פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
משחק הדמים
יובל רבינוביץ (יום שני, 26/06/2006 שעה 18:49)


משחק הדמים

ד''ר יובל רבינוביץחטיפת החייל ברצועת עזה, למרות שהיתה צפויה על פי התראות מערכת הביטחון, טרפה שוב את הקלפים. החרדה הציבורית והשפעתה על מקבלי ההחלטות משחקת תפקיד מפתח בהיערכות הפוליטית. ישראל כבר הודיעה מצד אחד שהיא לא תשא ותיתן עם החוטפים על שיחרור מחבלים. מהצד השני היא הודיעה ש''בשלב זה'' לא תהיה פעולה קרקעית, ושהיא תיתן ''למצות'' את הליכי השיחרור של החייל החטוף. במקביל ''ניתנה הוראה'' לצה''ל להיערך למתקפה קרקעית.

מאד מדאיג אם צה''ל לא ערוך לתקיפת עזה כדבר שבשגרה, היות שהכל יודעים שזה יצטרך לקרות פעם. מצד שני – היות שאינני מאמין להודעות הממשלה, אני לא ממש מודאג מהעניין המסויים הזה.

כדי להצליח להפיק מהמצב שנוצר את התוצאה המקווה, יש לפעול בדרכים שקולות. יש להעריך במדוייק את מפת האינטרסים של כל אחד מהגורמים בשטח, ולנסות ככל האפשר להתעלם מדעתנו על מה שהיינו רוצים שיקרה.

קודם כל, יש לשים לב לנקודה שנבחרה לחטיפת חייל. הקצה הדרומי של רצועת עזה רחוק, יחסית, מהעיר עזה עצמה, שבה קל יותר להסתיר אותו. רצועת עזה, הצרה והארוכה, המוקפת בישראלים, יכולה להציע מגוון של נקודות השקה בה ניתן לחטוף חייל. האם יש יתרון לנקודה שנבחרה?

חד משמעית – כן. הנקודה האמורה אינה רק גבול ישראל-עזה, אלא גבול משולש ישראל-עזה-מצרים. אנחנו יכולים להניח בוודאות מוחלטת שהפעולה היתה מתוכננת לפרטי פרטים, ואיננה גחמה פתאומית. גם דרכי המילוט הוכנו בקפידה. מעברים בין עזה למצרים קיימים מעל האדמה ומתחתיה. לדעתי, קיימת סבירות גבוהה שהחייל החטוף כבר נמצא בחו''ל. כפי שאסביר להלן – זהו הסיכוי הטוב ביותר שיש לו להישאר חי.

הבה נתרכז בכל זאת באפשרות שמר שליט נחטף לתוככי רצועת עזה. למרות שהחמאס הודיע בשלב מסויים שהפעולה נגד צה''ל הסתיימה, ירדה בהמשך דממה תקשורתית מוזרה במקצת: איש לא מודיע שהחייל בידיו ואיש אינו דורש דבר תמורת שיחרורו. מה אנחנו יכולים ללמוד מכך?

מר שליט יכול בשעה זו להיות חי או מת, על פי רצון שוביו. מהי דרך הפעולה המשתלמת ביותר מבחינתם?

אפשרות 1: החייל חי.
יתרונות: אפשר לשגע את מדינת ישראל במשך זמן רב, לתעתע בדעת הקהל ולהעלות את עניינו בכל פעם שיתגלעו חילוקי דעות בין ישראל לבין הפלשתינאים.
חסרונות: יש להחזיק מנגנון שלם להסתרת החייל, לטיפול בו (יש שמועות שהוא נפצע במהלך הקרב ונזקק כנראה לטיפול רפואי), להאכלתו ולמניעת המידע עליו לדלוף החוצה. רצועת עזה מחוררת ככברה מבחינת המודיעין הישראלי, דבר העושה את המטלה הזו קשה במיוחד.

אפשרות 2: החייל מת.
יתרונות: אין צורך בהפעלת מנגנון גדול במיוחד. יש למצוא מקום בטוח להסתרת הגופה וכל מה שיש לשמור כקלף מיקוח הוא המידע על מיקום הגופה.
חסרונות: התגובה הישראלית לתרחיש זה עלולה להיות אלימה במיוחד, ולכלול מרדף בלתי מוגבל אחר האשמים. יתרון קלף המיקוח יכול להתגלות כנמוך בהשוואה לחייל חי.

אפשרות 3: החייל מת, אבל מודיעים שהוא חי.
יתרונות: אפשר להמשיך לשגע את ישראל. ערכו כקלף מיקוח הוא גבוה (כל זמן שאין פודים את הקלף). אין צורך במנגנון מורכב של טיפול בחייל.
חסרונות: תגובה ישראלית אלימה אם תתגלה האמת. תגובת הקהילייה הבינלאומית אם יתברר שהפלשתינאים רצחו חייל שבוי.

ממבט בשלוש האפשרויות האלה, נראה שהאפשרות השלישית עדיפה עבור החוטפים. בתורת המשחקים, המונח המתאים נקרא אסטרטגיה שולטת. ניתן לפיכך לומר שהריגת החייל והסתרת העובדה הזו היא אסטרטגיה שולטת עבור החוטפים. מה גם שהאסטרטגיה הזו הופעלה כבר בהצלחה כשחטף החיזבאללה ללבנון שלושה חיילים בגזרת הר-דב. מנסיון העבר של תגובת ישראל לחטיפת חייליה ולרציחתם נראה שכל החששות שהיו יכולים להיות מהצעד הזה התבררו כמופרכים. לא נראה שרוצחי שלושת החיילים נמצאים בסיכון כלשהו מצד ישראל או מצד הקהילייה הבינלאומית.

המסקנה האופרטיבית היא: ישראלי טוב הוא ישראלי מת!

האם ניתן לשנות את המשוואה?
האמת היא שאפשר, אך הזמן פועל לרעתנו. סביר שהגורם שהיה מעורב, פיסית, בחטיפת החייל אינו זה שאמור להחליט על רציחתו. קודם כל ירצה הצד הפלשתינאי לוודא שלא מדובר בגורם בעל ערך מבצעי גבוה, כדוגמת אלחנן טננבאום, אלא באמת בלוחם. מהבחינה הזו אין ספק שישראל מסייעת לחוטפים ככל שניתן. גם שינוע החייל החי קל יותר משינועה של גופה. לכן קיימת אפשרות מסויימת שמר שליט עדיין חי, אם כי דבר זה לא יארך.
בתורת המשחקים, מהלך המשנה את חוקי המשחק נקרא מהלך אסטרטגי. כשנחטפו שלושת החיילים בלבנון ניסה ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, בצורה גמלונית מאד, להפעיל מהלך אסטרטגי והציב אולטימטום: אם החיילים לא יוחזרו עד המועד שנקבע (48 שעות, כמדומני), ישראל תפתח בפעולה קרקעית.

הבעיה עם אולטימטום היא שיש להפעילו כדי שניתן יהיה להשתמש בדרך זו גם בעתיד. אהוד ברק התגלה במהלך ההוא כשחקן פוקר לא מוצלח. היות שישראל לא נקטה בשום צעד התקפי, נמוג האיום ההוא.

גם כעת ניתן להפעיל מהלך אסטרטגי. ההפעלה חייבת להיות מיידית, בצורה הולכת וגוברת, לקראת שיא שניתן יהיה להימנע ממנו רק אם יושב החייל החטוף. אחת מהאופציות להפעלת מהלך אסטרטגי היא הודעתו של אחד השחקנים שהוא יימנע מהצעד המתבקש. מובן שלחימה בעזה מסכנת חיילים רבים יותר מהחייל החטוף ולכן הצד השני יכול להניח בוודאות שישראל לא תנקוט בשיטה הזו. אם הוא היה משתכנע שהלחימה צפויה, היה נפתח פתח לשיחרור החייל.

לכן הדרך היחידה לשיחרור החייל היא הודעה חד משמעית של הממשלה על שורת צעדים, מהם לא תוכל לסגת. אולטימטום חייב להינתן באופן מדורג, וישראל חייבת למלא את כל הצעדים המוצהרים.

דוגמא:
  1. בתוך זמן מוגדר יש להשעות את כל השיחות עם גורמים פלשתינאים.
  2. בתוך זמן מוגדר יתפוס צה''ל את דרום הרצועה וינתקה יבשתית ממצרים. במקביל – לא יורשה שום כלי שיט להגיע לרצועת עזה או לעזוב אותה.
  3. בתוך זמן מוגדר תנותק אספקת החשמל לרצועת עזה.
  4. בתוך זמן מוגדר יופצצו וייהרסו צירי התנועה הראשיים ברצועת עזה.
  5. בתוך זמן מוגדר תכריז ישראל מלחמה על הרשות הפלשתינאית.
על כל אחד מהצעדים יש להודיע באופן מופגן, עם ספירה לאחור, כך שדעת הקהל הישראלית לא תוכל לקבל נסיגה מהצעד בלי לערער את המעמד הציבורי של הממשלה. החשוב ביותר הוא להפעיל כל צעד כשזמנו מגיע, ללא שום דחיה.

יצויין במאמר מוסגר שישראל אחראית במידה רבה לפלונטר שנוצר, בשל טיפולה הכושל במשברי העבר, דבר המחייב כעת צעדים חריפים בהרבה להשבת אמינותה.

בכל שלב של המשבר יש להשאיר פתח לצד השני להשיג יתרון כלשהו: אם ישיב את החייל החטוף חייב מצבו להשתפר ביחס לאפשרות השניה. בשלב האחרון מודיעים, למעשה, ''שברו את הכלים''. בשלב זה ישראל לא תצפה יותר להחזרת החייל.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כל ה'הפתעות' ידועות מראש
א. פרקש (יום שני, 26/06/2006 שעה 20:42) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנחנו ידענו שהמחבלים מתכננים ויכולים לכרות מנהרות, אנחנו ידענו שהמחבלים רוצים ומתכוונים להוציא פיגוע שונה, אנחנו ידענו שמשהו מתבשל באזור כרם שלום, אנחנו ידענו שצריך חהכניס את צה''ל לכוננות דרגה א' באזור קו הגבול העזתי - ובכל זאת המחבלים הצליחו להפתיע. (כשאני אומר ''אנחנו ידענו'' אני מתכוון לגופי המודיעין - אמ''ן ושב''כ, ולמרות הסכסוך שפרץ בינהם, אני מתרשם שהיתה התרעה די טובה לאזור המדובר וצה''ל לא הצליח להוריד את ההודעה או את ההנחיות מלמעלה למטה). אני מתרשם, גם לאחר שדיברתי עם יותר מאחד שבעניינים האלה, שתחושת המחדל והפספוס מזמזמת בפיקוד דרום ובמספר יח' מודיעין.

האירוע היה ידוע מראש ולא אמור היה להסתיים באופן שהסתיים. מוצב שנתקף, חייב להגן על עצמו בצורה טובה יותר, גם אם התקיפה מבוצעת בשליש האחרון של הלילה. כניסתם הקלה של המחבלים בעורף המוצב, ובלי שהחיילים חושדים או עירניים למתרח היא מחדל שלא צריך היה לקרות. אני משער שעוד נשמע דברים על כך בהמשך, וגם המעט שידלוף החוצה יראה את גודל המחדל.

צה''ל לא ערוך לכניסה מיידית לעזה כי אין צורך בהערכות כזו. אבל לצה''ל יש תרחישי כניסה מהירה לעזה. ההבדל הוא שכשאתה מדבר על ''ערוך לכניסה לעזה'' משמעות הדבר שמירת סד''כ קבוע שיכול להכנס מיד עם פקודה. וזה מצב מיותר. הצבא לא צריך לשמור כוחות מעבר לכוחות הבט''ש מול עזה. ליתר הכוחות יש משימות משלהם, והם באים ע''פ קריאה. לצה''ל יש תרחישי כניסה, מעין טיוטת פקודות והוראות לכניסה לעזה במתארים שונים. כעת המתארים נבדקים, מוצגים למטכ''ל ולשר הבטחון לאישור, צה''ל נערך בהתאם להחלטה ולקבלת אישור ממשלה לפעולה (שיכולה גם היא להכניס שינויים בתוכניות המבצעיות). זמן הערכותו של צה''ל בקו הדרום הוא זמן קצר יחסית. אני משער שעיקר הכוחות כבר הגיעו בשעות אלה אל מול רצועת עזה. לפני שעה קלה נסעתי בואדי ערה מכיוון עפולה לכביש 6 וראיתי כמה משאיות עם טנקי מרכבה, נגמ''שים ו''אכזריוֹת'' נוסעות דרומה.

לכן לא הייתי ממהר לטעון שצה''ל לא ערוך לתקיפת עזה כדבר שבשיגרה. גם כניסה מהירה בו ביום או למחרת של כמה אוגדות לעזה לא יתנו את הפתרונות מול החייל החטוף. אולי להיפך, רק יסכנו את הצלחת חילוצו.

אני משער שהמודיעין יעלה במהרה, אם לא עלה עדיין, על מקומו ומצבו של החייל. אני התרשמתי משמיעת הצהרות מנהיגים ודוברים פלסטיניים שההנהגה יודעת ומנסה לשים יד על החטיפה. מקומו של החטוף לא ידוע לנו, לגולשים באינטרנט והערכתך כי הוא בחו''ל יכולה להיות בהחלט נכונה כמו העובדה שהוא נמצא מוסתר בחורבה ברפיח או בבור בעוקף עזה נכונה. יתכן שמנהרת החטיפה נבחרה כי היא קרובה לרפיח ומשם יכולים להבריח אותו לסיני והלאה, אבל צריך לזכור שהחמולת אבו סמהדנה שעוסקת בחפירת מנהרות אלו מוצאה ומושבה ברפיח. לדעתי גם חיל הים, חיל האויר והמודיעין מבינים את המשמעות ועושים את אשר הם יודעים לעשות כדי לאתר נסיונות הברחת החייל החוצה.

לדעתי החייל חי משום שדובר ממשלת החמאס הודיע שהוא חי. אינני מער שאם לא היה חי, נציג השלטון היה מודיע שהוא חי ומסבך את ממשלתו. בנוסף הרבה דוברים פלסטינים מפלגים שונים דיברו על כך שהוא חי, עם אישים ישראליים מיצחק פרנקנטל (מכון אריק - פיוס הדרך לשלום) ועד הרב של תקוע מנחם פורמן, ובינהם הרבה פונקציות פורמליות ממשלת ישראל, צה''ל, שב''כ, מוסד ונציגי מדינות כמו ארה''ב וצרפת. זה מציב את הפלסטינים בלחץ ומחייב אותם על הדברים שהם אומרים ועושים.

האופציה השלישית מסוכנת לפלסטינים כי היא תקל על ההחלטה לכניסה אלימה של צה''ל לרצועה ותעצור ביקורת ציבורית ובינ''ל לפחות בימים הראשונים לכניסה. מול רצועת עזה ישראל כמעט חופשיה לנקוט בכל דרך צבאית שתרצה וגם להצליח, מה שאין כך מול החזבאללה, שהוא ארגון קיצוני, עם ניחוח זר, שמפוזר בכל דרום לבנון המפוצלת בשלל קהילות. בדרום לבנון הקרקע בעייתית לפריסה רצופה והדוקה וברצועת עזה הכל פתוח בין השטחים המיושבים.

לדעתי אתה לא מגדיר טוב את משמעות המהלך האסטרטגי ב'תורת המשחקים' ובעצם במדיניות הטיפול בטרור הסחטני. קביעת אולטטימטום לאוייב הוא מהלך טקטי ולא איסטרטגי. לדעתי ישראל עוד לא גיבשה את האסטרטגיה לטיפוך בטרור מעזה, או בטרור מיהודה ושומרון, כמו שהיא טרם קבעה את האסטרטגיה המדינית לגבי היקפי הנסיגה החד-צדדית הנוספת וההערכות המדינית הנובעת בעקבותיה. באסטרטגיה אנחנו חלשים.
_new_ הוספת תגובהטקטיקה ואסטרטגיה בתורת המשחקים
יובל רבינוביץ (יום שני, 26/06/2006 שעה 21:42)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההגדרות של טקטיקה ואסטרטגיה בתורת המשחקים אינן זהות להגדרות הצבאיות. בהחלט יכול להיות שמהלך צבאי טקטי יוגדר כמהלך אסטרטגי בתורת המשחקים.

להלן ציטוט מהספר „תורת המשחקים” מאת דיקסיט וניילבאף (הספר משנת 1991, יצא השנה בעברית), לאחר שטקטיקת האדמה החרוכה של סטאלין במלחמת העולם השניה הוגדרה כמהלך אסטרטגי (עמ' 158):

מהלך אסטרטגי מטרתו לשנות לטובתכם את אמונותיהם ואת פעולותיהם של השחקנים האחרים. התכונה המאפיינת אותו היא שהוא מגביל בכוונה את חופש הפעולה של השחקן עצמו. לעתים הוא מגביל אותו בצורה בלתי מותנה: מועמד לנשיאות מתחייב לא להעלות מיסים, נקודה. במקרים אחרים הוא מגביל אותו בצורה מותנה – על-ידי תנאי המכתיב כיצד להתנהג בנסיבות שונות, לדוגמה, מדינות רבות מעגנות בחוק עונש מינימלי לפשעים מזוינים, דבר המגביל בכוונה את חופש הפעולה של השופטים.
_new_ הוספת תגובהניתוק חשמל
עמיש (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 8:51)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם בכלל ניתן טכנית לנתק את החשמל לרצועה בלי לנתק גם ישובים ישראליים?
_new_ הוספת תגובהניתוק חשמל
א. פרקש (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 12:24)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בודאי. עיקרה של רצועת עזה יושבת על עורק ראשי אחד של קו חשמל. הפסקתו מחשיכה את מרביתה של רצועת עזה. אבל הפסקת חשמל זה לא תהליך שיש למהר איתו או לבצעו בכלל, כי לא בטוח שהוא יקל על פעולת צה''ל או ישבש את הערכות הפלסטינים כנגד פלישה אפשרית.
_new_ הוספת תגובההערות
ע.צופיה (יום שני, 26/06/2006 שעה 22:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. האזור לפעולה נבחר בגלל אופי הקרקע:חול בעל עומק רב,שקל לחפור בו.זו הסיבה שמנהרות פילדלפיה הצליחו. החופרים כל פעם העמיקו את המנהרה והתגברו על אמצעי הגילוי.
ב.חטיפת החייל היא למעששה-מעשה סחיטה.
בכדי לנטרל את אפקט הסחיטה ,יש להמעיט בחשיבות האיום.במקרה שלנו,תגובה אלימה מהירה(החל מתוך שעה מזמן החטיפה)יבהיר לצד השני שאנו איננו מייחסים חשיבות מיוחדת לנחטף ואיננו פוחדים מתגובתם.התגובה המהירה תמנע מהצד השני אפשרות לכלכל את מעשיו ויהיה חייב להגיב תחת לחץ.דבר שנותן תוצאות טובות למלחיץ.
קל לכתוב,אך בכדי לבצע יש צורך ב''ביצים'' בגודל נדיר.
כנראה שחסרה בשוק סחורה כזו וחבל.
_new_ הוספת תגובההפיתרון הטוב ביותר
רמי נוי (יום שני, 26/06/2006 שעה 22:09) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יהיה שחרור החייל על ידי שוביו , ואם אפשר , גם הפסקת אש.

יש לתת למהלך כזה זמן מה להבשיל, ואם הוא לא יקרה, יש לפעול נגד החמאס בכוח רב.
_new_ הוספת תגובההפיתרון הטוב ביותר
יובל רבינוביץ (יום שני, 26/06/2006 שעה 22:29)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק שזהו התרחיש הטוב ביותר *עבורנו*. מה האינטרס של החמאס לשחרר אותו?
_new_ הוספת תגובההבעיה איננה החיל המסויים הזה
אליצור סגל (יום שני, 26/06/2006 שעה 22:48)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
הבעיה איננה החיל המסויים הזה.
היות ולהערכתי הממשלה לא תעשה כלום הרי שחטיפת חילים יהפך לתחביב החביב על הערבים.
פרס יכריז: חטיפה שמחטיפה, וחייל שמחיל, ויעבור לסדר היום.
עד עכשיו נפלו ברחבי הנגב למעלה מאלף חפצים מעופפים כלשונו הבלתי נשכחת של ויסגלס.
ומה?
זה מזיז למישהו? (חוץ כמובן מתושבי שדרות אולי וגם זה כבר לא בטוח)
עזה רועדת כמובן - מצחוק.
עזה מתפוצצת כמובן - מצחוק.
אז מה אם כל שבוע יחטפו כמה חיילים? מה יש מה קרה?
ובתגובתו של ע' צופיה אנו רואים כבר את החלת התהליך הזה.
אליצור
_new_ הוספת תגובההבעיה איננה החיל המסויים הזה
ע.צופיה (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 2:49)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון, הבעיה היא ההרתעה שלנו. וזה מתמסממס.
מנגד, אל תהיה כזה פסימי.בסך הכל אנו בנתיב נכון.
איני חושב שעזה רועדת ומתפוצצת מצחוק, היו שם מספר פיצוצים שהניבו בכי.
וכיצד אתה רואה בתגובתי ,את החלת התהליך הזה?
_new_ הוספת תגובההאינטרס של החמאס,
רמי נוי (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 21:08)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או חלק ממנו, ברור - לשפר את תדמיתם בעיני העולם כגוף מתון ואחראי, ולמנוע הרג והרס מן הפלשתינים.

לצערי אני מעריך כי זה לא יקרה מאחר ויש לחץ חזק של הרחוב להחזיק בחייל. זה גם לא יקרה כי הם נוכחו לדעת שישראל היא , נכון לעכשיו, נמר של נייר.

לצערי הרב עוד יותר אני חושש כי ממשלת ישראל תחשוש לבצע פעולות צבאיות נגד הפלשתינים בעזה מאחר, כפי שאמר היום בכיר במשרד הביטחון ''צה''ל לא יעשה שום פעולה שתסכן את החייל השבוי'' זוהי מנטליות מסןכנת שתגרום לנסיונות חטיפה נוספים.
_new_ הוספת תגובההאינטרס של החמאס?
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 1:48)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''לשפר את תדמיתם בעיני העולם כגוף מתון ואחראי, ולמנוע הרג והרס מן הפלשתינים?''

רמי, איפה אתה חי? אתה באמת חושב שכל העולם מקבל את ההשכלה שלו ב''מדרסת השלום'' של ''שלום עכשיו''? שכל העולם חושב לפי הקו המוכתב ע''י שטיפת המוח של ''שלום עכשיו''? ''שפור תדמיתם בעיני העולם כגוף מתון ואחראי, ומניעת הרג והרס מן הפלשתינים'' הוא הדבר האחרון שמעניין את החמאס. קרוב לוודאי שמה שהם רוצים זה בדיוק ההיפך.

כדאי שתבין אחת ולתמיד שלערבים יש שכל, והם לא טפשים כמו שאתה, בשל ההתנשאות הגזענית שלך, נוטה לחשוב אותם. כדאי שתפסיק לחשוב בשבילם. הם מסוגלים לעשות זאת לבד. הם יודעים מה שהם רוצים והם גם יודעים בדיוק איך להשיג את זה.
_new_ הוספת תגובהואכן הם בכיוון הנכון
רמי נוי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 6:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החלטת החמאס להכיר במדינת ישראל בגבולות 67 ולשלול פעולות נגדה מחוץ לגדה, היא צעד ענק בכיוון הנכון. עכשיו נותר לראות אם זה גם יקרה
_new_ הוספת תגובהממש מדהים
צדק (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 6:09)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החמאס הודיע שהוא יכיר בארון הנעליים הנמצא בביתו של אולמרט.
ומתחייב לא לקרוע אף זוג נעליים.

מי יעמוד בפני צעד ענק שכזה........

''כמה אויר הוא מוציא..''
_new_ הוספת תגובהנו , טוף . . .
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 6:16)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה לא בדיוק מה שהתפרסם בתקשורת הבינלאומית, אבל אולי אתה יודע לקרוא בין השורות את מה שאני הקטן לא הצלחתי לראות.

שיהיה לך לבריאות, והעיקר --- ''קאסם שמאסם''.
_new_ הוספת תגובהקישור?
אלכסנדר מאן (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 10:59)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צר לי, אך במסגרת בדיקה ועילעול שוטף בעיתונות בינלאומית בשלוש שפות – לא מצאתי שום אסמכתא לדברים שכתבת בתגובתך זו, אשר נראים לי יותר כהרהורי לב. החמאס ארגון מפוצל, שממשיך להחזיק באמנה אנטישמית-אלימינטורית, אשר בה אין מקום לישראל בשום צורה שהיא.

אשמח לקבל קישור ממקור סביר על הודעתך זו, על מנת שאוכל לשנות את דעתי.
_new_ הוספת תגובהשמועה ברדיו
א. פרקש (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 12:51)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או פרשנות לאמירה פתלתלה שוברת את החומות אצל ה''שמאל המתון'' שלנו.

זה אפילו לא קצה קצהו של המהלך הפתחי ל''שינוי'' האמנה בפלסטינית ב-‏1999 (אפילו לא נערכה הצבעה כחוק בפרלמנט ה''דמוקרטי'' של הרש''פ), שכפי שאנחנו יודעים היום לא שונתה ולא שינתה דבר.

אבל כנראה שיש אנשים תמימים הניתלים על כל אבק סיכוי לפרוץ סוף סוף את הדרך לשלום עכשיו.
_new_ הוספת תגובהקרא עיתונים
רמי נוי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 15:58)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החמאס והפתח עומדים לחתום על אמנה שבה יקבע מפורשות כי מטרת המאבק הפלשתיני הינה מדינה פלשתינית בגבולות 67 שבירתה ירושליים. האמנה מסמיכה את אש''ף להכנס למשא ומתן על שלום עם ישראל.

יש הטוענים כי מטרת הארועים האחרונים ביוזמת ''הפלג הצבאי'' של החמאס היתה לטרפד הסכם זה.

הבעיה היא שבמצב האנרכיה השורר בשטחי הפלשתינים, לא יקויים שום הסכם ולא תשמרנה שום הבנות.
_new_ הוספת תגובהאיזה עיתונים? עכבר ההתנחלויות?
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 18:14)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''החמאס והפתח עומדים לחתום על אמנה שבה יקבע מפורשות כי מטרת המאבק הפלשתיני הינה מדינה פלשתינית בגבולות 67 שבירתה ירושליים. האמנה מסמיכה את אש''ף להכנס למשא ומתן על שלום עם ישראל.''

אתה יודע בדיוק מה ייחתם ומה יאמר באותו מסמך אם וכאשר ייחתם, ולא סתם יודע, אתה יודע שזה ''יקבע מפורשות''.

אמרת את אותו הדבר על מסמך ג'נבה וזכות השיבה, ובדיעבד התברר שפשוט לא הבנת את מה שכתוב שם (לפחות את הטקסט העברי שהופיע בעיתונות), את המקור האנגלי (המחייב) בכלל לא ראית, ובכל זאת ''קבעת מפורשות'' מה שכתוב שם.
_new_ הוספת תגובהאתה משקר כרגיל
רמי נוי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 18:29)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם בעניין ז'נווה שיקרת, וטענתך שיש הבדל בין הנוסח העברי והאנגלי הוכחה כשקר.

אפשר, וגם חייבים, להילחם בפלשתינים כשצריך, בלי לזהקק לשקרים וכזבים.

האם יש לך יסורי מצפון על כך שירדת מהארץ שגורמים לך לכזב כל הזמן?
_new_ הוספת תגובהשקרנוידרפר, אתה שוב חוזר לסורך?
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 19:02)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בעניין ג'נבה אף פעם לא טענתי ש''יש הבדל בין הנוסח העברי והאנגלי'' של מסמך ג'נבה. זה, לפי מיטב המסורת ה''שלום עכשווית'', שקר שלך אותו אתה מנסה להדביק לאחרים.
מה שטענתי היה שאת המקור האנגלי אף אחד, כולל אתה, לא ראה (חוץ מביילין), מאחר והוא הוסתר בכספת בשוייץ, ולכן אי אפשר לדעת.

אתה, בבורותך כי רבה, לא הבנת את מה שכתוב בטקסט העברי של מסמך ג'נבה (או שפשוט לא ידעת מה אומרת החלטה 194 של עצרת האו''ם. היא כתובה באנגלית ולא בעברית, לא פלא שהיו לך קשיים בהבנתה אם נסית בכלל לקרוא אותה) וכשהתברר לך שטעית, במקום להודות בטעות, כפי שכל אדם הגון היה עושה, אתה מנסה להסיח את הדעת בצרחות ''שקרן''. אתה לא מקורי --- לא בחוסר ההגינות, ולא בטכניקת הביצוע.

עדיין רשום אצלי שהבטחת להביא לי ''הרבה הוכחות מהימנות'' לפני נסיעתך האחרונה. עניתי לך אז שלא צריך ''הרבה'', שאסתפק גם בשתיים (ובלבד שתהיינה ''מהימנות''), ושאם אכן תביא אותן אודה בטעותי ואתנצל. אני עדיין ממתין.

בכל אופן, עצה ידידותית לי אליך, שמור את הפה שלך. את השפה המלוכלכת תשאיר לסמינרים הרעיוניים של ''שלום עכשיו'' - שם זה כנראה הפך להיות נורמה, אבל זה לא אומר שצריך להוציא את זה החוצה. כביסה מלוכלכת משאירים בבית.
_new_ הוספת תגובהנוסח ז'נווה באנגלית היה גלוי לכל
רמי נוי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 21:22)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה טענת כי הנוסח בעברית מסולף. הסכם ז'נווה אכן מוותר על ''זכות השיבה'' ופותר את בעיית הפליטים בצורה חיובית מבחינת ישראל. לצערי הסיכוי שהפלשתינים יתמכו בו קלוש עד אפזי.

בעניין כריתת העצים וההתנכלות לפלשתינים. בית המשפט העליון אמר את דברו השבוע. לכל טענות הזיוף של הימין הקיצוני אין ידיים ואין רגליים.

ההוכחות שדברתי עליהם הובאו במאמרו המצויין של אויבך משכבר, דוד סיון. צפה לעוד מצדו.
_new_ הוספת תגובהכמו תמיד, אתה לא מדייק
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 3:18)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את המקור האנגלי של מסמך ג'נבה אף אחד לא ראה (חוץ מביילין), הנוסח האנגלי שהיה ''גלוי לכל'' זה מה שהתפרסם בעיתונות, זה לא בדיוק אותו הדבר.

לא טענתי בשום מקום ש''הנוסח בעברית מסולף''. להיפך, אני חושב שהוא משקף את רוח הדברים עליהם ביילין התחייב. הנוסח העברי (אני קראתי את מה שהתפרסם ב''מעריב'' וב''הארץ'') לא רק שאיננו מכיל ''וויתור על זכות השיבה'' אלא שהוא בפרוש מקבל את מימוש זכות השיבה. קרא שוב את פרק 7 (לפני שתתקוף שוב, ייתכן שזה ''סעיף 7'' ולא ''פרק 7'' אין לי אותו כרגע מול העיניים) וכדאי שתקרא באותה הזדמנות גם את הנוסח המלא של החלטת עצרת האו''ם 194 (זה מופיע באינטרנט, לצערי רק באנגלית). בכל ההופעות הפומביות של ביילין כאן בארה''ב, התשובות שהוא נתן כשהנושא עלה היוו אישור חד משמעי שאכן כך הדבר. ממה שקראתי על הראיון שלו ב''מעריב'' גם שם הוא לא אמר דברים שונים, אבל כאן אין לי מידע ישיר.

ההוכחות שאתה נמנע מלהביא לא נמצאות במאמר של ידידך, ומה שיש שם רחוק מלהיות ''מהימן''. יש שם אוסף של ספורים על עצים שנפגעו בצורות שונות בלי כל פרוט איפה, מתי ובאלו נסיבות. אין שום ראיה לגבי מי היה מעורב במעשה, כולל התעלמות מן העובדה שהיחיד שנתפס ''על חם'' היה אחד מהחבר'ה שלך. הסיפור על ''המשור שנגנב מתא המטען במכונית שלו'' לא נשמע משכנע במיוחד (זה בלשון המעטה). כמו שכתבתי לבועז, יש שם שלד (מלשון ''שילוד''). אבל זה שלד בלבד, שלד ללא בשר עור וגידים. כל הרוח שאתם עושים (''מארבע רוחות בואי הרוח'' --- חזון העצמות היבשות, ספר יחזקאל) לא מצליחה להפיח רוח חיים בשלד הזה, והוא נותר גל של עצמות יבשות.
_new_ הוספת תגובההקישקוש ממשיך
דוד סיון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 8:34)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק עובדה אחת שכחת. הצהרת מראש שלא תקבל הוכחות שיכתוב דוד סיון (תגובה 75030).
הפיסקה האחרונה בהודעה שלך מעידה שאינך מכיר את העובדות ושאינך יודע לקרוא. אבל לפשוק שפתיים אתה לא שוכח.

תהיה בריא ותמשיך להאמין באגדות שמוכרים לך...
_new_ הוספת תגובהמי שהוא אחר עשה את המלאכה עבורי
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 23:23)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''ההוכחות שדברתי עליהם הובאו במאמרו המצויין של אויבך משכבר, דוד סיון. צפה לעוד מצדו''

אנא קרא את תגובתו של וולפסון למאמרו של ידידך. הוא מכיר את הנושא הרבה יותר טוב ממני והוא גם מציג את הדברים הרבה יותר טוב ממני. ''מצויינות'' שכזו . . .
_new_ הוספת תגובההתגובה של זאב - לא קשורה
דוד סיון (יום שישי, 30/06/2006 שעה 8:25)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התגובה של ד''ר זאב וולפסון מאתמול והמאמרים שלו שהוזכרו
שם עסקו בנושא ''עקירות והשמדת עצי זית'' בעקבות הקמת גדר ההפרדה. הוא גם טען שבאזור תקוע לא היו בעשור האחרון (זה בניגוד למה שכתב מושקוביץ: עקירות בגלל תכנית המים... ). לעומת זאת המאמר שלי עסק בכריתה והשחתה של עצי זית שאינם קשורים לגדר או לתכנית המים. לא כתבתי מילה על השמדה נושא התגובה שלו.

עכשיו אתה נתלה בזאב שיוציא לך את הערמונים שזרקת לאש
כאשר ידעת שאינך מסוגל להוציאם. על הרשלי מאוסטרופולי
שמעת אבל הטריקים שלך לא עובדים....
_new_ הוספת תגובההערה נוספת לך, רמי
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 3:35)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי כל יסורי מצפון ואני שלם לחלוטין עם ישיבתי בחו''ל. ההבדל בינינו הוא שאני עשיתי את זה מתוך בחירה חופשית, ואתה, בבוא היום, תגיע לכאן כפליט חסר כל.
זה מה שצפוי לך אם יוזמתו ה''נועזת'' של אולמרט אכן תתממש.
_new_ הוספת תגובהמה אתה הולך רחוק?
א. פרקש (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 6:22)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראה את ''מסמך האסירים'' איך הוא סולל את הדרך להמשך המלחמה עם ישראל בכל תנאי עד להשמדתה.
_new_ הוספת תגובהכשרמי אומר, מה יש לדבר
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 3:29)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי מה שקובע זה מה שרמי אומר.

מה שרמי אומר זה ש''החמאס והפתח עומדים לחתום על אמנה שבה יקבע מפורשות כי מטרת המאבק הפלשתיני הינה מדינה פלשתינית בגבולות 67 שבירתה ירושליים. האמנה מסמיכה את אש''ף להכנס למשא ומתן על שלום עם ישראל'' --- ''יקבע מפורשות'', לא פחות ולא יותר. זה מה שרמי אומר.

להלן ''מקבץ קטן'' ממה שנאמר בתיקשורת הבינלאומית, במקור האנגלי:

The LA Times :

more of an effort to present a symbolic united front at a time of crisis than to genuinely alter the hard-line stance that has led to the Hamas-dominated government's diplomatic and economic isolation. The Islamist Hamas movement emphasized that it was still not willing to acknowledge Israel's right to exist.

The Toronto Star:

Whether the document, in calling for the creation of a Palestinian state in the West Bank, Gaza and East Jerusalem, implies recognition of Israel remains open to interpretation. And whether the fragmented Hamas movement, whose exiled leadership in Damascus opposes any such compromise, is likely to honour the paper is even more questionable.

The Baltimore Sun:

there was confusion yesterday over Hamas' position. Hamas officials denied that they had recognized Israel

The BBC :

Palestinian minister Abdel Rahman Zeidan told the BBC the Hamas-Fatah document did not in any way recognize the state of Israel. ''There is no agreement between the Palestinians on specifically this phrase. You will not find one word in the document clearly stating the recognition of Israel as a state. Nobody has agreed to this. This was not on the table. This was not in the dialogue''.

The NY Times :

But Salah al-Bardawil, a Hamas legislator, told Reuters, ''We said we accept a state in 1967 - but we did not say we accept two states.'' Mr. Masri said in an interview: ''They do exist. It's tangible, they exist, we recognize the fact they exist. What we don't recognize is the legitimacy of the occupation.'' By the last phrase, Hamas normally means the occupation of historic Palestine by an Israeli state of any kind; the Hamas charter explicitly says that Palestine is Islamic waqf - land given by God to Muslims, who cannot cede it or sell it.

אבל אם רמי אומר, מה יש לדבר
כי מה שקובע זה מה שרמי אומר
ורמי אכן יודע מה הוא אומר . . .
_new_ הוספת תגובהמסמך האסירים הוא חד משמעי
רמי נוי (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 6:49)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה שהחמאס יחתום עליו, אם בכלל, יקרה לא כתוצאה מנטיית ליבם, אלא כתוצאה מן הלחץ הבינלאומי הכבד.

השאלה היא לא אם יחתמו, אלא אם ישימו קץ ללחימה נגד ישראל מחוץ לשטחי הגדה. לצערי אינני מאמין בכך והם ימשיכו את המשחק של ''הזרוע הצבאית'' מול ''הזרוע המדינית''.

לממשלה לגיטימית לא יכולה להיות ''זרוע צבאית'' שאינה סרה למרותה.

ברגעים אלה ממש נעצרים רוב מנהיגי ''ממשלת'' החמאס, צעד שהוא , בעיני, מוצדק לחלוטין, מבחינה מוסרית, אולם קשה לנבא למה יוביל מבחינה מדינית ובטחונית.
_new_ הוספת תגובהמסמך האסירים הוא חד משמעי
א. פרקש (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 7:27)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מספיק שמסמך האסירים הוא חד משמעי, הוא צריך להיות גם ישים.

האם מבחינת החוק הבין לאומי מותר למדינה לעצור שרים של רשות אחרת? האם ממשלת החמאס היא ''ממשלת'' החמאס?
_new_ הוספת תגובהמצטער, לא קראתי את ''מסמך האסירים''
ישראל בר-ניר (יום שישי, 30/06/2006 שעה 9:49)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואין לי כל כוונה לעשות זאת. ממה שהתפרסם עליו בעיתונות לא נראה לי ששווה להקדיש לו זמן. גם אחרי כל מאמצי התקשורת להפיח בו רוח חיים, זה לא יותר מאשר שלד (מלשון ''שילוד'') ללא בשר עור וגידים.
_new_ הוספת תגובההרהור של סתם, אולי קשור לכאן איכשהו
מיכאל שרון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 0:50)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תמיד אעדיף ימני חם על שמאלני קר, ואני רואה זאת כל פעם מחדש. השמאלני הקר, שגם נוטה לתקוע סכין בגב, לבגוד, באופן כפייתי וחסר כל סיבה, גם בעמיתיו. מנטליות הקליקות, תצורת ההתגודדות בחבורה, השקרים, הדרך לרמות כביכול ברהיטות עד שאתה מזהה מה כאן ה-catch, באיזו נקודה הוא היסיח את דעתך ושאר פעלולי הרמייה המתחזה ליושרה, איפוא הנבלות (בפתח). איך אומרים, לפעמים אתה רואה שהשמאלני, אף אם נניח עזרת לו לרגע, הוא איש צר ורשע. לפעמים אתה אומר - השמאלנים פשוט אנשים חולים, רבים מהם.
_new_ הוספת תגובההרהור של סתם, אולי קשור לכאן איכשהו
צדק (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 8:33)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבחנה טובה של האופי השמאלני.

הבגידה היא אחת התכונות השפלות ביותר.
_new_ הוספת תגובהבינתיים כוחות ישראליים פשטו על דרום רצועת עזה
א. פרקש (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 7:29)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נקווה רק לטוב.
_new_ הוספת תגובהשום הרתעה לא התמוססה. לא היתה קודם כל הרתעה
מיכאל שרון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 7:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להם אין מה להפסיד. בריחות צה''ל מגוש קטיף, לבנון, אי יכולת סיכול הגרעין האיראני, שחרור מאות מחבלים בעבור סוחר סמים ושלוש גופות, הראו מזמן שמדובר בנמר של נייר. חוסר יעילות צה''ל הראתה שמדובר רק בפה גדול, לא יוצלח, שכל כוחו לטבוח באזרחים. הם מעוניינים לקומם העולם נגדנו.
_new_ הוספת תגובהשום הרתעה לא התמוססה. לא היתה קודם כל הרתעה
ע.צופיה (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 7:44)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עצם זה שאתה חי בארץ ובבטחון מסוים מעידה אלף מונים שיש הרתעה.
טוב מאוד שצהל יצא מגוש קטיף, לא ברחנו מלבנון,סיכול הגרעין האיראני הוא לא בתחום אפשרויותינו,וחבל ששחיררנו מחבלים עבור סוחר סמים.
בתגובתך לא מדובר בנמר של נייר,אלא בעט מלוכלך ופה גדול ולא יוצלח שמנפיק שטויות.
_new_ הוספת תגובהשום הרתעה לא התמוססה. לא היתה קודם כל הרתעה
מיכאל שרון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 8:44)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''עצם זה שאתה חי בארץ ובבטחון מסוים מעידה אלף מונים שיש הרתעה''.

לא הדבר רק מראה

1) אנשי הגרילה הפלשתינים אינם יכולים להשיג הכרעה

2) מבחינה אופרטיבית, לישראל יש ארסנל מתקדם, צבא גדול. מבחינה אופרטיבית אם כן, יחסי הכוחות הבלתי שווים אינם מאפשרים התמודדות ברמה האסטרטגית מצד היריב, אלא בחירה בפעולות התנגדות של גרילה.

מדובר אם כן בנושאים השייכים להתמודדות בפועל. לא מדובר בהרתעה.

3) מבחינה אסטרטגית, בידי ישראל נשק יום הדין. בנוסף, ישראל ניתמכת על ידי ארה''ב. לכן, מדינות ערב אינם תוקפות את ישראל. אלא שנשק יום הדין אינו מהווה הרתעה ללוחמי הגרילה.

מבחינתי, אני מבין שבאינטרנט מקלידים גם נאוצים ברמה זו או אחרת, כמו במקרה הזה של השתלחותך האישית בי. אכן גם, קיימת שנאה לעיתים לאנשי תרבות, ושנאה לתרבות ונושאיה, אך תוך הצדעה של האספסוף המשכיל לגיבורי תרבות המוכתרים על ידי המדייה. תופעות אלה מביאות טובים ורבים להגר מכאן, או לבזבז את מיטב עמלם על חזירים.
_new_ הוספת תגובהשום הרתעה לא התמוססה. לא היתה קודם כל הרתעה
ע.צופיה (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 13:50)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתייחס רק לסייפא בתגובתך.
אני מבין שבמונח ''אנשי תרבות'' ן''תרבות ונושאיה'' אתה מתכוון לעצמך. ה''אספסוף המשכיל'' זה כנראה אני.
''מביאים טובים ורבים להגר מכאן'' שוב אתה מתכוון אליך. ו ''לבזבז את מיטב עמלם על חזירים'' אתה מתכוון אלי.
מאחר והמשתתפים הקבועים בפורום מכירים היטב את דעותיך והמקובעות האישית שלך.רובם גם נילאו מלקרוא את גיבובי השטויות שאתה כותב,לכן לא נותר לי אלה לגחך גיחוך עמוק ולהמשיך לכתבה הבאה.
_new_ הוספת תגובהעם כל הצער
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 1:23)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש להודות שבניגוד לעבר, הפעם מיכאל צודק בכל מאת האחוזים.
_new_ הוספת תגובהתודה איש יקר.
מיכאל שרון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 0:54)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמערכת הביטחון מסואבת, וצה''ל - מיליציה לא מקצועית
מיכאל שרון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 9:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מערכת הביטחון מסואבת, וצה''ל - מיליציה לא מקצועית

מאחורי יחסי הציבור המתוחכמים המציגים את צה''ל כ''אחד הצבאות הטובים בעולם''.. קיימת האמת הפשוטה: כפי שזמן רב מציגים זאת ההיסטוריון הצבאי הדגול ד''ר אורי מילשטיין, והמומחה לביטחון לאומי פרופ' ואן קראפלד, איש האוניברסיטה העברית - צה''ל אינו למעשה אלא צבא מיליציות לא מקצועי, בו ה''בלגן'' חוגג, ואין בו תרבות של ביקורת והפקת לקחים, אלא פולחן של כמה ''גאונים'' אנשי המערכת...

הפרה המקודשת ביותר - מערכת הביטחון

המערכת המקודשת ביותר והחזקה ביותר בישראל. כל איש ימין יקפוץ לדום כשמזכירים את שמה. הנה למשל פ. המציג עצמו כאיש המערכת, או לפחות נוקט בז'רגון של המערכת, כרבים שם, מול ביקורת, הוא נוקט במלל שמנוני ועמום, ורואה כאן רק טוב, רק וורוד.

משכורות גבוהות, פנסיות שמנות, הטבות. דירה בת 4 חדרים (לא ככה פ?) או יותר, אולי ברמת אפעל, אולי ברמת אביב ג', אולי בצהלה, שמחירה 250 אלף דולר או יותר. ריהוט משובח. מטבח מאובזר היטב. אולי גם, לפי מיטב הטרנד, אופני הרים משובחות, שעלו 15 אלף שקל. מה יש להתלונן?

אבל רגע. מערכת ציבורית שזורם אליה 45 מליארד שקל או יותר. מקודשת, עם ביטחון לא מתווכחים. מה שאומר, אין כמעט בקרות תקציביות, אתה אומר ביטחון, מוסיף כלאחר יד, ''חיוני'', ואישרו.

גם אם מדובר נניח בסעודות הצהרים העסיסיות שלך ועמיתיך (לפי המסופר), במסעדות רחוב באזל בת''א, אם אתה, הקורא זאת כאן כרגע, שבכני''ק נניח. או במסעדות היוקרה בבית אסיה, באם את/ה, עונד דרגות הסא''ל או הרס''ן והקורא זאת כרגע (יש זמן, ודווקא לא מעט..) עובד בקריה.

כמו מה זה נישמע לכם?

נכון.

להלן קצה קצה הקרחון, מהתקופה האחרונה (ויש סיפורים, יש מכאן ועד להודעה חדשה, ומכאלה שיודעים היטב על מה הם מדברים)

מנכ''ל התעשייה האוירית – שוחד, מרמה, הפרת אמונים.
משרד הביטחון מתנגד לאיסור מתן שוחד בעסקאות נשק..
הרופא הבכיר ביותר במשרד הביטחון – שוחד

- וזכורה ''לטוב'' גם את אלה דותן, פסיכולוגית קלינית בשנות ה-‏80 וה-‏90 בביה''ח הפסיכיאטרי שלוותא. מדובר באישתו של תא``ל רמי דותן, שבעלה הקודם, איש ח``א, מת בנסיבות עלומות. תא''ל רמי דותן יצר יחד עם אלה, עוד כשבעלה הקודם היה בחיים, אווירה שחצנית של פריצות אישית בפומבי. ניהל ``חצר`` מאפיונרית פרטית כראש להק ציוד בחיל האויר, גנב 10 מיליון דולר, היתקין בשיתוף עם חברת General Electric מנועים פגומים במטוסים. נידון למאסר של שנים רבות, הורד לדרגת טוראי. עזר וייצמן אמר שהיה צריך להעמידו מול כיתת יורים. בראיונות שנתנה לעיתונות העמידה אלה פני אישה מוכת גורל והציגה את בעלה כשה תמים וחף מפשע, קודם שהורשע (אמרה גם: ``אני פסיכולוגית קלינית עשירה מאד ולא היינו צריכים את הכסף``). החבורה ההיא ניסתה להציגו כחולה ובעל לחץ דם גבוה, על ידי שימוש בשיטות של ביו פידבק. בזמן חקירתו הביאה לו אלה שוקולד במטרה להגדיל את כמות הסוכר המנוצל והקופאין בדמו, אך היציגה זאת בעין דומעת כאילו ``רצתה קצת לשמח אותו``.
_new_ הוספת תגובהמלל שמנוני של מי?
דוד סיון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 9:55)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. אין שום סיבה להתקיף משתתפים ללא קשר לנושא הדיון או על סמך הנחות לא מבוססות (''גם אם מדובר נניח בסעודות הצהרים העסיסיות שלך ועמיתיך (לפי המסופר), במסעדות רחוב באזל בת''א, אם אתה, הקורא זאת כאן כרגע, שבכני''ק נניח. או במסעדות היוקרה בבית אסיה, באם את/ה, עונד דרגות הסא''ל או הרס''ן והקורא זאת כרגע (יש זמן, ודווקא לא מעט..) עובד בקריה'').

העובדה שאתה מצייר תמונה שחורה (בלי אור) מראה על נטיה
להציג תמונה לא סבירה.
_new_ הוספת תגובהלא תקפתי אף משתתף
מיכאל שרון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 14:01)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נקטתי בלשון אתה, על מנת לפנות באתר מסויים לפרובוקטורים של מערכת הביטחון, שאף הם מציצים שם, ומציבים הודעה אנונימית ''כשנחוץ''.
_new_ הוספת תגובהתקפת ללא בסיס
דוד סיון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 14:20)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כעת אתה מתחכם ומגלגל עניים. הנקודות החשובות הן:
1. אתה עוסק בעובדות שאינך מכיר,
2. אתה עוסק בהמצאת פרטים אישיים לא רלוונטיים,
3. כל הנ''ל לא ממש רלוונטים לנושא הדיון, אפילו אם נצטמצם להודעותיך בלבד.
_new_ הוספת תגובהביקורתי חדה ואני נאמן לאמת
מיכאל שרון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 16:43)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אמת - אין משמעותה תמיד לשון עמומה אך ''מכובדת''.

איני ממציא דבר. אלא שאני נוטה להשתעמם מדברים הנישמעים לי בנליים משהו, בעוד תגובת הקורא הממוצע היא שהוא נהנה מהופעת דברים מוכרים לו.

קראתי זה עתה מאמר על בעיות בהוראת תלמידים מחוננים בעיתון ה''ארץ'', וניזכר שם שדברים מוכרים משעממים אותם.

שוב, היתה זו תזכורת עבורי שאני אחרי הכל באמת מחונן כפי שאותרתי עוד בכיתה מוקדמת של בית הספר היסודי. וגם כנראה גבוה בחלוקת קשב. אז אולי מה שלי נראה מתאים, לא תמיד נראה לאחרים, ועמם הסליחה, אך איני נוהג לשקר ולהמציא.
_new_ הוספת תגובהתזכורת תגובה 79467
דוד סיון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 18:05)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהגם לי יש תזכורת -
מיכאל שרון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 1:16)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חזקים על ילדים בעמונה, מצויינים בלגרש אחים מבתיהם

עַמוֹנַה

עַד נִזְכֹּר אֵיךְ הֵנִיף אַלּוֹתָיו הַמִּשְׁטָר,

הַךְ יְקוֹד הַפֶּרַע בְּנַעֲרֵי אֱמוּנָה,

בְּזֹךְ הַדָּם טֹהַר אֶרֶץ אָבוֹת שָׁם בֻּתַּר

רִצּוּד זָעַם קָדוֹשׁ, הַזְּעָקָה הַגְּדוּמָה,

הוֹ סִלְחִי כִּי חוּלַלְתְּ בְּזַעַף נֶפֶשׁ שְׁחוּנָה,

עֵת הָאֹפֶל יָרַד כָּאן, עָט עָלַיִךְ אֲדָמָה

יָבְשָׁה עֵין הַדֶּמַע, וְכִי מָה עוֹד נוֹתָר,

בְּעַמוֹנַה
_new_ הוספת תגובהביקורתי חדה ואני נאמן לאמת
ע.צופיה (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 19:03)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בקיצור האדם העליון בעיני עצמו.
חבל שהאספסוף אינו מבחין בכך.בגלל זה הוא מוגדר כאספסוף.
_new_ הוספת תגובהחטוף נוסף
אליצור סגל (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 19:27)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
בנתיים יש חטוף נוסף.
אני מעריך שבשבוע הבא יהיו חטופים נוספים.
אליצור
_new_ הוספת תגובהחטוף נוסף
ע.צופיה (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 20:29)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי המידע המקוטע בתקשורת, החטוף,תושב איתמר, נסע בטרמפים בשעות הלילה המאוחרות,כאילו חיים בי''ש יהודים טובים בלבד.יש אפילו שטוענים שנסע לבד לקבר יוסף בשכם.
אם אדם אינו נשמר לנפשו-גם משמים לא יוכלו לעזור לו.
אני תוהה מאין הפסימיות הקשה הזו:''בשבוע הבא יהיו חטופים נוספים''.
האם עד כדי כך אחז בכם היאוש?
_new_ הוספת תגובהחטוף נוסף
אליצור סגל (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 21:25)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
נו באמת, והחיל השבוי אשם מפני שלא ידע כי בעזה יש מחבלים.
זה ענין של הגיון פשוט - אני משער שהחטיפה הבאה תהיה בצפון דוקא - גם החיזבאללה רוצה להצטרף לחגיגה.
אליצור
_new_ הוספת תגובהחטוף נוסף
ע.צופיה (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 6:08)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דברת על חטוף נוסף ולא על החייל.
אני משער שיש הבדל מהותי (טכני)בין שני המקרים.
נימת דבריך בתגובה הקודמת היתה אחוזת יאוש. עכשיו אתה כותב באופן כוללני ובלתי מחייב-תמיד שאפו לחטוף יהודים למטרות נלוזות.
_new_ הוספת תגובהחטוף נוסף - קישור
דוד סיון (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 20:30)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''גובר החשש כי מתנחל מאיתמר נחטף בידי פלשתינאים;
נבדק דיווח על גופה ברמאללה'' (http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/731935.html).
_new_ הוספת תגובהאנושי. לא פוחלץ עם אוסף של מנטרות.
מיכאל שרון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 1:03)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאם אין אני לי מי לי
סתם אחד (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 20:36)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובה של מישהו מעד מכונן
_new_ הוספת תגובההמעניין ביותר שהוא מאמין...
א. פרקש (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 20:59)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ש''באתר מסויים לפרובוקטורים של מערכת הביטחון..... הם מציצים שם, ומציבים הודעה אנונימית ''כשנחוץ'' ''.
_new_ הוספת תגובההעיקר
אלעזר ורשבסקי (יום שלישי, 27/06/2006 שעה 11:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההתעסקות בשבוי (כו - שבוי היא ההגדרה היחידה הנכונה) הישראלי מסיתה אותנו מהעיסוק בעיקר. אין בהבעת דיעה זו מלהוריד את חשיבות נושא השבוי או לפגוע בכל מאמץ לשחררו. אולם - הנושא העיקרי בפרשה - היא העובדה שכח צבאי חדר לשטח הריבוני של מדינת ישראל - כבש, הרג, לקח שבוי וחזר למקום ממנו יצא. האם זה מקרי שכל העיסוק הוא בנושא השבוי? לא ולא. העיתונות והמדיה - רובם ככולם התגייסו לנושא ולא בחלו בשום אמצעי לגדוש נושא זה ולהתעלם מהעיקר. יתירה מזו - רואיינו בגלוי אויבי המדינה וניתנה להם ''זכות הדיבור'' במדיה הישראלית. ואם זה לא מספיק הרי שרואיינו ''מומחים'' ישראלים שידעו לאמר שמאחר וכבר מיצינו כל אפשרות צבאית (שקר ןכזב!) צריך להדבר. להדבר עם מי? עם אלה שבמשך כל הזמן אמרנו ודרשנו ממדינות אחרות לא לדבר אתם כי הם אירגוני טרור. אז מה נשתנה? יש שבוי! עכשו מותר לדבר עם הטרור. לדעתי - כל מי שאומר דברים כאלה פוגע בבטחון המדינה ויש לעצור אותו מיד במעצר מנהלי - כמו שנעצרים מידי פעם קיצוני הימין. יפה יעשה היועץ המשפטי אם יוציא הנחיה מה מותר ומה אסור לעשות במדיה הרישמית - זכות הציבור לדעת אינה חשובה יותר מבטחון המדינה.
ממשלה - שאינה מגיבה על פעולה צבאית עוינת נגדה להתפטר ומיד. תארו לעצמכם מה היה קורה בשנת 1966 אילו ראש הממשלה לא היה מתעשת בזמן!
למי שעדין עיניו טחו מלראות, ברצוני לנסות ולהסביר שהגענו למצב שיש בו איום ממשי על קיום המדינה. פעולות האויבים שלנו הם מתואמות (מאירן, לדמשק, ללבנון ולרשות הפלסטינית) ומטרתם היא בדיוק כפי שהם מצהירים: השמדת מדינת ישראל! לפני 63 שנים כתב צורר ידוע ספר ובו הצהיר על הצורך בהשמדת העם היהודי - 10 שנים לאחר מכן הגיע לשלטון והתחיל לבצע את מה שכתב. והעולם שתק! והעם היהודי שתק! והנה אנו שותקים שוב!
ניתן היום לפגוע באויב ולסכל את פעולותיו! ככל שנחכה יותר זה יהיה קשה יותר והמחיר יהיה כבד יותר.
_new_ הוספת תגובההתחזיות השחורות התאמתו
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 1:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''אין טעם להיתלות בתקווה כי משהו יצמח מאבו-מאזן. שום מחווה לא תסייע לו. האיש הטוב הזה אינו מסוגל להתגבר על הזרמים העזים הגורפים את הפלסטינים לאבדון. כדאי לדבר איתו, כדי שמדינות המערב ירשמו לפניהם כי דיברנו, אבל השאלות הדוחקות העומדות לפנינו אינן מדיניות אלא צבאיות: מה לעשות כדי לצמצמם את הפיגועים''.

ירון לונדון

_new_ הוספת תגובהזמן המשיח
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 1:16)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בא?
_new_ הוספת תגובההתחזיות השחורות התאמתו
א. פרקש (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 7:33)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ירון לונדון צודק, אם כי הוא טועה בעניין אבו מאזן (''האיש הטוב''). הוא לא כל כך טוב. גם לא לנו וגם לו לעמו.

לדעתי, צריך לכתוש ולערבב לפלסטינים מחדש את הקלפים ולראות איזו הנהגה חדשה תצמח להם. זוהי אחריות הפלסטינים לעצמם לגבש הנהגה סבירה ואמינה שתבטל את כל ארגוני הטרור העצמאיים שהם מגדליםלהם שם בחממות עזה ויו''ש.
_new_ הוספת תגובהמאמר מאלף. מלאכת מחשבת של רב אומן
סתם אחד (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 7:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמאמר מאלף. מלאכת מחשבת של רב אומן
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 28/06/2006 שעה 7:56)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מתכוון לאומן שזכה בפרס נובל?!
_new_ הוספת תגובההממשלה הרבה יותר חכמה מד''ר רבינוביץ
רמי נוי (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 6:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במקום לרסק, להפציץ, להרוג ולאבד הרבה אזרחים חפים מפשע, נעצרו רוב חברי הממשלה הפלשתינית והפרלמנט הפשלתיני מטעם החמאס, כמעט בלי נפגעים ( אם לשפוט על פי הידוע בשעה הזו).
_new_ הוספת תגובההממשלה הרבה יותר חכמה מד''ר רבינוביץ
א. פרקש (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 7:36)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היכן ד''ר רבינוביץ הציע ''לרסק, להפציץ, להרוג ולאבד הרבה אזרחים חפים מפשע''?

גם אם יהיו אזרחים פלסטינים נפגעים במבע הנוכחי הרי זה לא יהיה 'בכוונה תחילה' אלא 'כתוצאה מ-'. כשטרוריסטים בוחרים מלכתחילה לפעול מתוך אוכלוסיה אזרחים הם מראש וביודעין מסכנים אזרחים. ולכן זה נוח לפלסטינים לעשות זאת - זה מגן עליהם כי הם נחשפים פחות, זה נוח לוגיסטית, וזה מצמצם את יכולות התגובה היעילות של צה''ל בזמן ובמקום. ותפקידה של ממשלת ישראל להמחיש זאת לפלסטינים שהם לא יוכלו יותר להתכרבל בהגנה זהו. אבל אני חשדן לגבי הממשלה הזאת. לדעתי ישראל שוב תיכשל בלסיים נכון את המבצע הזה, כמו שקרה עד היום. גם אם ממשלת החמאס תיפול, דבר שאינו בטוח כלל, עדיין גרורות הטרור עדיין מסועפות ביותר בתוךהפלסטינים.
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות של ישראל
יובל רבינוביץ (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 7:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התגובה הישראלית בשלב זה לשתי החטיפות שבוצעו היא מסודרת וחיננית בערך כמו ריצתה של תרנגולת ערופת ראש.

הלילה נמצאה גופתו של החטוף השני, אליהו אשרי. הוא נורה למוות ונקבר זמן קצר לאחר שנחטף. אמנם המאמר לא עסק בחטיפה השניה, אבל דפוס הפעולה לגבי חטיפת ישראלים הוא זהה.

כתגובה עצרה ישראל המון משתייכי חמאס מאיזור השומרון, כדי שישמשו קלפי מיקוח לצורך החזרתו של גלעד שליט. מובן שזו טעות קשה. ישראל צריכה לעצרם ולשפטם בשל השתייכותם לארגון טרור. מדינה אינה חוטפת אנשים כקלפי מיקוח, לפחות לא באופן רשמי. יממה קודם לכן הופצצה תחנת הכוח בעזה. הזרוע הצבאית של החמאס, לעומת זאת, ניתקה במופגן את קשריה מההנהגה המדינית של הארגון. בהגבלה המכוונת זו שהטילה על עצמה היא מנסה למנוע מישראל כל נקודת לחץ.

ישראל עושה טעות אחר טעות. השבתת תחנת הכוח בעזה היא אמצעי הרתעה מצויין שהתמוסס ללא דיבידנדים. מה שישראל היתה צריכה לעשות הוא להודיע שאם החייל החטוף לא יחזור עד שלשום בחצות, תותקף תחנת הכוח. כך היתה ישראל עושה בדיוק את מה שעשתה, אך עם יכולת שיקום ההרתעה.

מדוע ישראל לא נהגה כך? משתי סיבות: 1. האוייב יכול להתגונן כשהוא יודע את פרטי האירוע המתוכנן. 2. הדבר מזמין לחץ בינלאומי על ישראל. כנגד זאת אני טוען שיכולת האוייב להתגונן מפני האיום המסויים הזה אינה ממשית. מבחינת הלחץ הבינלאומי, אכן יש לישראל ממה לחשוש, אך היא צריכה להבין שלכל דבר יש מחיר, וזהו המחיר (הקטן יחסית) לנצחון בעימות הנוכחי.

מה שישראל צריכה לעשות כרגע הוא להודיע שעל פי מקורות מודיעיניים, גלעד שליט כבר אינו בין החיים (האמת היא שאפילו אם אין דיווח כזה, מקור מודיעיני אחד כזה כבר יש – אנחנו), ופעולת ישראל מיועדת כעת לתפוס את האשמים. במקרה הלא סביר שמר שליט עדיין חי, יזדרז החמאס להציגו כדי לקעקע את מה שנותר מהאמינות הישראלית (שוב, מחיר קטן לדיבידנד גדול מבחינת ישראל).

שתי ידיעות המראות שישראל אינה מבינה את מה שלפניה הוא התבטאויות ראשי מערכת הביטחון. מפקד חיל האוויר אמר ביממה האחרונה שהתקפות מן האוויר לא ימנעו את ירי הקסאם ושר הבטחון המוכשר שלנו הודיע שאין בכוונת ישראל לכבוש את רצועת עזה. הפטפטת המיותר הזו המורידה לאפס את אפקטיביות התגובה הישראלית חייבת להיפסק. כפי שאני רואה – זה כנראה לא הולך לקרות, וחבל.
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות של ישראל
יהודה-אודי דוכן (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 13:32)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובות אינפנטיליות,מר רבינוביץ? קראתי נכון?

האם אתה טוען שראש ממשלת ישראל הוא אינפנטיל?
האם משתמע מדבריך ששר הבטחון הוא אימפוטנט?
האם חברי הממשלה וכל שריה הם חבורת דבילים לא יוצלחים?
האם הכוונה רק לממשלה הנוכחית או לכל ממשלות ישראל לדורותיהן?

אם התשובה לכל השאלות היא חיובית-אני איתך לאורך כל הדרך.
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות של ישראל
ע.צופיה (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 15:40)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ד''ר רבינוביץ יתגייר מחר בבוקר לעובד אלילים אם אתה איתו לאורך כל הדרך.
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות
א. פרקש (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 17:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה זה ''יתגייר מחר בבוקר לעובד אלילים''?
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות
ע.צופיה (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 18:57)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי סוג של חזרה למקורות?
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות
א. פרקש (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 19:04)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כנראה שאתה לא מבין בדברים האלה. חזרה למקורות זו דווקא חזרה לאמונה. אבל אצלך אולי זה אחרת....
_new_ הוספת תגובההתגובות האינפנטיליות
ע.צופיה (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 20:53)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפני היהדות היו עובדי אלילים,תלוי עד כמה אתה מרחיק לכת במקורות.
חוץ מזה אתה כנראה מתייחס ברצינות לפתיל הזה ולא כך הוא.
_new_ הוספת תגובההוא רק מבין בעבודת אלילים
מהנדס אזרחי (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 22:07)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז מה אתה רוצה ממנו?

אכן ''חילוניות'' היא עבודה זרה
_new_ הוספת תגובההבעיה איתך אודי
אליצור סגל (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 16:03)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
אתה יודע מה הבעיה איתך אודי?
אצל יובל זו הההרגשה שאם זו לא היתה הטרגדיה שלנו היינו צוחקים.
אתה משדר הרגשה שאתה נהנה מההצגה מהצד.
אני מניח שבפגישה על דף גמרא היינו מסכימים יותר.
בשורה האחרונה - יכול להיות שאתה צודק - אבל זו עדיין הטרגדיה שלנו.
אליצור
_new_ הוספת תגובההבעיה איתך אודי
יהודה-אודי דוכן (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 22:08)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי,כמו לכל אדם,הרבה בעיות,אולם אחת מהמרכזיות שבהן היא שאני נמצא בספינה אחת עם הרבה שוטים שהחליטו לקדוח חורים בתאיהם ואינם מבינים שאין זו הבעיה הפרטית שלהם אלא של כל נוסעי הספינה.
אנני נהנה מההצגה מהצד - אני נהנה ממקום טוב באמצע.
כשהאדם מבין שהקב'ה מנהיג את עולמו בחוכמה,אם כי ברוב המקרים בדרכים נסתרות,ושהמטרה היא להביא את העולם לתיקונו ואת עם ישראל לגאולתו,אין הוא יכול שלא להנות ולשמוח מכל רגע ורגע של חסד.

אני מאמין שהייתי נהנה אף יותר ללמוד עימך גמרא.

אנני מתנחם בזה שאני צודק,או יותר נכון שהתורה צודקת,אני כואב את העובדה שעם ישראל לא השכיל ללמוד במשך אלפיים שנה את הלקח וחוזר שוב ושוב על אותן טעויות.

אכן טרגדיה.
_new_ הוספת תגובהביקור אולמרט בארה''ב - הסכם סודי על הפלת החמאס
מיכאל שרון (יום חמישי, 29/06/2006 שעה 23:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צעד כמו מעצר שרי ממשלת החמאס, הינו צעד שאינו מקובל במישור המדיני בעולם. לשם כך היה אולמרט צריך לקבל אישור מארה''ב.

ביקורו של אולמרט בארה''ב נערך בשליש האחרון של חודש מאי, 2006. העיתונות הישראלית דווחה לציבור על הישגים יחצני''ים בעיקרם, כמו מיתוג מעמד אולמרט כיורשו של שרון; נאומו המוצלח והמרגש בפני הקונגרס; שיחה עם בוש בנושא האיראני. וכיוצא באלה.

אלא שמייד לאחר הביקור החלו הארועים לרדוף זה את זה בקצב מסחרר. ביום בו דווח על חיסול מנהיג הגרילה הסוני זרקאווי בעיראק, בו בלילה דווח על חיסול בכיר ביותר בחמאס ברצועה. הפלשתינאים כדרכם, היגיבו לכך בירי קסאמים מתון, אף שהחמאס התחייב בפני ראש המודיעין המצרי ובפני מובארק ושמר במידה רבה על הפסקת אש מזה זמן רב.

ישראל מסלימה, ופותחת בהרג אזרחים פלשתינאים ברצועה, לראשונה, בהקפים כאלה. כתבתי כאן, לפני כ-‏10 ימים על שינוי מדיניות הביטחון של ישראל.

החמאס, לראשונה כתגובה להרג אזרחים רב, מפר את הפסקת האש, ופותח בהרעשת פצמרי''ם רבתי על שדרות, כיומיים, שהביאה לשני פצועים (כפי שהעליתי בברור שערכתי בבי''ח ברזילי). פעולה צבאית של 8 לוחמי קומנדו של החמאס כנגד צה''ל, תחת ההצהרה שמדובר בתגמול על ''טבח המשפחה בחוף עזה'', מביא להבלטת ענק בכלי התקשורת של השבוי הישראלי ועניינו, וצה''ל נערך בהיקפים גדולים למבצע בעזה, תוך הרס גשרים (באמתלא של ''ניתוק דרכי הברחה של השבוי'' - והרי אין בעייה להבריחו שלא דרך הגשרים) ומרכז שנאים בעזה. הדבר מזכיר במקצת את השימוש בעניין ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון ב-‏1982 כעילה למלחמת לבנון, אף שההכנות נערכו עוד קודם, וחיפשו עילה.

השלב הבא הוא מעצר שרי החמאס, תוך הרגלת דעת הקהל ש''מדובר למעשה במחבלים''. לקראת הצעד הבא?

דומה שהמגמה היא כיום, הפלת ממשלת החמאס, לפי הסכם סודי ככל הנראה של אולמרט עם ארה''ב.
_new_ הוספת תגובהביקור אולמרט בארה''ב - הסכם סודי על הפלת החמאס
א. פרקש (יום שישי, 30/06/2006 שעה 0:45)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תיאוריה זו רק תיאוריה.
בטח שארה''ב לא תיבכה אם ישראל תפיל את ממשלת החמאס. בכל מקרה לא ישראל תקבע איזו ממשלה תקום ברש''פ לאחר שנכה בהם. זה תפקידם ואחריותם של הפלסטינים.

אני לא מאמין שאולמרט ובוש סיכמו מראש על הפלת החמאס ולו רק שזה לא נשמע טוב שכוח חיצוני מפיל אותו. אבל בודאי הם הגיעו להבנות שישראל רשאית להיכנס לעזה ולטבוח במחבלים.

וחוץ מזה, החמאס לא הפר את הפסקת האש כתגובה להרג אזרחים רב על ידיו בחופי עזה. לי זכור שהחמאס שיגר לפחות פעמיים לפני כן קסאמים לעבר שדרות וקיבוצי הסביבה. אבל זה באמת לא חשוב.
_new_ הוספת תגובהביקור אולמרט בארה''ב - הסכם סודי על הפלת החמאס
מהנדס אזרחי (יום שישי, 30/06/2006 שעה 9:36)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שכחת עוד משהו.

אולי אולמרט סיכם עם בוש לחטוף כמה חיילים כתמריץ לתגובה קשה.

או אולי אולמרט ישב וסיכם עם החמס לחטוף כמה חיילים כתמריץ ל...

או אולי הגיע הזמן לראות משחק כדורגל.
_new_ הוספת תגובה''מדאיג'', אך למרבה הצער לא מפתיע
ישראל בר-ניר (יום שישי, 30/06/2006 שעה 9:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''מאד מדאיג אם צה''ל לא ערוך לתקיפת עזה כדבר שבשגרה, היות שהכל יודעים שזה יצטרך לקרות פעם''

שכחת כבר את ''ליל הגלשנים''? הש''ג נענש, המ''פ ננזף, האלוף קודם, ולרמטכ''ל ולשר הביטחון דבר לא נאמר. אז למה שזה יהיה שונה הפעם?.
_new_ הוספת תגובהאתה צריך להבחין בין מוכנות פקודות
א. פרקש (יום שישי, 30/06/2006 שעה 10:35)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובין הערכות לוגיסטית.

צה''ל ערוך ב'גדול' מבחינת פקודות להיכנס לעזה. אבל טיבעה של כל פקודת קבע שהיא כוללנית ותפקידה לקצר את זמן כניסת כוחות צה''ל לפעולה. הפקודה צריכה להיות מותאמת למטרות המדיניות והמצבעיות הנוכחיות ולמודיעין העדכני. ולכן, גם התוכניות צריכות התאמה וליטוש מול המציאות.

ויש את ההיבט הלוגיסטי, הערכות הכוחות בשטח. בשיגרה צה''ל לא יושב ברובו מסביב לגדר המערכת. גם אין לכך שום צורך. ולכן יש לשנע את הכוחות שייערכו באזור לקראת פעולה. התהליך הזה בד''כ דופק כמו שעון ואין עימו בעיות, וצה''ל היה ערוך כמעט מיידית באזור (תוך 24 שעות הגיע עיקר הכוח שנמצא גם היום שם).

הבעיה כרגיל היא באישור התוכניות המבצעיות וזה נתון להחלטת הדרג המדיני שהחלטתו התעכבה ומתעכבת. בינתיים צה''ל נכנס ב'קטן' במסגרת משימה לנסות ולהציל את החייל החטוף.
_new_ הוספת תגובהזו לא תשובה לעניין
ישראל בר-ניר (שבת, 01/07/2006 שעה 0:27)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הצבא חייב להיות מוכן לתגובה מיידית (24 שעות זה בבל''ת). הצבא האמריקאי סבל מאותה בעיה וכבר קרוב ל 20 שנה יש להם יחידות מיוחדות שתפקידן להגיב מיידית על ארועים בלתי צפויים. אין שום סבה שלצה''ל לא תהייננה יחידות כאלה - המרחקים בהם מדובר אינם כאלה שעל הצבא האמריקאי להתמודד עמם.

זה מחייב חשיבה יוצרת והערכות קצת שונה. הבעיה היא לא רק שהדרג המדיני לא מסוגל להזיז את הת... אלא גם שטורי טנקים ונגמ''שים עושים רושם עצום בטלוויזיה.
_new_ הוספת תגובהזו לא תשובה לעניין
א. פרקש (שבת, 01/07/2006 שעה 1:06)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צה''ל יכול להגיב מיד בירי ארטילריה סתם כך או למטרות מסומנות וידועות מראש, או להנחות את המסוקים לשגר לכל רכב חשוד. אבל זאת תהיה תגובה סתמית. כדי להשתלט על רצועת עזה אתה צריך מאסה של חיילים, טנקים ורכבים. ואותם אין לך מיידית באזור. צריך להביא אותם לגבול ולתת להם פקודה מסודרת. ואת זה אף צבא לא עושה מיידית, אלא נערך מסודר ומגיב ע''פ תכנון ובקרה. 24 שעות לפריסה והערכות הוא זמן מעולה ואין צבאות שיכולים לעשות זאת במקצועיות ובמהירות כמו צה''ל.

אין יחידות מיוחדות להתערבות בצה''ל ולא צריך. יש צבא שמתרגל לחימה בשטח בנוי ולחימה כנגד טרוריסטים החוסים מאחרי אזרחים. צה''ל ערוך בכל הארץ, מבצע בט''ש בכל המרחבים ובעיקר מתאמן.
_new_ הוספת תגובהלמה אתה חושב שצריך להשתלט על הרצועה?
ישראל בר-ניר (שבת, 01/07/2006 שעה 2:23)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם זה נכון אז לא היה צריך לעזוב אותה מלכתחילה. אחרי הפינוי, ''כיבוש'' מחדש הוא הבל ורעות רוח.

התגובה צריכה להיות נקודתית (לא בטילים או מהאוויר), ולשם כך יש צורך ביחידות קומנדו ייעודיות שתמצאנה בכוננות מתמדת. יחידות התגובה המהירה בצבא ארה''ב מגיעות בקושי לסדר גודל של גדוד, ובפעולות עצמן לעתים רחוקות משתתפת יותר ממחלקה.
_new_ הוספת תגובהלמה אתה חושב שצריך להשתלט על הרצועה?
א. פרקש (שבת, 01/07/2006 שעה 11:54)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כדי להשיג ,תגובה נקודתית' מול מאסה כה גדולה של טרוריסטים חייבים להיכנס לרצועה, להטיל עליה עוצר, לעבור מבית לבית, מרתף למרתף, חפירה לחפירה, כדי לשלוף את הטרוריסטים. לפחות את אלה שמתחבאים ומחכים שהלחץ הישראלי יפָסק. יחידות קומדו לבדן, ללא מאסה של חיילים, לאתצלחנה לעמוד במשימה הגדולה. חייבים לאתר את מקסימום הטרוריסטים, לחסלם ואת הנותרים שחמקו לאלץ לברוח למצרים או לים. מי שמרחם על המחבלים היום סופו שיתאכזר לאנשיוץ לכן עלינו להיות אכזריים לשם שינוי, לאותו פרק זמן קצר יחסית, ולשנות ממנהגנו מזה שנים. צריך ללמד את הפלסטינים להבין שתמיד אפשר למצוא מענה חריף יותר כנגד הטרור והטיהור האתני שהם מבצעים נגדנו.
_new_ הוספת תגובה''להיכנס לרצועה, להטיל עליה עוצר, לעבור מבית לבית, מרתף למרתף,
ישראל בר-ניר (שבת, 01/07/2006 שעה 18:51)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חפירה לחפירה''?

איפה אתה חי? זה גם לא עבד בתקופת המנדט (העוצר הגדול --- זכור לך?)

המפתח להצלחה הוא מודיעין מעולה. בלי זה שום דבר לא יעבוד, כולל כניסה מאסיבית שרק תגרור אבדות מיותרות ופגיעה באזרחים, מה שיביא לחצים בהם ישראל לא תוכל לעמוד. מודיעין טוב בנסיבות של הרצועה שקול כנגד חטיבות שריון.
_new_ הוספת תגובה''להיכנס לרצועה, להטיל עליה עוצר, לעבור מבית לבית, מרתף למרתף,
א. פרקש (שבת, 01/07/2006 שעה 19:40)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי אמר שעושים זאת ללא מודיעין (טוב)? אני חסיד גדול של המודיעין. אבל בכל זאת, עוברים מבנה מבנה, משתמשים במודיעין, גלאי מתכות, כלבי הרחת חנ''מ ועוד כמה המצאות נחמדות. עם מודיעין לבד ללא אוגדות חיילים לא תשיג דבר. צה''ל צריך לעשות מבצע ''ניקוי יסודי'' (שם של אחד מהמבצעים הקודמים ביו''ש) ושיטתי.
_new_ הוספת תגובה''אוגדות חיילים''
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 2:51)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו חשיבה במושגים של מלחמת ששת הימים או מלחמת יום כיפור. זו היתה הסיבה העיקרית לכשלון בלבנון ובמלחמת אוסלו. זו היתה גם הסיבה לכשלון האמריקאים בוייטנאם. הם למדו את הלקח, צה''ל עדיין לא.
_new_ הוספת תגובה''אוגדות חיילים''
א. פרקש (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 8:19)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו לא חשיבת ''ששת הימים/יוה''כ'' כי כאן אנחנו לא מדברים במלחמה בין שני צבאות. פרמטרים של מלחמות נמדדות בהרבה מדדים שרק אחד מהם הוא כמות הכוחות (סד''כ).

סד''כ הכוחות אינו סיבה לכשלונות שציינת, כי הוא נתון בסיסי והכרחי בכל מלחמה. בעקרון ככל שאתה מרכז מאסה גדולה יותר של כוח אתה יכול להשקיע פחות בהוצאות מלחמה ולקצר אותה. לצד הסד''כ (המינימלי ההכרחי/האופטימלי), ישנם גם פרמטרים של הערכוּת נכונה, טקטיקה מתאימה למטרות ולשטח, הפעלה חלקה ושיטתית של הכוחות, הגדרת יעדים בצורה מדוייקת, כשירות טכנולוגית של מערכות הלחימה ולוגיסטיקה גמישה ומהירה, הבנת המטרות ע''י המפקדים והחיילים שנושאים בנטל ומודיעין טוב. זה מההיבט הצבאי בלבד. אם צה''ל עומד/יעמוד בכל אותן הדרישות הוא יוכל לבצע כל משימה שתוטל עליו בעזה.

הסיבה העיקרית של כשלון האמריקאים בויטנאם שהם לא הגדירו לעצמם יעדים ברורים להצלחה והם נגררו בתגובות לפעילות הגרילה הצפון ויטנאמית. סיבה נוספת, היעדר מודיעין איכותי בעיקר בשל בעיות ההבדלים התרבותיים בין האמריקאים לויטנאמים. והאמריקאים לא נערכו לתת מענה מתאים בזמן. במלחמת ויטנאם השתמשו האמריקאים ביותר פצצותמאשר השתמשו במלחמת העולם השניה אבל השיגו פחות. הם פשוט פיספסו את נתיבי החדירה של הויאטקונג ואת תעלות המסתור שלהם. אם היה להם מודיעין טוב הם היו יכולים לעצור את חופש הפעולה של הצפון.

לקראת החצי השני של המלחמה אמריקה 'חטפה' הרבה מחולייה כמו עריקות רבות של חיילים ששרתו בפועל ושל מועמדים לגיוס (חובה). משתמט ידוע היה ביל קלינטון. כמות השימוש בסמים בקרב החיילים עלתה פלאות, אולי מתוך נסיון לחמוק מתיסכול של החיילים הפשוטים שעסקו שוב ושוב בפעולות סיזיפיות ומיותרות, והאבדות בנפש ומספר הפצועים הלך ועלה למספרים גבוהים ביותר. כל אלה יצרו תנועת מחאה גדולה בבית שהשפיעה גם היא בסופו של דבר על החלטת ניקסון לצאת.
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 18:06)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הסיבה העיקרית של כשלון האמריקאים בויטנאם שהם לא הגדירו לעצמם יעדים ברורים להצלחה והם נגררו בתגובות לפעילות הגרילה הצפון ויטנאמית. סיבה נוספת, היעדר מודיעין איכותי'' מתאר בדיוק מפליא את מצבו של צה''ל בלבנון, במלחמת אוסלו ובימים אלה.

סדר גודל הכוחות קובע כאשר מתנהלת מלחמה בין צבאות, אני מסכים אתך בנקודה זאת. אבל זה לא המצב בו צה''ל נמצא היום.
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
יהודה-אודי דוכן (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 21:06)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''סדר גודל הכוחות קובע...'', האמנם?

ומה בדבר כוח גדול ומסורבל,מבולבל ולא החלטי העומד מול כוח קטן ממנו אבל נחוש בדעתו,מאמין בצידקת דרכו ומוכן להלחם עד החייל האחרון?
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
א. פרקש (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 23:50)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה במקרה שכוח גדול נחוש בדעתו וצודק במשימותיו עומד מול כוחות קטנים, מפוצלים, מתחבאים, בורחים ואפילו חלקם תוקפים ונלחמים?

צה''ל לא כוח מסורבל ומבולבל. אולי הההנגה המדינית מבולבלת ומסורבלת ודוחה משימות מכל מיני סיבות. בסוף האירוע נדע יותר טוב.
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
יהודה-אודי דוכן (יום שני, 03/07/2006 שעה 12:38)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צה'ל כבר מזמן אינו צבא יעיל ומיומן כפי שהיה בעבר (חוץ מכמה יחידות מובחרות).
בעת קרב נהרגים לנו יותר חיילים מ''אש ידידותית'' מאשר מהאויב.
ההפרדה בין הזרג המדיני והדרג הצבאי היא הפרדה מדומה בלבד ואין האחרון פועל אלא על פי הנחיותיו של הראשון ואם הראשון 'מוריד' הנחיות אינפנטיליות כך יפעל בהכרח האחרון.
טעות בידך להגדיר את האויב העומד מולנו ככוח קטן ומפוצל, זה רק קצה הקרחון.
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
א. פרקש (יום שני, 03/07/2006 שעה 17:06)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפרדה בין דרג מדיני לדרג צבאי יש בכל מקרה. וזה שהאחרון פועל לפי הוראות הראשון רק מעיד על ההפרדה. זה הכרחי במדינה דמוקרטית.

היחסים בין הדרגים האלה מורכבים ויש היזונים ובקרות. אם כי כל זו לא ערובה שלא יתקבלו גם החלטות לא טובות.
_new_ הוספת תגובהההסבר שלך
א. פרקש (יום ראשון, 02/07/2006 שעה 23:47)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סדר הגודל של כוחות קובע בכל סוג לחימה.

הצבא מתאים עצמו למשימות. ישנם כוחות מיוחדים הפועלים נקודתית במבצעים מיוחדים וישנו הצבא הפרוס בשטח לפי התוכנית המבצעית ומבצעים גם הם משימות של ניקוי שטח, סגירת שטח, בדיקת אזרחים ושליפת מחבלים וכו'.
_new_ הוספת תגובהמחדשות היום
ישראל בר-ניר (יום שישי, 07/07/2006 שעה 2:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''השבוע הוכח באופן חד-משמעי עד כמה הימין המתלהם, הקיצוני, הפרנואיד וההזוי, הפחיד אותנו לשווא. הם כל הזמן הזהירו והפחידו אותנו מקטיושות באשקלון, ועכשיו התברר לעין כל כי מדובר בסך-הכל בקסאמים שמאסמים; צינור מעופף''

התפרסם ב''ידיעות אחרונות'' מהיום (7 ליולי, 2006) http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-194,00.html
_new_ הוספת תגובהזה לא ציטוט מחדשות ...
דוד סיון (יום שישי, 07/07/2006 שעה 3:42)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הציטוט הוא ממאמר במדור דעות שכתב שלמה אנגל
הקישור הנכון הוא:http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3271872,00.h...(''חסידי ההתנתקות לא כופרים באמונתם'').
_new_ הוספת תגובה)-: )-: זה לא ציטוט מחדשות ...
א. פרקש (יום שישי, 07/07/2006 שעה 7:26)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלא תזכורת לדיעות המנסות להנמיך במשמעות ירי הקסאמים ולחיות בצידן כאילו לא קרה כלום. ככה הסתגלנו לחיות ולעשות שלום לצד פיגועים וככה אנחנו סוללים את הדרך להמשיך ולחתור לשלום לצד המשך ירי קסאמים על ראשינו. שהרי תמיד יאמרו הידענים שלא הרשות או ההנהגה המדינית הפלסטינית היא המייצרת טרור ולכן אסור לפגוע בה ויש להתקדם במסלול השלום. זו אחיזת עיניים, או בביטוי חמור יותר ומתאים יותר הייתי אומר שזוהי ''הזניית השלום''.

לעומת זאת ירון לונדון עם כל השקפתו הפוליטית מבין שמדובר כאן עלתופעה שאסור להשלים עימה והוא מגיע למסקנה ש''מעתה נעשה מה שעושות מדינות, כאשר מופצץ שטחן הריבוני. הן משיבות בירי למקור הירי, יהיה אשר יהיה.'' http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3267366,00.h... .

נדמה לי שאפילו יוסי ביילין אמר שצריך לסגת מעזה ועם הקטיושה הראשונה לחזור צבאית פנימה ולטפל בבעיה. אבל מי שמסתכל על מחבל מתאבד או פצצה בתחנה המרכזית כאירוע שיגרתי שאפשר לחיות איתו לעשות שלום לצידו, מפיל את כל תפיסת העולם עליה הוא מבסס את אמירתו. המשמעות היא שכל עוד הפלסטינים, ממשלת הרשות ומטה, יפעלו כיחידות טרור אין שום סיכוי לעשות איתם שלום.
_new_ הוספת תגובהואף על פי כן חדשות הן
ישראל בר-ניר (שבת, 08/07/2006 שעה 1:25)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המובאה שהבאתי כאן מ''ידיעות אחרונות'' איננה מתארת ארוע שהתרחש, ובשל כך, טכנית, ניתן להתייחס אליה כאל ''לא חדשות''.

הכתבה המלאה מתארת שורה שלמה של תרגילים באקרובטיקה אינטלקטואלית (אני הבאתי רק קטע קטן מתוך הידיעה המלאה) המתנהלת בימים אלה למול עינינו בחוגי השמאל הנאור כדי להוכיח שמעשה ההתנתקות שבוצע בשנה שעברה ההוא סיפור הצלחה, ושמצבה של מדינת ישראל השתפר בבית ובעולם בעקבות התרגיל הנואל הזה. מאחר והיא מתארת מה שמתרחש במציאות הכותרת שנתתי לה --- ''מחדשות היום'' היא בהחלט במקום.

אבל מסתבר שהסיפור לא נגמר. אולמרט החליט לבקר בעיירה שדרות (אני מניח שזו הוראה שהונחתה עליו מטעם צוות הפרסומאים המנהל את המדינה, החושש לשחיקה בתדמיתו של ראש הממשלה). הביקור התקיים בסודי סודות, ורק בדיעבד, אחרי סיומו, נודע לציבור על הארוע. הנימוק הרשמי למעטה הסודיות --- למנוע מהפלשתינאים סיבה להגביר את שיגורי הקאסמימ (שמאסמים?) בעת הביקור.

לכאורה זה אינו שונה מביקורו המפורסם של הנשיא בוש בעיראק לרגל חג ההודיה, שגם הוא נערך מאחורי מסך של סודיות מוחלטת. אין לי ספק שאולמרט מרגיש די נוח כשמשווים אותו לנשיא בוש. אבל בכל זאת יש הבדל קטן. הנשיא בוש נסע למקום הנמצא בקצה השני של העולם, מקום בו מתנהלת מלחמה בלתי פוסקת עם גל של מחבלים מתאבדים והתקפות אותן הצבא האמריקאי איננו מצליח לבלום. אולמרט נסע לבקר בעיר הנמצאת בתחומי מדינת ישראל, פחות משעה נסיעה ממרכזי האוכלוסיה של המדינה, מקום האמור להמצא במצב של שלום. יש הגיון והצדקה לשמור בסוד את לוחות הזמנים ואת התוואי של תנועות ראש הממשלה. אבל להסתיר את עצם הכוונה לבקר במקום מסויים בארץ?

האם דרושה הוכחה יותר חזקה לכישלון הקולוסאלי של מדיניות ההתנתקות שאולמרט מתעקש עדיין לחזור עליה בשם אחר?
_new_ הוספת תגובה''מחדשות'' היום
דוד סיון (יום שישי, 07/07/2006 שעה 22:06) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הקסאמים עושים הרבה רעש בישראל, אך עיקר פגיעתם היא בפלשתינים... האם כדאי להיכנס למלכודת? רק זה חסר לנו'' (מוסף שבת, 30.6.2006, עמ' 2).
_new_ הוספת תגובה''מחדשות'' היום
א. פרקש (יום שישי, 07/07/2006 שעה 22:12)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק שישראל צריכה לקזז מכוח האש שלה שמופעל נגד הפלסטינים את ערך הקסאמים שנפלו בשטח הרצועה. טוב שהבאת לנו את העובדה הפשוטה הזאת שמשנה עכשיו את כל תפיסת הקרב שלנו.
_new_ הוספת תגובהזה לא ציטוט מחדשות ...
דוד סיון (שבת, 08/07/2006 שעה 7:34)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הקטע שהצגתי ממעריב אינו מתאר אירוע שהתרחש ולכן הוא איננו חדשות ולכן המרכאות. הכתבה המלאה מתארת תרגילים מילוליים של כל מיני חכמים – גם מהימין הלאומן – כדי להוכיח שרעיון ההתנתקות הוא תרגיל לא חכם, ושאולי עכשיו יחזירו את הגלגל לאחור.

בכך הבדלתי עצמי מאותו כותב שעשה מצג כאילו הקטע, ממדור דעות, שהציג הוא חדשות (תגובה 80067). מעניין שאחרי כמה שעות טובות (כ-‏23) הוא גם הצליח למצוא את התירוץ שלו לתרגיל. כך גם ממציאים את סיפור ''חדשות היום'' כדי להגיד משפט ''האם דרושה הוכחה יותר חזקה לכישלון הקולוסאלי של מדיניות ההתנתקות ... ?'' (תגובה 80113).
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי