פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
גדר ההפרדה כסממן לבעיה עמוקה.
אריה פרלמן (יום ראשון, 16/06/2002 שעה 18:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הקמת גדר ההפרדה והמכשולים לאורך הקו הירוק, בתוספת התגבור האימתני בשוטרים ושומרים על כל צעד ושעל - משולים למצב שבו המדינה הגיעה למסקנה שאין לסמוך יותר על הכבוד הבסיסי שהאזרח רוחש לחוק - ולכן החליטה להציב שוטר על כל מטר מרובע - על-מנת לשמור על הסדר.

מובן שמצב זה בלתי אפשרי, והשמירה על החוק מתאפשרת רק בזכות הכבוד הבסיסי שרוחש כלפיו האזרח, בתוספת ההרתעה בפני העונש הצפוי על הפרתו. במצב עניינים נורמלי - מתפקדת המשטרה רק כמסגרת חיצונית-משלימה, ומשקיעה את מרב מאמציה במרדף אחר חריגים.

כך הוא המצב בתחום הביטחוני: כל עוד היתה הרתעה, כל עוד שרר כבוד בסיסי משולב ברתיעה מצד הערבים כלפי היהודים, תיפקדו כוחות צה''ל, מג''ב והמשטרה כמסגרת חיצונית מסייעת ותו לא.

ככל שאובדים הפחד, הכבוד והרתיעה - כך עולים ביחס ישר הגדרות, השומרים והפיגועים.

וכאשר אין פחד - המוח השטני של המחבלים רק פורח ברעיונות מחרידים יותר ויותר: אם אנחנו שמים שומרים על אוטובוסים - הם נצמדים אליהם מאחור; אם אנחנו מאבטחים קניונים - הם הולכים לבתי קפה; ברגע שבבתי הקפה למדו את השיטה - הם הולכים ומפוצצים בתים על יושביהם (ניסיון כושל כזה כבר היה בפסגת זאב שבירושלים לפני כשנה) - וכך הלאה.

גדר ללא הרתעה היא חסרת משמעות לחלוטין מבחינה ביטחונית - ורק תחמיר את המצב. המנהרות שייחפרו מתחת לגדר, הטילים שיעופו מעליה, הטילים שיעופו, בעשרה, עשרים או חמישים מקומות בו-זמנית אל הגדר עצמה (כפי שהעיר בחוכמה ידידו הגרמני של אלכסנדר מאן) - ועוד רעיונות ''יצירתיים'' כיד המלך.

בשנות ה- 1980 לא היתה גדר - ורמת הפיגועים היתה נמוכה להפליא.
וזאת כל התורה כולה על רגל אחת.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי