פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
התחממות כדור הארץ ? משבר הנפט ?
שמעון מנדס (יום רביעי, 30/05/2007 שעה 22:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי יש באמת גורמים אינטרסנטיים שעומדים מאחורי המסע הזה ? אתה כמובן מציג את הדברים בצורה מסודרת ומשכנעת. אבל האם אין מקום למחשבה שניה - כפי שאתה בעצמך הרהרת ?

אתה ודאי זוכר את משבר הנפט שמדענים אמריקניים יצרו מיד לאחר מלחמת יום כיפור. הרי לפי התחזיות שלהם אז, היום היינו צריכים לעמוד בפני בארות נפט יבשים. מאוחר יותר הסתבר, שחברות הנפט האמריקניות הן שעמדו מאחורי המשבר וגרמו להתייקרות הדלק. מחיר חבית נפט קפץ אז מ-‏4 דולרים לחבית ל-‏14 דולרים.

אותו הדבר אפשר להניח גם לגבי כלובי הדגים במפרץ אילת. אני חושש אולי שכרישי נדל''ן הכעיסו והפעילו את הסיירת הירוקה, כדי להרחיק את הכלובים מאילת. הייתי בנורבגיה, ושם כמעט כל הפיורדים מלאים בכלובי סלמון. האם שם גידול הדגים בכלובים אינו משחית את הטבע ?

בשבדיה ראיתי רכוז גדול של מאגרי דלק, בשכנות לשכונות מגורים. ואיש לא זעק שם שהמצאות מאגרי הדלק בקרבת שכונת מגורים זה מסוכן. אבל אצלנו, כרישי הנדל''ן לא שקטו ולא נחו עד שהצליחו להרחיק את מאגר הדלק בפי גלילות. כמובן שהכל נעשה מתוך דאגה לאזרח הקטן.

צריך לעשות הכל כדי לשפר את איכות החיים, אבל בלי ליצור בהלת שווא בקרב הצבור.
_new_ הוספת תגובהמה שלא הדגשתי
דוד סיון (יום חמישי, 31/05/2007 שעה 8:08)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. לגבי משברי הנפט (גם המאוחר יותר בתחילת שנות ה-‏80) יש סיפורים שונים. לי בכל אופן זכור שעיקר הפעילות ''היצירתית'' היתה של אופ''ק שאז היה גורם דומיננטי משמעותי. לגבי האזהרות שהנפט עומד להיגמר הן קיימות כבר מראשית המאה ה-‏20 לפחות אם לא קודם. יש כמובן גם טענות ''חמורות'' יותר שמוזכרות במאמר מה''דהמרקר'':
''ביחס לאקסון מוזכרות לעתים תיאוריות קונספירציה שלפיהן היא מנעה במשך שנים פיתוח של אנרגיות חלופיות. אחרים טוענים נגדה שהיא מחביאה בכספותיה פטנטים להפקת אנרגיה נקייה - שנגנזו כדי להגן על עסקי הנפט שלה - או שהיא משחדת אנשי ממשל כדי למנוע פיתוח אלטרנטיבות. אלו האשמות שלא ניתנות להוכחה או להפרכה''.

אני דוקא זוכר את תנאי ההיצע והביקוש, אבל לא עשיתי מחקר מקיף.

2. לגבי הכלובים במפרץ אילת כתבתי משהו כבר בשנת 2002 שהציג גם את השינוי בעמדת הממסד (דיון 984).

יכול להיות שאחלוק עליך בקשר לעובדות שונות אבל אני מקבל את הסייפא שלך.

לצערי בעולם הגדול רבים חיים בשלום עם הגישה השניה. מאז שחדרה תרבות האינטרנט זה גם הפך ל''תעלול'' של מומחים בעיני עצמם. הם מניחים, ודי בצדק, שה''תעלול'' ישרת את האינטרס שלהם; שתמיד יהיה מישהו שיקנה את הסיפור מבלי לבדוק. לכן ראוי לבדוק את הדברים ובמיוחד להיזהר עם אלו שכבר נתפסו ב''תעלול'' אחד או שנים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי