פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
צמיחה מעולם אחר
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 18/11/2003 שעה 15:00)


צמיחה מעולם אחר

ד''ר דוד סיון

''ניתן לקבוע בוודאות גבוהה יחסית כי יש ממש בדיבורים על התאוששות תעשיית ההיי-טק. אין מדובר בשלב זה בחזרה לשיעורי צמיחה מהירים אך בהחלט מדובר על שינוי תוואי - בחזרה ממסלול צניחה למסלול צמיחה... היקף ההשקעות בחברות סטארט-אפ בארה''ב וגם בישראל נמצא בעלייה'' (זאב הולצמן, מצניחה לצמיחה?, 14.11.2003).התאוששות המשק האמריקאי אכן מתחזקת וגם התחזיות הצמיחה לשנה הקרובה משתנות לטובה בחודשים האחרונים. מאחר וזהו משק שמוביל את תהליך הצמיחה העולמי צריך לצפות לטוב גם במשקים אחרים. עוד נקודה חשובה שמעלה הולצמן, יו''ר גיזה הון סיכון, היא העובדה שזה קורה למרות ההרעה במציאות הגיאופולטית בעולם. במדור זה העלינו לא פעם טענה דומה בקשר למשק המקומי: שהמלחמה בטרור לא אחראית לכל עומק ההתכווצות של התוצר המקומי. בכל מקרה, גם בישראל נתוני הצמיחה מראים שיפור משמעותי לעומת השנים הקודמות, במיוחד במגזר העסקי (תקציב 2004 וצמיחה). סביר להניח שהגידול בשיעורי הצמיחה במשק האמריקאי ישפיעו על המשק שלנו לטובה.

אבל הפעם אנסה לתאר תהליכי צמיחה כלכלית במשקים אחרים שלא ממש מגיעים לכותרות חדשות לבקרים. במאמר זה נסתכל על תהליכי הצמיחה במשקים הללו. במדגם שלנו יש משקים המסווגים כמפותחים (יפן, גרמניה וצרפת), משק במעבר (רוסיה) ומשקים מתפתחים (סין והודו).הצגת הנתונים נעשית בכדי להציג את המגמות בכל אחד מן המשקים שבחרנו ובכדי לערוך השוואה. לצורך כך בחרנו מקור שיתן לנו נתוני צמיחה שבמהות ובאיכות יהיו דומים. בכל זאת ניתן יהיה למצוא נתונים שונים במקורות אחרים משתי סיבות עיקריות. ראשית, קיימת האפשרות שתאריך החישוב (תחזיות) שונה בין המקורות. שנית, יתכנו הבדלי בגלל שונות בהגדרות שניתנו לנתוני המקור. לכן בחרנו עבודה של קרן המטבע הבינלאומית (World Economic Outlook, September 2003) שנותנת לנו אחידות מרבית בנתוני המשקים השונים. בלוח 1 מוצגים נתוני הצמיחה של התוצר המקומי הגולמי (תמ''ג) לגבי המשקים.

לוח 1: שינוי כמותי של התמ''ג, באחוזים, בשיעור שנתי
סיווגארץ199920002001200220032004
משקים מפותחיםיפן
2.60.2
1.81.3
גרמניה2.02.90.80.2
1.5
צרפת3.24.22.11.20.52.0
משק במעבררוסיה6.310.05.04.36.05.0
משקים מתפתחיםהודו6.75.44.24.75.65.9
סין7.18.07.58.07.57.5
הערה: משמעות הסימן '''' ששיעור השינוי קטן וקרוב לאפס.


שיעורי הצמיחה של התמ''ג במשקים המפותחים נמוכים באופן משמעותי מאלו של המשקים האחרים. גם הירידה בשיעורי הצמיחה היתה הרבה יותר משמעותית בארצות המפותחות. מכאן שהמיתון העולמי כמעט לא השפיע על המשקים הפחות מפותחים, במיוחד לא על המשק הסיני. הגורם המשותף לשלושת המשקים הללו, סין, הודו ורוסיה, הוא התהליך של פתיחתם לתחרות חופשית שהחל, מתישהו, בתחילת העשור הקודם.

התהליך הזה העיר את היוזמה, המוטיבציה והרצון לשפר את רמת החיים. הנעת התהליך עוררה את מקורות ההון העולמיים להשתתף בפיתוח אותם משקים. הצמיחה המהירה במשקים הגדולים הללו האיצה את פליטת המזהמים לאוויר בעיקר מצמיחה מהירה ביצור האנרגיה מפחם וגידול ניכר במספר המכוניות על הכבישים (Keith Bradsher, China’s Boom Adds to Global Warming Problem, 22/10/2003).


סין

המשק הסיני החל להשתחרר מחבלי התכנון המרכזי כבר בשנות ה-‏80. אבל בעשור האחרון הואץ התהליך שכלל את האיחוד עם הונג-קונג תחת ההבטחה שלא תוגבל שם היוזמה והתחרות. בסין התפתחו וצמחו במהירות תחנות כוח על בסיס פחם כדי לספק את צרכי האנרגיה של התעשייה המתפתחת וצרכנים ביתיים. היום סין היא צרכן הפחם הגדול בעולם והצריכה צפויה להמשיך ולצמוח. שוק המכוניות (יצור וצריכה) בסין צומח במהירות, 73% בשנה האחרונה, הגבוהה ביותר בעולם. כך גם שיעורי הצמיחה ביבוא הנפט שעלו בשנה האחרונה בכ- 30%. אחד התחומים שצומח במהירות (כ- 67% בשנה האחרונה) הוא יצור ציוד לתחנות הכוח ולכן סביר להניח שהצמיחה של יצור האנרגיה תמשך בשנים הבאות.

התפוקה של התעשייה צומחת בקצב של 16 עד 18 אחוזים בעיקר בציוד תקשורת, מיכון, תעשיית המתכת והמכוניות. עם הצמיחה צמח-צומח המעמד הבינוני ועימו צומחים הביקושים למכשירי חשמל וציוד לבית. לא מעט משפחות שבתחילת שנות ה-‏80 מכשיר החשמל היחיד בביתם היתה מנורה עושות שימוש במזגן, טלויזיה, רדיו, מקרר ועוד. אבל הפוטנציאל בכיוון הזה עדין לא נוצל במלואו משום שגם המעמד הבינוני ימשיך לצמוח בהתמדה עם המעבר מן הכפר אל העיר וצמיחת המשק. נכון שגם היצוא צומח - העודף המסחרי מול ארה''ב ושאר העולם גדל מחודש לחודש - אבל לא בממדים דומים לנעשה בשוק המקומי.


הודו

קצב הצמיחה של המשק ההודי הוא מרשים מאד וכמו בסין מייצג צמיחה רחבה. כמו בסין תהליך פתיחתו של המשק לתחרות חופשית ויזמות מהווה מנוע עיקרי שגורם, כבר יותר מעשור, לשיעורי צמיחה שהוצגו. יש, אפילו תחזיות יותר אופטימיות, מבחינת שיעורי צמיחה של התמ''ג, ממה שהצגנו כאן.
''... עשור בלבד לאחר שהמדינה החלה לנער מעליה את האזיקים שכבלו את הכלכלה ופתחו את שעריה לעולם - היא נהנית מפריחה כלכלית. הצמיחה הזו מבוססת על פעילות שוקקת בתחומי התעשייה והחקלאות, צמיחה בהשקעות מקומיות וזרות, וצריכה פרטית בסגנון אמריקאי המונעת בידי מעמד בינוני הולך ומתרחב'' (איימי ולדמן, האמריקניזציה הכלכלית של הודו).
צמצום המנגנון הבירוקרטי וצמצום מעורבותו במשק, הורדת ההגנות על מוצרים מקומיים ופתיחת שוק ההון להשקעות זרות הניעו את גל הצמיחה שעדין נמשך. הגידול בהכנסות והתרחבות המעמד הבינוני מניעים את צד הביקושים של המשוואה. הצפי הוא שהרפורמות ימשיכו להסיר חסמים בירוקרטיים ואחרים ולכן התמ''ג צפוי לצמוח בשנים הבאות בקצב דומה לזה שהוצג. למרות הנאמר, עדין לא הושגו יעדים חשובים כמו צימצום המחסור בתשתיות, הגירעונות בתקציב (בגלל עודף בסובסידיות), וצימצום אי השוויון בחלוקת ההכנסות.

אבל האיכות האנושית - ההון האנושי של המשק ההודי ידועה כך שאפשר לצפות להמשך הרפורמות לשיפור והרחבת התשתיות (דרכים, חשמל מים). גם המהלכים לצמצום גודלו של המנגנון השלטוני ימשכו ולכן פוטנציאל הצמיחה הוא גדול עדין.רוסיה

חמש שנים אחרי שמיטת החובות בשנת 1998, המשק הרוסי צומח בקצב ממוצע דומה מאד לזה של המשק ההודי. הנתונים הבסיסיים מעודדים כאשר חושבים על העתיד. אבל פרשת הלאמת יוקוס, חברת הנפט הגדולה ברוסיה, מעוררת ספקות באשר לעתיד התפתחות המגזר הפרטי והצמיחה. אבל הבורסה, לאחר ירידה בעקבות, המשיכה את העליות לשיאים של שנת 1997. כמו בסין ההשקעות ברוסיה התמקדו בפיתוח וניצול משאבי טבע (נפט ופחם). בהנחה שהלאמת יוקוס תישאר יוצא מן הכלל סביר לצפות להמשך הצמיחה בשנים הבאות.שלוש המדינות שמאגדות קרוב למחצית מאוכלוסיית העולם הן שמציגות את קצב הצמיחה הגבוה ביותר. הן גם ימשיכו לעשות זאת בשנים הקרובות כשהן חסינות למדי לזעזועים במשקים המפותחים. המשמעות:
  1. הצמיחה מבוססת על גידול המשק המקומי – משברים גלובליים לא ממש משפיעים.
  2. צורת הצמיחה וגודל המשקים מעלים בעיה של איכות הסביבה והתחממות כדור הארץ.
בשנים הקרובות צפוי מאבק לא פשוט מול יתר העולם, בעיקר הארצות המפותחות, בנושא איכות הסביבה. כל שיפור בהקשר הזה עשוי לפגוע בגובה הצמיחה בארצות אלו שרמת הפיתוח הכלכלי שלהם נמוך מזה של המשקים המפותחים.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


היצוא הזול של סין והודו הוא המפתח
חזי (יום שלישי, 18/11/2003 שעה 15:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היצוא הזול של סין והודו הוא המפתח להבנת המשבר ביפן ובהאטת הצמיחה במדינות מפותחות.
מי שנכנס לאחרונה לאחת משרשרות החנויות המוכרות סחורה מהמזרח הרחוק במחירים של דולר או חצי דולר, אינו יכול שלא להתפעל מהמחירים הנמוכים של המוצרים הללו.
לדוגמא, ניתן לקנות שעון מעורר, תוצר סינית, באיכות מעולה
(אני קניתי חצי תריסר כאילו) במחיר של 2 שקלים כולל מע''מ
(אני חוזר שני שקלים כולל מע''מ).
זה לוקח אומנם זמן, אבל התוצרת הסינית בפרט והמזרח אסיאתית בכלל, חודרת יותר ויותר לשווקים המערביים.

היצוא היפני, שנהנה במשך מספר עשורים מחוסר תחרות זולה, היום הוא נמצא בבעיה.
התוצרת היפנית יקרה בהרבה מזו הסינית, ועם השיפור המשמעותי באיכות התוצרת הסינית (וזה המפתח שלהם להצלחה) אין כבר עדיפות בולטת לקנות את התוצרת היפנית היקרה יותר.

תהליך זה עשוי להמשך שנים רבות, עקב המצאותם של מליארים של תושבים אשר הכנסתם עדיין נמוכה מאוד מאוד ביחס לזו המערבית.
_new_ הוספת תגובהעוד אינפורמציה ונתונים
דוד סיון (יום שלישי, 18/11/2003 שעה 16:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אזור: סין (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/chin...),
מגמות כלכליות (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/chin...),
אוכלוסיה (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/chin...).

-----

אזור: הודו (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/indi...),
מגמות כלכליות (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/indi...),
אוכלוסיה (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/indi...).

-----

רוסיה (http://mars3.gps.caltech.edu/whichworld/explore/russ...).
_new_ הוספת תגובהזו תזכורת לתעשיה שלנו
חזי (יום רביעי, 19/11/2003 שעה 13:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו תזכורת לתעשיה שלנו שאין לנו סיכוי להתחרות עם השווקים הללו במוצרים שהם מייצרים.

הסיכוי שלנו קיים במוצרים התוחכמים או חדשניים, אשר עדיין לא ניתן לייצר אותם במזרח אסיה.
_new_ הוספת תגובהזו תזכורת לתעשיה שלנו
אלעד (יום רביעי, 19/11/2003 שעה 15:17)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בוודאי שיש לנו סיכוי להתחרות. איך לדעתך שרדה תעשיית הטקסטיל בארץ? כל המתפרות עברו למצרים או ירדן, מייצרים שם עם כ''א זול, והתוצרת מיוצאת מישראל במחירים תחרותיים.
כל מה שצריך לעשות אצלנו זה דה-רגולציה והפרטה, ואת היתר יעשה השוק החזק והיזמי שלנו, לאו דווקא דרך חידושים, אלא פשוט יכולות סחר וקרבה לשווקים באירופה, נגישות גבוהה לשווקים בארה''ב, וחלונות רבים שנפתחים למזרח.
_new_ הוספת תגובהלהזכיר לך, היא שרדה ע''י מכסי מגן
חזי (יום רביעי, 19/11/2003 שעה 19:06)
בתשובה לאלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להזכיר לך, היא שרדה ע''י מכסי מגן, מאז קום המדינה, שגרמו לעוות משאבים ולבזבוז.

לייצור מוצרים שהיה ניתן לקנותם בפחות מחצי המחיר במזרח, בזבזו כאן כוח אדם וכספים שלא לצורך.
העברת ייצור לירדן או לסין, היא כבר לא תעשיה ישראלית,
אלא הפעלת יזמות ומסחר, תוך ניצול קשרי השווק הקיימים, שלנו.

חבל לבזבז משאבים על תחומים אשר מראש ידוע שאין להם סיכויי תחרות מול התעשיה ממזרח אסיה.
_new_ הוספת תגובהאתה לא צריך להזכיר
אלעד (יום רביעי, 19/11/2003 שעה 22:06)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התכוונתי לשרידה לאחר הורדת המכסים.
לגבי ההבדל בין מקום הייצור למקום השיווק: בכפר הגלובלי שלנו מה שאתה אומר הוא שטות מוחלטת. האם מכונית גרמנית היא פחות גרמנית כי יוצרה ברומניה? האם נייקי אינה אמריקאית (לאן הולך הכסף?)
_new_ הוספת תגובהאלעד, לצערי אתה מגלה בורות בכלכלה
חזי (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 8:23)
בתשובה לאלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מותג של חברה אשר מיוצר במקום אחר, הינו העברת המוניטין או ידע לייצור באותו מקום אחר. היצור הוא במקום אחר.

אנחנו דיברנו על כך שאין טעם לייצר בארץ מוצרים אשר מיוצרים במזרח באיכות סבירה.
לא דיברנו על העברת כספים לבעלי מוניטין או ידע ביצור זה.
_new_ הוספת תגובהחזי , אתה מאבד את זה מהר
אלעד (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 8:55)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מוניטין של חברה לא עובר למקום הייצור, ואל תתקוף את הידע הכלכלי שלי, לפני שסגרת את נושא הגלקסיות הספירליות שלך, יא מדען...
במקרה, יש לי תואר שני בתחום, בין כמה אחרים, שלא הייתי מנפנף בהם לולא פרץ השטויות הבלתי פוסק שאתה מייצר, הכולל כרגיל את ''אתה מגלה בורות'' , ''אולי לא הבנת''.
לידיעתך, אין היום כמעט שום דבר שכדאי לייצר בארץ חוץ מידע ואבי טיפוס, או סדרות מוגבלות של פריטים. עלות הייצור והבאת החומרים היא פשוט גבוהה מדי.
העתקת הייצור למדינות בהם עלותו הופכת לכדאית אין בה העברת ידע ומוניטין כלל. ידע מוגן בפטנטים וחוזים מסחריים, ומוניטין עדיין שייך למותג ולא ליד הירדנית שתפרה אותו. האם אתה קונה נעלי נייקי כי הם יוצרו בהונג קונג, או כי אתה בטוח שמהנדסי נייקי פקחו על הייצור והאיכות ?
_new_ הוספת תגובהאלעד, אתה עושה סלט.
חזי (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 9:31)
בתשובה לאלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה אומר
''מוניטין של חברה לא עובר למקום הייצור''
מצד שני אתה אומר
''האם אתה קונה נעלי נייקי כי הם יוצרו בהונג קונג, או כי אתה בטוח שמהנדסי נייקי פקחו על הייצור והאיכות ?''
האם המוניטין של נייקי לא עבר למפעל בהונג-קונג ?
אז כן עובר או לא עובר ?

אם תעבור אחורנית, תראה שאתה טוען פה מה שטענתי קודם, כי לא כדאי לייצר בארץ מוצרים אשר מיוצרים במזרח אסיה.

''העתקת ייצור'' נעשאת בעיקר משני סוגים.
א- ייצור וותיק אשר נתקל בקשיים. כמו הטקסטיל, וזה אומר שמתחילה לא היה מקום להקים אותו.
ב- ייצור חדשני, שמועבר למקום אחר לאחר ''הרצתו'' בארץ.

הסוג האחרון הוא הסוג הטוב ואילו הראשון הרע ההכרחי.
_new_ הוספת תגובהאסביר את הנקודה הזו לאט
אלעד (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 15:56)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי אתה משיך עם ה''סלט'' שלך (תחליף חדש ל''אתה לא מבין?''):
המוניטין והידע של נייקי הינם נחלת ה corporate של נייקי, חברה אמריקנית, ולא של שום גוף שקיבל זיכיון לייצר את מוצריה בסין העממית, ולא משנה לצורך העניין אם מהנדסים סינים הוסמכו לבצע בדיקות ופיקוח על העבודה, או שנייקי מטיסה את כל שכבת המנהלים והמהנדסים שלה לסין כדי לעשות זאת.
השורה התחתונה: הרווחים מהמכירות של המוצרים שיוצרו במפעל בסין הולכים לנייקי ארה''ב, והסיבה שבכלל קונים נעליים אלה הוא לא בגלל ''הידע הסיני'' אלא בשל ''המותג נייקי האמריקאי''.

אתה הבנת את זה? :)
_new_ הוספת תגובהאתה שוב עושה סלט
חזי (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 16:35)
בתשובה לאלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מערבב ''רווחים'' עם ''ייצור''.
אפשר לייצר עם רוחים ואפשר לייצר ללא רוחים.

עצם העברת הידע לסין, גם אם הידע הזה נשאר פורמלית רכושה של נייקי, היא צפויה ''לגנבת'' ידע זה ע''י הסינים לצורך ייצור מתחרה.

אבל עצם העברת הייצור לסין, יש בה העברת מוניטין לסין. במילים אחרות: סין נהנית מגידול של המוניטין שלה כיצרנית נעליים באיכות גבוהה, בזכות המוניטין של נעליי נייקי, אשר העבירה אליה יידע ויצור.
_new_ הוספת תגובהלא נכון
אלעד (יום חמישי, 20/11/2003 שעה 18:01)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סין לא ''נהנית ממוניטין ייצור באיכות גבוהה''. הייצור באיכות גבוהה הוא מבית נייקי. סין מייצרת פשוט כי כוח האדם זול, וזו הסיבה היחידה. אחרת זה באמת היה ייצור ללא רווח, וזה לא מטרתה של נייקי.

אבל התייאשתי ממך...
_new_ הוספת תגובהלא נכון
חזי (יום שישי, 21/11/2003 שעה 2:26)
בתשובה לאלעד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מסרב להבין כי העברת הייצור של נייקי לסין, גרעה מהמוניטין של נייקי, בגלל העברת הייצור לארץ הנחשבת לבעלת איכות ייצור נמוכה.
לעומת זאת, סין העלתה את המוניטין של הייצור שלה כיון שלנעלי נייקי יש מוניטין של ייצור באיכות גבוהה.

אתה יכול לחזור עוד ועוד על המילה ''לא נכון'' אבל זה לא יעשה אותך צודק.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי