פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הבית השלישי (עוד) לא הוקם
בצלאל פאר (יום חמישי, 10/08/2017 שעה 16:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הראשון והשני (הורדוס רק שיפץ את הבית השני ולא הקים אחר תחתיו)היו קיים וזו עובדה היסטורית, ולא רק מסורת.

הר הבית קיבל את קדושתו באסלאם בצורה מישנית, כלומר הוא סופח לאסלאם בשל מקומו ביהדות, ומכאן הכרה אסלאמית בחשיבותו ליהדות, דבר שכיום מוסלמים רבים מכחישים. בכל מקרה שנים רבות הר הבית הופקר תחת שלטונות אסלאמיים ויש עדויות ותמונות מהמאה ה-‏19 שרואים אותו מוזנח, הריצפה מחוררת וממנה צומחים עשבים. קירות כיפת הסלע סדוקות, ולא עלו אליו המוני מוסלמים לתפילות של יום שישי. ברור שבתחילת המאה ה-‏20 הוא קיבל משמעות נוספת במלחמה על הריבונות על ארץ ישראל. מאותה עת הוא התגבש מחדש לרמת חשיבות שלישית אצל המוסלמים.

ב-‏1967 משה דיין עשה משגה בהיסטורי בה מסר את מפתחות האתר לוואקף בלעדית. בהחלט היה נכון להקים מועצה או ועדה קבועה לענייני הר הבית בשיתוף של יהודים ומוסלמים שתגדיר נוהלים לגבי הפעלת המקום. המופתי של ירושלים יכול היה לנהל בפועל את המקום, תחת הפיקוח וההוראות של וועדת הר הבית, כמו שהיום הוא מנהל זאת תחת הפיקוח של ממשלת ירדן. המציאות שלאחר המלחמה היתה מייצבת את הנוהלים האלה שהיו ממשיכים להתקיים גם היום ומאפשרת לישראל להתערב בטחונית בשמירה על שלום הר הבית. במידה והמופתי היה מתמרד, הוא היה מפוטר, כחלק מנוהל טיבעי במצב נתון.

קריאות ''ניצחנו'' לא נשמעו בכל חוגי האסלם. הם נשמעו רק אצל הפלסטינים, החמאס ברצועה, החיזבאללה בלבנון, ארדואן באנקרה, האיראנים בטהראן והאחים המוסלמים במצרים. מדינות ערב, כמו מצרים, סעודיה והמקורבות להן לא התבהמו. להיפך, הן קראו להרגעה. מאוחר יותר יצאו מהן הודעות המאשימות את איראן ותורכיה במעורבות תעמולתית ופיננסית שגרמה להתפרצות המשבר.

אני בעקרון שולל תיאום אסטרטגי מול המופתי, שכן אין לו מעמד מדיני. נכון יותר לתאם זאת עם ממשלות ירדן, מצרים וסעודיה. אם המשבר יתדרדר למלחמה, נצטרך להחרים את המפתח הסימלי של המופתי וגם אם ייווצר מצב בו ערביי יו''ש יברחו בהמוניהם לעבר הירדן, למנות מופתי מטעם ישראל שישמור וינהל את הר הבית, כי הוא לא לוז המאבק שלנו עם הערבים המקומיים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי