פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הנישול האינטלקטואלי של הימין
גלעד זליבנסקי (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 11:30)


הנישול האינטלקטואלי של הימין

גלעד זליבנסקיבאחד הפרקים הראשונים של הספר כה אמר זרתוסטרא, ניטשה מתאר מעין משפט ציבורי שנערך על ידי שופטים שמייצגים את הנאורות בת זמנו ולפניהם הנאשם שמייצג באותו מעמד את נאשמי התקופה – ''הפושע החיוור''. חלק ייחודי זה בחיבור לא עוסק בפשע ובחוקים החברתיים והפוליטיים, אלא באופן שבו החברה שופטת את העבריינים שלה ובכך היא מצדיקה את הערכים שלה וחושפת אותם לעיני כל.

דבר דומה ארע בדיאלוג ''אפולוגיה'' של אפלטון שבו סוקרטס אומר לשופטים שחרצו את דינו שכשהם שופטים אותו הם שופטים את עצמם. בהמשך לביקורת הערכית הנוקבת שניטשה מותח על החברה האירופאית ומוכיח אותה על הרדידות ואי ההבנה שביומרותיה השיפוטיות, הוא חורץ את דינה ההיסטורי וקובע שמאז ומתמיד לכל תקופה היו ''טוב'' ו''רע'' משלה שלפיהם נקבעו מראש כל הפושעים, השופטים והמשפטים, כל פשע לפי הטעם התקופתי וכל שכר ועונש בעיתו. הוא מציין את הכפירה בקיומו של אלוהים כפשע חמור שפג תוקפו וכמו כן את המכשפות שנשרפו ואת המינים והכתות וניתן להוסיף אליהם גם את היהודים ואת ברוטוס וקאסיוס שפגעו בעריץ שהחריב את הרפובליקה הרומית.

אין זה אומר שיש פגם בעצם השפיטה ובקביעת הערכים ולמעשה ניטשה עצמו עומד על כך בתקיפות. אלא שחלק משמעותי במציאת הערכים הנכונים טמון בניתוח ערכי של ההווה וההיסטוריה.
ביקורת חברתית וערכית מסוג זה עשויה לסייע בבדיקה של הנושא הנוכחי, שבו בדומה לתמורות היסטוריות מאותו סוג, גישה פוליטית מסורתית שלכאורה הפכה את עורה, לאחר שבעצם פשטו אותו מעליה.

הגישה הימנית בפוליטיקה הייתה ככל הנראה מקובלת בכל תקופה ובכל חברה עד לתקופה המאוחרת, כאשר הקולות השמאלנים היו נדירים ומוגבלים לפני המהפכה הצרפתית. גם בזמן המהפכה ואחריה, העמדות הפוליטיות הכלליות, הן במדיניות חוץ והן במדיניות פנים נותרו בעיקרן ימניות, כאשר באופן גס ניתן להצביע על שינוי משמעותי רק לקראת מלחמת העולם השנייה ואחריה.

מבחינת המוקד של התופעה, ניתן לראות שלא מדובר בבעיה מקומית שמיוחדת לישראל או למקום כלשהו בעולם המערבי, אלא למגמה כללית של התרבות המערבית המאוחרת שיצרה פילוסופיה פוליטית שהיא ההיפך מהפוליטיקה המסורתית ומהמקבילות שלה במדינות שהקידמה מהסוג הזה לא כבשה אותן.
כיום אין קושי להבחין בכלי התקשורת וגם בחוגים אקדמיים נרחבים, בשלטון של אחיזת העיניים השמאלנית במוקדי הכוח התקופתיים, ובעיקר באינטלקט ובתודעה של דעת הקהל שמכירה בהשפעתו ומושפעת ממערכת הערכים שלו, גם אם נראה שיש בתוכה הסתייגויות וחילוקי דעות.

במצב הפוליטי הנוכחי יתכן שרוב האזרחים בישראל יזדהו יותר עם עמדות ימניות בנושאים פוליטיים, אבל עדיין האליטה האינטלקטואלית והתרבותית והתקשורתית מזוהה עם השמאל כשהערכים שהיא מייצגת ומציגה כבר במשך שנים מושלים בכיפה ומכתיבים לקהל את הנחות היסוד הנאורות בכל התחומים הרוחניים שנוגעים גם בחיים הפוליטיים.
השמאל יוצר הטייה לטובתו שמראש מטה את נקודת המבט של הצופים שמאלה, שכן מערכת הערכים ונקודות ההתייחסות באתיקה ובנושאים מרכזיים מושפעים מהנחות של השקפת עולם שמאלנית. כך למשל התפשטה שמועה שאינטלקטואלים וגם סטודנטים מחזיקים בעמדה כזאת ואולי בפועל היא התגשמה. כמו כן, השתרשו תאוריות פוליטיות שונות ומשונות בקרב ציבור רחב ביותר, אשר תומכות באסטרטגיות שמאלניות לכאורה מפרספקטיבה מעשית.

בהקשר הזה די להזכיר את המיתולוגיה הדיפלומטית בין ישראל ומנהיגי הטרוריסטים שהחלה באפוס של הסכמי אוסלו ועדיין מוכיחה את האמרה המיתולוגית שאין מוקדם ומאוחר במיתוס. פיתרון הסכסוך בעזרת מתכונים בנוסח מערב אירופאי וניסויים פוליטיים בלתי מבוקרים, נתפסים כתרופות פוליטיות רציונליות, או לפחות כאפשרות הרציונלית ביותר, ולזה אפשר להוסיף את החרדה הקיומית מפני חרון אפו של ''העולם'' אשר עלול לשפוך את חמתו על ישראל אם תפסיק להקריב לו קורבנות.
הרקע ההיסטורי לעליית השמאל הוא די ברור: אירופה הקיזה את דמה מאות שנים ולבסוף התבוססה בו בשתי מלחמות העולם אשר בישרו גם את קץ העידן הקולוניאלי אשר גם הוא עורר שינוי היסטורי במצב הרוח לאחר שכל רגשי האשמה הרדומים התעוררו כדי לפצות על העדרם במחשבות אובדניות ובהטפת המוסר החדש בעולם שהוא עדיין ישן מידי.

תפיסה זו ששולטת בין השאר בפוליטיקה ובאתיקה לא הייתה מקובלת לאורך רוב ההיסטוריה המערבית ולמעשה היא סותרת באופן חד משמעי את רעיונותיהם של רוב העמים וההוגים הקלאסיים: החל באפלטון ואריסטו, פילוסופים הלניסטים, אנשי הרנסנס, פילוסופיה חדשה ואפילו הגל ושורה ארוכה של מודרניים.
רוב ההיסטוריה השקפה שמאלנית לא התאימה לתנאים ההיסטוריים, אלא שתפיסה זו אינה רק עוסקת בהתאמה אופטימלית לכאורה לתנאים היסטוריים מסויימים, אלא שהיא אמורה ומתיימרת ללמד כללי מוסר אוניברסלים ולדעת את טבע האדם כפי שאף תקופה אחרת לא ידעה אותו.

לפי אריסטו החלק החשוב ביותר בפיתרון של בעיה הוא המודעות לבעיה ועל כן בעזרת סקירה קצרה זו של היסטוריה אינטלקטואלית ניתן לראות שמדובר באופנה פוליטית צעירה שהגיעה למעמדה בעיקר בגלל תנאים היסטוריים זמניים ואובדן הזיקה עם מערכות ערכים אחרות. גישה ימנית מאפיינת היום גורמים שמרנים ואף דתיים שמצטיירים כלא נאורים ואף מייצגים את הימין כעמדה פוליטית שמזוהה עם אישיות אי רציונלית ובדעת הקהל אין כמעט זכר לימנים חילונים כגון הרצל וז'בוטינסקי ופילוסופים ימנים חילוניים כגון ניטשה, סיוראן ועוד. דווקא היסוד השמאלני הקדום באתיקה, מקורו בדת הנוצרית (כפי שניטשה מראה בספריו) והוא דומה גם לזרמים רבים ביהדות שלאחר חורבן בית שני.

ההיסטוריה וגם העבר הקרוב מלאים בטענות נגד האינטלקטואליזציה השמאלנית, אבל בסופו של דבר השלטון שלה יציב בתנאים הקיימים והיא עלולה להמשיך להתקיים ללא תנאי נוסף. הדחתה תלויה בעלייתה של מערכת ערכים ימנית, אלא שהלימוד והידיעה מופקדים בידיהם של ערוצי תקשורת, כמה סופרים מקומיים, כיסים של עשירים ואולי יותר מכל שילוב של משתנים בלתי צפויים, כגון כלכלה, ארועים עולמיים, טרור, שערוריות מיוחדות ועוד.

נדמה שבתקופה זו לא אלוהים ולא בני אדם שולטים בעולם כמו בעבר ואולי זאת הסיבה שמשטר רוחני מנוון ועקום כל כך מצליח לזחול בלי הפרעה אל תוך הטראומה ולהעמיד פנים כאילו הוא מושיע למרות שהוא אפילו לא מבחין בין טוב לרע ובין אמת לשקר. אלא שבימינו זה כבר לא תנאי הכרחי בשביל להשתלט על הרוח של התקופה הזאת.

ניטשה כתב ש''פעם הרוח הייתה אלוהים, אחר כך היא הייתה האדם וכיום היא הופכת לאספסוף...''
אלא שהיום נראה שאפילו האספסוף כבר לא שולט ברוח, כי היא נשלטת בעיקר על ידי ערבוביה של גורמים שאינם תלויים בבחירה של בני אדם, אלא בעיקר בצירופי מקרים בלתי צפויים, כך שאפשר לומר במידה מסויימת שאותה רוח הופכת לאוויר.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אין דבר כזה אינטלקטואל ימני
עכ''א בתחתית אבל חי וקים (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 13:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהנכון, ואתה מוכיח את זה
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 0:24)
בתשובה לעכ''א בתחתית אבל חי וקים
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהשכל ישר וימין זה סתירה
עכ''א בתחתית אבל חי וקים (יום ראשון, 04/11/2007 שעה 13:31)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל אתה לא תוכן להבין זאת.
_new_ הוספת תגובהאני מודה לך שאתה מאשר את קביעתי
קלאוס פון מאוס (יום ראשון, 04/11/2007 שעה 18:34)
בתשובה לעכ''א בתחתית אבל חי וקים
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגביך.
_new_ הוספת תגובהאני מודה לך שאתה מאשר את קביעתי
עכ''א בתחתית אבל חי וקים (יום שני, 05/11/2007 שעה 10:47)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדבר היחיד המוכח פה הוא המוגבלות של הפאשיסט המצוי.
_new_ הוספת תגובהאין אינטלקטואלים שמאלנים.
צדק (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 14:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלו המכונים אינטלקטואלים הם סתם נוכלים שכל מרכולתם מסתכמת בעברית סבירה וחופן מושגים לועזיים מרשימים.
''אינטלקטואלים'' אלו מעולם לא עמדו במבחן אמיתי הבוחן את רמתם.
כל ארוע בו מתנהל דיון הכולל ''אינטלקטואלים'' שמאלנים,
נראה כמו ליקוקיאדה אחת גדולה, אחד משמן את השני, המראיין סחבק של ה''אינטלקטואל'',
ואתה מקבל זבל דביק ודוחה של חבורת אפסים שהם גם שחצנים.

שליטתם נובעת משליטה במוקדי הכוח החזקים במדינה וניצולם לדיכוי אלים ואחר של כל מתנגד פוטנציאלי.
מוקד הכוח העיקרי הוא התקשורת, ומוקדי הכוח הנוספים הם הפרקליטות ובית המשפט.

שליטתם תחוסל סופית כאשר תחוסל שליטתם בתקשורת.
חיסול זה יאפשר חיסול שקט של מוקדי הכוח האחרים והצבת המיעוט הכוחני וחסר ההשכלה במקומו הראוי.
_new_ הוספת תגובהואיך תחוסל שליטתם בתקשורת?
אאא (יום שני, 05/11/2007 שעה 21:01)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מכיר אוליגרכיה פיאודלית שמוותר מרצונה על זכויות היתר שלה?
יהיה צורך לטפל בהם כשם שעשו באירופה.
_new_ הוספת תגובהואיך תחוסל שליטתם בתקשורת?
צדק (יום שלישי, 06/11/2007 שעה 8:04)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החיסול יבוצע בכל דרך אפשרית, והוא לא קשה כמו שזה נראה ממבט ראשון.

שים לב היטב איך התקשורת מנסה לגמד את חלקה ואת השפעתה על הקורה במדינה.
כתבים ומראיינים תמיד זורקים משפטים, ''אנחנו מדברים ונתניהו נבחר'', ''לא פינו מאחז...'',
''כאילו התקשורת קובעת...'', והכל תוך ציקצוקים ועיוותי פה מזלזלים לכאורה.
הם עושים זאת כי הם חוששים להיות מסומנים כאויב הציבור מספר אחד, כפי שאני עושה.

איני יודע בן כמה אתה, אבל אני ראיתי אותם בפניקה בתקופה בה
הסטיקר ''העם נגד תקשורת עוינת'' היה להיט גדול והופיע על מספר עצום של רכבים.

הם חוששים ובצדק, ויש ללחוץ עליהם בכל דרך אפשרית, לתקוף אותם מבלי לברור במילים יותר מדי.

--------

אמצעים שיש לנקוט בו זמנית גם אם חלקם נראים סותרים לכאורה:

1. התקפה מתמדת על התקשורת בכללותה ועל פרטים בתקשורת.
2. ההתקפה צריכה להיערך בכל פורום אפשרי, משיחה חברית ועד כנס מקצועי, ממקום העבודה ועד הכנסת, ובכל האמצעים.
3. החרמת התקשורת.
4. עקיפת התקשורת ע''י מגע ישיר עם העם ע''י עריכת כנסים ועצרות.
5. תביעות דיבה ולשון הרע. התקשורת מלאה בהן.
6. הופעה בתקשורת תהיה רק בתנאים מוסכמים מראש וחתומים בחוזה ברור הכולל קנס עצום.
7. צריכת תקשורת אלטרנטיבית, והפצתה בציבור.
8. איסוף מסודר של חומר על פשעיה של התקשורת והפצתם ברבים.
_new_ הוספת תגובהדון קישוט היה ממנה אותך ליורשו
סתם אחד (יום שלישי, 06/11/2007 שעה 9:57)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להזכירך דון קישוט הלך להילחם בתחנות הרוח ואתה ו-אאא מציירים אותן

פתרון יותר מציאותי תקים חברת תקשורת שתפרסם עיתונים, ידיעות ברדיו ובטלויזיה, או שתקים תחנות שידור משלה. אז יהיה לך קל לפרסם את השטויות עליהן אתה ו-אאא מדברים. כמובן שאתה יכול גם לעסוק בפרסום אמת במקרה כזה אבל אני מסופק אם זה יעד אמיתי אצלך
_new_ הוספת תגובההבלים
ע.צופיה (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 14:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה יכול לטעון שהתפיסה הימנית צודקת,אתה יכול לטעון שרוב הציבור היהודי בישראל תומך בימין, אתה יכול לטעון שכל העולם הוא ימין אחד גדול.
אך אם אתה אומר(לא טוען,אלא אומר) שהאליטה השמאלנית שלטה,שולטת ותמשיך לשלוט בישראל ,הרי כל מה שאתה טוען הוא הבל הבלים. כי אפשר לרמות את הציבור או חלקו הגדול בחלק מהזמן,לא כל הזמן. אז אם (כדבריך)האליטה השמאלנית שלטה,שולטת ותשלוט ,סימן שזו הדרך הנכונה וכל היתר זה הבלי הבלים ואוילים שמאמינה בזה.
_new_ הוספת תגובההבלים
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 0:25)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה טועה צופיה. בישראל הכל אחרת.
_new_ הוספת תגובההבלים
גלעד זליבנסקי (שבת, 03/11/2007 שעה 1:06)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא טענתי שמערכת הערכים הזאת תשלוט לנצח, ולמעשה טענתי שבעבר הלא רחוק בהיסטוריה האינטלקטואלית היא בכלל לא הייתה קיימת וזה אומר שבמשך אלפי שנים עמים התייחסו לפוליטיקה ולהיסטוריה שלהם בצורה ''ימנית'' מובלעת בלי שהן העלו על הדעת תפיסת עולם שמאלנית, בטח שלא בהיקפים שיש להם השפעה פוליטית כמו היום...
הדומיננטיות הזאת של השמאל היא סימן היכר של התקופה הזאת, לאור ההזדקנות הפוליטית של העולם המערבי שמבדילה אותו מהשכנים שלו וגם מעצמו לפני פחות ממאתיים שנה.
ואגב מדינת ישראל היא לא חלק גדול מכדור הארץ וגם לא מההיסטוריה העולמית, כאשר ברור שגם בה הגישה השמאלנית הייתה מתונה מאוד בהשוואה להיום למשל בנושאים בטחוניים ואסטרטגיים. חשוב אולי להוסיף שאני לא התייחסתי כלכך לשמאל ההיסטורי או למפלגות השמאל לדורותיהן, אלא בעיקר לגישה שנפוצה כרגע וקשורה באופן הדוק למצב העולמי ''הפוסטמודרני'', למרות שאפשר לערוך השוואות גם אם הדורות הקודמים שמהווים חלק השפעה היסטורית מסויימת על הדור הנוכחי של השמאל.
כמו כן, אין בהיסטוריה של האנושות גישה אחת ששלטה או תשלוט לנצח בשום חלק של העולם. אבל בכל זאת בכל תקופה יש לגישות שונות יתרונות וחסרונות מעשיים ורוחניים.
_new_ הוספת תגובההבלים
ע.צופיה (שבת, 03/11/2007 שעה 6:38)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צר לי,אך לפי הבנתי,אתה סותר את עצמך מספר פעמים.
ראשית אתה קובע כי עד ''לפני פחות ממאתיים שנה''שלטה התיזה הימנית. ולמעשה לא הייתה תיזה אחרת (אולי ימנית יותר) דבר שהוא חסר שחר ומיותר אפילו לנמק זאת.
לאחר מכן אתה בעצם אומר שמה שמטריד אותך זו הגישה השמאלנית הנוכחית,שהיא אפילו קיצונית יותר מאשר דורות קודם.
כאשר כולנו יודעים שבשלושים השנים האחרונות שולטות בישראל מפלגות המכונות ''ימין''.
ולבסוף אתה מסיים ''אין בהיסטוריה של האנושות גישה אחת ששלטה .......''
גלעד, נראה לי שאינך מבדיל בין שמאל לימין,אך אתה יודע בבירור שימין זה טוב ושמאל זה רע.
מזכיר לי את הסיפור על הבחור מתל אביב שנקלע לירושלים ונכנס להסתפר במספרה בשכונת מאה שערים. מיד פשטה השמועה כי שמאלני מסתפר ומאות בחורי ישיבה נהרו לחלונות המספרה לחזות בפעם הראשונה בחייהם בשמאלני חי וקיים.
_new_ הוספת תגובההמפלגות לא שולטות על כלום
אאא (יום שני, 05/11/2007 שעה 21:06)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המשטר בישראל זהה לחלוטין לזה שבאיראן.

כאשר אזרח אירני הולך לקלפי,לא חשוב מה יצביע,המולות ישמיכו לעשות באירן כבשלהן.
כאשר אזרח ישראלי הולך להצביע,לא משנה מה תהיינה תוצאות הבחירות,המיעוט הסמולני הצלבני הפיאודלי הלבן,ימשיך לעשות בישראל כבשלו.

אין שום משמעות לעובדה אם בכנסת ישבו 120 אנשי שלום עכשיו מסוגם של ברק וגלאון או 120 אנשים מסוגם של פייגלין.ממילא הכנסת בישראל היא פיקציה מוחלטת כמו הדומה ברוסיה והפרלמנט באיראן.

מפלגות הימין מעולם לא שלטו בישראל מפני שמי ששולט בישראל היא מערכת לא נבחרת שירשה את סמכויות הגופים הנבחרים כשהסמול הצלבני הפיאודלי הלבן הבין ב 77 שהפיאודליזם הסוביטי שלו בסכנה.

אין מנוס ממלחמת אזרחים.זה מותיר אח''כ מדינה הרוסה,אבל לפחות אפשר יהיה לבנות מחדש עם תקווה לעתיד לאחר שנוכחות הסמול הלבן במזה''ת תגיע לקיצה.
_new_ הוספת תגובההמפלגות לא שולטות על כלום
ע.צופיה (יום שני, 05/11/2007 שעה 22:33)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין מאושר ממני שהשמאל (כדבריך)שולט במדינת ישראל מדורי דורות ועד קץ הימים.
מה שחידשת לי , ואני מאושר מכך. זה שהשמאל גם שולט באירן.
כל הכבוד לך- אאאאאאאאאאאאא.
תמשיך לכתוב ולגרום לנו לאושר.
_new_ הוספת תגובההבהרה של שני המושגים: שמאל וימין לשיטתי
גלעד (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 3:47)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה של שנינו בהחלט נובעת מאי הבנה של המושגים ''שמאל, ימין'', אבל מה שבאמת מיותר זה לחתוך את הסיבוך הזה בעזרת מושג כמו ''סתירה'' שבכלל שייך לתחום הלוגיקה. כי אין כאן בעיה לוגית, אלא רק שונות בשימוש שלנו בשני המושגים העיקריים.
חבל שלא הלכת לקראתי ברמה המושגית של ההגדרות של ''שמאל, ימין'' במובן שאליו התייחסתי במאמר הזה.
לי לא לגמרי ברור מהן ההגדרות המדוייקות שלך, אבל אני מגדיר את השמאל והימין הפוליטיים במובן הפילוסופי הרחב ומתוך התייחסות למה שנעשה היום בארץ ובעולם בתחום של הדואליזם הפוליטי הזה.
ראוי שאני אדגיש שלא התייחסתי לשמאל מסויים ברוסיה או בישראל או במדינות אחרות במאה ה-‏20, אלא לגישה הפילוסופית היסודית שיש לה שורשים בנצרות ובעידן האורות ושיא התפתחותה בגישות סוציאליסטיות למיניהן במאות ה-‏19 וה-‏20.
תפיסות אלה מתאפיינות במעין אהבת אדם וחמלה שמולידים לכאורה מדיניות בתחומים פוליטיים, כלכליים ועוד.
הימין מבחינה זו שונה לא רק במדיניות הראויה לדעתו אלא בכל תפיסת העולם לגבי טבע האדם והחברה.
בפועל או במדיניות שתי הגישות מתערבבות והרבה פעמים תנועות שמאלניות מוצהרות פעלו בהיבטים מרכזיים בצורה ימנית ובהרבה פחות היבטים בצורה שמאלנית או אידאליסטית.
המטרה שלי במאמר הייתה להתייחס לערכים ימניים ושמאליים בימינו ולא לתנועות היסטוריות שממילא הניפו דגלים מזוייפים וקיימו את ההיפך ממה שהבטיחו.
אני מבדיל בין שמאל לימין במובן הפילוסופי שנקי מהונאות ומסיסמאות מטעות וגם קושר את המדיניות להשקפת עולם מלאה ולא רק לדוגמאות מקריות שאין בהן כמעט קשר בין הפילוסופיה להתנהגות.
_new_ הוספת תגובההבהרה של שני המושגים: שמאל וימין לשיטתי
ע.צופיה (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 6:47)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית,תודה על התייחסותך הכנה.
אני בהחלט מסכים איתך שיש בלבול גדול בהגדרת המושגים,ולרוב ההגדרה ,מי לימין ומי לשמאל נעשית על ידי ה''יריב'' ולא על ידי האדם או הגוף עצמו.
איני מסוגל לייחס תיאוריות פילוסופיות לימין או לשמאל. אני מסוגל להגדיר פוליטיקאי בן ימינו ,האם הוא לשמאל הוא או לימין.
נהוג לייחס למי ששם את הדגש על מדיניות חברתית וזכויות אדם כשמאל ומי ששם דגש על לאומיות כימין. לדעתי זה הבלים.
ההגדרות הן היסטוריות ופופוליסטיות ומשמשות לניגוח בלבד.
אין ספק שהשינוי הגדול במובן הזה חל עם המהפכה הצרפתית והקמת ארה''ב.שני ארועים ששמו את הפרט במרכז התמונה החברתית לעומת המדינה והדת.שני הגישות הבסיסיות האלו היוו את הבסיס להגדרות שמאל וימין.במשך השנים כל גישה סיפחה לעצמה חלק מגישת ''יריבתה'' והבלבול גדל.
אין גישה בלעדית מנצחת. מה ש''מנצח'' הוא השילוב הנכון בזמן הנכון בהנהגת האדם הנכון.
דוגמה שרבים לא אוהבים:המפלגה הקומוניסטית בשנת 1917 ובהנהגת לנין הייתה שילוב מנצח. עובדה!
_new_ הוספת תגובהאתם לא תפסיקו לבכות לנו אףפם
אוברמישמישפוץ (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 15:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ילדים קטנים של ההיסטוריה,
נתנו לכם מאות שנים לתקן עולם ולא הצלחתם,
אז תנו לנו להניע את המהפיכה האדומה
שהחלה לפני 90 שנה ונראה לכם
שאפשר לסובב את העולם!
_new_ הוספת תגובהנוע, נוע, סוף
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 0:26)
בתשובה לאוברמישמישפוץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהגיבוב של טענות
עמיש (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 16:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ללא כל הוכחה או הדגמה.
מהם כל אותם ''ערכים שהיא מייצגת ומציגה כבר במשך שנים מושלים בכיפה ומכתיבים לקהל את הנחות היסוד הנאורות בכל התחומים הרוחניים שנוגעים גם בחיים הפוליטיים.''
_new_ הוספת תגובהגיבוב של טענות
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 0:29)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בטח הוא מתכוון שאתם עומדים עדיין דום לקריאת ''הויס לו''. וככה מחנכים ומאמנים את הכתבים הצעירים לדווח את
הראוי ולהסתיר את הפגום מבחינת השמאל... לונדון וקירשנפוץ עדיין רוקדים הורה מסביב לחיים שפורש כבר 5
שנים ועדיין מעיף מבט. אתה מבין?
_new_ הוספת תגובהגיבוב של טענות
גלעד זליבנסקי (שבת, 03/11/2007 שעה 1:23)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא הוכחתי את הרעיון בצורה ישירה וקונקרטית כי הנחתי שחומר הראיות מציף אותנו באופן מספיק.
אבל אם זה נדרש, אני מוכן לשלוף מתוך השיטפון היומיומי הזה דוגמא או לפחות מקורות ברורים של דוגמאות מוצקות:
הערכים הם כמובן סטראוטיפים מוכרים מהחדשות ומהרחוב והאקדמיה והשיח הציבורי.
בין השאר מבחינה פוליטית וגזעית קיימת הטייה ברורה לכיוון השמאלי, אם זה קשור לגינוני הפוליטיקטלי קורקט למיניהם שכוללים הרבה הנחות מוקדמות לגבי עמים ותרבויות או אפילו ילידים. יש בלבול משחית בין נימוס שהוא יותר דומה לצביעות ולעייפות לבחינה קרה ורציונלית של סוגיות שקשורות ליחסים בים עמים ותרבויות שונות, כאשר העמדה השמאלנית היא ללא ספק השלטת והלגיטימית במוסדות החברה הישראלית וברוב הגדול של הציבור או של בעלי ההשפעה.
מבחינה בטחונית נדיר שיש אנשים כלשיהם שמעלים על הדעת שימוש באמצעים אלימים שהיו מקובלים בכל העולם בעבר הלא מאוד רחוק ולמעשה מצויים גם כיום בזירות שונות שיש בהם סכסוכים. בלי להתייחס לגופו של עניין, ברור שיש הטייה חזקה בנקודת המוצא של נושאים בטחוניים ורוב הציבור בכלל לא מודע לכך שזוהי הטייה שמאפיינת אווירה היסטורית תקופתית ושהיא לא מובנת מאליה.
אפשר למצוא עוד הרבה הטיות ערכיות של השמאל, אם מעמיקים למושגים פילוסופיים כלליים או אם מסתפקים בהנחות קונקרטיות לגבי עניינים אקטואליים שיש להם מקום למטען ערכי.
_new_ הוספת תגובהאנא בטובך
עמיש (שבת, 03/11/2007 שעה 14:38)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אל תגבב מילים.
האם אתה יכול להביא לכאן לדוגמה ''ערכים שהיא מייצגת ומציגה כבר במשך שנים מושלים בכיפה ומכתיבים לקהל את הנחות היסוד הנאורות בכל התחומים הרוחניים שנוגעים גם בחיים הפוליטיים.''?
אודה על תשובה קונקרטית ככל שתוכל.
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
יוסלה (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 21:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ככל תאוריה העוסקת בקונספירציה בעלת מימדים הסטוריים גם התיאוריה של מר זליבנסקי נגררת להפשטות ולחד-מימדיות. רמת האירגון והתחכום שזליבנסקי מייחס לכוחות האופל של ה'שמאל' אין לה תקדים (באמת שאין).

פירסום המאמר באתר מספק ל'צדק' הזדמנות לתקוף בהתלהבות נואשת את מה שהוא מזהה כהגמוניה של השמאל בישראל. הנואש מחרבן עוד כמה קללות לא מכוונות על ראשי הקוראים, אך אינו מצליח להגיב בצורה עניינית אפילו למאמר שתומך בעמדותיו.

האם יואש הנואש באמת מאמין שיש שליטה של השמאל בתקשורת בישראל עד כדי מניעת ייצוג של הימיו בדיון הציבורי? זה נשמע כמו שריד של מלחמת המקופחים של 'חירות' לפני המהפך ב-'77.

אני יכול רק לתאר לעצמי שהנוירוזה הפתולוגית ש'צדק' מפגין בכתיבתו נובעת אולי מהיותו בן למשפחה 'רוויזיוניסטית' חרותיניקית שאנשיה הלכו אחרי בגין באש ובמים, - וכך נולד לתוך המהפך של '77, לשמוח בשמחתם של המנצחים, אך בגנים ירש את השנאה של המקופחים הנצחיים של הימין.

אולי הגיע הזמן שהמיואש יעזוב את בית ההורים (זו רק מטפורה) ויתבונן סביב במבט רענן. בפעם האחרונה שבדקתי מצאתי שיש אידיוטים בכל מקום, על ימין ועל שמאל. החכמה היא למצוא את את אלה שמדברים דברי טעם ולהתרחק מאנשים היורים כדורי גומי בכל דבר שזז.
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
לוי (יום שישי, 02/11/2007 שעה 7:03)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסמול הישראלי הוא בסה''כ אנטישמי . נראה שהשמאל הקלאסי נעלם מן העולם .
התקשורת הישראלית היא אנטישמית מזוקקת .
המערכת המשפטית הישראלית מושחתת ואנטישמית .
מתחילים להווצר סדקים במערך האנטישמי הישראלי .
נראה לי שהאינטרנט עוזר להרחבת הסדקים . המנעות אתרים מסוימים כמו האתר הזה ורוטר מצינזור מנקים את האוירה .
אגב , לא ברור לי מי הימין במדינת ישראל המטורללת .
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
גלעד זליבנסקי (שבת, 03/11/2007 שעה 2:20)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדעתי השמאל העכשווי הוא לא אנטישמי, אבל יש לו קשר מסויים שהתפתח מהאנטישמיות המודרנית.
נראה לי שהשורש של השמאל הזה נעוץ יותר בארועים היסטוריים מאוחרים של מלחמות העולם, המלחמה הקרה והמלחמות הקטנות של שלהי המאה העשרים שיצרו תפיסה אנטי לאומית ופוסט קולוניאלית.
באופן טבעי אפשר להניח שהאנטישמיות המודרנית (או הקלאסית אם חוזרים למקורותיה ההיסטוריים הרצופים) התחלפה בשינאת ישראל שבמקרה גם מתנגשת לכאורה עם הערכים הפוסטקולוניאלים. רגשי האשם מתערבבים עם אגרסיה פסיבית ועם הטפות מוסר והלקאה עצמית עם מחשבות אובדניות.
נדמה שהרכיב של ההרס העצמי לא משרת שום מטרה ראלית ובסך הכל מבטא מצב נפשי או קתרזיס.
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 0:32)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תוסיף גם אותי לרשימת הששים להזדמנות לתקוף בהתלהבות נואשת את מה שהוא מזהה כהגמוניה של השמאל בישראל.....
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
גלעד זליבנסקי (שבת, 03/11/2007 שעה 1:35)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלום יוסף,

אני לא חושב שתארתי מצב קיצוני כלכך מבחינה קונספירטיבית.
למעשה, כעיקרון זה לא מורכב או חריג בהרבה לפחות מבחינה מבנית או צורנית ממצב הפוך שבו גישה ימנית שולטת או שלטה בתודעה.
תמיד יש היררכיה בין האידאולוגיות ותמיד אחת מתוך אלה שמצויות ברוח התקופה תהיה דומיננטית ותדכא את האחרות כשהיא מעצבת את דעת הקהל ולעיתים מחוללת שינויים היסטוריים משמעותיים.
אבל הטענה שלי היא נגד עצם ההשתלטות של השמאל על התודעה, אלא על המוסר והתוכן הערכי שהוא מציע לבני התקופה שלנו.
אני אישית עוד לא נולדתי בשנות השבעים והמצב שאני מתאר שייך למציאות המאוחרת של השנים האחרונות.
אני לא חושב שיש חד מימדיות בתיאור של השתלטות של ערכים מסויימים שבעבר לא היו באים בחשבון גם תחת הנהגה שמאלנית כביכול, שלמעשה לא הייתה כלכך שמאלנית יחסית להיום... זה קצת מזכיר לי את ההקצנה בנטיה הפוליטית הרדיקלית במהלך המהפכה הצרפתית שבה המנהיגים הראשונים היו מתונים וסובלניים בהשוואה לאלה שירשו אותם בכוח...
גם היום לדעתי חל שינוי קיצוני בהשקפות השמאלניות והאנטי לאומיות, אמנם מדובר לכאורה ברדיפת שלום, אבל מבחינה פוליטית זה שינוי קיצוני מאוד וגם כוחני במובן הפוליטי והפילוסופי.
_new_ הוספת תגובהמי הקונספירטור?
יוסלה (שבת, 03/11/2007 שעה 6:55)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גלעד היקר, אולי הגזמתי בכך שהדגשתי את הניואנס הקונספירטיבי במאמרך. אך לפי התגובות למאמר אתה יכול לראות בעצמך שהמגיבים בחיוב הם אלה שבכל הזדמנות מעלים את תאורית הקנוניה של השמאל ש'השתלט על כלי-התקשורת' וכו' וכו', וטוענים שבזכות מהלכים קונספירטיביים שכאלה השמאל המרושע עושה הסכמי שלום עם מרצחים וכו' וכו'. והריטוריקה שלך גם אינה חפה מהגזמה, כאשר אתה מתאר את הסכם מסוג הסכם אוסלו כ'ניסוי פוליטי בלתי מבוקר'.

הבעיה היא אחרת: נוצר הרושם שאתה מנסה לתאר את ההתפתחות של רעיון הליברליזם האירופי שלאחר האמנציפציה מהפרספקטיבה הצרה של הקוטביות הקיימת היום בפוליטיקה הישראלית - ימין לאומי-לאומני שאין בו כמעט ייצוג לקונסרבטיזם המאופק והרציונלי של תנועות ימין בעולם, ושמאל שאינו פעיל בעניני חברה, ושרוחו נכאה. אפילו המהפך שעבר על מנחם בגין ז''ל - מ'שתי גדות לירדן' ו'בדם ואש...' לעבר השפיות של החזרת סיני תמורת הסכם השלום עם מצרים, אין לו היום מקבילה בפוליטיקה הישראלית. הימין השפוי שכדוגמתו אנו מוצאים היום במפלגתה של מרקל בגרמניה, גם אם יש לו נציגים פה ושם בישראל, - קולם אינו נשמע.

זה נכון שהרעיון הסוציאל-דמוקרטי במתכונתו הנוכחית עבר גלגולים רבים מאז התכנסו ראשי המשפחות באתונה לדון בעניני המדינה. אבל אנו גאים, בין כאנשי ימין או שמאל בערכים הדמוקרטיים של ישראל ושל מדינות מערב אירופה. וההסטוריה הקטלנית-רצחנית של הדור השני למהפכה הצרפתית ידועה לכולנו.

ההתפתחות של הליברליזם האירופאי קשורה במידה רבה להישגים של הפילוסופים הבריטיים במאה השמונה-עשרה ותשע-עשרה, ובפרט להישגים של ג'רמי בנתם שהצליח לבצע מהפכה חוקתית וחינוכית מרחיקת-לכת בתחילת המאה התשע-עשרה, ללא שפיכות דמים. ואני טוען שהגישה התועלתנית תרמה להתפתחות המשטרים הסוציאל-דמוקרטיים לא פחות ואולי יותר מאשר המהפכה הסוציאליסטית של המרכסיסטים. אבל אפילו אפס תחילתו של דיון בנושא ההסטוריה של מדינת הסעד בעולם המערבי מחייב אותנו לדון בנושא תוך שימוש במונחים של התקופה בה אנו דנים. אותה טעות של פרספקטיבה עושים אותם מתנחלים שעלו מבריה''מ ישר לשטחים וקוראים לאנשי תנועת השלום הישראלית המתנגדים לכיבוש - 'בולשביקים'.

המאה העשרים לימדה אותנו שמעבר ל'איזמים' של התנועות האידיאולוגיות אשר לתוכן נולדנו, יש עניין אנושי-חברתי משותף היכול לבוא לידי ביטוי בצורה ממוסדת בתוך החברה וגם בין מדינות ('חבר הלאומים' למשל). והנסיון המצטבר לימד אותנו שאפשר לחיות עם בית מלוכה ומשטר פרלמנטרי לפי הדוגמא הבריטית. הבריטים וויתרו על אימפריה, אך נשארו נאמנים לעצמם.

מה שאתה מכנה 'ערכי השמאל' הם הערכים של החנוך הישראלי הממלכתי שבהקמתו היו שותפים לא 'מרכסיסטים-לניניסטים', ניהיליסטים ואנרכיסטים (גם לא בהכרח סוף העולם), אלא מיטב אנשי החינוך שהתקבצו בישראל של שנות העשרים השלושים והארבעים מרוסיה, פולין, גרמניה, מרוקו, תימן, עירק וכו'.
והמרקחת החינוכית שבישלו היתה תערובת די סבירה של ליברליזם, יהדות, הומניזם וחלוציות. וזו היתה גם הרוח השלטת בציבור הישראלי שלפני 1967.

יכול להיות שה'קוסמופוליטיות' היתרה לפעמים של השמאל בישראל היתה לצנינים בעניהם של ה'רוויסיוניסטים' של 'חירות', אך המהפך של 1977 רק הוכיח עד כמה קטן היה המרחק למעשה בין השמאל לימין בישראל.

הבעיה אינה בין שמאל לימין. הבעיה היא בעיה של מוסר - שאלה החותכת דרך כל המפלגות וה'איזמים' - שאלתו של החייל במחסום, שאלתה של הנערה הפלסטינית שנורתה בידי חיילי צה''ל. שאלתו של כל אדם נאור: דתי, חילוני, סוציאליסט, איש ארץ ישראל השלמה או לא: האם מה שקורה בשטחים מדי יום ביומו - 'שגרת' הכיבוש - זה מצב שאנו כיהודים יכולים לחיות בו בלי לאבד צלם אנוש. התשובה היא כמובן: לא, זה בלתי אפשרי.

זה לא ה'שמאל' שהשתלט על התודעה, אלא מערכת ערכים ליברליים שהיכו שורש בתהליך הסטורי איטי ומלא תהפוכות - ערכים להם אנו חייבים את היכולת המובנת מאליה כמעט לדבר בחופשיות, את הגישה הרחבה לאמצעי פרנסה ומחיה, ואת החופש לנוע ממקום למקום כראות עינינו. ערכים אלה משותפים לשמאל ולימין ברוב מדינות המערב הדמוקרטיות כיום.

הבעיה בישראל היא בעית הכיבוש המתמשך. מצב בו ישראל והישראלים שותפים מדי יום ביומו באחריות למעשי עושק ורצח בגיבוי החוקים לשעת חירום והממשל הצבאי. בתוך ישראל הנאורה והחופשית מתקיימת מדינה שנייה ובה חוק אחד למתנחל וחוק שני לפלשתינאי, - מדינה אשר בה כל דאלים גבר, מדינה אשר בה כל תושב הוא עבריין בעיני החוק, וכל עבריין אם הוא ישראלי פטור מעונש: מדינה אשר כל תושביה מועדים לגירוש, אך לא ניתן לגרשם - רק להתעמר בם מרשה החוק.

ישראל של 2007 חיה בקונפליקט פוליטי-חברתי- מוסרי שיוצר חתך של כל השכבות והמוסדות של המדינה. מדינות אחרות עברו התנסויות דומות, - אך ארבעים שנה זה הרבה זמן גם במונחים הסטוריים. הקונפליקט הוא קונפליקט מוסרי ואין לו פתרון צבאי או כלכלי. ואני משוכנע שה'הטייה' המובנית לשמאל שאתה, ידידי זליבנסקי טוען לה, אינה, לא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. זה רק תירוץ נוסף בשירות היהודים הפנאטיים, שהשתלטו על הגבעות של שומרון ויהודה, שלא לשתף פעולה עם תהליך השלום (כן, הביטוי השנוא), ןנציגיהם בממשלה (אולמרט ודומיו ממשיכי דרכו של שרון).
_new_ הוספת תגובהאתה מאוד מאכזב יוסלה
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 13:05)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מגיע לכיבוש רק בפיסקה העשירית שלך מתוך 11 ואני רואה בזה חוסר אחריות חברתית משווע!

קראתי בשקיקה את אשר כתבת והתפלאתי איך לא הכנסת את הכיבוש מיד בהתחלה כי לפי סדר הדברים הכרונולוגי היה קודם כיבוש ואחר כך אפשר להשיט עליו את כל תחלואי החברה.

אני רואה בך דון קישוט חברתי שלא פוחד להפנות עורף לבעיות החברתיות שמיד אתה מוצא להן תרופת פלא בשם ה''כיבוש''.

פעם היו קוראים לזה ''הכיבוש משחית'',ואני חושב שאתה צריך להשתמש במונח הזה יותר ויותר.
_new_ הוספת תגובהיוסלה מאוכזב ממאוס
יוסלה (שבת, 03/11/2007 שעה 13:54)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מאוכזב ממך.
אני כותב, כפי יכולתי כמובן, תעמולה. ואתה רק עכשיו סוף-סוף קולט את זה.
כאשר העולם שטוח, גם לשולחן אין רגליים.
_new_ הוספת תגובהיוסלה מאוכזב ממאוס
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 14:20)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מתפלא שעדיין לא הבנת את הגיחוח בדברי.
אתה זקוק רגליים במקרה?
_new_ הוספת תגובההשימוש המופרז ב''קונספירציה'' הוא עוד עיוות שמאלני.
צדק (יום שלישי, 06/11/2007 שעה 10:40)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עיוות שמאלני שנועד לחסום אופציות לדיון עניני, המחריד כל שמאלני.
''קונספירציה'' כמו ''הסתה'', ''גזענות'', ''הכללה'', נצווחים וניצרחים ע''י שמאלנים ללא הרף,
ללא שום קשר למהות המושג או לנושא המדובר.
ומי שאינו מחשיב עצמו לשמאלני, ראוי שישתמש במושגים במקומם הנכון בלבד.

האנסים אינם זקוקים לקונפירציה כדי לאנוס, הגנבים אינם זקוקים לה כדי לגנוב,
והאנטישמים השמאלנים אינם זקוקים לקונספירציה על מנת לשנוא יהודים.
טבעו ותכונותיו של האדם פועלים ללא שום צורך בקונספירציות...
_new_ הוספת תגובההעיוות של צדק
סתם אחד (יום שלישי, 06/11/2007 שעה 13:18)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צדק: ''ומי שאינו מחשיב עצמו לשמאלני, ראוי שישתמש במושגים במקומם הנכון בלבד''.

כידוע צדק שלנו (ההופעה שלו בפורום):
1. אינו משתמש במושגים במקומם הנכון בלבד
2. צווח וצורח תוויות ומושגים ''ללא שום קשר למהות או לנושא המדובר.

אולי הוא סתם שמאלני
_new_ הוספת תגובהצדק הוא פרובוקטור של השב''כ
א (יום שלישי, 06/11/2007 שעה 14:23)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
יערה (יום חמישי, 01/11/2007 שעה 21:35) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רבים וטובים נתפסו לרטוריקה הנבובה של כהן השמאל המודרני קרל מרכס,בדבר צדק מחלט,
זה שבשמו נעשו כמה מהפשעים הגדולים בהסטוריה
זו כנראה התנועה הראשונה בהסטוריה שישומה הוא ההיפך המחלט מהרעיונות המוצהרים שלה

היכן היו האנשים החושבים,האינטלקטואלים?

רבים מהם היו עסוקים במכירת נשמתם לשטן-סטאלין=''שמש העמים''
תופעות דומות היו בגרמניה,איטליה ,צרפת,וכמובן ישראל
ללמדך שבגידת האינטלקטואלים אינה תופעה שולית וחולפת בהסטוריה העולמית

הביטוי ''מחנה השלום'' הומצא ע''י ז'אדנוב בעידוד סטאלין בסוף מלה''ע השניה
''אנחנו הקומוניסטים מחנה השלום...כל השאר מחנה הרשע''
אז ראוי שידע כל שמאלן המשייך עצמו בגאוה ל''מחנה השלום''
מאיזה שרש רקוב הוא יונק

וכל מי שתוהה ,כיצד אלו המתימרים לדבר בשם ההומניזם
תומכים בפועל באויבי האנושות,צריך לחזור ליסודות רעיונותיו ההרסניים של מרכס ש''גנב'' אותם מפרדריך הגל שהגה
את הרעיון בדבר הדיאלקטיקה של ההסטוריה.
רעיון מופרך זה(דטרמניזם,טבע ההסטוריה) הוא נטית היסוד של השמאל לזהות עצמו עם האמת המחלטת,
ועם הרעיון היהיר הזה ,הם מכשירים כל שרץ ופשע להשגת המטרה
''שהרי האמת אתנו ואנו חותרים למען הצדק ,האוטופיה
והמימוש העילאי של ההסטוריה''
_new_ הוספת תגובהדוגמה מעשית לדברייך.
צדק (יום שישי, 02/11/2007 שעה 6:48)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יולי תמיר, ´הארץ´, 13 באוגוסט 1999

''תראה, כולנו הרענו להסכם אוסלו למרות שלא נולד באופן
דמוקרטי. המגעים היו חשאיים, לא היתה שקיפות ושיקרו
לציבור. בעניין זה, מה שהימין טען היה נכון...
...רק ברגע האחרון הוא הוצג כמין עיסקה של לקבל או לדחות.
היו פגמים דמוקרטיים קשים בתהליך הזה. בכל זאת אימצנו
אותו בהתלהבות, ומבחינתי בצדק...
...אני מניחה שאנחנו לא רוצים שלום דיקטטורי. זה לא. אבל
גם זו שאלה שקשה לענות עליה בכנות. כי אם היו אומרים לנו,
בסדר, רבותיי, תהיה פה דיקטטורה לשנה ובסופה יהיה שלום,
והשלום הזה יביא לרווחה ולצדק. האם אנו קונים את זה או לא?
...מבחן התוצאה הוא פה חשוב מאוד. אם הממשלה הזאת תהיה
גם לא דמוקרטית וגם לא תביא תוצאות, היא תיפול. אבל אם
היא תביא תוצאות, ישכחו את כל התהליך, את האופן שבו זה
הושג''.

* מבצעים פשעים בשם ה''שלום'', מוחקים את הדמוקרטיה..............

----

חיים רמון ידיעות אחרונות, 16.5.02:

במהלך הריאיון אומר חיים רמון שאם יש לו חראה רצינית על משהו, זה על השתתפותו בתרגיל המסריח המפורסם של שנת 90. במסגרת אותה קנוניה נרקחה עסקה בין ראשי ''העבודה'' לחרדים ולאברשה שריר מ''הליברלים'', לגניבת השלטון מיצחק שמיר לטובת שמעון פרס. לעריקים ולתומכים הובטחו טובות הנאה מפליגות. רמון, באיחור של 12 שנה, אומר כי בתרגיל הזה השתתפו פרס, רבין, ביילין, שחל - כל הצמרת ו''אף אחד לא קם, דפק ואמר זהו, עד כאן. נסחפנו אז מאד, הרגשנו שעוד טיפ-טיפה אנחנו בשלטון, התקשינו לעצור. אישית, אני מרגיש שהלכתי רחוק מדיי והייתי צריך לנהוג אחרת. זה היה מעשה שלא ייעשה מכל בחינה ציבורית''.

-מה הובטח לאברשה שריר, למשל, תמורת עריקה אליכם?

''הוא עמד על כך שיתמנה לשר בממשלה ויקבל לידיו שני תיקים - כלומר, שני משרדי ממשלה. הייתה לו עוד דרישה קטנה, וגם לה נענינו במסגרת ההסכם הסודי: שהוא יהיה חבר בממשלה באותם תנאים קדנציה נוספת. כלומר, הוא האמין שנהיה בשלטון הרבה שנים''.

-גנבתם בעצם שלטון?

''נכון. היום בקלות רבה מדיי משתמשים במשפט ´גניבת שלטון´. אני אומר לך, שמה שעשינו אז היה הדבר האמיתי. גנבנו שלטון. ליתר דיוק, ניסינו לגנוב באמצעות שוחד פוליטי. זה היה מביש. אם זה היה מצליח, היו לסיפור הזה לדעתי השלכות נוראיות. השלכות חמורות על הדמוקרטיה הישראלית. אני מעריך שהסיפור הזה היה מגיע אולי עד למרי אזרחי''

* השמאלנים הם עבריינים מיסודם. הם לוקחים בכוח כל מה שאפשר.
מבחינתם לא קיים בעולם חוק או מוסר, בדיוק כמו שחושב כל ראש מאפיה.
_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
גלעד זליבנסקי (שבת, 03/11/2007 שעה 1:44)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני למען האמת די משוכנע ממה שלמדתי על מרקס ועל הקומוניזם שאין ביניהם קשר פילוסופי, אלא כלל היותר זיקה והשפעה היסטורית חד צדדית שבה האב הרוחני לא השפיע על קהל המאמינים יותר משישו השפיע אישית על אנשי הכנסייה או אפילו על פאולוס.
בלי קשר לרעיונות השמאליים של קרל מרקס, לדעתי קל להבחין שרוב רובם של החסידים השוטים ובעיקר של מייסדי המשטרים הקומוניסטים לא הייתה מודעות בסיסית למשמעות האותנטית של הכתבים המקוריים של מרקס ואם הייתה, לא הייתה להם נאמנות או הקבלה שמניחה את הדעת למורשת הזאת.
אבל מבחינה ערכית, זה עדיין נכון שהשמאל לדורותיו רואה בעצמו אדם הומני ומתקדם כשבפועל הוא דוגמטי וקנאי.
_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
סתם אחד (שבת, 03/11/2007 שעה 19:32)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכשל הבסיסי של מרקס,הוא בראיה מוטעית של טבע האדם,
בטענה שאם משנים את התנאים הכלכליים משנים את טבע האדם.
שהרי ברגע שמונעים מבני אדם להתחרות על עושר,אז הם מתחילים להתחרות על מעמד או שררה
וזה לא יותר טוב ממה שהיה,וברוסיה של סטאלין עוד הרבה יותר גרוע.
האנרכיסט הרוסי באקונין,מתח ביקרת בדיוק על ההיבט הזה של מחשבת מרקס.
באקונין אמר שאסור למסור את השלטון לידי שום אדם,
משום שאם הפועלים יקבלו את השלטון הם יחדלו להיות פועלים וייהפכו לשליטים.
מרקס חשב שבני אדם בחברה אחרת יהיו בני אדם אחרים,
שיהיו להם אינטרסים אחרים,פחות אנוכיים,שהם יעבדו יחד לטובת הכלל.
בהתחשב במה שקרה בחברות המכונות ''מרקסיסטיות''
אולי צדק באקונין
_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
יערה (שבת, 03/11/2007 שעה 19:39)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההודעה לעיל היא שלי
הכינוי ''סתם אחד'' שורבב בטעות

סליחה לגולש ''סתם אחד''
תודה -יערה
_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
יערה (יום ראשון, 04/11/2007 שעה 0:12)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכשל הבסיסי של מרקס,הוא בראיה מוטעית של טבע האדם,
בטענה שאם משנים,את התנאים הכלכליים,משנים את טבע האדם
שהרי שברגע שמונעים מבני האדם להתחרות על עושר,אז הם מתחילים להתחרות על מעמד ושררה
וזה לא יותר טוב ממה שהיה,וברוסיה של סטאלין,עוד הרבה יותר גרוע
האנרכיסט הרוסי באקונין,מתח בקרת בדיוק על ההיבט הזה של מחשבת מרקס
באקונין אמר,שאסור למסור את השלטון לידי שום אדם
משום שאם הפועלים יקבלו את השלטון,הם יחדלו להיות פועלים
וייהפכו לשליטים.
מרקס חשב שבני אדם בחברה אחרת ,יהיו בני אדם אחרים,
שיהיו להם אינטרסים אחרים,פחות אנוכיים,שהם יעבדו לטובת הכלל.
בהתחשב במה שקרה בחברות המכונות ''מרקסיסטיות''
אולי צדק באקונין
_new_ הוספת תגובהאיזו שאלה מצחיקה?
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 14:23)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמאל זה כל מה שנמצא שמאלה מהמוסר.
וחוסר הגיון זה כל מה שנמצא מימין לימין.
_new_ הוספת תגובהאיזו שאלה מצחיקה?
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 14:24)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וגם להיפך:

שמאל זה כל מה שנמצא שמאלה מההגיון.
וחוסר מוסר זה כל מה שנמצא מימין לימין.
_new_ הוספת תגובהמה זה שמאל?
מהנדס אזרחי (יום שני, 05/11/2007 שעה 1:51)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הקדמה
דו''ח שמגר חשף (שלא במתכוון) את הארוע המוחי בו לקה רבין בטרם הוא נורה במכונית ע''י מאבטח.
סיבת המוות: ארוע מוחי (ראה קביעה זו בדו''ח שמגר, ע' 38). אישור לממצאים המוחיים שצויינו
בדו''ח שמגר נמצא גם במסמכי המיון.

_new_ הוספת תגובהאתה מתכוון לאירוע מוחי כשהוא הסכים לאכול את אוסלו של ביילין-פרס?
חושף שקרנים (יום שני, 05/11/2007 שעה 6:38)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי אם לא, אז אתה נמצא באירוע מוחי.
דו''ח שמגר מדבר על אירוע מוחי שאירע לרבין בעקבות ולאחר שנפגע מהיריות ובדרכו לבית החולים.
_new_ הוספת תגובהמיכאל שרון מס' 2
סתם אחד (יום שישי, 02/11/2007 שעה 6:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההביטוי ''הנישול האינטלקטואלי של הימין'' אינו ביטוי מדוייק
קלאוס פון מאוס (שבת, 03/11/2007 שעה 13:37) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדעתי אתה צריך לשנות את הכותר ל''הנישול הפוליטי של האנטלקטואלים מהימן''.

שהרי ישנם אינטלקטואלים ימנים בעולם התרבות והאקדמיה שלנו, אבל מאחר שקבלת מדיניות, אורח פעולה, תכנים, מדיניות המחקר, הגדרת מטרות, איוש למשרות הוראה וכו' נעשית עצמונית ע''י ראשויות האוניברסיטה, חברי הסגל האקדמי במבט על ומרוחקשל המועצה להשכלה גבוהה. ואותם מנגנוני תיעול ההשכלה נשלטית ע''ח חבורות שמאלניות ולעיתים אף המינון גבוה של שמאל אנטי ציוני!.

לממשלה קשה ביותר לשלוט על הנעשה בפועל באוניברסיטאות משום שהם עצמאיות למדיניותן וכל עהתערבות תצטייר כנסיון להפעיל כוחות והשפעה שאינה לגיטימית בעולם הפנימי והעצמאי של האקדמיה. כי לכאורה האקדמיה ''מחפשת את האמת'' וכשמחפשים אמת צריכים להפעיל רק את האינטלקט המקצועי לשם כך. מכאן שכל התערבות ממשלתית תצטייר כניסיון לפוטש פוליטי באקדמיה. אבל בפועל מה שקרה ומה שקורה הוא שישנו פוטש הפוך של גורמים שמאלניים שחדרו לתוך האוניברסיטאות מאז קום המדינה, ושם כל דור דואג שאנשי אמונו יחליפו אותו. וכך, ישנה הפלייה חמורה ושקטה של אנשי רוח ואקדמאים ימנים בתירוצים פרוצדורליים או פסאודו-מקצועיים. יש מכסות קבלה לימנים להוראה באוניברסיטה. השמאלנים פשוט דואגים לשמור תמיד על רוב של שמאלנים באקדמיה.

את הדבר הזה צריך להפסיק, אולי על ידי קיום מערכת מקצועית מקבילה של האוניברסיטאות שתבדוק מינויים ודירוג אנשי האקדמיה.

בבר אילן ובמכון האקדמאי בשומרון מקפידים לשמור על הכשרות ומיונים מקצועיים בלבד ואנחנו רואים שגם אנשי שמאל ראויים זוכים של למשרות שונות (לפחות במכללת שומרון זה מותנה רק ברצונו של האקדמאי השמאלן לחצות את הקו הירוק ----- >>> ''הכיבוש אשם'', זוכרים?)
_new_ הוספת תגובהמם מם שרון מתחבא מאחורי שלל כינוייו ההזויים
סתם אחד (שבת, 03/11/2007 שעה 16:00)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמם מם שרון מתחבא מאחורי שלל כינוייו ההזויים
קלאוס פון מאוס (יום ראשון, 04/11/2007 שעה 2:09)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה במקרה השתגעת?

(או שלא במקרה)
_new_ הוספת תגובההביטוי ''הנישול האינטלקטואלי של הימין'' אינו ביטוי מדוייק
גלעד (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 4:04)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מודע באופן אישי לבעיה של האקדמיה ולמען האמת יש לדעתי בעיות אפוליטיות עמוקות יותר במוסד מימי ביניים (מעין כנסייה קתולית של ה''אינלקט'')...
לדעתי הרבה ממה שמעצב את הדעות המקובלות באוניברסיטות דווקא מגיע אל החוקרים מהחברה עצמה והמחקרים או הרעיונות שלהם הם במידה משמעותית השתקפות של החברה ולא להיפך (הם לא מטילים את הצללים במערה של אפלטון אלא בדרך כלל פשוט צופים בנעשה יחד עם שאר הקהל).
הכותרת שבחרתי מדגישה את העיקרון הפילוסופי של הימין ואת המעמד שלו בחברה בת זמננו בכל השכבות, כאשר האקדמיה מהבחינה הזאת היא מנוכרת ומבודדת ואם יש השפעה אינטלקטואלית ישירה על העם, זה בדרך כלל מסתכם בהשפעות של מוקדים רעיוניים עולמיים (למשל הוגים כמו פוקו ודרידה) ללא השפעה של האוניברסיטה המקומית.
_new_ הוספת תגובההביטוי ''הנישול האינטלקטואלי של הימין'' אינו ביטוי מדוייק
צדק (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 6:59)
בתשובה לקלאוס פון מאוס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האוניברסיטאות עצמאיות מקצועית ועצמאות זו איננה כוללת עבירות על החוק.
ב''מקצועיות'' השמאלנית באוניברסיטה ניתן לטפל באמצעות החוק הפלילי,
כי פעילותם היא עבריינית לכל דבר ואין בינה לבין מקצועיות דבר וחצי דבר.

עריכת כינוסים בהם מופיעים מחבלים ערבים איננה מיקצוע.
הסתה בכינוסים לרצח יהודים איננה קשורה לרפואה.
הסתה להשתמטות משרות בצה''ל ואיומים בפגיעה במי שמשרת בצה''ל היא פשע ולא מקצוע.
הסתת גויים להחרים מוסדות וסחורות בישראל היא עבירת בגידה ולא מקצועיות.
הפצת עלילות דם נגד מדינת ישראל היא בגידה ולא חופש מקצועי.

לא בעיה לטפל בשמאלנים הבוגדים באמצעים חוקיים מבלי לפגוע במיקצועיות של האוניברסיטה,
צריך רק שתהיה מערכת אכיפת חוק נקיה מבוגדים.
_new_ הוספת תגובהמי מסית להשתמטות משרות בצה''ל?
דוד סיון (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 10:30)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מעט אנשי ימין מסיתים להשתמטות מצה''ל.
לא מעט אנשי ימין פוגעים-פגעו במי שמשרת בצה''ל.
שאל את יאיר נוה, שאל את הפורעים שפעלו בגוש קטיף.

הנה דוגמה אחת להסתה לפגוע בצה''ל:
''התכנית כוללת צעדים לפגיעה בתשתיות (תקשורת, מים וחשמל), בצבא ובמשטרה. היא כוללת גם המלצות לפגיעה בערבים, ברכושם. בין אלה ניתן למצוא המלצה מפורשת לפגוע במטעים ובבעלי חיים של ערבים'' (דיון 3647).

עיוורון סלקטיבי היא מחלה נרכשת מבחירה.
_new_ הוספת תגובהתשובה דבילית בעליל.
צדק (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 10:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנושא הוא האוניברסיטאות ולא עלילות הדם שלך ושל השמאל הסהרורי.

רק אנשי השמאל משתמטים מצה''ל, מסיתים להשתמטות מצה''ל,
מסייעים לרוצחים הערבים, מסיתים לרצח יהודים, מעלילים עלילות דם נגד מדינת ישראל,
בוגדים במדינת ישראל, מסיתים להחרמת מוצרים ומוסדות ישראליים.
וזה כולל גם את השמאלנים באוניברסיטה.
הפעלת החוק הפלילי כנגד הפורעים השמאלנים תספיק על מנת לעצור את העבריינות המשתוללת הזו.
_new_ הוספת תגובהעוד עלילות דם דביליות מבית מדרשו של צדק
דוד סיון (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 11:09)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה, צדק, מפרסם שקרים בלי סוף, ובמיוחד מנסה למחוק את העובדות
על הסתה (רבנים למשל), לרצח יהודים, הסתה להשתמט מצה''ל ולפגוע באנשיו.

זה לא ילך לך.
קל מאד להבין שהעלילות שאתה כותב הן סהרוריות.
_new_ הוספת תגובהמי מסית להשתמטות משרות בצה''ל?
לוי (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 11:09)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יאיר נוה שימש כסמרטוט בידיו של שרון .
הוא בצע את מעשי הנבלה תחת איום סחיטה של שלילת דרגה והפסד הפנסיה .
מסכן האיש איבד את עולמו . הציבור ממנו הגיע משתין עליו והסחטנים עבורם ביצע את השרות מחרבנים עליו. לפניו בתור לקקנים רבים מהחברה שלהם לקבלת הצ'ופרים.
גורל דומה מצפה למר שטרן . מה לא עושים למען הפנסיה .
שאר דבריך הם עלילות דברים של אנטישמים ישראליים הממומנים ע''י אנטישמים מרחבי העולם .
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
דוד סיון (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 11:47)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דבריך הם עלילות דברים הממומנים על ידי נבלות באשר הם.
מה לא עושים למען התעשרות ופנסיה. אין חדש בדברי הבלע שלך.
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
לוי (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 12:22)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המציאות לא השתנתה . לכן דברי לא השתנו . הם תואמים את המציאות לדאבוני הרב .
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
דוד סיון (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 13:49)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שתואם את המציאות זה הכספים שמרוויחים אצלכם מדברי בלע.
מצד שני אתה מסתיר את זהותך כי אתה חושש מאד לכבודך ומתביעות
בגין לשון הרע.
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
לוי (יום שישי, 09/11/2007 שעה 8:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דברי אינם דיברי בלע אלא תאור המציאות . מאחר שאין לי ממנים אנטישמיים עתירי הון כמו לשלום עכשיו למשל איני יכול להרשות לעמי להזדהות .
לא , איני חושש לכבודי אלא מעדת הבלבים הסובבים בתקשורת .
לצערי איני מרוויח דבר בגין דברי בניגוד לחברי שלום עכשיו .
מענין מי מכסה את עלות המשרדים שלהם ?
מי מממן להם את הרכבים 4X4 ?
מי ממן את תצלומי האויר שלהם ?
מי מממן להם את הבגצים שלהם ?
מי מממן את הדוחות האנטישמיים שלהם ?
מי ממן להם את השוחד שהם משלמים לעדי השקר ?
חביבלה כל דבר עולה כסף , הרבה כסף . לשונאי ישראל הרבה כסף .
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
דוד סיון (יום שישי, 09/11/2007 שעה 9:00)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דבריך הם דברי בלע המבוססים על שנאה עיוורת ליהודים ישרים. לפי המשתמע מהופעותיך כאן בפורום, השנאה הזאת יונקת מהקושי שלך לחיות בשלום עם עמדות אחרות משלך.

בובהלה, דבריך ישארו כאלה (''בלע'') עד אשר תציג הוכחות לגידופיך.
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
לוי (יום שישי, 09/11/2007 שעה 9:13)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שים לב , לא ענית על שאלותי .
מדוע ?
איני שונא יהודים ישרים .
אני חי אתם בשלום . הראיה, איני מגרש אותם מבתיהם כפי ששלום עכשיו עושים ליהודים אחרים .
_new_ הוספת תגובהיש לכך מספיק סיבות
דוד סיון (יום שישי, 09/11/2007 שעה 9:32)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שאחראי להשיב על שאלותיך זה אתה ורק אתה.
זה שבחרת להציג את טענותיך המופרכות בצורת
שאלות לא פוטר אותך מהאחריות.

גישתך הגדפנית איננה מחפשת תשובות לטענות
הללו ולכן אין סיבה שאתייחס אליהן אחרת.
_new_ הוספת תגובהיש לכך מספיק סיבות
לוי (יום שישי, 09/11/2007 שעה 9:51)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא לחינם שלום עכשיו לא מציג את מאזניו .
_new_ הוספת תגובהיש לך מספיק סיבות
דוד סיון (יום שישי, 09/11/2007 שעה 11:42)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הגופים שתומכים בך ובחבריך לא מציגים מאזנים.
חלקם כמובן לא מתביישים ומפרסמים את דברי ההסתה
והבלע שלהם בגלוי.
_new_ הוספת תגובהדוד, אתה משיב כמו ילד קטן
רוצח אלטלנה (שבת, 10/11/2007 שעה 18:37)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

'אכלו לי....' , 'שתו לי...... '
_new_ הוספת תגובהקשה לך בלי לנבל את הפה שלך?
חושף שקרנים (יום שישי, 09/11/2007 שעה 20:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז אתה כבר הופך את מתנגדיך למקבלי שכר בעבור כתיבתם... חה חה חה ..... אולי הפוסל במומך פוסל, כמו שאתה משנן לעצמך?
_new_ הוספת תגובהאתה בהחלט צודק דוד אבל אנחנו צריכים להיות הגונים ולהודות
אוברמישמישפוץ (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 12:27)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שבעצם אנחנו התחלנו את זה בעיקר מאז הכיבוש.אני הייתי חתום על אחד ממכתב השמיניסטים בזמנו,התגייסתי למרות מאמצי להיות מוגדר כלא ראוי לשירות.אבל למזלי הצלחתי להשתחרר תוך שנה בסעיף בריאות לאחר שעשיתי את המוות לצבא

ואני מדבר על תקופה שלפני שסדאת הגיע ארצה ולפני שהקמנו את שלום עכשיו.אסור לנו לעשות מצה''ל כחביב השמאל ועלינו לעודד גם אנשי ימין להשתמט משירות,כדי לפגוע מבפנים בכוחו הפאשיסטי של הישות הציונית.אם לא נעשה את זה היום ההיסטוריה לא תסלח לנו מחר
_new_ הוספת תגובהמי מסית להשתמטות משרות בצה''ל?
רוצח אלטלנה (שבת, 10/11/2007 שעה 18:36)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ה ש מ א ל נ י ם !!!!!!!!!!!!!!
_new_ הוספת תגובההערות
אאא (יום שני, 05/11/2007 שעה 20:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1) עליית השמאל החלה עם עליית הקומוניזם ולא לאחר מלחה''ע ה 2.אלה המכנים עצמם ליברלים אינם אלא קומוניסטים שמשווקים את מרכולתם באריזה חדשה.כולם היו קומוניסטים אשר גילו מה קורה בברה''מ עקב מידע ועריקים שהחלו לזלוג למערב ומטעמי השרדות כלכלית-חברתית החליפו אריזה למוצר כמעט זהה.
2) אכן יש בישראל משטר אפרטהייד פיאודלי מהסוג שהיה בדרא''פ.מיעוט סמולני לבן שחלקו באוכלוסיה עומד על 10-15 אחוזים,וקטן מיום ליום,שולט ללא עוררין בכל דבר במדינה מלבד האוויר שאנו נושמים.
כל הגופים הנבחרים רוקנו מתוכן לטובת גופים בשליטת הסמול הפיאודלי הלבן,כגון מערכת המשפט,הפרקליטות,התקשורת והפקידות הציבורית הבכירה.

האם ניתן להפיל משטרי עריצות פיאודליים בכלים דמוקרטיים? אין לזה תקדים בהיסטוריה של האנושות ולדעתי האישית לא.לא יהיה מנוס ממלחמת אזרחים בהקף מלא,כשם שהיתה בצרפת,אנגליה,רוסיה וסין בהן היתה סיטואציה פיאודלית דומה.
_new_ הוספת תגובההערות
אריק פורסטר (יום רביעי, 07/11/2007 שעה 3:21)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי כדאי שתקרא בוויקיפדיה מה פירוש המילה ''פיאודלי''.
_new_ הוספת תגובההערות
גלעד (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 4:09)
בתשובה לאאא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התאוריה של מלחמת האזרחים נראית לי סבירה, אבל אולי יותר סביר שיחסי הכוחות לא ישתנו אף פעם במדינה הזאת והיא אף פעם לא תפרוץ.
לגבי ''השמאל'' כקומוניסטים ואחרים, כמו שציינתי בתגובה ל-ע צופיה, אני משתמש במושגים של שמאל וימין במובן הפילוסופי שלהם ולא ההיסטורי, כי לעניות דעתי רוב מה שנעשה בהיסטוריה של המאה-‏20 בשם שני המושגים האלה לא מייצג את הרעיונות הפילוסופים, אלא רק תעמולה מלוכלכת.
כך היה תמיד בהיסטוריה ולכן ראוי שנפריד את השמות מהרעיונות.
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
איתן נעמן (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 10:01)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאלה אנשים שיודעים ג ם לחשוב
אוברמישמישפוץ (יום חמישי, 08/11/2007 שעה 12:30)
בתשובה לאיתן נעמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חוץ מלקלל
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
גלעד (יום שישי, 09/11/2007 שעה 4:15)
בתשובה לאיתן נעמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרעיון שלי בהרחבה הפילוסופית של מושג השמאל הוא להגדיר אותו ברמה העקרונית מבחינה מוסרית, פוליטית וחברתית מהשקפת עולם שהיא ההיפך מהימין.
כדי להעריך איזו גישה עדיפה מבחינה מעשית, אין מנוס מלעסוק בכל הפרטים הקטנים שחלים על כל אחת מתפיסות העולם...
אבל בלי להתמקד בפרטים קטנים, אפשר פשוט להתייחס לזרמים ורעיונות פילוסופיים קיימים ולהעריך אם הם ימניים או שמאלניים אלה ביחס לאלה ובאיזו מידה בערך...
במאמר הזה כמובן שהדגש הוא על השקפה פוליטית שקשורה לסכסוך בין שני עמים.
בהקשר הזה קל להבחין שהשמאל הפוליטי שמתחשב באוייב יותר מאשר בעצמו ואפילו מקריב חיילים ואזרחים שלו למען האוייב השכן הפך לתפיסה מקובלת רק במאה הקודמת.
אפשר למצוא קשר מסויים בין מהפכות פולטיות וחברתיות בתקופה המודרנית שאפשרו חופש זכויות ואפילו מדינת רווחה מאוחר יותר כחלק מההתהוות ההיסטורית והרעיונית של הפילוסופיה הפוליטית השמאלנית שעקרונית תואמת את הערכים של השמאל גם בשאר התחומים של השקפת העולם.
כך ניתן למצוא רעיונות שמאלניים ברמה שבין אדם לחברו כבר בנצרות הקדומה ובתלמוד ואולי קודם.
ההשקפה הרומית יוונית הפגנית ובכלל העולם העתיק לא חלם על ערכים שמאלניים, ואולי יש כמה יוונים בודדים שהגו רעיונות כאלה בלי להבהיר או ליישם אותם או אולי בתור קומדיה...
השמאל הוא כל גישה שמאמינה בעליונות המוסרית והמעשית של אהבת החינם בכל מחיר והימין לפי ההגדרה ההפוכה הוא כל גישה שגורסת כי יצר לב האדם רע מנעוריו או שהוא משלב יסודות טובים ורעים שיש להתחשב בהם במדיניות בכל התחומים. הראשונה מתבססת על אופטימיות וערכים אידאליים והשנייה מתבססת על מה שהיא תופסת בתור טבע האדם האמיתי שיש להכיר בו.
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
ע.צופיה (יום שישי, 09/11/2007 שעה 7:27)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אפילו ל''משפחתון'' לפילוסופיה לא היו מקבלים אותך עם קביעות כאלה.
כדאי שתחזור ל''רחם'' ותצא כשתהיה בשל יותר.
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
גלעד (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 4:14)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי בסיס מאוד מקצועי לכל הקביעות שהבאתי בתגובה האחרונה וגם בכל שאר התגובות והמאמרים שכתבתי.
יכול להיות שאני מנתח את הנושא הזה של ההשתקפות של מערכות הערכים בפוליטיקה בצורה לא שמרנית שמעוררת בלבול אצל קוראים מסויימים...
הבעיה היא שאי הבנה כזאת לא מבוססת על הבנה של רעיונות ותכנים היסטוריים, אלא על שמרנות וקיבעון שמפריעים לקליטה של אפשרויות ניתוח אינדיבידואליות ושימוש שונה, אבל מוצק ולגיטימי במושגים פילוסופיים.
אם הקטגור בעל שתי השורות ללא כותרת משלו יתייחס לקשיים קונקרטים באי ההבנה שלו של התגובה, או לביקורת על מושגים פילוסופים בעייתיים או לא לגיטימים בעיניו, אני אשמח במלוא הרצינות לספק את הסקרנות האינטלקטואלית שלו ושל כל ספקן וסקרן...
אגב, אומרים שהספריה שלנו באוניברסיטת חיפה היא מהטובות בארץ למחקרים בפילוסופיה ובמדעי הרוח, ולכל מי שמעוניין לבחון את הבגרות האינטלקטואלית שלי אני מוכן לערוך סיור מודרך בכל נושא שכתבתי עליו...
אבל לצערי הרב אי אפשר להבין את אי ההבנה מתוך ההערה שאני הוא הנושא שלה (וגם המילים במרכאות לא כלכך מובנות בהקשר הזה).
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
ע.צופיה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 5:36)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה שאתה חושב ש''אני מנתח את הנושא הזה של ההשתקפות......בצורה לא שמרנית''
ושמחשבתם של אחרים היא '' שמרנות וקיבעון שמפריעים לקליטה..................'' .הם מחמאות שאתה נותן לעצמך,אך פה זה מסתיים. סך הכל כתב משהו מבולבל לחלוטין,שמראש ק'בעת את המסקנות וסביבן ארגת מלל ללא כל סימוכין רציני.
כדאי שתבחן את שדעותך ומסקנותך בנושא עם מישהו ''בר סמכא'' בפילוסופיה והיסטוריה .
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
גלעד זליבנסקי (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 2:54)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל, ראה ולמד את התגובה האחרונה שהקדשתי לך...
לאחר מכן, נתתי ללך הזדמנות להציג את הקשיים שלך בקשר למה שכתבתי בצורה עניינית, אבל אתה מצטט דווקא קטעים רטוריים שלא קשורים לתוכן של הביטויים שאינם מובנים לך.
אני מסכים שהנושא של התגובה שלי מורכב ואולי דורש הבהרות מעבר לתגובות האלה, אבל מצד שני אני משוכנע שהשארתי לך ולאחרים מספיק חומר כדי לגבש חלק ממה שאני מבטא או לפחות לשאול שאלות ענייניות על מה שלא מובן לקורא כזה או אחר...
לרוע המזל אנחנו עדיין עומדים במצב שבו אין לי מושג אם הבנת משהו חיובי מתוך כל מה שכתבתי למעלה ואם אתה לא פשוט מתעלם או מסרס את מה שנראה לי ברור ברמה סבירה יחסית לנושא הזה.
בלי שתטען טענה עניינית על אותו נושא, לא אוכל לדעת ששנינו מסכימים על מסגרת לדיון ועל הנחות יסוד מסויימות שיכולות להפריד ביננו באופן משמעותי כבר לפני הדעות והמסקנות שלי.
בביקורת הריקה שלך אתה חוזר כל הזמן על השורש ס.מ.כ., כאילו שאנחנו מקיימים דיון בשאלה מדעית או היסטורית שדי בכלים אמפירים כדי לאשש או להפריך אותה...
אבל אני בכלל מציג דרך של ניתוח של תופעות פילוסופיות פוליטיות לפי קריטריונים שאני מציב בלי להתבסס על שיטה פילוסופית כלשהי שאני כבר מכיר.
מדובר בקריטריונים שלעניות דעתי עשויים לשקף את ההבחנה המוסרית המהותית בין שמאל לימין בפוליטיקה, כאשר ניתן להציב בה את כל התורות הפילוסופיות שעוסקות בפוליטיקה ואתיקה, אבל את אותה הבחנה בדיוק אני לא מכיר מפילוסופיה מסויימת...
אולי אפשר להתבסס על ניטשה וגם על אמיל מישל סיוראן בתור רקע לחלוקה הזאת.
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
ע.צופיה (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 3:28)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה ממשיך להתנשא על הזולת ללא הבאת כל סימוכין.
אצטט:''נתתי לך הזדמנות להציג את הקשיים שלך...'','' השארתי לך ולאחרים מספיק חומר כדי לגבש....'' ,''אין לי מושג אם הבנת משהו....'', וכולי.
עם כל הכבוד לך (וממש איני מכירך), מי בככל שמך לתת ציונים?

ולגופו של ענין. אתה מתחיל את מאמרך תוך ציטוט פילוסופים מכובדים וגולש לעניני שמאל וימין שכאילו מסתמכים על הנ''ל בלי לקשר ובלי להביא אסמכתאות. הביא מספר דוגמאות:
''העמדות הפוליטיות העיקריות,הן במדיניות חוץ והן במדיניות פנים נותרו בעיקרן חמניות'' איך אתה מוכיח זאת?
''שלטון אחיזת נעיינים השמאלנית במוקדי הכוח התקופתיים'' איך אתה מוכיח זאת?
''השמאל יוצר הטייה לטובתו שמראש מטה את נקודת המבט של הצופים שמאלה'' איך אתה מוכיח זאת?
ויש עוד הרבה פיסקאות סתמיות כאלה.
האם אתה יכול להרחיב ולבסס את אמירותך?
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
גלעד זליבנסקי (יום שישי, 16/11/2007 שעה 2:42)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובכן...
בזכות ההתייחסות הנקודתית לנקודות מסויימות, אפשר להסביר את מה שציטטת בתגובה האחרונה.

לגבי המדיניות הפוליטית שהגדרתי אותה כ''ימנית'' ברוב התחומים במדיניות הפנים והחוץ של מדינות המערב, פשוט ציינתי עובדה היסטורית שלפיה גם במהפכה הצרפתית עצמה וגם שנים ארוכות אחריה לא הייתה מקובלת בכל העולם מדיניות שמאלנית הן בגישה של המדינה ומנהיגיה ביחס לאזרחים הנזקקים, למיעוטים, למהגרים ולאוייבים וכדומה. כל מה שטענתי זה שמה שמוכר ומקובל היום בכל העולם המערבי, החל ב''פשעי מלחמה'' וכלה במדיניות רווחה לא היה קיים לפני פחות ממאתיים שנה ושלכן אני מגדיר את המדיניות השמרנית שהייתה מקובלת עד אז ''ימנית'' (ביחס לימינו).

את הציטוט הבא בתור מלעלה למטה, אני ''מוכיח'' בכך שאני טוען לכל אורך המאמר שמערכת הערכים המקובלת היום מבוססת על הנחות ערכיות שמאלניות, אשר בנוסף לזה שהן גורמות להמוני אזרחי להאמין שהערכים הללו הם מוסריים ונעלים, המדינה עצמה מושפעת מהם באורח ניכר בשעת קבלת ההחלטות ותכנון האסטרטגיה המדינית.
אני חושב שכל ילד שנחשף לאמצעי התקשורת שלנו ולשיח הציבורי שעולות בו שאלות מדיונות ובטחוניות רוויות במוסר כליות מכיר בשלטון המוסרי של מערכת הערכים השמאלנית בדעת הקהל. אפילו ימנים מחוייבים להכיר בערכים השמאלניים שנתפסים כמוסר אוניברסלי ובלי קשר אם מישהו מסכים או מתנגד ליפי הנפש, הוא נאלץ ללמוד מהניסיון שהאתיקה של אותם יפי נפש היא שנחשבת למוסרית וכך היא משפיעה על הקהל של התקופה ועל המדינות, בלי ביקורת ערכית יסודית.
כיצד בדיוק הדבר התרחש? מי יצר את המצב הזה? זה לא כלכך חשוב לי, כי מספיק לי לציין שהיום ישנו קוד מוסרי מסויים שהשפעותיו אינן מוטלות בספק.

לגבי הציטוט השלישי, אני מניח שהחלק הקודם מסביר אותו באותה מידה, כאשר הבסיס לדברים הוא לא הסבר או הוכחה לוגית, אלא פשוט תיאור של המצב הקיים כרגע בישראל ומדינות מערביות מבחינה ערכית: מערכת הערכים שמקובלת כיום היא קיצונית יותר מאי פעם מבחינת ''הנאורות'' שלה כלפי ה''עם האחר''.
אי אפשר ''להוכיח'' תיאור, אלא רק לקוות שהוא מספיק ברור על מנת לבטא ולתפוס אותו.
אבל במקום לצפות באופן חד צדדי, גם אתה רשאי לתת תיאור משלך שסותר או שונה מזה שאני רואה...
במקום להתלונן על העדר ''הוכחות'', תוכל להציג תיאור אלטרנטיבי של אותו נושא.
_new_ הוספת תגובהטענת הנישול?
דוד סיון (יום שישי, 16/11/2007 שעה 7:38)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בהנחה, הלא סבירה לדעתי, שתיאור המציאות שלך נכון עולה השאלה:
אם לא חשוב איך הדבר התרחש ומי יצרו, איך אפשר להשתמש במושג נישול?
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
ע.צופיה (יום שישי, 16/11/2007 שעה 8:52)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באחת התגובות שלי לכתבתך,ציינתי,כי המהפכה הצרפתית והחוקה האמריקאית היו אבן דרך בהתפתחות מערכת הערכים העולמית,באופן שזכויות הפרט קיבלו ,במקרים רבים, עדיפות על זכויות הממלכה והדת.וכאשר מצרפים לזה את המהפכה התעשייתית והיווצרו מעמד הפועלים ,הרי נוצרו שני זרמים אידיאולוגיים. אחד ששם את הדגש על הפרט במובן הרחב,ואחד על המדינה והדת במובן הרחב. בהמשך נהגו לכנות זאת שמאל וימין. כל ההקדמה הזו באה להסביר (מנקודת ראותי) כי,כדברך, שורשי השמאל וימין הם ב-‏200 השנה האחרונות.מאחר ול''חידושי'' המהפכה הצרפתית והחוקה האמריקאית, ''לקח זמן'' בכדי להקלט ברחבי העולם,אזי אתה באמת יכול להגיד שהשמאל הוא משהו חדש.אבל זו סמנתיקה בלבד,כי לכל תהליך חדש דרוש זמן להקלט,אינך יכול להגדיר את זמן הקליטה ככשלון התהליך.(זה מה שמשתמע מהגדרתך כי עד אז שלטה ה''ימניות''.לא היה משהו אחר.)
גם הגדרות ימין ושמאל הן מעוותות. כל שלטון גנרלים מוגדר כימין וכל מי שתומך בהרחבת מערכת החינוך מוגדר כשמאל.זה מעיד על כמה הגדרות אלו הן פופוליסטיות ונועדו לניגוח בלבד.
ונגש לארצנו. במשך כ-‏70 השנים האחרונות היו ליהודים בארץ ישראל מוסדות דמויי לאומיים ולאחר מכן לאומיים. במשך כ-‏40 שנה ,בעיקר הראשונות,שלטו במוסדות אלו גופים שניתן להגדירם כשמאל והם הטביעו את חותמם.
ברוב שלושים השנים האחרונות שולטים בגופים הלאומיים מפלגות המוגדרות כימין,אך למרבה הפלא הן לא הצליחו לעקור את ה''מנטליות השמאלנית''. והשאלה היא מדוע? והתשובה היא פשוטה! כי אין להן (למפלגות הימין)אלטרנטיבה ראויה ל''מנטליות השמאלנית''.
כפי שכתבתי קודם. ההגדרות שמאל וימין הן לניגוח בלבד. רוב פועלי ישראל (ולא רק בישראל)מצביעים לימין שנוקט מסורתית מדיניות תקציבית מצמצמת. ורוב המעמד הבינוני מצביע ל''שמאל'' למרות המצע החברתי ה''מורחב'' שלו.
מאחר ובמדינת ישראל בעיית הקיום (שלום ובטחון)עומדת מאז ומתמיד בראש סולם העדיפויות,הרי הציבור מצביע לאותו מנהיג שמבטיח לו את הפתרון (התיאורטי,כמובן)הקביל ביותר לאותו זמן,בלי קשר לימין ושמאל.
לכן אין נישול של הימין, יש חוסר יכולת למתן תשובה נאותה של הימין,גם בבעיית קיום המדינה,גם בבעיות חברתיות וגם ברמה האינלקטואלית.
_new_ הוספת תגובההאם הבנתי נכון?
עמיש (יום שישי, 16/11/2007 שעה 8:58)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה פשוט מכנה את המשטרים וההשקפות הישנים במערב כימין ואת המשטרים וההשקפות החדשים כשמאל.

למה בחרת דווקא בכינויים אלה?
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
יעקב חבין (יום שני, 12/11/2007 שעה 17:32)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תיזהר גלעד, אל תצטייר בגישה אובייקטיבית מדי לימין באוניברסיטת חיפה כי זה יפגע בסיכויים שלך לסיים את לימודי התואר. הרי ידוע שהאוניברסיטה הזאת מלאה יתר על המידה במרצים / מנחים שמאלנים קיצוניים.

אז תנקוט בדרך של זהירות ובדיקת דיעות המנחה וכלל המרצים שבחוגים שאתה לומד.
_new_ הוספת תגובהמהו שמאל פילוסופי?
גלעד זליבנסקי (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 2:24)
בתשובה ליעקב חבין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה מקרב לב על הדאגה ליחסים האישיים שלי עם האוניברסיטה...
אבל אל דאגה... לדאבוני אני מכיר את האוייב הזה יותר מרוב בעלי החיים שעוברים מחר בבוקר דרך הכביש במעלה ההר...
לגבי העבודה במסגרת התזה אני מכיר את ההגבלות ולמדתי לפעול לפיהן בעל כורחי... אבל בהסכמה מודעת.
מעבר לכל העבודה הרשמית שלי בתוך המבנה האקדמי, כל הדעות והמילים שייכות לי ללא התערבות של שדרת האילנים הרקובים שעומדים מעליי על ההר של האוניברסיטה.
אמצעי זהירות שיוצאים מהאוניברסיטה ומתחום השיפוט של אנשיה גובלים לדעתי בפחדנות קיצונית, ממש תעתועי רדיפה סכיזופרניים... בה גם שלמען האמת עליי להודות לאור ההכרות הממושכת שלי שהמרצים גם אם הם חולקים עליי לא רודפים את חופש הביטוי מחוץ לחומר שהם בודקים ולרוב גם אז הם מתונים מבחינה ביקורתית.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
צדק (יום שישי, 09/11/2007 שעה 7:59)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השמאל הוא אהבת חינם, מוסר.........ממש בדיחה עלובה.
אלו המכנים רוצחים שידיהם נוטפות דם של אלפים בשם פרטנרים,
הם אנשי אהבה, מוסר?

הצבועים העלובים הקוראים לשחרור רוצח המונים ומצד שני מתעללים בתינוק בן יומו כי הוא של ''רוצח'',
יש ביניהם לבין מוסר צל צילו של קשר?

הדרך הנכונה היחידה היא דרך האמת,
לא כל האנשים טובים ולא כל האנשים רעים.
אני לא משרד החינוך של אף גוי.
הכרת העבר, הכרת ההווה, המציאות, האינטרסים שלנו,
ועל פיהם לפעול, ללא אשליות וללא הזיות.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
גלעד (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 4:20)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צדק היקר,

אתה לא מוכרח להסכים עם השמאל או עם השורשים הפילוסופיים שלו, אבל בעיני עצמו השמאל במובן האידאלי הוא אהבה אופטימית ובלתי מוגבלת ושיוויון שמובילים את האנושות לעושר ואושר.
האם העמדה הזאת מצדיקה את עצמה או תלושה מהמציאות או אפילו צבועה ותמיד שקרית, זה כבר התוכן של הביקורת.
כדי להבין את הטעות, חייבים קודם להגדיר אותה ולנתח אותה כפי שהיא טועה ורואה את עצמה ואת עולמה.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
ע.צופיה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 5:38)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנה עוד דוגמא שלך למלל חסר משמעות.
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב
דוד סיון (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 5:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זהירות, בבוקר (כאשר עוד כמעט חושך) מתחילים בעדינות...
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב
ע.צופיה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 6:57)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה תמיד תלוי אחרי איזה לילה קמת.(בצחוק).
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב
יערה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 10:34)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בקר טוב לע.צופיה ולד''ר סיון

ההתנפלות שלכם על לוי וצדק
כמו גם הזלזול שאתם מפגינים באורח עקבי כלפי דיעותיהם
היא גם חלק מטקטיקה בזויה של ''אלה שבעיני עצמם''
תופסים בלעדיות על הצדק והמוסר
_new_ הוספת תגובהזהירות, כי כדאי להסתכל על התמונה השלמה
דוד סיון (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 13:27)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את מנסה לגונן על בעלי אסטרטגיה בזויה שמגדפים בלי סוף. את מסנה לגונן על אנשים שמשתדלים לבזות עמדות של כל משתתף בפורום שהם סימנו כלא מתאימות להשקפת עולמם. מילא אם היו עושים זאת בזהות מלאה וברורה. כל מה שעשיתי לעומת האסטרטגיה הזאת ושרשרות הגידופים זה בדיוק הנסיון לשכנע אותם שימנעו מגישתם, שלדעתי פסולה. זה בדיוק הנסיון לשכנע שגם דעות אחרות הן לגטימיות ונתמכות על ידי עובדות. אבל שכרי יצא בהפסדי.

זאת האסטרטגיה של ''אלה שבעיני עצמם'' מחזיקים בלעדיות על הצדק והמוסר, שאני מבקר. הם עושים זאת כאן כבר הרבה מאד זמן. ואת בעצם מאשימה את ''הקורבן'' ואני הייתי מאד רוצה להניח שזה בגלל שאת לא מכירה את התמונה בשלמותה.

הנה דוגמה מדבריו של לוי (תגובה 106652): ''הגיע הזמן שתפסיק להזדנב אחרי פודלים אנטישמיים''.

הנה דוגמה מדברי צדק (תגובה 106844): ''השמאל עושה את פשעיו בזדון, בכוונה תחילה. המניעים שלו הם אנטישמיים ואנטי יהודיים''.

-----

מי שאומר או כותב דברים כאלו לא עוסק בזילזול אלא בביזוי והשחרת אופי של ציבורים שלמים. לי כיעד של דבריהם לא נשאר דבר חוץ מלהתלוצץ על גישתם, כי דרכי שונה והוגנת יותר.

אם לך יש אינטרס שהללו יזכו לפחות זלזול את צריכה לפנות אליהם.
_new_ הוספת תגובה[•] זהירות, כי כדאי להסתכל על התמונה השלמה
צדק (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 21:06)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[• הוסרו ביטויים לא ראויים.]

היא ראתה את התמונה, איך אתה מתחמק מלהשיב על שאלה עובדתית בנושא רצח רבין.
חבוב, תמיד תיפלו כאשר מדברים עובדות.

ואני חוזר על דברי הנכונים: ''השמאל עושה את פשעיו בזדון, בכוונה תחילה. המניעים שלו הם אנטישמיים ואנטי יהודיים''.

והערה עבור יערה:
שמאלנים רבים עונים לדברי תוך התחזות ל''סתם אחד'',
ואז הם מרשים לעצמם להחריף את קללותיהם והשמצותיהם.
המתחזים הם כמובן סיון, צופיה, ועמיש,
אני מזהה את סיגנון הכתיבה על אף נסיונות ההסתרה.
_new_ הוספת תגובהצדק שוב כרית לעצמך מלכודת
דוד סיון (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 22:01)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שוב הוכחת את אשר אני טוען כבר הרבה זמן שכוונתך זדון. אתה
צדק כאחד מ''אלה שבעיני עצמם''... משמיץ ומתפאר ללא כיסוי.
כולם רואים שזה אתה במלכודת אבל אתה אפילו לא מודע לכך.
_new_ הוספת תגובהצדק שוב כרית לעצמך מלכודת
מהנדס אזרחי (יום שני, 12/11/2007 שעה 6:30)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבת: ''מי שאומר או כותב דברים כאלו לא עוסק בזילזול אלא בביזוי והשחרת אופי של ציבורים שלמים''

כתבת מאמרים לא מעטים שנועדו להשחיר ציבור יהודים שגרים ביהודה ושומרון, שהיא אדמת מולדת כידוע, כמו לדוגמא ''גיזום עצי-הזית'' ולא הבאת שום הוכחות שם במאמר שלך.

תסתכל בראי חביבי
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה עוסק בשקר ובדמגוגיה
דוד סיון (יום שני, 12/11/2007 שעה 7:07)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבתי מאמרים שנועדו להציג את המציאות בשטח.

אתה לא מפסיק לקשקש את הטענה המופרכת שלך אבל אינך
מסוגל להפריך אף דבר באופן ישיר, באותו פתיל הדיון.
מה ''הפתרון'' הדמגוגי: לפזר שקרים וסילופים בדיונים
אחרים.

כל הטענות שהוצגו במאמרים נתמכות בעובדות ואסמכתאות.
_new_ הוספת תגובהכרגיל אתה עוסק בשקר ובדמגוגיה
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 8:24)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''כל הטענות שהוצגו במאמרים נתמכות בעובדות ואסמכתאות.''

תן מראה מקום של הוכחה אחת שיהודים גזמו עקרו עצי-זית

אז ורק אז אודה לך.
_new_ הוספת תגובהלא
דוד סיון (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 10:26)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם באמת מעניין אותך גש לפתילים הללו.
מאחר וזה לא נושא הפתיל לא אדון איתך כאן.
_new_ הוספת תגובהלא
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 22:59)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נו נו נו

PLEASE

תן לנו ונגיע לעמק השווה
_new_ הוספת תגובהאתה הרי יודע שאין לך שום סיכוי... !!!
דוד סיון (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 6:56)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהצדק שוב כרית לעצמך מלכודת
יוסלה (יום שני, 12/11/2007 שעה 7:56)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היהודים שגרים ביהודה ושומרון
הם בושה ליהדות הנאורה.

מגוש אמונים שנתפסו בדרשותיו של הרב קוק
כהצדקה לגזל אדמות בחסות הצבא, ועד
למחנה הפאשיסטים היהודים של כהנא,
שגם כיום מטיפים לטרנספר, ונוער הגבעות
ההיסטרי. והכל בשם היהדות. מביש.

ה'יהודים שגרים ביהודה ושומרון' מביאים את הבושה
על עצמם במעשיהם ובמה שהם מייצגים. למרות שיש ביניהם
אנשים יקרים אוהבי ישראל, אין מנוס מלהגדיר אותם כציבור
שמביא נזק למדינת ישראל, נזק בלתי הפיך. המחיר של המשך
נוכחותם בשטחים הוא המשך הכיבוש. וזה מחיר שישראל
אינה יכולה לעמוד בו.

אדמת מולדת. עזוב אותנו משטויות ומקלישאות. כולנו אוהבים את
ישראל. נלחמנו עבורה.

המאמרים של דוד סיוון בנושא השחתת עצי-זית על-ידי מתנחלים
היו מפורטים והתבססו על ידיעות שהתפרסמו על פני תקופה גם
בגלי-צהל. ההתקפות על ניסן בעניין הזה רק מראות עד כמה
חודרת הבושה של המשחיתים.

המתנחלים הנבזים אשר משחיתים עצים ויבולים של איכרים פלסטינים,
- כל רב וראש קהילה יהודית שמכבדים את עצמם היו צריכים להוקיע אותם
בפומבי. אך במציאות של ישראל החדשה, הרבנים וראשי הציבור בעצמם מסיתים את הציבור לדבר עבירה. בושה ליהדות וליהודים.

ומתהלך ההלך ברחבי ישראל ושואל כל אדם בו הוא פוגש, האם הממשלה פועלת לשמירה על החוק, - כי הרי אם הבריונים היהודים מסתובבים חופשי ונשק בידם, ואם ראשי הציבור הדתי מאיצים בהם להמשיך במלאכת התועבה, - הרי יצפה כל אדם ישר שנותר בישוב להתערבותה של ממשלה, לאכיפת החוק, ולהענשת העבריינים ושולחיהם.

אך הממשלה תומכת בבבריונים, והממשלה נותנת שלמונים לרבנים שולחיהם של הבריונים. ומבין ההלך שכל העם - מסד וטפחות, ראש וזנב - שותפים לדבר העבירה, מרמים, גונבים, עושקים לפי תכנית.

ישראל היום היא מדינה שיש לה מתנחלים בריונים,
למתנחלים הבריונים יש צבא קלגסים שמגן עליהם,
לצבא הקלגסים הישראלי יש ממשלה שנותנת לו גיבוי,
ולממשלה יש גיבוי של הפזורה היהודית הקטטונית בעולם.

רק ההלך בדרכים ואיש ישר בישראל אין מי שייתן להם גיבוי.
_new_ הוספת תגובהצדק שוב כרית לעצמך מלכודת
יוסלה (יום שני, 12/11/2007 שעה 8:01)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היהודים שגרים ביהודה ושומרון
הם בושה ליהדות הנאורה.

מגוש אמונים שנתפסו בדרשותיו של הרב קוק
כהצדקה לגזל אדמות בחסות הצבא, ועד
למחנה הפאשיסטים היהודים של כהנא,
שגם כיום מטיפים לטרנספר, ונוער הגבעות
ההיסטרי. והכל בשם היהדות. מביש.

ה'יהודים שגרים ביהודה ושומרון' מביאים את הבושה
על עצמם במעשיהם ובמה שהם מייצגים. למרות שיש ביניהם
אנשים יקרים אוהבי ישראל, אין מנוס מלהגדיר אותם כציבור
שמביא נזק למדינת ישראל, נזק בלתי הפיך. המחיר של המשך
נוכחותם בשטחים הוא המשך הכיבוש. וזה מחיר שישראל
אינה יכולה לעמוד בו.

אדמת מולדת. עזוב אותנו משטויות ומקלישאות. כולנו אוהבים את
ישראל. נלחמנו עבורה.

המאמרים של דוד סיוון בנושא השחתת עצי-זית על-ידי מתנחלים
היו מפורטים והתבססו על ידיעות שהתפרסמו על פני תקופה גם
בגלי-צהל. ההתקפות על ניסן בעניין הזה רק מראות עד כמה
חודרת הבושה של המשחיתים.

המתנחלים הנבזים אשר משחיתים עצים ויבולים של איכרים פלסטינים,
- כל רב וראש קהילה יהודית שמכבדים את עצמם היו צריכים להוקיע
אותם בפומבי. אך במציאות של ישראל החדשה, הרבנים וראשי הציבור
בעצמם מסיתים את הציבור לדבר עבירה. בושה ליהדות וליהודים.

ומתהלך ההלך ברחבי ישראל ושואל כל אדם בו הוא פוגש, האם
הממשלה פועלת לשמירה על החוק, - כי הרי אם הבריונים היהודים
מסתובבים חופשי ונשק בידם, ואם ראשי הציבור הדתי מאיצים בהם
להמשיך במלאכת התועבה, - הרי יצפה כל אדם ישר שנותר בישוב
להתערבותה של ממשלה, לאכיפת החוק, ולהענשת
העבריינים ושולחיהם.

אך הממשלה תומכת בבריונים, והממשלה נותנת שלמונים לרבנים
שולחיהם של הבריונים. ומבין ההלך שכל העם - מסד וטפחות, ראש
וזנב - שותפים לדבר העבירה, מרמים, גונבים, עושקים לפי תכנית.

ישראל היום היא מדינה שיש לה מתנחלים בריונים,
למתנחלים הבריונים יש צבא קלגסים שמגן עליהם,
לצבא הקלגסים הישראלי יש ממשלה שנותנת לו גיבוי,
ולממשלה יש גיבוי של הפזורה היהודית הקטטונית בעולם.

רק ההלך בדרכים ואיש ישר בישראל אין מי שייתן להם גיבוי.
_new_ הוספת תגובהקשקשן בלתי נילאה
יעקב חבין (יום שני, 12/11/2007 שעה 17:57)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

'היהודים שגרים ביהודה ושומרון
הם בושה ליהדות הנאורה?' מה אתה אומר?
קודם כל אף אחד לא הוכיח שיהדותך נאורה כל כך.
שנית, למי בכלל איכפת מהיהדות הנאורה.
אנחנו יהודים ורוצים את ארץ ישראל שלנו,
את המדינה שלנו, את האויר שלנו.
איננו חייבים לתת הסבר.

אם הייתי היום יכול לגרש ערבים
הייתי עושה זאת בחפץ לב ובשמחה,
אבל כנראה שאצטרף לחכות לממשלה הנכונה
ולחידוש האינתיפאדה. כי הפלסטינים
נותנים לנו מספיק הזדמנויות להיות
מתחשבים בהם ולגרשם לירדן.

כולנו בעד המשך ה'כיבוש'
גם בבית אל וגם בבית שאן
גם בקרית ארבע וגם בקרית יערים
גם בראש צורים וגם בראש הנקרה
גם בהר גילה וגם בהר הצופים
גם בגבעת התמר וגם בגבעת שמואל
גם בנווה דניאל וגם בנווה מונוסון
גם במעלה רחבעם וגם במעלה החמישה
גם בכרמי צור וגם בכרמי יוסף
גם במעלה אדומים וגם במעלה צביה
גם בצופים וגם בע.צופיה

''ההתקפות על ניסן בעניין הזה'' - מי זה ניסן שלך?
זה שמתרוצץ עם מסור וקוטם לערבים את הביצים
כדי להאשים את היהודים?
תפסיק עם התעמולה האנטישמית שלך
ומה אתה מביא ''סיון'' כמסייע.
שום מתנחל לא לעשה לזיתים שלך
מה שערבים עושים לזיתים ולכרמים של דולב.
אז מה אתה מאשים את המתנחלים?

אתה ניבזה וניקלה
על שלא גינית את הפורעים הערבים.

ישראל היום צריכה לעודד התנחלות
ולתגמל עוד ועוד כל מתנחל כדי שיהיו לנו 3 מיליון
מתנחלים ביו''ש. את הערבים נעביר בהסכמה או שלא
לארצם הפלסטינית בירדן.
_new_ הוספת תגובהסתם אחד
יוסלה (יום שני, 12/11/2007 שעה 19:06)
בתשובה ליעקב חבין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היהודים ש'גרים' ביהודה ושומרון
הם בושה לעם ישראל.

ברור שלך 'לא איכפת'
מיהדות נאורה. את זה
אין צורך להוכיח.

אני מאמין לך שאם היית יכול, היית
מגרש את הפלסטינים מיהודה ושומרון.
אינך צריך להוכיח שיש לך כוונות
נפשעות. ישראל זקוקה ל'מוציאים לפועל'
כמוך שיבצעו עבורה גירושים וחיסולים.

המתנחלים הנבזים (שאם לשפוט לפי תגובתך
אתה נמנה עליהם) משחיתים עצי זית באופן קבוע.
עד כדי כך שבגלי צה''ל מדווחים על זה, והיועץ המשפטי
לממשלה נאלץ להתריע על כך עם תחילת מסיק הזיתים
בשטחים. הם כמובן גם צריכים להוכיח את זה.

אני מאשים את המתנחלים בגניבת אדמות, עושק והריסת
רכוש, הרג ורצח, ובייחוד: בריונות פוליטית שמאלצת את כל
ישראל להיות שותפים לפשעיהם.

ישראל של היום היא כבר 'גן-העדן' של המתנחלים.
המתנחלים מתוגמלים היטב, ואיש אינו מעז לומר להם
שעבר זמנם בטל קורבנם. המתנחלים עצמם יפלו קורבן
לשחיתות הפוליטית שאיפשרה את תקומתם.
_new_ הוספת תגובהצדק שוב כרית לעצמך מלכודת
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 8:32)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא הבאת הוכחה אחת לכל טענותך.

אתה תומך בהלמוט ולכן המרחק בינו כמזרח למערב מאה אחוז ניתוק.

מבחינתי אתה כבר מוסלמי

סאלאם עליכום
_new_ הוספת תגובהיש לו הוכחות רבות...........
צדק (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 8:39)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק אם נחשיב סיפורים דר שטירמריים כהוכחות.
_new_ הוספת תגובהמה זה יהודי?
יוסלה (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 9:10)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי המהנדס ינסה להסביר לנו
מה עושה אותו ליהודי

(חוץ מברית-המילה, שאני
מקווה שעשו לו, כמובן).

והפעם עם הוכחות, כי יפה
דורש יפה מקיים.
_new_ הוספת תגובהמה זה יהודי?
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 23:09)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''אולי המהנדס ינסה להסביר לנו
מה עושה אותו ליהודי''

טאפאדל יא זאלמי, אני מסמפט אותך לא באמת.

אתה לא יודע מה ומי זה יהודי

טוב, כשאתה מוסלמי, ואתה מוכיח לנו את זה בכל פעם מחדש, אתה באמת צריך ללמוד

סאלאם עליכום
_new_ הוספת תגובהצהרים טובים
ע.צופיה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 15:21)
בתשובה ליערה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם תקראי בעיון את דברי המתקראים ''לוי''ו-''צדק''( ואולי אחד הם)תיוכחי שהם המתנפלים ולא ההיפך. תגובותיהם מלאות השמצות,גידופים,שקרים והוצאת דיבה ברבים ללא כל אסמכתאות.
הם נמנעים בעקביות מויכוח עניני .
ראיתי שד''ר סיון נתן לך קומץ של דוגמאות. אם תכנסי למדור השטויות של הפורום תראי שמי שמככב שם הוא צדק.
אני משתדל לא להפגין זלזול כלפי אף משתתף שנוקט בלשון ''נקיה'',מי שמגדף אותי עשוי לקבל גידוף חזרה, זה לגיטימי ,לא?
אם מישהו מאשים אותי בזלזול,יוהרה,התנשאות וכדומה,אני מתנצל.
איני מנסה לתפוס בלעדיות על הצדק והמוסר.לצדק ולמוסר מספר פנים ואני מציג את אותו צד שמקובל עלי.
_new_ הוספת תגובהחה...חה...חה..
צדק (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 20:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המקלל והמגדף הראשי..........

''ככה זה'' היא התשובה העיקרית שלך...שיא העניניות..
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
גלעד זליבנסקי (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 2:34)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה הכללית היא ביקורת של ''חוסר משמעות'' היא שאין מספיק חומר כדי לבקר אותה...
אם אתה לא מבין ביטוי או רעיון מסויים, רצוי שתתייחס לרעיון הזה או תנסה להבין למה התכוונתי. בשנה ראשונה בפילוסופיה קראו לזה אצלנו ''עיקרון החסד''. כלומר, לנסות לייחס משמעות כלשהי למי שכותב ולא סתם לסתום את כל הביטוי שלו בלי אפילו לנסות לתאר אותו ברצינות...
הייתי עוזר לקלוט חלק ממה שכתבתי בעל פה, אבל בכתב, תצטרך להיות יותר ספציפי בקשר לבעיות הקריאה שלך...
מה שנחמד בקריאה וכתיבה זה שתמיד לקורא יש יתרון על הכותב: אם הוא מקובע וקשה תפיסה ואפילו לא מסוגל לתאר את הקושי שלו בצורה עניינית - אז הכותב אשם בכתיבה חסרת חסרת משמעות... כי התפקיד שלו הוא לכתוב ולחשוב ושל הקורא רק לקרוא ולירוק על הכתיבה.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
ע.צופיה (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 3:40)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי בעיות קריאה. מלל חסר משמעות, או בעל משמעות לכותב,אך בלתי מובן לקורא,אני עדיין יכול לזהות בלי תרגילי הבנה פילוסופיים. מה שאינך יכול להביא אסמכתא או דוגמא מציאותית לא עולה מדרגת המלל לדרגה של תוכן.
איני יורק על כתיבתך,נהפוך הוא, אתה מתנשא על קוראך הפוטנציאליים וכאשר הם מעמידים אותך במבוכה אתה יורק עליהם ביטויים מעליבים.
אני מבין כי סימנת מטרה לקעקע את תורת השמאל. זה לגיטימי,אך צריך גם מינימום של הגיון לשם כך ולא קשקשת.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
צדק (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 6:58)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם היטלר בעיני עצמו הוא סמל המוסר והאידיאלים הנעלים,
וכך גם כל חלאת מין אנושי שהיתה ותהיה אי פעם.
מה שאדם חושב על עצמו איננו קריטריון להערכתו האמיתית.

העובדה שהשמאל איננו כפי שהוא מציג את עצמו קלה מאד להבחנה. אין קל מזה בעולם.

אין כאן טעות, השמאל עושה את פשעיו בזדון, בכוונה תחילה.
המניעים שלו הם אנטישמיים ואנטי יהודיים.
וכידוע לכל יהודי ממוצע, אנטישמיות היא סוג של מחלת נפש כך שאין לחפש בחולים בה היגיון.
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות...
יוסלה (יום שני, 12/11/2007 שעה 20:27)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''היטלר...
חלאת מין האנושי...
פשעיו בזדון...
אנטישמיים ואנטי יהודיים...
מחלת נפש...''
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות...
מוקי שוקי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 23:05)
בתשובה ליוסלה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה ב''האנג אובר''?
_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות...
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 14/11/2007 שעה 23:13)
בתשובה למוקי שוקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה לא שמעת?

''השמאל הסהרורי'' מכה גלים לים לים
_new_ הוספת תגובההחשיבות של הכרת הגישות השונות
גלעד זליבנסקי (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 3:11)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם בוחנים את ההערכה העצמית של כל צד לעומק וכמו כן יוצאים ממנה אל ההערכה הכללית שלו לגבי העולם המוסרי, בלי קשר לזה שהוא אנוכי ובדרך כלל מתאים את חוקי המוסר להעדפות האישיות, קל לראות שלטיפוסים שונים יש תמונות שונות לחלוטין של עצמם (או של האידאלים שלהם) ושל העולם כפי שהוא אמור להתנהל בעיניהם.
לכן אפשר ללמוד הרבה דברים חשובים על מוסר מבחינה תאורטית של כל האפשרויות ההיסטוריות, המצויות וגם של אלה שלא בהכרח היו או יהיו...
היטלר למשל, חשב שהוא מוסרי, אבל לחלוטין לא בהתאם לתמונת העולם של קאנט או של הגל, אלא לפי תמונת העולם שהוא יצר ובתוכה הוא יצר גם חוקי מוסר אחרים לחלוטין ואדם שפועל לפיהם ואינו מכיר בחוקים ובעולמות אחרים.
לדעתי החלק החשוב בביקורת הוא להביא את הבעייתיות שטמונה בתוך תפיסת העולם, כפי שמי שמחזיק בה מגלם אותה ובכך מדגים את החסרונות והסכנות הבלתי נמנעות שהיא טומנת בחובה לבני אדם.
_new_ הוספת תגובההחשיבות של הכרת הגישות השונות
צדק (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 6:42)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ניתן לדעת במה אדם מעריך את עצמו באמת,
כל מה שיש לנו היא הערכתו החיצונית את עצמו באמצעות דיבורים.

אינני חושב שהיטלר העריך את עצמו כמוסרי או אפילו דיבר במונחים מעולם המוסר,
הוא פעל וחשב באופן מעשי ויעיל בלבד.
חשיבה ופעולה על פי יעילות בלבד מביאה לחיסול בני אדם לא יצרניים.

-------------

לא נראה לי שהשמאלני הזועק כלפי חוץ שהוא מוסרי, ליברלי, ונאור,
באמת איננו מודע לכך שהוא משקר את עצמו ועוסק בהונאת האחרים.
לי אישית, זה נראה לא היגיוני שאדם יכול לחיות בניגודיות כל כך עצומה,
בין מה שהוא משדר לבין מה שהוא באמת, מבלי להבחין בכך.

רק ההבחנה המצוינת ש''שמאלנות היא מחלת נפש ולא דעה'',
יכולה להסביר את התופעה הבלתי אנושית הזו.
_new_ הוספת תגובהכרגיל קשקשת
דוד סיון (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 7:07)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אוסף של תוויות חסרות אסמכתא והנה עוד אחת טובה יותר:
רק ההבחנה המצוינת שימניות ''מסויימת'' היא מחלת נפש
ולא דעה'', יכולה להסביר את התופעה הבלתי אנושית הזו.

עדיף לנסות לזהות מהו ומיהו הפרצוף שמביט בך מהראי,
לפני שמשתמשים בתוויות מטופשות.
_new_ הוספת תגובהכרגיל קשקשת
מוקי שוקי (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 12:24)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפחות אם אתה עונה למישהו
אז תצטט אותו במדוייק. אחרת
נפסול לך את התיזה ותצטרך
לעבור את הקורס מחדש.
_new_ הוספת תגובהזה לא ציטוט אבל אני מוכן לקחת את הקורס מחדש. אתה משלם?
דוד סיון (יום חמישי, 15/11/2007 שעה 13:09)
בתשובה למוקי שוקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההגדרה מגוחכת ומנותקת מהמציאות.
יערה (יום ראשון, 11/11/2007 שעה 10:24)
בתשובה לגלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גלעד היקר

טוב שהוספת ''אבל בעיני עצמו''

כבר עמד וחשף הוגה דיעות בן המאה ה19
אלכסיי דה טוקוויל
את הסתירה המהותית בין שיוויון לחירות
כיון שבני אדם שואפים מטבעם להשיג כמה שיותר על חשבון הזולת
מירב השיוויון חונק את החירות
ומאותה סיבה עצמה ,מירב החירות הורס את השיויון
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי