעמם הוא שונא את הכוזרו-האשכנזים וחושב שהפלסטינים הם עם ישראל האמיתי. והוא מעריץ גדול של היטלר ומצטער שהוא לא השמיד את כל הכוזרים. כמובן שמוני יקים הוא שמאלני קיצוני, אחרת איך הוא היה יכול להיות מטורף כזה:

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי