פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תרבות השאהידים בחברה הפלסטינית
אסתי וולש (יום שישי, 14/06/2002 שעה 23:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מתוך ה- Atlantic Monthly

העיתונאי דייויד ברוקס בוחן את יחס החברה הפלסטינית לפיגועי התאבדות, וטוען שאלה הפכו מאמצעי למטרה בפני עצמה.

עד ל- 1983 פיגועי התאבדות היו נדירים. ב- 83 ביצע החיזבללה שני פיגועי התאבדות נגד המארינס האמריקניים בבירות.
ב- 1988 כתב פתחי שקאקי, מייסד הג'יהאד האיסלמי סדרת כללים לפיגועים, וכאן הוא עדיין התייחס לפיגועי התאבדות כ''יוצאי דופן''.
בשנות ה- 90 החל החמאס לבצע פיגועי התאבדות כדי להכשיל את הסכמי אוסלו, והתופעה התגברה לאחר חיסולו של ''המהנדס'', יחיא עיאש, אך עדיין לא הפכה לדבר שבשגרה.

נקודת התפנית הפסיכולוגית באה עם כשלון שיחות קמפ דייויד. הפלסטינים הפסיקו אז לחשוב במונחים של פשרה ונכנסו להלך רוח של מאבק עד לניצחון הסופי והמוחלט.

פיגועי התאבדות הם פעולה קהילתית. המועמדים אינם אנשים מיואשים שמוצאים פצצה ומתאבדים עם האויב. היוזמה היא של הארגונים השונים, שמוצאים ומאמנים את המתאבדים. הם אינם בוחרים אנשים מעורערים נפשית, מיואשים, חסרי השכלה או חסרי עתיד.

חלק גדול מהתרבות הפלסטינית הנוכחית מוקדש ליצירת וטיפוח השאהידים. השאהידיות החליפה את העצמאות הפלסטינית כנושא המרכזי במדיה הערבית. השאהידיות מתאימה מאין כמותה לעידן הטלויזיה: קטעי הוידאו של המתאבדים, הראיונות עם המשפחות, תמונות הזוועה מהפיגועים עצמם. יש גם חגיגת ''נישואיו'' של השאהיד לבתולות בגן העדן. (הודעות בסגנון הזמנה לחתונה מודפסות בעיתונים כך ששכנים וידידים יצטרפו לחגיגה). המצעדים וההפגנות אחרי הפיגוע. הצגת הדברים שנקנו ע''י המשפחה בכסף שהוענק להם. ואת כל זה אפשר לשדר שוב ושוב.

החינוך לשאהידיות מתחיל בגיל צעיר- בקייטנות קיץ לילדים. בעצרות נראים לעתים קרובות ילדים חוגרי חגורות נפץ. בביה''ס נלמדים שירים המהללים את השאהידים. באוניברסיטת א-נג'אח הוצגה ''תערוכה'' על הפיגוע במסעדת סבארו, כולל ''דם'' ו''חלקי גופות''.

פיגועי ההתאבדות פופולאריים במידה לא רגילה, 70-80 אחוז מהפלסטינים תומכים בהם, שיעור תמיכה הגבוה בהרבה ממה שניתן אי פעם לתהליך השלום. הפיגועים נותנים לפלסטינים מן השורה הזדמנות למלא תפקיד של גיבורים במאבק נגד ישראל. הילדים גדלים בתרבות שבה דמות השאהיד היא שילוב של כוכב- רוק, אלוף- ספורט ואליל- דת. עיתונאים שמדברים עם פלסטינים על הנושא מבחינים באש ובגאווה בעיניהם.

ברוקס אומר שחשוב להביא למצב שבו ההתלהבות מפיגועי ההתאבדות תדעך. זאת- ע''י הפרדה פיזית בין שני העמים, הפרדה שבמסגרתה תפרק ישראל את רוב ההתנחלויות ותיצור אזור חיץ בינה לבין הפלסטינים. הם יהיו אז עסוקים יותר בנושאים יומיומיים, כת השאהידים תדעך, ושני העמים יוכלו לחזור ולשנוא זה את זה בדרך הרגילה, וממרחק.

קישורים:
תרבות השאהידים בחברה הפלסטינית: http://www.theatlantic.com/issues/2002/06/brooks.htm
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי