פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה למיכאל שרון, 16/05/02 10:52)
רדוקציוניזם, ''התמודדות'' ממסגרת ועוורון קיומי
מיכאל שרון (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 11:28)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תופעה שגורה של מגמה היסטורית בשלב דעיכתה, הינה ההתמודדות עם תופעות המסלקות אותה מבימת ההיסטוריה, באמצעות מיסגור רדוקטיבי (מפחית), תכופות בעל נימה של גידוף פורע. רדוקצייה כזאת הינה כינוי התופעה החדשה באופן הממסגר אותה, תוך התעלמות מקוויה היחודיים, למשל ''פאשיזם'', ''פופוליזם דמאגוגי ריק מתוכן'', ועוד אופנים של נסגנות למוכר היטב.
תכופות נעשית הגדפנות על בסיס אסוסיאצייה רחוקה, ומכל מקום, היא פועלת להתעלם הן ממצבי בעייה מורכבים שהמגמה הפוליטית עונה עליהם, והן מתהליכים ומגמות חדשות.
אינדיקציה אופיינית לכך הינה שהתופעה החדשה עומדת בניגוד בוטה לכמה מ''מאפייניה'' הגדפניים. כך למשל פורטאון היה הומוסקסואל מוצהר, דבר העומד בניגוד בוטה לזיהויו של מה שנתפס כימין הקיצוני עם נוקשות מרובעת בנושא ההומוסקסואליזם. הימין הקיצוני מזוהה על פי אסוסיאציות מסוג זה גם עם מגמות חשוכות של דכאנות, ואילו פורטאון לחם בדיוק במגמות אלה של עריצות חשוכה וברברית (למשל כלפי נשים והומוסקסואלים) אצל המוסלמים, במקביל להצבעתו על בלימת היצירתיות החייה האנושית, הכרוכה בעריצות האיסלאמית, המאיינת את האוטונומיה של הפרט. שוב, ניגוד לרדוקציוניזם ל''ימין הקיצוני/פשיסטי'' הנתפס כהרמטי, כוחני/בוטה, ומנוגד לחיות היצירתית של האדם.
אנו נמצאים בעידן חדש. עלינו לאפיינו ולהבינו, במקביל לדינמיקה ולויטאליות היוצרת שהשתלבות בגל ההיסטורי הזה עשוייה להקנות לכולנו.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי