פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
סינדרום רוטשילד
גלעד זליבנסקי (שבת, 06/08/2011 שעה 8:00)


סינדרום רוטשילד

גלעד זליבנסקיהמקרה המתועד הראשון הוא של צעירה מתל אביב באמצע שנות העשרים לחייה. בעקבות אי תשלום שכר דירה או סיבה אחרת, היא פונתה מהקופסא האהובה עליה בבועת השמנת היקרה של הנדל''ן בגוש דן. אבל במקום פשוט לעבור לדירה דרומית יותר, או להתפשר על דיור בר-השגה בכפר שמריהו, היא הלכה לשדרות רוטשילד והקימה שם אוהל מחאה בהשראה של האוהל למען גלעד שליט.

לכאורה אין בחופשת קיץ מאולתרת בשטח הצפוף של המרכז שום דבר חריג מבחינה פסיכולוגית או חומרית. אם השכנים טובי לב והמקום נראה בטוח ומבריק מתיירים עשירים ומאנשי עסקים שמייפים את השדרות עם גני עדן מלאכותיים של ידיעה תנכית מתקדמת של כל סוגי המיטות מסדום ועד סאד, אלף שמות של רבעי כוס חלב עם קצת קפאין, ועוד חומרים ממכרים ואוהבי מוח במגוון טעמים ותחושות. אין סיבה שלא יצמחו שם כאילו במקרה כמו האתונאים הקדמונים שנוצרו מתוך האדמה, אחווה של אוהלים בלתי חוקיים של מתנחלים לא אידיאולוגיים.

מעבר להיגיון התקשורתי והעונתי של הקמת מחנות האוהלים דווקא במרכזי ערים, האופי המהפכני של התופעה הזאת מתבטא בדחף לא להסתכל מעבר ליריעות מאהל ולהפנות עורף לכל הבריאה במשך כמה שבועות, בעזרת גושים קצרי ראייה וצרי אופקים גדולים ורחבים ככל שניתן... לבוא במגע בלתי אמצעי עם ההמונים הרחוקים בלי לגעת באף אחד ובשום דבר. זה דומה להליכה ברחוב סואן, לנסיעה ארוכה בדרכים בכלי רכב, או לגלישה עיוורת דרך חיבור לאינטרנט, בעיקר ברשתות חברתיות... האחדות המדומה נינוחה ונעימה במבט ראשון. אבל כדי להמשיך להחזיק אותה באמונה שלמה, בלי להבחין שהיא עשויה כל הזמן מאות אלפי חלקים לא תואמים, כולם במחנה של המחאה חייבים למחות בלי הסבר. כולם שותקים בשביל כולם אך ורק כדי להסכים על זכות השתיקה שמשמרת את העדר בן מספר השבועות, אבל בו זמנית לא מסכימה עם כל אלה שנתפסים באותה מחאת שדה עירונית כאוייבים של ''מעמד הביניים'' החדש בשתיקה רטרואקטיבית.

אבל חומר הראיות האנתרופולוגי של המחאה הזאת מתרחק מהאוהלים ומוביל לעיקרון פרה-היסטורי שקם לתחייה מתחת לפני השטח של החברה החדישה: בדומה לזמנים החשוכים ביותר בתולדות המחשבה האנושית - שבהם שבטים פראיים התאספו וביצעו טקסים על טבעיים כדי להוריד גשם, לסלק או למנוע מגיפות או אסונות טבע, לקלל או לברך את עצמם באופן כללי, באוהלים של היום מתבצע בדיוק אותו דבר, עם אותה אמונה תפלה יסודית, ובעיקר - עם אותו חוסר אונים אינטלקטואלי והעדר מפורש של פתרון רציונלי ומבוסס מבחינה מציאותית ותועלתית.

בניגוד לאזרחים טובים מכל החברות הנאורות בהיסטוריה המערבית, אנשי האוהלים, ובעיקר יוזמי המחאה והקולות הקבועים מביניהם, מאמינים באופן מילולי שלקריאת התיגר שלהם על הסדר החברתי והפוליטי של השיטה השלטת לא צריך להיות תוכן כלשהו. ומעבר לזה – עדיף שלא יהיה למרד שום תוכן חוץ מהמרד עצמו. או במילים אחרות- הסיבה לכל המחאה היא הסבל שנגרם להתקהלות. מעבר לזה, העדר לא יודע מה להגיד. והרועים החצי וירטואליים שמובילים אותו מנסה לגרום לו להמשיך לשתוק, כדי שמילים לא רצויות לא יגרמו לו להתפזר לכל הרוחות או להתפצל למספר לא ידוע של חילוקי דעות עם תוכן.

בדומה להשקפה הרוחנית של האנשים הפרימיטיביים, גם אנשי המחאה, מאמינים שהכלכלה היא סוג של תופעת טבע או כוח אלוהי שנשלט על ידי אנשים מעטים בעלי כוח. יש לנו כאן מכשפים כמו ראש הממשלה, שר האוצר והטייקונים שבהכרח אשמים בבצורת. וצריך לאיים עליהם, כדי שהם יסירו את הקללה מהמעמד הבינוני. כל מה שנדרש זה לארגן מאות אלפי אנשים שיבצעו את הטקס (קסם לבן) כל הקיץ, ובסוף כוחות האופל יפסידו ויהיה שפע ושוויון, או לפחות הקלה לרוב בני האדם.

קל לטעון נגד המשל הפרימיטיבי הזה, שהכלכלה במדינת ישראל ובמיוחד הפירות שלה וחלוקת הרווח או הנטל הם כוחות שנמצאים גם בלי אמונות פראיות בידיים ממשלתיות ופרטיות שונות... ולכן זה מטיל בספק את ההשוואה של המחלוקת הכלכלית בארץ עם הקונפליקטים הפרימיטיביים של חברות פרימטיביות עם אלים, מכשפים, ועם הטבע עצמו.

אולם חשוב לנו לזכור פעם נוספת, את העובדה שכל המוחים בכל האוהלים או מחוץ לאוהלים שדיברו הודו שהם לא מבינים שום דבר בכלכלה או בנושאים מעשיים ושהם שומרים על זכות השתיקה לגבי כל השאלות על פשר החלומות הכלכליים של המחאה. ובנוסף, הם חזרו ואמרו שאין להם רעיונות או פתרונות מבחינה כלכלית או קונקרטית. ושהם בעצם בכלל לא זקוקים להשכלה או להבנה כלשהי של הבעיות שעליהם הם מוחים ו''הופכים'' את המדינה על ראשה. כל מה שנוגע להם, במילים אחרות, זה שהאנשים שלהם סובלים מבצורת כלכלית. ושהם רוצים גשם כלכלי ופירות כלכליים יותר טובים שייצאו מהאדמה וייפלו מהעצים מיד, ומעל לכל – הם רוצים שהטבע יתן להם יותר אדמות, ובעיקר את האדמות היקרות והפוריות ביותר במישור החוף.

אם יש מכנה משותף כללי לכל הקורבנות הנפשיים של קדחת האוהלים, כנראה שאלה בעלי אזרחות תל אביבית או ישראלית, שאין להם בדרך כלל אמונה דתית מסורתית, או פילוסופיה מסודרת וביקורתית או שליטה מעשית או תאורטית בהגות פוליטית ובאזרחות שיכולות לשמש כחיסון שכיח נגד המאגיה האנטי פוליטית והבלתי מזדהה עם שום רעיון.

מבחינת אמצעי ההדבקה, והסביבה שבה המחלה החברתית דוגרת ומתפרצת למספרים גדולים: אין צל של ספק שחלק גדול מההתפשטות הזאת נעשה באמצעות צינורות ומזרקים שהם למעשה חיבורים לרשת ממחשב נייד או נייח. חלק קטן מהמחלה מידבק גם דרך אמצעי תקשורת חדישים אחרים. אבל את רוב המוטציות והאבולוציה ההמונית שלה, מחאת האוהלים חייבת לספר הפרצוף ולאתרי האקטואליה שמתמחים בהפצת חומרים מסוכנים ללא ביקורת. אין ספק שלאורגניזמים שמבלים תקופות ארוכות מתוחלת החיים שלהם בחממות הוירטואליות יש סיכוי גבוה לפתח גם את התסמונת הזאת ולהפוך לאוהל למשך חופשת הקיץ, או פשוט להישאר במצב ''אוהל'' מהבית דרך חיבור האינפוזיה לרשת. אנשים שהידע שלהם על הארץ והעולם מבוסס על ספרים יותר מאשר על סרטונים וטוקבקים הם בעלי סיכון נמוך לסבול מהתסמינים. אבל יש גם מיעוט שהוא אידאליסטי באופן מולד, והוא עלול לשקוע בעקבות האוהלים בחשיבה מאגית שדומה לחשיבה אופטימיסטית ולתמימות פשוטה וחולמנית בהקיץ.

אם היה נדמה לנו שכל החולמים והדוגרים על האוהלים התפכחו מאז שהם הציגו דרישות לממשלה, הדרישות הוכיחו את ההיפך. זה נראה כאילו שלוחמי חופש חמושים השתלטו על כל האוהלים, ובתמורה לשחרור כל בני הערובה והפסקת המהומות, הם מציגים דרישות קומוניסטיות רדיקליות, כמו למשל, חינוך חובה (!) חינם (על חשבון המדינה) מגיל שלושה חודשים וסיכול של המשך ההפרטה במגזר הציבורי וכו'.

ניתן לקוות שהתסמונת הזאת היא תלוית עונה ומזג אוויר, ואולי גם חשיפה תקשורתית. כך או כך, כוחות הטבע של החורף ישטפו את התופעה הזאת בדרכים הישנות והאמינות שעליהם מבוססים לוחות השנה החקלאיים. בינתיים האוהלים במובן חברתי מציינים גבול אפשרי בין חברה לחברה, או בין שני סוגים של חברות. בדומה למוסדות חברתיים אחרים שמציינים גבולות ותתי מינים בתוך אותה חברה.
  • הכותב הוא בעל תואר M.Phil (מאסטר בפילוסופיה), עוסק ביעוץ פילוסופי.חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


זה תמים מדי לטעון שסטודנטית אחת התחילה את המאבק על הדיור
המסביר לצרחן (שבת, 06/08/2011 שעה 10:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המאבק הזה נבנה ויצא לפועל ע''י ארון שהחליט על פתיחה במאבק חברתי כדי לפגוע בממשלת הימין. השמאל הבין שבהפגנות על שלום ושטחים הם לא יוכלו להתרומם מעל שלולית הדומן שלהם והם חיכו לזמן ולתירוץ מתאימים.

מה יותר מתאים מכך שיש לנו שקט ביטחוני כבר חודשים רבים? אפילו העיתונים כבר לא מדווחים על כל קסאם בודד שנופל על עוטף עזה. עכשיו זה תקופת המלפפונים ותנועות השמאל הקיצוני החליטו להפוך אותו לתקופת הגזרים. זה הזמן הנכון מבחינתם לפתוח במאבק חברתי ולנסות להידחק ככה ללב הקונצנזוס היהודי (מעניין שאת הערבים שכחו השמאלנים שלנו !!!!!).

ברור מאליו היום שמפלגת בל''ד, האגף היהודי בה, שפועל בנפרד מהמפלגה באמצעות עמותות קש, החל בפעילות באמצעות צעירותיו הדברניות שלו. פתיחת האוהלים ברוטשילד (למה דווקא אצל הקפיטליסט הזה? אולי רק בגלל שהוא יכול לתת להם מחסה בשעות שמש ואין שום שמאלני שיכול אפילו לעשות את זה?) ללא הבלטת השתייכותן הפוליטית, העירה אחרים משנתם. חופשת הקיץ מגדילה את סד''כ המפגינים במאות אחוזים. להפגנה הצטרפו אנשי תנועות אחרות מהשמאל הציוני ועד הימין הקיצוני (למרות שהפחות קיצוניים - למשל תנועת עקיבא - נזרקו בימים הראשונים מן השדרה, הם קיבלו השבוע את המתנחלים ונערי הגבעות, דבר שיצר עימותים - שריפת שני אוהלי מתנחלים).

מימיה הראשונים של ההפגנה התנדבו עמותות שמאל לסייע להפגנה בכסף, במדיה ובציוד. בשבוע השני הצטרף אלדד מ''השמאל הלאומי'' ובשבוע השלישי הצטרפה ציפי לבני מ'קדימה', לאחר ששתקה מפחד במשך אותם שלושת השבועות. ניכר שפוליטיקאים רוצים למנף את ההפגנה כדי לפגוע בממשלת נתניהו ולהשיג הישגים לעצמם. למרות ההפגנה ניכר שנתניהו שומר על מיקומו וכוחו ואילו דווקא ציפי נחלשה.

התיסכול הגדול ביותר של המפגינים-מטעם (ולא עמך ישראל שמזדהים עם הצורך לבצע תיקונים בכמה עניינים חברתיים ובמס העקיף) הוא שהציבור תומך במטרות ההפגנה אבל שולל את האידיאולוגיה של מכונניה, למרות שהעיתונות כמעט ולא עוסקת בזה ושומרת את זהותם הפוליטית בצל. אבל הציבור מדבר בטוקבקים, פורומים, אי-מיילים ופייסבוקים ושם עולים עובדות נוספות בקשר לאופי המארגנים ומטרותיהם האמיתיות. מסתבר שהאמצעים האלקטרוניים לא עובדים רק לטובת מכונני ההפגנה, אלא גם למען חשיפת האמת עליה!
_new_ הוספת תגובהזאת תמימות לקרוא מאמר סאטירי כמו ספר היסטוריה יבש
גלעד זליבנסקי (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 2:30)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא כתבתי שהעלמה דפני ליף היתה הגורם ל''מהפכת'' האוהלים. רק תיארתי את ההתפתחות של התופעה החברתית מבחינה אקולוגית... כמו שמתארים תהליכים חברתיים בדומה לתהליכים כימיים או ביולוגיים... ואני מסכים עם התוספת של הזווית הפוליטית שלך. אבל זה לא היה הנושא של המאמר, למרות שאין סתירה בין ההיבטים הפוליטיים להיבטים הסביבתיים והדינמיקה החברתית שאני תיארתי, מזווית שהיא פחות או יותר נטרלית או אדישה מבחינה פוליטית.
_new_ הוספת תגובהזה ההבדל בין פוליטיקה סאטירית לסאטירה פוליטית
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 10:30)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהיש לךי ציפיות מאדם בעל תואר ''מאסטר אוף פילוסופי''
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 06/08/2011 שעה 12:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המשטר המלוכני בצרפת נפל בתהליך שהחל בהרס הבסטיליה על ידי המון נבער .
המשטר המלוכני ברוסיה נפל כשקרון סגור עם 30 אנשים יצא משוויץ לרוסיה .
השלטון האנגלי באמריקה נפל כשהמלך ג'ורג' השלישי חלה .

בישראל המערך/ העבודה ירד מהשלטון כשד''ש האינטליגנטית הוקמה ובגין הצליח להקים ממשלה בלי ד''ש !

לא כל שריפה מתחילה כמו זו של נירון .
יש שריפות שמתחילות כשנערים זורקים קצת חומר מהנרגילה שלהם או כמו בשיקאגו כשפרה בעטה במנורה שברפת .
_new_ הוספת תגובהיש לךי ציפיות מאדם בעל תואר ''מאסטר אוף פילוסופי''
גלעד זליבנסקי (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 2:40)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בכל הדוגמאות שהבאת היתה תנועה פוליטית פעילה עם אידאולוגיה שהובילה את המאבק. והחיכוכים הקטנים שהציתו אותו לא היו גורם משמעותי. ולא היה קשה להחליף אותם בארועים נקודתיים אחרים שיציתו את אותה אש... אין מה להרחיב על הארגון היסודי של מנהיגי המהפכה הצרפתית. או על המרד של המתיישבים האמריקאים באנגליה. הקיסר הידוע לשמצה, נירון, כנראה בכלל לא הצית את האש שבגללה הוא כלכך מפורסם... זה לפחות מה שלמדתי בקורס בהיסטוריה לפני כמה שנים.

הבעיה של המחאה בארץ היא שאין לה כלום חוץ מתקשורת ותשומת לב בלי תוכן, ובלי הבנה בסיסית של עצמה.

זה נראה כאילו שכמה פרחחים פתחו קבוצה פופולרית בפייסבוק, ובמקום להשאיר אותה באינטרנט, החליטו להוציא אותה לרחוב (באוהלים) עם כל ה''חברים'' שנרשמו... הבעיה היא שגם עם כל אמצעי התקשורת ושלושה שבועות לוהטים, הם עדיין מתנהגים בדיוק כמו צעירים בפייסבוק.
_new_ הוספת תגובהיש לךי ציפיות מאדם בעל תואר ''מאסטר אוף פילוסופי''
ע.צופיה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 5:00)
בתשובה לגלעד זליבנסקי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צודק!
_new_ הוספת תגובהלא ניתן לעובדות לבלבל אותנו .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 7:54) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין זה סוד כי תורת המישחקים ותורת האבולוציה חביבים עלי . גם קצת גישה פילוסופית .

מצוקה היא דבר שמעל לויכוח . היא אישית .
אימי נהגה להגיד כי עשיר לעולם לא יבין את מצוקת העני .
זו עובדה כי בניגוד להצעת מרקס שכל אחד ייתן לפי יכולתו וייקח לפי צרכיו , הרי מה שקורה במציאות הוא שכל אחד לוקח לפי יכולתו ונותן את המינימום .
ולמרות שצ'רצ'יל אמר כי הדמוקרטיה היא צורת שלטון גרועה , בכל זאת היא טובה יותר מכל האחרות , הרי גם אם יחליטו הכבשים באופן דמוקרטי שאוכלים רק חסה , בכל זאת הזאבים ימשיכו לאכול כבשים .

העם דורש צדק חברתי .
כן . העם דורש .
אבל מה העם צריך ?

לפי סולם הערכים של מאסלו יש לכל אדם צרכים בסיסיים כמו אויר , מים , מזון , שינה וכדומיהם .
אחרי שאלה מתקיימים , זקוק האדם לביטחונו הקיומי . אלה כוללים מגורים , לבוש , אספקת מזון סדירה , התמצאות בעולם , יכולת להתפרנס , הגנה בפני אויבים ועוד .
למעלה מזה נמצאים הצרכים הפסיכולוגיים של האדם ואף הם מדורגים אצל מאסלו . אותם אינני מפרט כעת .

אז כרגע המחאה בישראל זועקת כי העם דורש צדק חברתי . לפי שעה נראה לי שמסתתרים מאחוריה הקריאה שני מוטיבים האחד פסיכולוגי '' היי אתם שם למעלה - הקשיבו לנו'' השני כלכלי ''קשה לנו להשיג את צרכינו הכלכליים'' . ואינני יודע מה חשוב יותר .

נתניהו וממשלתו המחזיקים משנה כלכלית מאד קפיטליסטית המעשירה קבוצה קטנה מאד של טייקונים ונתמכת קואליציונית על ידי קבוצה של אוכלי לחם חסד , אינם נראים כמי שמתאמצים לשמוע את המוחים .
אבל זה גם הדדי . המוחים אינם מקשיבים לדברי הממשלה ובמיוחד להסברי ראש הממשלה ושר האוצר .

חברת הכנסת שלי יחימוביץ חזרה כמה פעמים על מה שהיא סבורה , היענות למחאה והכיוון הנחוץ לפיתרון . היא נמנעה מפירוט צעדים מעשיים וטענה בעיקר כי ''נחוץ להחליף דיסקט'' . כלומר במקום מדיניות כלכלית מאד קפיטליסטית , יש לקיים מדיניות סוציאל-דמוקרטית . לדעתה נתניהו אינו מסוגל לזה כי זה נוגד את השקפת עולמו .

את השקפת עולמו של נתניהו פירטה בכמה ספרים הסופרת ופילוסופית איין ראנד .
לפי השקפת עולם זו מניעים את הכלכלה יזמים . אלה ראויים לגמול לפי הישגיהם כתוצאת המאמץ והכישרון אותו השקיעו בבניית הונם . מולם יש עדת טפילים כלכליים חסרי כישרון אשר יכולתם מתומצתת ביכולתם ''לחלוב'' את האנשים הכישרוניים ויצירתיים . לפי טענת המוחים , חולבים החרדים והמתנחלים את המעמד הבינוני הנושא בנטל .

התפיסה ההפוכה מצויה אצל קארל מארקס , אשר בתמצית השקפתו צריך שכל אדם ייתרום כפי יכולתו וייקח לפי צרכיו . דבר זה מנוגד למציאות וטבע האדם ולמעשה מנוגד לכל התנהגות ביולוגית .
על פי המציאות כל אדם לוקח כפי יכולתו ותורם לפי רצונו , כלומר את המינימום .

מבחינת הצדק הטהור , מגיע לאדם פרי עמלו . אין זה צודק לתת למי שלא עמל ולא טרח בהשגת הטובין חלק בהישגים .
אבל צדק טהור אינו צדק חברתי . כי צדק חברתי מצריך דווקא לתת למי שאין ביכולתו להשיג .
כמה ?
ובישראל יש גם השאלה מה וכמה לתת למי שמרצונו הוא אינו רוצה להשיג . הכוונה במיוחד לאלה בתלמוד תורה המתפרנסים מצדקה .

על פי תורת המישחקים , ניתן לנהל חיים באגואיזם מושלם . אבל החיים טובים יותר ומועילים יותר לאדם כאשר הוא מגלה התחשבות בזולת . לא התחשבות קיצונית אלה התחשבות מתחשבנת .
השאלה היא שוב - כמה ?

למצוא את התשובה לשאלה כמה יש שתי דרכים .
האחת - לנהל משא ומתן עד להסכמות .
השניה - לרגל ולמצוא את נקודת הכדאיות של הצד האחר .

במחאה הקיימת כעת בישראל יש כמה בעיות .
1 - אהבת המחאה לשם מחאה .
וכפי שאמרה דפנה ליף ''איננו רוצים כעת התדיינות , אנו רוצים להמשיך ולהפגין''
2 - דמגוגיה טהורה .
אמרה דפנה ליף '' אנחנו חיים באוויר הפתוח , החם והלח . איננו רוצים דיונים בחדר סגור וקריר בו האוויר ממוזג .''
3 - למרות שיש קבוצות שונות במחאה בכל זאת הוצגה רשימה מוסכמת של דרישות שהן לכאורה הצדק החברתי . מחיר סך הדרישות הוא עצום . כזה שיכול למוטט את כלכלת ישראל .

כל זה אומר דבר פשוט
המצב נעשה לא ראציונאלי ולא במקרה .

אז מה עושים ?
המוחים לא יעשו דבר . הם יימחו אבל אינם יכולים לבצע .
הממשלה צריכה לנהוג בצעקות המוחים כמו בחולה המובל לניתוח . זריקת הרגעה או זריקת הרדמה .
אחר כך אפשר לטפל בבעיה .

במצב רגיעה אפשר למצוא את נקודת האיזון . זה ניתן לעשות רק באופן ראציונלי .

נקודת האיזון תהייה כזו שמקסימום בני אדם יאמינו שהקשיבו לתלונותיהם וטיפלו באופן סביר בהן ומצד שני צריכה נקודת האיזון להיות כזו שמחירה הכלכלי לישראל הוא הנמוך האפשרי בלי למוטט את המדינה לתוך משבר כלכלי .

אני מקווה שנקודה זו תימצא והמחאה תירגע .

אריה עירן
_new_ הוספת תגובהלא ניתן לעובדות לבלבל אותנו .
ע.צופיה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 8:18)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אריה, דע דבר אחד. כל מי שעוסק בהפרחת סיסמאות במקום פתרון מנומק הוא אדם שהבנתו בנושא המדובר שואפת לאפס.
הגב. יחימוביץ' היא בהחלט דוגמא קלסית לכך.
הצעירים הנחמדים מפריחים סיסמאות שהוכתבו להם על ידי פעילים פוליטיים. הם אינם מבינים כלל על מה הם מדברים. מי שראה או שמע אותם ברדיו אין לו ספק בכך.
אך הטיפשים האמיתים הם אותם מאות אלפים (בספק רב, אך נניח)שנוהים אחריהם.
שים לב! המקום שכנראה כן משקף בעיה חברתית אמיתית הוא קרית שמונה. אך את אף ''פלצן'' תל-אביבי , כולל המסיתים מערוץ 2 זה אינו מעניין כלל.
מה קרה, הם יעברו לקרית שמונה?
_new_ הוספת תגובהישנה בעיה אמיתית
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 10:43)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואני מאמין שנתניהו יתן כמה פתרונות יצירתיים לבעיה הזאת. הוא לא יספק את כולם כי אי אפשר. אבל בהחלט יש לנתניהו מה להציע. להזכיר לכם, נתניהו זיהה את הבעיה שנתיים לפני כן וגם החל לטפל בבעיה, אלא שכרגיל במקומותינו הכל נעשה במריחת זמן אדירה.

המחאה ההמונית בהחלט מיותרת והיא הפכה יותר לשעשוע של קיץ. רק להפגין ולהצטלם בטלויזיה בלי לומר דברים ברורים והגיוניים ימוסס את ההפגנה מול העשייה הממשלתית שיצאה כבר לדרך. יה נכון יותר שהמפגינים יקימו צוות מעקב שיבוא בדברים עם הממסד בצורה חיובית, וככה הם יהיו יותר אפקטיביים ומשפיעים. אם הנהגת המפגינים (למרות המאבקים בתוכם) תמשיך לשחק אותה על מופעי רחוב נחמדים היא תדהה אל תוך היום יום ותיעלם בלי להשפיע.

לדעתי ההמונים שהגיע לקפלן גם הם משקפים את הבעיה החברתית האמיתית, אבל של העשירונים הגבוהים יותר במעמד הביניים שמעדיפים לצאת להופעת רחוב חינם על פני הצגה שמשלמים עליה הרבה. לצערי מעט משתתפים מנסים לנצל את ההפגנה למלחמה נגד נתניהו (השחקן איבגי דרש להפיל את נתניהו אם לא יתן לאיגי את כל מה שאיבגי חושב ש''העם'' צריך לקבל). אני מפחד שקולות בלתי-דמוקרטיים של קיצונים יהרסו את רוח ההפגנה.
_new_ הוספת תגובהישנה בעיה אמיתית
ע.צופיה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 13:10)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההמונים שראית בתל אביב וחלק מהם בירושלים( להבדיל ממקומות אחרים) הם מצביעי ה''עבודה'' בעבר שמתנדנדים ללא מנהיג מאז 2001.
תיסכולם האישי עושה אותם ל''פרי בשל'' בידי קומוניסטים ןאנרכיסטים.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 9:29)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עובדה חשובה שמתבררת היא שמספר המפגינים גדל והולך.
מסתבר שיש לא מעט מבוגרים וצעירים שהצטרפו ולא מסיבות פוליטיות, אלא כדי להראות שהדאגה לעתידם ועתיד ילדיהם הוא הנושא המרכזי של ההפגנות.

מחיר סך הדרישות לא לגמרי ברור ולכן לא הייתי ממהר לטעון שהוא עצום (בעיקר כאשר התברר שההערכות שפורסמו היו הערכות אצבע). מה שבטוח שהחלטות בעניין שקשורות בהוצאה תקציבית צריכות להישקל בכובד ראש, ללא חפזון.

אם הוצגה רשימת דרישות (לא ראיתי אותה) היא צריכה להיות נקודת מוצא לדיון.
טוב תעשה הממשלה שתבדוק היטב, לא בחפזון, מה ניתן לעשות. אני מקווה שלא יתמקדו רק בזריקת ההרגעה.

אני חושב שבדבר אחד הגזמת כאשר העלית את האפשרות שהענות לדרישות יכולה ''למוטט את המדינה לתוך משבר כלכלי''.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 10:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ברור איך כל כך הרבה אנשים נכנסים למקום כל כך קטן. 280 אלף איש לא נכנסים לתוך שלושת ריבעי קפלן וסביבותיה + קצת אבן גבירול + מאסף קטן ברוטשילד. אני שולל את המדידה האלקטרונית של סלולרי (ועוד דברים סודיים שרמז הבחור) שאחד ניסה להציג בערוץ 22 כאמצעי אמין למדידת מספר האנשים שנאספו באבן גבירול. הכל נראה תרגיל מסריח.

הממשלה לא צריכה לנהל דיונים עם נציגי המפגינים. לכל היותר הגיע הזמן שהמפגינים יתנו כבר את רשימתם לממשלה ויציגו את טענותיהם לפני הועדות הממשלתיות שהוקמו.

אתה בהחלט צודק שצריך ל'הענות לדרישה' ונתניהו לא מתחמק מזה. הוא הודיעה מהיום הראשון שיש צדק במחאת הציבור ושהוא יודע שיש לתקן דברים בכלכלה החברתית. נתניהו כבר פועל מהיום הראשון. המפגינים בשבוע הרביעי עוד לא יודעים מה הם אומרים.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 12:09)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה קצת מגזים: ''נתניהו כבר פועל מהיום הראשון...''
זה מזכיר פולחן אישיות.
במקום אחר כתבת שצריך להענות לדרישות וכעת אתה טוען שאין כאלה.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 19:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם ציון עובדות הוא פולחן אישיות?
נתניהו התחיל עם חוק הוד''לים לפני שנתיים, אז אנשים עוד צחקו על ''לסגור מרפסת''.
לפני חודשיים כינס נתניהו צוות לבדיקת כל העניינים שהיום מועלים בהפגנות ובתקשורת.

בודאי שנתניהו צריך להיענות לרצון הציבור. ואני מניח שנתניהו והממשלה יגדירו את הדרישות טוב יותר מהמפגינים וגם יתנו להם פתרונות ריאליים סבירים.

אתה צודק שכתבתי שהמפגינים עדיין לא יודעים מה הם רוצים, הם לא מסוגלים להגדיר את דרישותיהם. אבל גם אמרתי שזה לא צריך לעכב את עבודת הועדה הממשלתית למציאת פתרון. מבחינה עניינית הממשלה לא צריכה אפילו לשמוע את מנהיגי המפגינים כי מסתבר שהם לא מבינים בכלכלה ולא מסוגלים לגבש עמדה.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 19:51)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הצורה של ציון עובדות (בהנחה שהן כאלה) היא שמזכירה את פולחן האישיות.

אתה ממשיך לסתור את עצמך.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 19:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אאאאהההה.... אני מבין... לציין את העובדה שנתניהו התחיל לטפל בבעיות הדיור והמחירים במשק עוד לפני ההפגנה, זה צורה שמזכירה לך פולחן אישיות. הבנתי, אך על פי שאתה מסתבך בטיעוניך. אני מבין שאתה מציע לי לא לציין עובדות שהן תומכות בנתניהו אלא רק את אלה שלא תומכות בו.... מה שאתה מציע זה בעצם אנטי פולחן אישיות.

אני מציע לך לקרוא שוב לאט יותר ותראה שאינני סותר את עצמי. רמז: הציבור אינו הנהגת המפגינים.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 20:13)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה כנראה לא מבין.

הסתירות עדין קיימות.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 20:38)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שום סתירות. אתה פשוט לא מבין.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 12:48)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנה מה שידוע לי על דרישות המוחים .
1 – הוספת 3 שנים של גנון לפעוטות . להערכתי זה 2000 שקלים בחודש ויש כל שנה בערך 150.000 חדשים .
150.000X12X3X2000 זה כמעט 11 מיליארד שקלים .
2 – הרחבת תקציב החינוך לכל תלמיד באלף שקלים לשנה . 1.600.000X1000 זה בערך 1.6 מיליארד שקלים .
3 – הקטנת המע''מ . כל אחוז הוא בערך 4.3 מיליארד שקלים . הפחתה של 3% היא בערך 13 מיליארד שקלים .
4 – בניית 25.000 דירות צנועות להשכרה המהוות מחצית מהמחסור המיידי לפי חצי מיליון שקלים ליחידה . 25.000X500.000 הם 12.5 מיליארד שקלים .

עד כאן זה סך של 38.1 מיליארד שקלים .

חשבון דומה לזה יכולת לעשות בעצמך ואז לא היית כותב ''לא הייתי ממהר לטעון שהוא עצום'' . אילו עשית זאת כמיטב יכולתך המקצועית אז גם לא הייתה זו הערכת אצבע .
אגב, אין רע בהערכת אצבע . היא נותנת מהר תמונה מקורבת .

מאחר ולמוחים יש דרישות נוספות מעבר למה שכתבתי אני , הרי האפשרות שהענות לדרישות יכולה ''למוטט את המדינה לתוך משבר כלכלי'' אינה טענה מוגזמת .
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 13:48)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא אכנס לויכוח איתך ולא אפרט את הטעויות בחישובים שלך, ויש טעויות.

מספיק אם אציין ש''הענות לדרישות'' כפי שכתבתי אין משמעותה לכל הדרישות ולקבלתן ללא עוררין. הביטוי הזה כולל גם אפשרות של פריסת תשלומים, כי הרי לוקח זמן עד שמבצעים חלק מהמשימות ועד שמשלמים את החשבון.

אחרי שלוקחים הערות אלה בחשבון ועוד לפני שמתייחסים להערכות המספריות, צריך יהיה לקחת בחשבון את השאלה איך משפיעה הוצאה תקציבית על המשק. על הרקע הזה הטענה ש''הענות לדרישות'' תגרום למשבר כלכלי הופכת פחות ריאליסטית.
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 17:13)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בהחלט סביר שיש טעויות , אינני מתיימר שלא .
אלא שאין פירוט שלם של הדרישות והוא גדול ללא תקדים בישראל .
גם היקף המחאה הוא ללא תקדים .
גם דבריו של ע.צופיה לגבי ההרכב האנושי-פוליטי כנראה נכונה .
כל אלה יחד יוצרים מצב שלא מאפשר היענות סבירה לדרישות הכתובות .
אך העיקר הוא שהמסר ''העם דורש צדק חברתי'' הוא ביסודו מסר שמסכן את הכלכלה הישראלית .

אפשר בתנועה זהירה לעבור לסוג של שלטון סוציאל-דמוקרטי ששלי יחימוביץ מתארת בקווים מעורפלים .
אבל
1 - הפניה של כמעט 180 מעלות צריכה להיעשות במהירות נמוכה וברדיוס רחב , כפי שכל נהג יודע .
2 - כלל לא בטוח שזה מצב טוב יותר מזה היום . זה דיון נפרד .
3 - עדין אין הוכחה כי יש לשינוי כזה רוב פרלמנטרי , בעתיד .
4 - עדין הבעיה הפלסטינית רובצת לפיתחנו . וגם אחרות . . .
_new_ הוספת תגובהנכון אל תתן לעובדות לבלבל אותך
דוד סיון (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 18:06)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. הטעויות בחישוביך גרמו לניפוח התוצאה המספרית.

ב. אני חושב שאתה טועה בכמה מובנים:
א. היענות סבירה היא מושג לא מוגדר היטב ולכן גמיש מאד.
ב. אפשר, אם הרוב הפרלמנטרי רוצה, לעבור לצורת שלטון שונה. אבל זה לא מחייב (וגם לא נדרש על ידי המפגינים) מעבר מהיר.
ג. כדי לטפל בחלק מהתביעות של המפגינים צריךלהמנע מחפזון ולהפעיל שיקול דעת זהיר. יש במסגרת הקיימת כלים לא מעטים כדי לעמוד בחלק מהדרישות של המפגינים. למשל, אפשר לחזו לימים שנתניהו היה שר אוצר בהם ניסה לפרק מונופולים (וקרטלים) ולהגביר תחרות. זה לבד יפעל להורדת מחירים מבלי לשנות צורת שלטון.
ד. ההחלטה היום להימנע מאישור הצעת ההחלטה בעניין משק החלב היא עדות שהממשלה מאיטה תגובות לטובת שיקול הדעת.
_new_ הוספת תגובהאנחנו נארגן לכבודך
עמיש (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 8:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפגנה של כלכלנים מוסמכים בעלי הכשרה פילוסופית מעמיקה עם תעודת תושב גבעתיים המבטיחה נאמנות מוחלטת לערכי הציונות.
אנחנו נדאג שכל מפגין ומפגינה יהיו מופת אישי בהתנהגותם המוסרית והבריאותית (כולל אי עישון ובתולין עד הנשואין) וכן נדאג כי לפני כן יעברו קורס נימוסים והליכות אצל הגברת שרה ביביהו ורות רגב.
בנוסף נקים מחסומים בכניסה לאזור הפגנה ובטרם הצטרפות להפגנה יצטרך כל מבקש להוכיח ידע מעמיק בתולדות עמישראל וארצישראל, המבחן בתולדות התפתחות חוק התקציב הישראלי יערך כבר במבדקי הסינון.
על מנת למנוע לזות שפתיים נקים בכניסה למתחם ההפגנה גם נקודת משטרה צבאית ואזרחית שתבדוק גילוח, צחצוח ותספורת הולמת לכל מפגין ומפגינה.
_new_ הוספת תגובהאנחנו נארגן לכבודך
ע.צופיה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 13:14)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואת כל השמאלנים הקיצוניים שמקבלים מימון מאש''פ כדי לנגח את מדינת ישראל, כולל ג.ספירו, ג. לוי, ע.הס ןעוד כמה טיפשים שתומכים בהם,בין היתר בפורום זה, נשלח שיטפלו בברגותי ובחבריו במקום משכנם.
ואם צריך, גם נחוקק חוק לשם כך.
_new_ הוספת תגובהאנחנו נארגן לכבודך
המסביר לצרחן (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 19:44)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מגיע להם לוקסוס אצל החמאס בעזה.
_new_ הוספת תגובהאנחנו נארגן לכבודך
ע.צופיה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 19:54)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא, רחיצת רגליו של ברגותי זו פריבילגיה מאוד נכבדה.לא כל אחד מתכבד בה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי