פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לא. פרקש, 26/04/06 23:52)
שיטת השוברים עובדת
דוד סיון (יום חמישי, 27/04/2006 שעה 8:05)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון שהרעיון מזכיר את ''מעשי'' תקופת דב יוסף. לכן הזכרת המקרים המוצלחים, בשבדיה ואפילו בקליבלנד ובעוד מקומות בעולם, היתה במקום. הסיפור השבדי גם רומז חזק נגד הדרך שאתה כנראה מציע. שם סיבה עיקרית ליישום שיטת השוברים היה ''כישלון'' המעורבות הפוליטית, ממשלתית במשק - מדינת הרווחה.

לכן עם הזיכרון שאתה נושא מתקופת דב יוסף, כדאי שתסתכל על המאפיינים החיוביים של שיטת השוברים לפני שאתה זורק אותה מכל המדרגות. נדמה לי גם שאתה ממעיט בערכו של עיקרון הבחירה החופשית החשוב.
_new_ הוספת תגובהדוד, אינני זקן כל כך ואני לא זוכר את הצנע
א. פרקש (יום חמישי, 27/04/2006 שעה 12:06)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מנסיון אישי, אז תחזיר לי כמה שנים טובות שלקחת לי.

לדעתי שיטת השוברים הלכה לה ולא אמרה שלום, ככל שהדמוקרטיה התבססה והשתלבה בחיינו. אינני מבין כיצד אתה מחבר בינה לבין ''עיקרון הבחירה החופשית''. להיפך, השוברים הם הבלם של החופש, ובודאי של הבחירה החופשית.

אבל כן זכור לי משהוא על הטלת מגבלת רכישת דלק יום בשבוע לאחר מלחמת יום הכיפורים, שהיה נהוג נדמה לי למשך זמן קצר ונכשל כמובן כי ההקצבה לא עמדה במבחן הביצוע. גם ה''שוברים'' האלה לא השיגו את יעדם.

כדי לטפל נכון בעניין האנרגיה יש ליזום פריצת דרך רצינית בעניין אנרגיה חלופית (ויש אנרגיה כזאת שהיא זולה בהרבה מהנפט) ובמקביל להתחיל ולצמצם את צריכת הדלק ע''י מציאת חלופות טובות לרכבים הפרטיים - תחבורה עירונית מגוונת ותוססת ותחבורה בין עירונית דינמית יותר.

שום 'שובר' לא יוכל להחליף את היתרון שיש בדרך הזו.
_new_ הוספת תגובהגם אני לא ממש זוכר
דוד סיון (יום חמישי, 27/04/2006 שעה 12:35)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתקופה ההיא הייתי ילד ב''חממה'' שלא ראה כסף או נקודות.

כמובן שאני מוכן להחזיר לך מה שלא לקחתי... ואפילו כפול.

אני חושב שלא ממש בדקת את הסיפור השבדי והסיפורים האחרים. לזרוק אותם על סמך כשלון ישן שאנחנו יודעים עליו מעט יהיה לא חכם ולא מועיל. לעומת זאת השיטות המשתמעות מדבריך כבר נוסו ולא ממש קידמו את הפתרונות המוצהרים.

דוגמה: למרות שתקציבי הרווחה התרחבו בהרבה מאז שנות השבעים עד לפני כמה שנים העוני בכל זאת עלה. מערכת החינוך שמנוהלת מלמעלה על ידי תקציב (עוד קטע של מדינת הרווחה) לא נמצאת במצב טוב (זה בלשון המעטה).

לכן שווה להסתכל בצורה יותר רצינית ולבחון את שיטת השוברים. זה עוד יותר נכון אם השבדים עשו זאת, וגם יישמו את השיטה לטענתם בהצלחה.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי