פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
שור מועד
סמרטוט אדום / גדעון ספירו (יום ראשון, 02/04/2017 שעה 7:00)


שור מועד

גדעון ספירוהסרטון שתיעד את שוטר היס''מ משה כהן משתולל כשור מועד ומכה באכזריות את מאזן אשובכי, נהג משאית פלסטיני מירושלים המזרחית - זעזע רבים. אלמלא התיעוד, הנהג היה מואשם בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו - כפי שקורה לא אחת במקרים של אלימות משטרתית לא מתועדת.

אלימות אכזרית כמו זו ודומות לה, מתרחשות מדי יום בשטחים הכבושים מזה 50 שנים. מאז תחילת הכיבוש נעצרו, נחקרו, הוכו ועונו כמיליון פלסטינים, ע''י צבא הכיבוש, משטרת הכיבוש והשב''כ. 50 שנות כיבוש רמסו את זכויות האדם הפלסטיני, משל היו תת-אדם. התנהגותו הפושעת של שוטר היס''מ משה כהן, היא ביטוי מזוקק להשחתה שעברה החברה הישראלית בשנות הכיבוש.

את משה כהן צריך לשפוט ולגזור עליו עונש מאסר של שנים ארוכות. אליו יש לצרף את ראשי המדינה, הצבא, המשטרה והשב''כ, שהתוו והקימו את משטר האפרטהייד הישראלי.

בנסיבות אלו, ביקורו המתוכנן בישראל של נשיא הפיליפינים, רוצח ההמונים, רודריגו דוטרטה, הוא מעשה טבעי בבחינת הלך הזרזיר אצל העורב. לא אופתע אם הוא יבקר ביד ושם שאגר מסורת של ביקורי דיקטטורים כמו ראש ממשלת האפרטהייד של דרום אפריקה, ג'ון פורסטר, ונשיא אוגנדה, אידי אמין.


שביתת הנכים

הנכים בישראל מקיימים שביתת רעב בדרישה להגדיל את קצבת הנכות, העומדת כיום בסביבות ה-‏2,500 שקל בחודש. זהו סכום משפיל שלא מאפשר קיום בסיסי ביוקר המחיה בישראל. ראשי המשק מפחידים אותנו כי היענות לדרישתם להעלות את קצבת הנכים לשכר המינימום, תעלה מיליארדים ותגרום לקטסטרופה כלכלית. זה כמובן קשקוש מוחלט, כי לא חסרים מקורות למימוש דרישת הנכים.

די אם ישראל תוותר על צוללת אחת הנושאת טילים גרעינים, מתוך ה-‏10, וכבר מתפנים מיליארדים להעלאת קצבת הנכים. אחת הבעיות היא שהנכים עצמם לא תובעים את התביעות הללו. הם (להוציא מיעוט קטן), כלואים בתוך שטיפת המוח הישראלית, המקדשת את המיליארדים לצעצועי מלחמה, בשירות הכיבוש הישראלי.

זהו סיפור עצוב של פטריוטיזם כמפלטו של הנכה.


שרת התעמולה

שרת התרבות מירי רגב נמצאת במדרון חלקלק המדרדר אותה לתפקיד שרת התעמולה. מדי מספר ימים היא באה עם חידוש נוסף במסגרת מאמציה לסתום פיות ביקורתיות על המציאות הישראלית, מפי אנשי שמאל וליברלים - יהודים וערבים. היא עסוקה בהכנת רשימות שחורות של אנשי שמאל ובמסגרת זו ביקשה מקרן רבינוביץ את רשימת הלקטורים שאישרו סרטים ב-‏5 השנים האחרונות.

סמנכ''ל הקרן, יואב אברמוביץ', הודיע כי הוא יענה בנפש חפצה לדרישת השרה. במקום לסרב לשתף פעולה הוא מהווה דוגמא לכניעה לאווירת הפחד שהשרה יוצרת.

היוצר רון כחלילי, הרואה בשרה עמיתה במאבק המזרחי ומגבה אותה חלקית, פירסם מכתב ב''הארץ'' שופע מתק שפתיים, בניסיון להסביר לה שזה ''לא יפה'' לדכא את השבט הערבי במסגרת מדיניותה לקדם את השבט המזרחי (''מכתב למירי רגב'', 29/3/2017).

בגרמניה בשנות ה-‏30 היו יהודים שכתבו לשר התעמולה גבלס, (או אפילו לקנצלר) מכתבים ברוח דומה של ''מר גבלס היקר, (או הנכבד) זה לא נאה מה שאתה עושה ליהודים''. יש מקרים שלשון אדיבה עם רוטב חנפני, אינם המתכון הנכון להתמודדות עם פאשיסטים גזענים.


גילה פלינט

אני אבל על מותה בטרם עת של העיתונאית גילה פלינט, עמיתה למאבק בכיבוש ובגזענות. הייתה תקופה בה נפגשנו כמעט מדי שבוע במעין פרלמנט שמאל (בימים אלו אני נמנע מלציין את מקום המפגש כדי שבעליו לא ייכלל ברשימה שחורה כלשהי). בנהר ההסכמות העקרוניות צצו מעת לעת יובלים של מחלוקת. מצאתי עצמי כמעט תמיד מסכים עם גילה שדבריה שפעו חוכמה ותבונה. קולה הייחודי יחסר לאוהביה ומוקיריה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לכל מטבע שני צדדים
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 19:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלמלא השוטר הזה היה מעורב בתקרית דומה עם יהודי כמה שנים קודם, הייתי אולי עוד מנסה לשכנע את עצמי להאמין ולבטוח בפרשנותו של גדעון ספירו.

אלמלא היה אירוע קודם בין השניים, בו הנהג הערבי נהג בביריונות ובעבריינות מחפירים, אולי עוד הייתי מנסה להאמין לגדעון ספירו.

אבל מאחר שאני יודע שכבר נודע שהשוטר הזה היה מעורב בתקרית אלימה דומה נגד יהודי, ומנגד שהנהג הערבי נהג בצורה פלילית מחפירה נגד ריכבו הפרטי של השוטר, אינני ממהר לחטוף את האירוע ולגייס אותו למלחמתו הפוליטית-אידיאולוגית של גדעון ספירו. הייתי מציע גם לספירו לקחת שלוש נשימות עמוקות, כדי שיגיע חמצן למוחו, לפני שהוא מניח עוד קלף שחוק במגדל בבל של האידיאולוגיה שלו.

הכיבוש הוא פרווה, ויש המנצלים אותו לאלימותם. למשל, גדעון סיפרו מנצל את הכיבוש להפצת תעמולתו האנטי ישראלית בפורומים שונים וברחבי העולם. ואם הכיבוש אשם, אז מי אשם בכיבוש?
רק האגרסיביות הערבית שרצתה ורוצה מזרח תיכון ללא ישות יהודית בתוכה. ואם אתם לא מבינים, תקראו את מכתב העמדה של החמאס שמסביר בצורה מדוייקת את תוכנית השלבים להשמדת ישראל. זה מקור רצונם של הערבים לשָמר את הסכסוך. זה סכסוך שהיה קיים עוד לפני שערביי האזור הבינו שמטרת היהודים היא להקים מדינה יהודית בארץ.

כל האמור לעיל ובלי קשר לפעולה הנכונה להדחת השוטר ולהעמדתו לדין, נשאלת השאלה האם ימצו את הדין גם מהנהג הערבי? האם הנהג הערבי ישלם על הנזק שגרם לריכבו של השוטר בכוונה ואח''כ ברח מהזירה, שאלה הן גם עבירות פליליות? וכך הסביר הנהג מאזן שוויקי את אשר עשה יומיים לפני כן:
''זה היה ביום שלישי ב-‏17:00 אחרי הצהריים. נכנסתי למשאית, האוטו שלו הפריע קצת, ודפקתי לו את הטמבון. אמרתי שיש מצלמות ומצלמים את הכול, וכשיגיע אליי אני אתן לו את פרטי הביטוח. לא שמתי פתק באמת כי אמרתי שיש מצלמות ולא צריך''.
זה כמובן לא מהווה עילה לאלימות. אבל אלימותו של השוטר כאלימותו של הנהג הערבי אינן הכיבוש, אלא תחושת האדנות המופרכת. אם הכיבוש היה אשם במשהו, אז אלפי שוטרים היו מכים אלפי ערבים כל יום. ולצערו של ספירו זה לא קורה.
_new_ הוספת תגובהנשיא הפיליפינים כמשל
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 20:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רודריגו דוטרטה הוא רוצח המונים פחות מאשר ערפאת ואבו-מאזן ביחד וכל אחד לחוד. מהבחינה המספרית בלבד. כי רוצח הוא רוצח הוא רוצח, אחד כאלף. לכן, מי שחיבק ונישק את יאסר ערפאת, אינו ראוי להעביר ביקורת על אנשים כמותו וכרוחו של רודריגו.

אבל ההבדל בין ערפאת לרודריגו דוטרטה הוא שהשני מחסל מתנגדים פוליטיים מתוך עמו והראשון (וככלל, כל הפלסטינים) מחסלים יהודים רק משום שהם יהודים וגם מתנגדים פוליטיים מתוך קהילותיהם. למה לגדעון ספירו הזכות לתמוך בארגוני טרור שרוצחים יהודים רק משום שהם יהודים?

ישראל מעוניינת לחזק את הקשרים עם הפיליפינים, מדינה חשובה בדרום מזרח אסיה, כחלק ממדיניות מובנת ומוצדקת של חיזוק מעמדה הבינ''ל. ב-‏9 השנים האחרונות נתניהו מצליח יפה מאוד במדיניות הזאת. ישראל שידרגה את יחסיה הבילטרליים והאזוריים עם יותר מ-‏70 מדינות. וכמאמר השמאלנים, ישראל עושה שידרוג יחסים כלכליים ומדיניים עם הפיליפינים ולא אישית עם רודריגו דוטרטה. ישראל שידרגה את היחסים עם סין/הונג-קונג, הודו, דרום קוריאה, יפן, ווייטנאם, סינגפור, אוסטרליה וגם עם יותר מחצי מדינות אירופה. גם את דרום אמריקה היא לא הפקירה ומחזקת קשרים כלכליים עם ברזיל, ארגנטינה, פרו, בוליביה, מקסיקו, פנמה. ניקרגואה חידשה יחסים ואפילו ונצואלה עושה סימנים. ואסור לשכוח את אפריקה המתחדשת, שם ישראל להיט ומבחינה יחסית היא המדינה הכי משקיעה במדינות אפריקה שלא דרך מוסדות האו''ם. ויש אומרים שהקשרים הכלכליים בין ישראל ובין כמה מדינות ערביות במפרץ , כולל סעודיה, מתרחבים בשקט בשקט, בעיקר בשת''פים כלכליים, אבל גם בענייני ביטחון ואמל''ח.

אז מה אומר ספירו על כחצי ממדינות אלה שבהן מכהנים נשיאים שעסקו ברצח אוייביהם הפוליטיים? שישראל צריכה לנתק קשרים עם חצי ממדינות העולם בשעה שחבריו של ספירו מנסים גם הם להרחיב את הקשרים איתן במטרה לפגוע באינטרסים של ישראל? האם לספירו יש בכלל עמדה בעניין, או שבתפקיד שהוטל עליו מלמעלה, תפקידו הוא רק לתקוף ולהשמיץ את הישות היהודית?

למה ספירו לא חיובי ומקורי? למה הוא לא מברך את נתניהו ותובע ממנו לשכנע, להשפיע, ללחוץ על רודריגו דוטרטה לשנות את התנהגותו ולאכוף את החוק גם על עצמו?!
למה?
כי הצדק והשלום לא חשובים באמת לספירו.
איכפת לו רק לתקוף את ישראל שוב ושוב מסיבותיו וחשבונותיו שלו.
_new_ הוספת תגובהשביתת הנכים
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 20:09) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין קשר בין צוללות לבעיית הנכים ומי שמחבר, בוחר לצלול למים עמוקים ולא לראות את התמונה.

צריך לתמוך יותר בנכים, מוגבלים וחלשים. הממשלה צריכה להקים מנהלת להתמודדות עם כלל הסוגיות האלה ולבנות מדיניות-על, כחלק מתכנון תקציב רב-שנתי. התווית המדיניות צריכה להיבחן מול האוצר, התעשיינים, הסקטור הציבור והסקטור הפרטי ולהגיע להמלצות קונקרטיות, תוך דו-שיח צמוד עם האוצר. לאחר שתוכניתם תאושר בממשלה היא תיכנס על כל סעיפיה לספר התקציב. לצערי, עניין המשילות בארץ התמוסס וכשיש תחרות אישית בין מנהיגים היא פוגעת ביעילות תפקוד הממשלה.

ישראל היא מדינה מתקדמת ועשירה יחסית מהבחינה הכלכלית ופוטנציאל גידול הכלכלה.
היא לא רק שיכולה לתמוך הרבה יותר בחלשים בכלל, אלא חייבת לעשות זאת. פערי השכר במשק הם מעל לכל הגיון כלכלי וכללים מוסריים. המדינה חייבת לתקן ולהפחית את מדיניות גביית המיסים, בעיקר לחצי העשירונים הנמוכים ולהרחיב את יכולותיה להתמודד על כלכלת השוק השחור במדינה, הנאמד במיליארדי ₪ בחודש. ככל שהמדינה תצליח לשים את ידה על ההון השחור, כך היא תוכל ליעל את כלכלתה ולתגמל יותר את החלשים ועוד להרוויח הרבה יותר ממיסוי ישיר ועקיף.

לדעתי, אין כל טעם להגדיל את תגמולי הנכים בעוד כמה מאות ₪, כי זה לעג לרש. צריך לטפל בהם במישור ההכנסה החודשית, ובצעד מיידי להגדיל את שכרם לגובה המשכורת הממוצעת במשק. לכן לא מובנת התנגדותו של כחלון לתת לנכים את חלקם ותחת זאת הוא מפזר את רווחי הגבייה לסקטורים אחרים. אני מעריך שכוונותיו של כחלון טובות, אבל בעת שיצטרך להוביל אותן בחקיקה הוא ייאלץ ללכת גם לקראת הנכים. כחלון לא יכול להרשות לעצמו להקל על זוגות צעירים אבל להפקיד את הנכים. הוא יצטרך לחלק את המשאבים בעודפים שלו בין יותר קבוצות אוכלוסיה.
_new_ הוספת תגובהספירו משרת התעמולה
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 20:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רוב הצהרותיה של מירי רגב הן שלה בלבד ועל אחריותה. היא אינה שרת התעמולה משום שהיא לא מייצגת בדבריה את הממשלה. לעומת זאת, אפשר בהחלט לטעון כנגד גדעון ספירו שהוא פקיד התעמולה של איראן (בעניין הגרעיני) ושל החמאס והרש''פ, משום שהוא משמש להם כפה וממחזר את תעמולתם. אני מסכים עם גדעון ספירו שלשון אדיבה עם רוטב חנפני כלפי הרש''פ, חמאס, חזבאללה ואיראן רק תעודד את האנטישמיות האסלאמית ותאיץ את המלחמה הבאה. חן חן לגדעון ספירו על חיזוק הסירוב הפלסטיני ותמיכה בתעמולם הפשיסטית.

למיטב זכרוני, גם באירופה של שנות ה-‏40 היו קאפואים יהודים ששיתפו פעולה עם הנאצים, כי החליטו למכור את נפשם לשטן, למרות שמבחינה רציונלית היה ברור שגם סופם למיתה. גם היהודים לא מושלמים, ויש בתוכם קאפואים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי