פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה ליהודה-אודי דוכן, 25/12/03 21:02)
אמת יש רק אחת. כן, אבל בשביל מה להתווכח?
נסים ישעיהו (יום שישי, 26/12/2003 שעה 13:12)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זכור נא את דברי החכם באדם: (משלי כו, ד) אַל-תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן-תִּשְׁוֶה-לּוֹ גַם-אָתָּה:

אמנם מיד אחר כך כתוב: ה עֲנֵה כְסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ פֶּן-יִהְיֶה חָכָם בְּעֵינָיו:
אבל כבר יישבו חכמים סתירה מדומה זו ונקודת העניין היא שאין תועלת בויכוח עם מי שכל עניינו הוא להפגין כפירה בה' ובתורתו.

האיש שאתה מתווכח אתו מקפיד להתעלם מתוכן המאמר וממסקנותיו ותוקף את הנחות היסוד של הכותב.

שיהיה לו לבריאות, אבל למה לך לקחת ללב?

שבת שלום ומבורך,
נסים.
_new_ הוספת תגובהמסקנות והנחות יסוד של כותב
דוד סיון (יום שישי, 26/12/2003 שעה 14:23)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מבלי להכנס לעומק הויכוח, שמשתמע כאן, אתייחס רק למהות הקשר בין הנחות ומסקנות של ניתוח או דיון. הסדר ההגיוני-מדעי הוא שהנחות יסוד הן בסיס לתיאוריה שמובילה למסקנות. לכן, אם ההנחות נופלות גם המסקנות הנובעות מהן הן חסרות ערך

מכאן, שדרך תקיפת הנחות יסוד היא דרך מאד הגיונית לבקר מסקנות של כותב או חוקר. לכן, תמיד כדאי להסכים על הנחות יסוד לפני כל נסיון לערוך דיון רציני - אחרת אתה עשוי לבזבז זמן לריק.
_new_ הוספת תגובהמסקנות והנחות יסוד של כותב
Dani (שבת, 27/12/2003 שעה 0:13)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

To David Sivan,
My question to you is this: What is the most basic and fundamental point in science that makes science a true and a viable thing?
You will probably say that since the natural world exists and functions according to certain laws and since we can make certain prediction, based on our understanding of these laws, then it follows that science is true and that anything else is un-true, unless it can be explained scientifically.

I say, let's take a step back. How did everything come into existence? How was the first Atom and first Molecule created. Do you believe that science can answer this question?
The next question is WHY everything is created. Do you also believe that science can answer this question?

If you will think about it you will find that there are things that are beyond science and definitely beyond your own wisdom. If you want to become wiser, and since you are a Jew, then the closest and best place is Judaism.

_new_ הוספת תגובהצודק דוד, ולכן אינני מתווכח עם הנ''ל.
נסים ישעיהו (שבת, 27/12/2003 שעה 18:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על הנחות יסוד לא מתווכחים; הנחות יסוד מציגים וזהו.

מי שתוקף את הנחות היסוד של הזולת בדרך של זילזול בוטה כפי שזה נעשה ביחס להנחת היסוד של היהדות המוסרתית, אינו ראוי לתגובה כלל ועל כך הערתי.

שבוע טוב ומבורך,
נסים.
_new_ הוספת תגובההסתכלות ''רק מבפנים'' או ''גם מבחוץ''
רון בן-יעקב (יום ראשון, 28/12/2003 שעה 6:18)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני אצטט קטע קטן מספרו של יעקב ניוזנר ''תמורות ביהדות, מפילוסופיה לדת'' (ואני מבקש סליחה מראש את התרגום שלי יוצא קצת עילג):

בין השנים 200 ל 400 לספירה, היהדות עברה מפילוסופיה לדת... מהגדרת המלה ''יהדות'' בהקשר הזה, אשר איננו תאולוגי אלא תיאורי, אנליטי ומשווה, מתבקשת ההבנה שדת היא מערכת של סדר חברתי שעוצבה (אם למעשה ואם בדמיון) על ידי המאמינים... במערכת דתית (לענינינו, ''יהדות'') כוונתי לתאוריה של סדר חברתי המבקשת לאשר סמכות על טבעית והכוללת תפישת עולם (פילוסופיה), דרך חיים (כלכלה), ותאוריה על ישות חברתית (פוליטיקה). רכיבים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי כאתוס, אתיקה או אתנוס... ההגדרה לדת בהקשרנו: תאוריה דתית לסדר חברתי המסדירה (לפחות בתאוריה) את הדרך בה ישות חברתית רואה את העולם ומנהלת את עניניו.

(ניוזנר הוא מומחה לחקר הדתות בכלל ולחקר היהדות בפרט, שכתב בין השאר ספרי פרשנות ותרגומים על התנך, תלמוד, משנה ועוד.)

עכשיו, כל זה לא שולל את רצונם של אנשים שונים להתייחס לדת שלהם, ליהדות, ''מבפנים'', ז''א, מבלי להתייחס להקשרים שמחוץ לטכסטים הקנוניים והמשניים של אותה הדת. אלא שבאותה נשימה, אין הם יכולים לבטל ולשלול את הים העצום של מחקר שממזג ראיה ''מבחוץ'' ו''מבפנים'' על היהדות.

נקודה חשובה נוספת. זה שישנן דעות שאיננן מבוססות באופן בלעדי על ראיה ''מבפנים'', לא אמורות לשלול ולבטל את עצם החוויה האמונית או את דרך החיים של אנשי האמונה. לכן, קשה לי קצת להבין מדוע מגיבים שונים מוצאים לנכון להיכנס למיגננה תוקפנית (ובוטה לעיתים), למיקרא דעות, שבעדינות אפשר לומר שהן מנסות להבסס על ראיה רחבה יותר.
_new_ הוספת תגובהאמת יש רק אחת. כן, אבל בשביל מה להתווכח?
יהודה-אודי דוכן (שבת, 27/12/2003 שעה 20:57)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לנסים,זה המקום לציין (שוב) שאני נהנה ממאמריך בכל פעם מחדש. יישר כוח. הסיבה שאני טורח לענות או להגיב על מאמריהם של חלק מהכותבים היא שאני יודע,מניסיון, שיצירת גירויים אצל אנשים מסויימים יכולה להוביל (על אף, ולמרות, תגובותיהם השליליות הנמרצות) למחשבה שנייה ואולי לרצון לבדוק מה האמת מאחרי הדברים.לצערנו יהודים רבים חשופים 24 שעות ביממה לדברי כפירה המשודרים בכל כלי התקשורת ואין להם לא הזמן ולא הרצון לבחון את הדברים לעומקם. אם יהיה,ולו אדם אחד,שיחליט בכל זאת לבדוק - יהיה זה שכרנו. שבוע טוב ומבורך.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי