פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=3168
גדר ההפרדה כסממן לבעיה עמוקה.
אריה פרלמן (יום ראשון, 16/06/2002 שעה 18:44)

הקמת גדר ההפרדה והמכשולים לאורך הקו הירוק, בתוספת התגבור האימתני בשוטרים ושומרים על כל צעד ושעל - משולים למצב שבו המדינה הגיעה למסקנה שאין לסמוך יותר על הכבוד הבסיסי שהאזרח רוחש לחוק - ולכן החליטה להציב שוטר על כל מטר מרובע - על-מנת לשמור על הסדר.

מובן שמצב זה בלתי אפשרי, והשמירה על החוק מתאפשרת רק בזכות הכבוד הבסיסי שרוחש כלפיו האזרח, בתוספת ההרתעה בפני העונש הצפוי על הפרתו. במצב עניינים נורמלי - מתפקדת המשטרה רק כמסגרת חיצונית-משלימה, ומשקיעה את מרב מאמציה במרדף אחר חריגים.

כך הוא המצב בתחום הביטחוני: כל עוד היתה הרתעה, כל עוד שרר כבוד בסיסי משולב ברתיעה מצד הערבים כלפי היהודים, תיפקדו כוחות צה''ל, מג''ב והמשטרה כמסגרת חיצונית מסייעת ותו לא.

ככל שאובדים הפחד, הכבוד והרתיעה - כך עולים ביחס ישר הגדרות, השומרים והפיגועים.

וכאשר אין פחד - המוח השטני של המחבלים רק פורח ברעיונות מחרידים יותר ויותר: אם אנחנו שמים שומרים על אוטובוסים - הם נצמדים אליהם מאחור; אם אנחנו מאבטחים קניונים - הם הולכים לבתי קפה; ברגע שבבתי הקפה למדו את השיטה - הם הולכים ומפוצצים בתים על יושביהם (ניסיון כושל כזה כבר היה בפסגת זאב שבירושלים לפני כשנה) - וכך הלאה.

גדר ללא הרתעה היא חסרת משמעות לחלוטין מבחינה ביטחונית - ורק תחמיר את המצב. המנהרות שייחפרו מתחת לגדר, הטילים שיעופו מעליה, הטילים שיעופו, בעשרה, עשרים או חמישים מקומות בו-זמנית אל הגדר עצמה (כפי שהעיר בחוכמה ידידו הגרמני של אלכסנדר מאן) - ועוד רעיונות ''יצירתיים'' כיד המלך.

בשנות ה- 1980 לא היתה גדר - ורמת הפיגועים היתה נמוכה להפליא.
וזאת כל התורה כולה על רגל אחת.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.