פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לע.צופיה, 16/08/12 13:12)
במרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
בצלאל פאר (יום חמישי, 16/08/2012 שעה 18:18)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה צודק שאין הוכחות, אלא שיש רק הערכות. הערכות עושים באוצר, בבנק ישראל, באקדמיה ובגופי מחקר. כולם מסכימים על גבולות הערכה (50 -120 מילארד ש''ח). אבל גם מדובר ב-‏10 מיליארד ש''ח גם אז הגברת הגבייה תניב הרבה כסף.

אתה צודק שלבעל עסק מורשה לא כדאי להעלים מס, אבל יש כאלה שנפלו בפח ונכשלו גם בזה (לפחות את אלה שתפסו, ותפסו), אבל יש גם בעלי עסקים לא-מורשים, לא רשומים, כמו צבעים, אינסטלטורים, חשמאלים, מתקני טלוויזיות ומחשבים שמסתובבים בין בית לבית ומתקנים בלי קבלות. מדובר בלפחות בחצי משוק השירותים האלה (שוב, לפי הערכה. אבל גם אם זה הרבה פחות, אז עדיין יש כסף רב לגבות מהם).

בודאי שמחיר הדירה בישראל נקבע לפי היצע וביקוש. ובודאי שזוג צריך לרכוש דירה לפי יכולותיו. אבל במצב שהיכולות לרכוש דירה יורדות ומחירי הדירה צומחים, אז נכון ביותר להוריד מיסים, מה עוד שהמדינה יכולה. בהורדת מיסים זו המדינה גם יודעת בעבור מה ולמי היא מורידה מיסים ואי אפשר לעשות עם זה ספקולציה. אני מתכוון שמראש המדינה תגבה פחות מיסים על הדירה הראשונה של זוג צעיר ולהוריד את המחיר בפועל אפילו ב-‏50%. זה הכל. מה קשה להבין?

אני גר בעיר בה העיריה יצאה ביוזמה של פינוי-בינוי והיא שעשתה הסברה שמעודדת את התושבים בשכונת עוני יחסי לצאת לתוכנית פינוי-בינוי. העיריה אפילו סגרה עם קבלנים על עלויות וכו'. אבל מה לעשות שמתוך כמה עשרות בניינים סדוקים ורקובים הסכימו רק דיירי 3 בניינים להיכנס לפרוייקט? בסוף הקבלנים קיפלו את הרגליים. אתה באמת מאמין שישנם בניינים בהם דיירים יכולים להתאגד לפרוייקט הזה? אם הפרוייקט הזה לא יובל ע''י העיריות שיכפו את התוכנית על הדיירים לפי חוק מתוקן, אז תשכח מפינוי-בינוי.

ריווחיות היא שוב שאלה של היצע וביקוש. היצע וביקוש יש גם מחוץ לגוש דן. אפשר גם לעודד הגירת תושבים לנגב ולגליל ע''י הקלות מס (דבר שכבר קיים, אבל עכשיו צריכים להגדיל את ההקלות יותר על דירות) אבל זה מותנה כמובן גם ביצירת מקומות עבודה מתאימים (עידוד יזמים).

בסופו של דבר החוקים והתקנות הם היוצרים את הכיוון ועוצמה של ההתפתחות הכלכלית. וזה תפקידה של הממשלה. היא צריכה להקל על התנהלות השוטפת של האזרחים ולתת להם כלים להצליח. אחר כך האחריות היא על האזרח עצמו. זהו הקפיטליזם במיטבו.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
ע.צופיה (יום חמישי, 16/08/2012 שעה 20:05)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סוף סוף אתה כותב כמה דברי טעם.
אין מצב ש''יכולות לרכוש דירה יורדות והמחירים עולים''. אם היכולות יורדות וקונים פחות דירות הרי המחירים לא רק שאינם עולים אלא יורדים.
כתבתי לך. איני נגד הורדת מס זה או אחר אך ,אנא, תציין לי מאין יבוא הכסף התחליפי.
העמקת הגבייה אינה תקציב תחליפי אלא משאת נפש.
העיריות מעונינות ב''פינוי בינוי'' אך כפי שציינת ללא יזמה מהדיירים זה נכשל. לכן זה מעשה וולנטרי ולא משהו תכנוני-עירוני.
פרויקט בינוי-פינוי נמשך 9 שנים לפחות. לפי הפרויקטים שהושלמו.והוא לא תמיד כדאי. לכן, בתנאים הנוכחים הכדאיות מוגבלת.
בכדי לעודד הגירה פנימית יש ליצור תשתית תחבורתית,חינוכית ובריאותית בכל רחבי הארץ, כך יסכימו מפעלים לעבור לנגב ולגליל ובעקבותיהם התעובדים ומשפחותיהם.
ממשלה זו עושה הרבה יותר ממשלות אחרות בתחום זה.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
חוק שימור האלרגיה (שבת, 18/08/2012 שעה 22:09)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש מצב ש''יכולות לרכוש דירה יורדות והמחירים עולים'', כמו למשל היום. הכסף הפנוי לזוג נשאר אותו דבר או מצטמצם (כשיעלו מחירי המחיה) ובמקביל אנחנו רואים עליות של בין 2% ל-‏5% לדירות חדשות. בהחלט סביר שהפער של היכולת לממן את מחיר הקניה מתרחב.

פינוי בינוי מקובל עלי שצריך חקיקת כנסת כדי שזה לא יהיה תלוי בדייר האחרון שמסרב להתפנות. ישנם שיכונים מתפרקים שכבר סכנה לגור בהם (זכור לי מקרה שדליקה בבלון גז ריסק בניין דירות שלם ישן בנתניה לפי יותר משנה. בניין חדש שעומד מהצד השני לא ניזוק אלא בקיר אחד).

פרוייקט פינוי בינוי נמשך כזמן בניית בית דירות גדול. מדובר היום בישראל על 2 שנים - 3 שנים לכל היותר. בזמן הזה זה כלכלי מאוד לקבלנים. אם פרוייקט נמשך יותר זמן אז זו רשלנות מקומית של הקבלן.

אתה צודק לגבי תשתיות תעבורה. מזה כמה שנים ישנה עבודה להארכת כבישים מהירים ולסלילת מסילות ברזל. נדמה לי שפרוייקט מסילת הברזל מחיפה לבית שאן כבר החל (נערכים כעת מדידות ובדיקת קרקע לאורך הנתיב המתוכנן). גם פרוייקט הרכבת הבין עירונית של חיפה והקריות יוצאת לדרך לאחר שהתגברו על בעיות המסילה האמורה לעבור לאורך חוף ימה של חיפה (סגרו על חפירת מנהרה ארוכה במקום שהיא היתה אמורה לפגוע במעבר החיפאים לחוף הים). הרכבת התחתית בתל אביב כבר התחילה להתחפר. פרוייקטים אלה חשובים גם לפריסת התושבים ויציאתם ממרכזי הערים הגדולות וגם להאצה של הכלכלה הישראלית.
מה שטוב בפרוייקטים האלה שיש בהן גם חברות זרות, ובתמורה להשתתפותן הן מתחייבות לרכוש מישראל סחורות ושירותים. החוזים מגובים ע''י הממשלות, והממשלות האלה מאיצות בחברות שלהן לסגור חוזים בישראל כחלק מהתמודדותן באבטלות המקומיות.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
ע.צופיה (שבת, 18/08/2012 שעה 23:47)
בתשובה לחוק שימור האלרגיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה כותב דברים שלא לעניין.
1.אם המחירים עולים סימן שמישהו קונה דירות ואם אנשים קונים דירות זה בגלל שיש להם יכולות ויש להם כסף.
המדידה בדרך כלל נעשית כנגד הדירות במרכז הארץ שהן יקרות, אך במרחק לא גדול ממרכז הארץ ניתן לרכוש דירות בחצי מחיר ופחות ואם תחשב שם את היכולות תראה שדבר לא השתנה.
נכון להיות הושלם תהליך פינוי בינוי אחד בק. אונו שארך 9 שנים. בגבעתיים ביהוד ובנוה שרת בת''א יש תהליכים מתקדמים שהחלו לפני 5-10 שנים.אין פה רשלנות .זה הליך ביורוקרטי רב שלבים וכל הנסיונות לקצר אותו כשלו. הפינוי בינוי רווחי רק בגוש דן והישובים הסמוכים אליו כגון ק.אונו, יהוד ואולי פ''ת. בכל יתר המקומות אין כדאיות.
המחיר הגבוה של הדירות נובע קודם לכול ממצאי מוגבל של קרקעות לבניה. לכן הפתרון הוא בניית תשתיות ופיזור אזורי התעסוקה בעקבותיהם.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
חוק שימור האלרגיה (שבת, 18/08/2012 שעה 23:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עליית המחירים בד''כ הולכת בד''כ לפי היקף עליית הדרישה לדירות. זאת אומרת שתמיד יצטרך זוג צעיר לשלם יותר אם לא ימהר לקנות. זו כבר לא שאלה אם יכול או לא, אלא זו שאלה אם נכון להשתעבד לקניית הדירה. במקביל גם שכירת הדירה בעלייה.

לכן הצעתו של פאר להוזיל את מחירי הדירות ב-‏30% - 40% על חשבון הכנסות המדינה היא הצעה ראוייה. המדינה יכולה למוד בזה, כי מדובר בסכומים יחסית קטנים (5 מיליארד ש''ח לשנה) לעומת הכנסות האבודות של המדינה (50-120 מיליארד ש''ח של העלמות מס). לאחר שמשרד האוצר גייס עוד 800 פקחי מס אני מצפה מהם לאתר ולגבות לפחות 50 מיליארד ש''ח (תשלום המס + קנס). גם הרחבת הרדיפה אחר מעלימי מס תעודד אותם להתחיל לשלם מס כחוק. כך שלא מדובר כלל בהפסד למדינה.

תהליכי פינוי בינוי שלקח להם 9 שנים בכלל לא הכחרי אלא אם היה עיכוב חוקי כלשהו. כי בניית בית דירות גבוהה לוקח עד 2 בטכנולוגיות הישראליות העתיקות. יש טכנולוגיות חדישות ששמעתי שיש כוונה להביאן לארץ שהיא בנייה מודולרית, בניית עמודים וקורות ואז התקנת קירות מוכנים ושלמים שעשויים מיציקה דקה, ברזל, זכוכית או פלסטיק קשיח. ואז בניית בית מגורים בעל 10 - 20 קומות לוקח מעט חודשים, והאיכות מעולה.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
ע.צופיה (יום ראשון, 19/08/2012 שעה 6:56)
בתשובה לחוק שימור האלרגיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עליית מחירים אינה גזרה משמים אלא תוצאה פינסית למצב כלכלי מסוים. יש ברחבי הארץ דירות החל מ-‏300,000 ש''ח ופחות. הדיווח התקשורתי תמיד מבליט את הקיצון ואינו משקף את המצב לאשורו.
העובדה שלרוב עצום מתושבי הארץ יש דירות בבעלות מוכיחה יותר מכל כי הדבר אינו קשה להשגה.
אתה מעלה שיקולים אישיים של להשתעבד או לשכור. על זה כל אדם יחליט לבד.
אין לך כלל מושג על עניין פינוי בינוי ולכן אתה כותב דברים לא לעניין.אם תתעמק תבין.
אין בעיה להוזיל דירות, אפשר גם לתת בחינם השאלה מי יממן. לרוטשילד ואדלסון אין מספיק כסף לכך. גם לנתניהו.
לדעתי הסיפורים על כסף שחור מוגזמים ולוא מסיבה אחת. כיום לפי מערכת החוק להלבנת הון בארץ ובעולם אין לך מה לעשות בכסף שחור בסכומים גדולים ולכן אין עניין אמיתי בהשגתו.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
חוק שימור האלרגיה (שבת, 25/08/2012 שעה 9:27)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בודאי שלא גזירה משמים, לכן הממשלה צריכה לעשות כל מאמץ להוזיל את הדירות שהם ההוצאה העיקרית של כל אזרח במדינה. כל שנה ישראל צריכה 12-15 אלף דירות לזוגות צעירים. הדירות הזולות שאתה מדבר עליהן הן יעד רק לחלקם של מחפשי הדירות (אם כי אני עדיין לא ראיתי בעיני דירה סבירה ב-‏300 אלף ש''ח! גם לא בפריפריה, אלא אם אתה מתכוון לדירת שיכון משנות ה-‏50 ששטחה הוא כ-‏60-70 מ''ר. קנייה של דירה כזאת הוא הפסד מראש של הזוג הקונה, כי הוא יספיק רק לשנתיים חמש הראשונות ואחר כך הם יצטרכו לחפש דירה חדשה).

הייתי מעורב בפינוי-בינוי ואני בקיא ביותר בנושא הזה.

מי יממן? הציבור. כפי שנאמר 5 מיליארד ש''ח לשנה יכוסו על ידי גביית מס אמת, ובכך לגבות עוד 50-120 מיליארד ש''ח לשנה. ב-‏45 מיליארד ש''ח (לפחות) הנוספים נוכל כולנו לנפוש שבועיים בתאילנד כל שנה ועוד ישארו בקופה הציבורית 44 מיליארד ש''ח לשנה.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
ע.צופיה (שבת, 25/08/2012 שעה 9:39)
בתשובה לחוק שימור האלרגיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל, מה רע בדירת סוכנות של 60-70 מ''ר?.
הלוואי שהייתה להורי דירה כזו. אני גדלתי בשליש מזה.
לך ללוד, סע לרמלה, תצפין, תדרים, שפע עצום של דירות במחירים כאלה.
לפי מה שכתבת כנראה שהיית מעורב אך בקיא בטח שלא.
מס אמת הוא משאת נפש. אתה אינך מנהל את עניני הכספים של משפחתך לפי משאת נפש אלא לפי הכנסות ברורות ומובטחות. למה שחיי ינוהלו אחרת?
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
חוק שימור האלרגיה (שבת, 25/08/2012 שעה 10:16)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רע בהן משום שהיא רעה למשפחה ישראלית ממוצעת.
היום ראוי לבנות דירות גדולות יותר וזולות יותר.

כולנו גדלנו בדירות קטנות, אבל מה שהיה פעל אינו טוב להיום. בעבר היה צורך לבנות מהר, הרבה וזבזול ולכן נתקענו היום עם שיכונים מתים לנפול, בניה לא איכותית, מפגע בטיחותי וסביבתי. אז למה להמשיך לבנות דירות לזוגות שלא יוכלו לשמש אותם אחרי 5 שנים?

אני לא שולל בנייה מעטה יחסית של דירות קטנות ליחידים, אבל כשמדברים היום על בנייה שתספק את צרכי הציבור אנחנו מדברים על בניית דירות 3.5 - 4 חדרים שאחד מהם הוא חדר בטחון ולכן גדול יותר בנפח ובמידות הקירות) + מרחבים לשימושים שונים.

אולי אני לא בקיא, אבל דווקא הפרוייקט שהייתי שותף לו הצליח במשהו.

מס אמת הוא לא רק משאת נפש אלא אפשרי, בטח היום כשקל יותר לעלות על מעלימי מס, כשמגייסים עוד 800 פקחי מס.
_new_ הוספת תגובהבמרכז הארץ יש המון שטח לבנייה, שלא מנוצל
ע.צופיה (שבת, 25/08/2012 שעה 11:10)
בתשובה לחוק שימור האלרגיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל אדם חי לפי יכולתו.
אם תצביע על סעיף תקציבי טלטרנטיבי אתמוך בסבסוד דיור. אם לא אז חבל על הזמן שאתה מבזבז.
_new_ הוספת תגובהאם תדרים
דוד סיון (שבת, 25/08/2012 שעה 10:18)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נראה לי שתוכל למצוא דירות מתאימות אפילו בבאר שבע, ירוחם ועוד.
חלקן אף יהיו גדולות יותר מ-‏70 ממ''ר, במחירים עליהם כתבתם.
_new_ הוספת תגובהאם תדרים
ע.צופיה (שבת, 25/08/2012 שעה 11:12)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני יודע.
אבל האלרגיה יגיד לך שמשפחה ישראלית טיפוסית רוצה וצריכה לגור בקרית אונו והסביבה ואם ידה אינה מספקת לקניית דירה אז שיסבסדו לה אותה.
לי זה נשמע מופרך.
_new_ הוספת תגובההשבוע קראתי ידיעה מעניינת
דוד סיון (שבת, 25/08/2012 שעה 11:43)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. בגלובס הכותרת התלוננה שאטיאס מסבסד את הרדים יותר מהחילונים. בהמשך התברר שכל תקציב הסיבסוד שנקבע מספיק רק ל-‏200 משפחות חרדיות. זה טיפה בים צרכי הדיור ולכן לא שווה להתלונן בכלל... וחץ מזה יש גם חרדים שזקוקים לסיוע...

ב. האלרגיה כתב שדירה של 60 - 70 ממ''ר תספיק למשפחה כזאת רק למעט שנים...

ג. בכלל, הדברים שהוא כותב מזכירים את רוח ''צדק חברתי''...
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי