פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לסוחר נדל''ן, 05/08/03 8:30)
גלות השכינה
הידען ההגון (יום שלישי, 05/08/2003 שעה 22:24)
בתשובה לסוחר נדל''ן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

.
אנו מנסים לחקור ולהבין את חוקי הטבע. מעבדות חוקרות את האטום ואת מהות האנרגיה. תקציבים של מליארדים מושקעים בנסיונות להסביר את חוקי הפיזיקה. מקובל עלינו שחוקים אלו קיימים למרות שאנו לא מבינים את מהותם ואיננו מסוגלים לראות אותם.

שונים הם פני הדברים ביחס להשראת השכינה. היות ואנו לא מרגישים בצורה מוחשית את המצאות השכינה בקרבנו, מתירים חלק מבני האדם לעצמם להכחיש את קיומה. היות והשכינה אינה נראית, ואין אנו יכולים להצביע ולומר שהיא נמצאת בתוך אבר פלוני וכדו`, יש המתעלמים ממנה. את האנרגיה הגרעינית אנו מקבלים כעובדה, ואילו על השכינה אנו מסוגלים לומר: אין לנו הוכחות!

לא תמיד היה המצב דומה. כאשר אדם היה מביא את קרבנו לבית המקדש והיה רואה שיורדת אש מן השמים, כאשר הוא היה מריח את ריח הקטורת ומתבונן בניסים שהיו מתרחשים במקדש מידי יום ביומו, היתה השראת השכינה בישראל דבר מוחשי. השאלה האם יש ה` בקרבנו, לא היתה מתעוררת כלל באותה תקופה.

כיום, איננו מסוגלים לחוש את אשר חש אדם שהקריב קרבן על גבי המזבח. איננו רואים את האש, ואיננו חשים את הקירבה לקב''ה שהיה חש אדם שהיה עולה למקדש, ולכן אנו תוהים: האם השכינה שרויה בינינו? העלאת שאלה זו היא ביטוי מעשי למושג של גלות השכינה. הקב''ה אינו נמצא, ח''ו, בגלות. ''לה` הארץ ומלואה תבל ויושבי בה'' (תהלים כד:א). אולם, כאשר חיינו אינם מתנהלים על פי דרך ה`, כאשר אנו מתרחקים מתורתו וע''י כך איננו מהווים בגופינו ובמעשינו ראיה להמצאותו של ה` בעולם, השכינה נחשבת כמצויה בגלות.

כאשר יהודי חי עפ''י התורה, הניצוץ האלוקי שבו הופך לאש תמיד אשר יש בכוחה להאיר את כל פעליו. היהדות אינה מבחינה בין עולם חילוני לעולם דתי. צורת החיים - כל תחושה, כל פעולה וכל תגובה - מודרכת עפ''י תורת האלקים. כאשר דרך חיים זו נראית לעין, אין השכינה בגלות, היא קיימת והאדם החי בצורה זו הופך להיות בעצמו למקדש לה`. לעומת זאת, אשר הוא אינו פועל לפי התורה, כאשר הוא עוזב את דרך ה`, השכינה השרויה בו לא זו בלבד שאינה נראית לאחרים, אלא שגם הוא עצמו מתחיל להכחיש את קיומה בתוכו.

השראת השכינה בעולם תלויה בכל יהודי ויהודי. כאשר הוא מכיר את קיומה בתוכו, היא מתחזקת ומאירה לעולם כולו. ולעומת זאת, וכאשר הוא מכחיש את קיומה, ח''ו, הוא מביא הרס והכחדה. כאשר גלות השכינה פושטת בקרב כל העם, מתרחש חורבן, וכאשר קיים חורבן רוחני בקרב העם, חורבן הבית האמיתי מגיע בעקבותיו. חורבן העצים והאבנים של הבנין הפיזי, הינו רק תוצאה של החורבן הפנימי של עם ה`.
_new_ הוספת תגובהגלות השכינה
המערכת (יום חמישי, 07/08/2003 שעה 0:56)
בתשובה להידען ההגון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והמקור: http://www.arachim.co.il/ArticlePrivet.asp?tid=30&am...
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי