פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הבעיה הדמוגרפית נפתרה
טורקיז קטן / יובל רבינוביץ (יום שני, 28/10/2002 שעה 2:44)


הבעיה הדמוגרפית נפתרה

ד''ר יובל רבינוביץ


הבעיה הדמוגרפית נפתרה

בחדר המיון נקראתי לבדוק חולה, תושב קריית ארבע, בשם אלמוג ישראלי (שם בדוי). ניגשתי למיטת החולה, הסטתי את הוילון והייתי בטוח שטעיתי. לעיני התגלה בחור תאילנדי חייכני. במבט שני ראיתי שהוא חבוש כיפה. ליד המיטה עמדו עוד שני בחורים תאילנדים חבושי כיפות (אחד מהם חבוש כיפה שחורה).

אינני יודע בדיוק מה עומד מאחורי התוספת הזו לבני הדת היהודית, אך יתכן שזו התשובה של מישהו למה שנראה לו כבעיה דמוגרפית: להביא 20 מיליון תאילנדים ולגייר אותם. ומה ההמשך? האם הם ייקלטו בצורה האופטימלית (כלומר: יתחילו לגרש מהארץ פועלים תאילנדים)? האם נחזה בהיווצרות מסורות חדשות (גפילטע-סושי) או התאמה של המסורות הישנות (מחבלים פלשתינאים יתחילו לפוצץ מטרות תאילנדיות ברחבי העולם).

יריד התעסוקה

אבל נאמר שלא כל התאילנדים מוכנים להכאיב לעצמם. עדיין נותרו פועלים תאילנדים רבים שסתם רוצים לעבוד כאן, החוצפנים. ההמצאה הגאונית שלנו, משטרת ההגירה החדשה, עדיין לא מוכיחה את עצמה. השמועה אומרת שהשוטרים פשוט אינם שלמים עם כליאתם של אנשים הרוצים בסך הכל לעבוד (הם לא הפנימו את מחוזות החפץ של הישראלי החדש, שיודע שלעבוד זה רעיון דבילי כשממילא יש מי שישלם לו קיצבה חודשית). נראה לי שאין מנוס. ניאלץ לאייש את משטרת ההגירה בשוטרים סינגפוריים שיש לייבא במיוחד לצורך זה.

היום יום הולדת

ביל גייטס, המלך הבלתי מעורער של עולם התוכנה, שבלעדיו לא היינו בוהים כל היום במערכת 'חלונות', חוגג היום את יום הולדתו ה-‏47. מזל טוב, ביל. לאחר בחינה מדוקדקת של מערכת חלונות הגעתי למסקנה שהפונקציה החשובה ביותר של המערכת היא האפשרות לכיבוי המחשב והדלקתו מחדש. כשנתקלתי בכך בפעם הראשונה הייתי בטוח שזו מתיחה של שובבי התיכנות של מיקרוסופט. כיום, שנים רבות אחר כך, אני עדיין סבור כך.


טיפוס הרבה יותר בעייתי הוא האנס שפידל, שנולד היום לפני 105 שנים. זהו האדם היחיד שידוע לי כי הגיע לתפקיד בכיר הן בצבא גרמניה הנאצית והן בברית נאט''ו, כנציג גרמניה המערבית בה.

מזל טוב גם לשחקן דניס פרנץ (בן 58), לשחקנית לורן טיואס (בת 49), לבדרן/כותב אנדי ריכטר (36) ולשחקנית ג'וליה רוברטס (35).
מזל טוב לזמר והמלחין רנדי ניומן, בן 59.

מזל טוב לפרנציסקו בורג'יה, הקדוש של מסדר הישועים, שככל הידוע לי היה היחיד מבני משפחת בורג'יה שלא היה מושחת. הוא הכיר את השחיתות מקרוב, שכן הוא היה נכדו של האפיפיור אלכסנדר השישי. יום הולדת 492 שמח, פרנציסקו, שיחקת אותה.


אקדח רמינגטון בקליבר ''44 שנת 1875לא נשכח את יצרן הנשק האמריקאי, אליפלט רמינגטון, החוגג היום את יום הולדתו ה-‏209. אלמלא היה לובי כל כך חזק של יצרני נשק ונפט בארה''ב, סביר שג'ורג' דאבליו לא היה נבחר לנשיאות ארה''ב, והיינו צריכים להסתפק במנהיגות האנליטית והאפורה של אל גור. מעניין מדוע אנשים לא נקראים כיום 'אליפלט'.


ומזל טוב לאדם שהציל, לדעתי, יותר אנשים מכל אחד אחר עלי אדמות. בסוף שנות הארבעים ותחילת שנות החמישים של המאה העשרים השתוללה מגיפת שיתוק-ילדים כלל עולמית. הרבה מילדי אותם ימים נותרו נכים במידה זו או אחרת לכל חייהם. ההורים היו בפאניקה. חששו לתת לילדים להסתובב במקומות ציבוריים. מנהל מעבדת הוירוסים של אוניברסיטת פיטסבורג ישב וחשב מה לעשות. כתוצאה מחשיבה זו הוא פיתח את החיסון שהציל את העולם ועצר במו ידיו את המחלה. את החיסון הראשון הוא ניסה על עצמו, אשתו ושלושת ילדיו. בשנה הלפני אחרונה שבה לא השתמשו בחיסון, 1952, חלו במחלה באופן גלוי 57,628 בני אדם (ההערכה היא שמספר הנדבקים שלא פיתחו סימנים היה פי עשרה מכך). המגפה נעצרה לחלוטין עם מתן החיסון. אני מעריך את מספר הניצולים במגיפה ההיא בכמה מיליונים, והחיסון מנע, ככל הנראה, גם מגיפות חוזרות. אז מזל טוב לפרופסור ג'ונאס סאלק, שנולד היום לפני 88 שנים. הוא נפטר לפני כ-‏7 שנים. האיש שהציל את כדור הארץ במאה העשרים, סופרמן אמיתי.

וגם כמה נעדרים

לפני 8 שנים נפטר הרב שלמה גורן, בגיל 77. רבים חלקו על דעותיו, אבל כמה רבנים שירתו שירות פעיל כלוחמים בארגון 'ההגנה' ועברו במסגרת צה''ל קורס צניחה? הוא הוכר גם כסמכות תורנית הלכתית על ידי חוגים רחבים בציבור וגם זכה בפרס ישראל בגיל 44. הוא הספיק להיות הרב הצבאי הראשי, רבה של העיר תל-אביב והרב האשכנזי הראשי.


היום לפני 37 שנים נחטף ונרצח בפאריס מהדי בן ברקה, האופוזיציונר המרוקאי. האחראית לרציחתו היתה ממשלת מרוקו. הפרשה העיבה שנים על יחסי צרפת-מרוקו. שנה לאחר הרצח הוציאה ממשלת צרפת צו מעצר כנגד שר הפנים המרוקאי, מוחמד אופקיר. לפני כשנה פירסם איש שירותי הביון המרוקאי לשעבר שאופקיר אכן היה אחראי לרצח, ואף דאג להעביר את גופתו של בן ברקה למרוקו, שם הושמדה באמבט-חומצה.

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


בוקר טוב לטורקיז המעלה חיוך!
דינה ביכל-שונרא (יום שני, 28/10/2002 שעה 7:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחרי מנה גדושה של ארוחת-ערב-משפחתית, הרעיון של גפילטע-סושי החזיר לי את החיוך, ותודה! (בעצם, הסושי הוא די גפילטע בפני עצמו, רק צריך להוסיף ג'לי דגים...)
_new_ הוספת תגובהשתי הערות
יובל לבון (יום שני, 28/10/2002 שעה 10:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגבי בן-בראקה: אם זכרוני אינו מטעני הרי המוסד הישראלי היה מעורב (איך לא?) בפרשת חטיפתו בשנות הששים והדבר עורר אז רעש לא קטן. מישהו יכול לנדב אינפורמציה.

לגבי הגנרל הישיש האנס שפיידל - הוא אכן מילא תפקיד מטה בכיר בוורמאכט אך ראוי להוסיף כי היה מעורב בקשר נגד היטלר ובשל כך נעצר ועונה ע''י הגסטאפו. פרטים נוספים עליו ניתן לקרא למשל בספרו של שירר ''עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי''.
_new_ הוספת תגובהוהשלמה נוספת...
יובל לבון (יום שני, 28/10/2002 שעה 15:28)
בתשובה ליובל לבון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גם הגנרל ריינהארד גלן: הוא כיהן בוורמאכט כקצין מודיעין בכיר בחזית המזרחית (מול הסובייטים). באופן ''טבעי'' שירת אח''כ בתפקידי מודיעין דומים בצבא מערב גרמניה.
_new_ הוספת תגובהבן ברכה; שפיידל;גהלן
Doron Arazi (יום שני, 28/10/2002 שעה 16:19)
בתשובה ליובל לבון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. המוסד בפיקוד מאיר עמית סייע לאנשי אופקיר בפאריס בפעולת העיקוב אחרי בן ברכה, ככל הידוע לא בחטיפה עצמה. היה זה חלק ממערכת ענפה של קשרים ועסקות עם אופקירעוד מאז פעילות ה''מיסגרת'' שאירגנה את עליית יהודי מרוקו בשנות ה- 50; אופקיר הוא שחתם על הדרכון הקבוצתי הראשון שאיפשר את היציאה. כמובן, כרוצח חסר מעצורים לא היסס גם לענות למוות כמה מחבריה שנפלו לידיו. אשר לבן ברכה, הוא הפך גיבורו של השמאל מעריץ העולם השלישי (''tiermondiste''), אך היה גם לאומן פאן-ערבי ונאצריסט נוקשה, ובתעמולתו במרוקו נקט קו אנטי-ישראלי חריף, שכרגיל בעולם הערבי גם עבר לאנטישמיות.

2. שפיידל היה ראש המטה של קבוצת הארמיות של רומל במערב ומיוצרי המיתוס של רומל כאיש מחתרת הקצינים האנטי-נאצית. רבות מהעדויות על רומל מקורן בשפיידל, וברור למה נקלטו ברצון בציבור המערב-גרמני אחרי המלחמה. המחקר ההיסטורי הפריך כמעט הכל
והראה שרומל, למרות ריטונים פה ושם, נשאר בסופו של דבר נאמן להיטלר והוכרח להתאבד למעשה בגלל טעות. אבל שפיידל כבר הפך להתגלמות הקצין הגרמני ה''טוב'' ופיתח קאריירה צבאית שנייה שנסתיימה כקצין המטה הבכיר ביותר בנאט''ו (יו''ר הוועדה הצבאית). עם זאת, יש לציין שלא היה מעורב בפשעי מלחמה.
ספרו של שיירר, שעליו הסתמכת, התבסס על עדויות משנות ה- 50 ונחשב היום למיושן.

3. גהלן, למען הדיוק, לא מילא תפקידי מודיעין בצבא המערב-גרמני אלא היה ראשו הראשון של שירות הביון הפדראלי (האזרחי), וזאת בסטאטוס של עובד מדינה אזרח.
_new_ הוספת תגובהלדורון על שיירר
יורם המזרחי (יום שני, 28/10/2002 שעה 19:19)
בתשובה לDoron Arazi
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלום,טוב לקרוא הערותיך ובכ''ז.....שיירר היה עיתונאי שתאר מה שראה שמע וידע קרוב למקור. ז''א בעת עליית הנאצים לשלטון מלחמת העולם וכיו''ב.
למייטב ידיעתי אין לכותבים החדשים,נוברי הארכיונים, ידע אישי מהסוג בו טיפל שיירר.
באשר לרומל-מסכים עם דבריך.כיום נוטים לשכוח שהלז היה ממקורבי היטלר ולמעשה התחבב עליו בעת המערכה בפולין,שאז היה ממונה על בטחונו האישי של הפיהרר.
ברשותי כמה חוברות תעמולה וספרים מאותה תקופה (1939) הכוללים את ''נוכחת'' רומל לצד מנהיגו.
כרבים אחרים בהיסטוריה רומל ''הוגדל מהחיים'' ומערכותיו פוארו ורוממו על רקע כשלים אנגלים ואמריקאים.פעם,לפני הרבה שנים ובגרמניה,הזדמן לי לשוחח עם מנפרד רומל ואח''כ עם אחדים מקציני מטהו של הפלדמרשל.אחד הגנרלים,שהשתייך ללופטוואפה,הצטיין ושרת גם בנאט''ו היה ''בעקיפין'' כמעט קרוב משפחה שלי...האיש,שטיינהוף, אמר בערך כך ''מזלו של רומל היה שלא לחם בחזית המזרחית שחיסלה גנרלים טובים ממנו...''
עוד ידוע שרומל סנט בקסלרינג,איש הלופטוואפה שפיקד על החזית האיטלקית (בעיקר מעללליו בשנת 1944)
למרות שזה האחרון הצטיין בניהול קרב המאסף במגף.
תענוג לקרוא הערותיך המדרבנות זכרון בנושאים המרתקים כל כך.!
_new_ הוספת תגובהליורם: שיירר, שטיינהוף וכו'
Doron Arazi (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 1:38)
בתשובה ליורם המזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.
קודם כל, שמחתי שבקי ורגיל כמוך מצא עניין בהערותי.אם תרצה, שגר אלי כתובת דואר ואשלח לך את מאמרי על
ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה (על נייר, לצערי אין לי גירסה דיגיטלית; . המאמרים העתונאיים, כולל האחרון מה- 24.10, כרגיל באתר www.doron-arazi.net).
2.
לגבי שיירר: אני רחוק מלזלזל בו, אבל ידע אישי
ופנימי במובן שהתכוונת אליו היה לו רק עד שנת 1941, כאשר ישב ככתב זר (כמדומני של CBS)
בברלין והתחכך עם ראשי המשטר הנאצי מקרוב. ואכן, ספרו ''יומן ברלין'', שלצערי לא תורגם לעברית
והידוע פחות מ''עלייתו ונפילתו'', מלא בתובנות מעניינות של עתונאי חד- עין הצופה בהיטלר ובמרעיו מקרוב (ומתעב אותם).אח''כ, ככתב צבאי אמריקאי, כמובן שבהכרח דיווח על המלחמה ובכללה על פרשת רומל מבחוץ, ללא מקורות פנימיים. ''עלייתו ונפילתו''
כתוב היטב, ממש מופת לכתיבה היסטורית פופולארית ברמה גבוהה - הלוואי שכמה היסטוריונים אקדמיים יבשים היו לוקחים ממנו דוגמה, ורבות ממסקנותיו עמדו במבחן הזמן. אבל, מה לעשות, פרשת רומל החלה להיחקר ברצינות על
בסיס התיעוד רק בשנות ה- 70, פשוט מאוחר מדי בשביל ספר שיצא ב- 1963, ולפחות בעניין זה (ובכמה אחרים) הוא מיושן.
3.
תמהני אם התכוונת לגנרל יוהאנס שטיינהוף, שהיה אח''כ המפקח הכללי של
חיל האוויר המערב-גרמני - זה שלסתו רוסקה ופניו התעקמו בגלל פציעתו. הוא צדק, כמובן. גם קסלרינג, כמפקד זירת הים התיכון, שהיה ממונה על
רומל, הוכיח הבנה אסטרטגית טובה הרבה יותר ממנו, והשתגע
מכעס, בצדק, בכל פעם שרומל הפר את הנחיותיו, והחל לדהור
במדבר במסעות הראווה הפרועים וחסרי הסיכוי שלו שהובילו תמיד לניתוק מהבסיס
הלוגיסטי, למשבר אופרטיבי ולהרעת המצב האסטרטגי - ותמיד קיבל על כך רק תהילה והערצה.
בינינו, לא מצב בלתי מוכר לגמרי בקרב הגנרלים שלנו...
4. כל צמרת הבונדסווהר המערב גרמני היתה מבוססת, בהכרח,
על יוצאי הווהרמאכט - פשוט לא היתה ברירה, לא היו אחרים. אבל חובה לציין שכל הנאצים וכל החשודים במעורבות בפשעי מלחמה הורחקו בקפדנות, ואכן בשנים
שאח''כ לא היו שום מקרים מביכים על רקע זה. בין המורחקים, אגב היה הגנרל פרטש (Foertsch), שהיה ראש מטה קבוצת הארמיות שפעלה בבלקנים. בנו היה עד לפני 4 שנים ראש אגף בשירות הביון הפדראלי BND,
ולפני זמן קצר פגשתיו ואולי אפרסם ראיון אתו. (וכמובן שיש לו קשרים ישראליים אצל בחורינו המצוינים מכאן ועד להודעה
חדשה.)
_new_ הוספת תגובהלדורון ויורם: עוד על רומל- הגנרל, שועל המידבר- -
רפי אשכנזי (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 20:09)
בתשובה לDoron Arazi
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

-הגיבור הגרמני של המילחמה במידבר בצפון אפריקה.-נראה לי שאתם מזלזלים בחלקו בקשר נגד היטלר מ 1944. רומל היה חלק מהקשר של הרוזן פון שטאופנברג{ אני מקווה שאני אומר נכון את השם}. לאחר שהקשר נכשל וזאת בגלל שטות, בה הוזזה מזוודת הנפץ מרגלי היטלר לצד אחר של השולחן, והנבל יצא בפציעות בינוניות בלבד. אם הקשר היה מצליח, רומל היה הופך לאיקון תרבותי ונושא להערצה. היות ונכשל הקשר, ניתלו הקושרים ובראשם הגנרל קאנאריס ראש המודיעין הצבאי הגרמני, על מיתרי פסנתר על ווי בשר. לרומל ניתנה הזדמנות בגלל מעמדו הרם בחברה הגרמנית, להתאבד ביריה בעצמו, וללא משפט. הוא הובא לקבורה בטקס מלא.
בנו למיטב זיכרוני היה ראש עירית שטוטגארט בשנות ה 70.
_new_ הוספת תגובהלדורון : שטיינהוף הלסת הפנים השרופים
יורם המזרחי (יום חמישי, 31/10/2002 שעה 13:14)
בתשובה לDoron Arazi
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לדורון, אכן גנרל שטיינהוף שהיה אלוף ''אייס'' בלופטוופה של גרינג ואח''כ ממקימי ומפקדי מה שהיה הלופטוופה המערב גרמני. שטיינוף סבל מפגיעה קשה בפניו, כולל כוויות מדרגה שלישית שעיוותו אותו.

הוא היה ביקורתי לגברי רומל. ראה עצמו ''ידיד ישראל'' אך שמר דעות ימניות קיצוניות.

כשנפטר ונקבר ארעה שערוריה אחרי שליד קברו היו קצינים צעירים יחסית וותיקי מלחמה מבוגרים יותר ששרו שני המנונים נאציים. את דוטישלנד בנוסח הרחב והורסט ווסל... בשמיים טס מבנה מטוסי פאנטום עם מטוס חסר באחת מצלעות המשולש.

הוא היה איש חיל אויר מקצועי, טייס מעולה ומפקד נערץ. הרבה למדתי ממנו על מה חשבו בלופטוופה של גרינג. ברצון אקרא כל מאמר שלך ובדואר.
_new_ הוספת תגובהחן חן על ההערות וההארות
יובל לבון (יום שני, 28/10/2002 שעה 21:59)
בתשובה לDoron Arazi
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהליובל - בעניין התאילנדים
רפי גטניו (יום שני, 28/10/2002 שעה 10:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אל תתלהב מהר מידי ממראה עינים, שהרי כפי שידוע לך , אצל הדתיים אומרים על הגרים - ''קשים גרים לישראל כספחת'' , ואין הם מתלהבים להסיף לצאן מרעיתם את את שרוצים לקשור את גורלם איתנו.

מה שיותר הגיוני הוא, שאותם תאילנדים למדו מהר שכיפה על הראש ומילמול פסוקים , הם מקדמי מכירות טובים ו''בון טון'' כאן, ויתכן שסיגלו לעצמם כמה סממנים כאלה.

לפתרון הבעיה הדמוגרפית אנו צריכים שיגיעו לארץ יהודים מהקהילות הרפורמית והקונסרבטיבית, ויהודים מארצות חבר הלאומים.

הראשונים, על מנת שקהילות אלה תגדלנה, ומוסדות המדינה יאלצו לתת ביטוי גם לזרמים אחרים ביהדות מלבד הזרם האורתודוכסי, והאחרונים על מנת שירבו פתיחת מעדניות נפלאות למזון שאינן סרות להשגחתם של משגיחי הכשרות.
_new_ הוספת תגובהמה פתאום הבעיה הדמוגרפית?
מנשביק (יום שני, 28/10/2002 שעה 10:53)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם מישהו בסך הכל רוצה לאכול חזיר ולהתענג על שיקסעס יפות מאוקראינה, זה באמת פטנט נחמד להיראות מוטרד מהבעיה הדמוגרפית.
_new_ הוספת תגובהעקב השונות הגדולה במימדי הילודה באוכלוסיה
רפי גטניו (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:00)
בתשובה למנשביק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בין הקבוצות השונות שבה, אם החילונים לא ייקבלו תיגבור מידי פעם , הרי שבעוד דור או שניים ילדיהם ונכדיהם יצטרכו למלמל פסוקים.

זאת גם בעיה דמוגרפית
_new_ הוספת תגובהבינתיים לא רק שילדי החילונים לא צריכים למלמל
מנשביק (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:11)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פסוקים, אלא שילדי הדתיים נאלצים למלמל את ''מורשת רבין''.
_new_ הוספת תגובהלרפי - יש לי פתרון מצוין בשבילך.
אזרח מודאג (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:32)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה להביא מאות אלפי אוכלי נבלות וטרפות,סרסורים וזונות (שיעמיסו על כלכלת המדינה) כדי שיתגברו אותכם? תעבירו חוק בכנסת שגם לחתולים ולכלבים תהיה זכות בחירה ובעייתכם תפתר.
_new_ הוספת תגובהזה לא פתרון
אליצור סגל (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:38)
בתשובה לאזרח מודאג
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
זה לא פתרון - לפי הנסיון עם החרדים הם יביאו אלפי כלבים ממכלאות צער בעלי חיים שיצביעו למפלגות חרדיות - ראינו את זה רק לאחרונה בבחירות למרכז הליכוד בירושלים.
במקום זה תגבש הסכם ברור שאין מתערבים בשום צורה בדרך בה אדם מחנך את ילדיו ומנהל את מטבחו.
המדינה רק תקצה כסף שכל הורה יוכל לשכור בו מורים שילמדו את בנו מה שהוריו רוצים ומשרד החינוך לא יוכל להתערב בשום צורה. וכנ''ל באשר למטבח ולתרבות.
זה טוב גם לך וגם להם וגם לכולנו.
אליצור
_new_ הוספת תגובהלאליצור - אני רק חושש ..
אזרח מודאג (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:43)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

..שהם יביאו אלפי תאילנדים שיאכלו את הכלבים.
_new_ הוספת תגובהאליצור - על הסכם בעניין מטבח וחינוך, אני חותם
רפי גטניו (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:57)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כבר עכשיו.

אולי נחזיר את כל הזרמים בחינוך ?
_new_ הוספת תגובהמתאים לך ולכשכמותך להכליל את מיליון עולי העליה
רפי גטניו (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:40)
בתשובה לאזרח מודאג
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של שנות ה 90 כסרסורים וכזונות.

ליד אזרחים מודאגים כמוך, אכן חתולים וכלבים יכולים לקבל אזרחות של כבוד.

(ובעצם,למה להעליב את החתולים והכלבים ?)
_new_ הוספת תגובהרפי גטניו תתפלא לדעת יש גרים
אליצור סגל (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:29)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
רפי גטניו - תתפלא לדעת - יש גרים רבים כאן ביש''ע. בשומרון גרים מזה עשר שנים קבוצה גדולה של אינדיאנים מדרום אמריקה. לאחרונה התדירה קבוצה נוספת ועלתה לגוש עציון. אחד מראשי הקבוצה הזאת גר בתפוח. שאלתי פעם למה שלא יקרקפו קצת ערבים? לטענתם הם לא עושים דברים כאלו זה עושים רק האינדאנים מצפון מארה''ב להם אין קשר לזה. אולי פעם נכתוב עליהם אבל אתה צודק אילו היה קצת יותר רצון במקום כמה מאות משפחות מפוזרות ניתן היה לגייר אלפים רבים.
באשר לרפורמים ולקונסרובטיבים - הלואי שיעלו לארץ. זה יציל עבורנו חלק גדול מעם ישראל. בחו''ל הם יתבוללו תוך זמן קצר. אבל הם פשוט לא רוצים. אולי תשכנע אותם אתה לעלות כי אני לא מתאים לזה.
באשר לגויים רוסים מוטב שישארו ברוסיה להם באמת אין מה לעשות כאן.
באשר למילמול פסוקים - באמת, חשבתי שהמדובר במורשה המשותפת של עם ישראל, אחר כך טוענים שהדתיים נכסו להם את התנ''ך מה הם יכולים לעשות אם החילוניים לא רוצים אותו?
אליצור
אליצור
_new_ הוספת תגובהלאליצור - ארבע הערות
רפי גטניו (יום שני, 28/10/2002 שעה 11:54)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1) תודה על המידע האינפורמטיבי בעניין הגרים. האם תוכל להרחיב בעניין הרצון לגייר ? נראה לי שגישתך שונה קצת מזו שאני מכיר אצל דתיים רבים, אז אולי אני טועה.

2) אני שמח לשמוע שאתה בעד עלייה של רפורמים וקונסרבטיבים על כל המשתמע מכך.

3) בעניין העולים מחבר הלאומים, דיעותינו תישארנה כנראה חלוקות מאחר וההגדרה שלי ליהודי אינה הגדרת ההלכה, ובעיני כל אדם שמעוניין להגדיר את עצמו כיהודי ולקשור את גורלו איתי, יתקבל בברכה.

4) במלמול פסוקים לא התכוונתי לזלזל במורשת המשותפת שלנו, אלא באימוץ סימנים חיצוניים שאין מאחוריהם דבר, ובמחשבה שכפיית סממנים חיצוניים כאלה תקדם משהו ובתחום התרבות.

בברכה

רפי
_new_ הוספת תגובהגטניו, אמן ואמן מהפה שלך לאלוהים.
ראובן גרפיט (יום שני, 28/10/2002 שעה 22:31)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלעניין ג'ונאס סאלק
Doron Arazi (יום שני, 28/10/2002 שעה 15:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יובל, כל שבחיך לג'ונאס סאלק היו, כמובן, מוצדקים לחלוטין. בכל זאת אולי כדאי להזכיר בהקשר זה גם את אלברט סייבין, שאף הוא פיתח נסיוב דומה (אם כי היה ביניהם הבדל טכני כלשהו - כמדומני בין הזרקה לבליעה).

ואם שניהם היו מבני ברית, נציגי המסורת הגדולה של יהודים ברפואה, הרי סייבין גם עלה ארצה, קשר את חייו בישראל, ושימש בין השאר כמדומני נשיא מכון וייצמן בשנות ה- 50 או ה- 60.
_new_ הוספת תגובהאכן, ובכל זאת
יובל רבינוביץ (יום שני, 28/10/2002 שעה 18:50)
בתשובה לDoron Arazi
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לתרכיב של סייבין היו יתרונות על זה של סאלק, והוא זה הנמצא כיום בשימוש. עם זאת, התרכיב של סאלק הקדים את זה של סייבין במספר שנים, והוא זה שעצר את המגיפה.
_new_ הוספת תגובהמעניין מתי יפורסם אצלנו שמו של רוצח רבין האמיתי
מנשביק (יום שני, 28/10/2002 שעה 15:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהיבוא יום ונטפל בכל הרשימה של הרב יואל בן נון
מי שזוכר (יום שני, 28/10/2002 שעה 16:02)
בתשובה למנשביק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לנו סבלנות, ולא תנקו
_new_ הוספת תגובהאתה בטוח שתשאר פה כדי לראות זאת?
אזרח מודאג (יום שני, 28/10/2002 שעה 16:18)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלא רק שאשאר, אלא גם אספר לך בדיוק מה אעשה
מי שזוכר (יום שני, 28/10/2002 שעה 16:26)
בתשובה לאזרח מודאג
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אשב לי בסלון, מול הטלויזיה ואהנה מכל שניה, בדיוק כמו שנהנתי כשסילקנו אתכם מפתחת רפיח.
_new_ הוספת תגובהוכבר אמרו חכמינו: יותר משאוהבים הללו את הערבים
מנשביק (יום שני, 28/10/2002 שעה 17:38)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שונאים המה לבני ישראל
_new_ הוספת תגובהכשתהיה ראוי להקרא בן ישראל נדבר על זה
מי שזוכר (יום שני, 28/10/2002 שעה 19:35)
בתשובה למנשביק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עוד פעם
_new_ הוספת תגובהאתה תזכור? אם זיכרונך לא יטעיך
אברהמי (יום שני, 28/10/2002 שעה 23:57)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עוד תתייחס אליו כגדעון.
_new_ הוספת תגובההתכוונתי לרוצח האמיתי - זה שירה בלי שצעקו ''סרק''
מנשביק (יום שני, 28/10/2002 שעה 17:35)
בתשובה למי שזוכר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה גם חסיד הקונספירציה? רד מזה, זה סתם קשקוש
אברהמי (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 0:02)
בתשובה למנשביק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהעוד לא הבנת עם מי יש לך עסק ? תכף תקבל ממנו לינק
רפי גטניו (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 0:14)
בתשובה לאברהמי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההקושי להתמודד עם לינקים מוליד דמוניזציה שלהם
מנשביק (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 11:35)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאתה גם מאלה שמתוגמלים על השחרת שוחרי האמת?
מנשביק (יום שלישי, 29/10/2002 שעה 11:33)
בתשובה לאברהמי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהרבינוביץ, בחרת גלריה מעניינת ומאלפת של אנשים. ביל
ראובן גרפיט (יום שני, 28/10/2002 שעה 21:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גייטס לא המציא את החלונות. עד למערכת 98 לא היה שום מוצר מקורי של מיקרוסופט אלא אימוץ מוצרים וטכנולוגיות קיימים, כמו למשל word, excel, windows ועוד מוצרים כמו dos וכדומה. הגאוניות שלו היתה בתפירה, בשיחבור של המוצרים השונים שחלקם דעכו והפיכתם באמצעות אינטגרציה למוצר משולב.
_new_ הוספת תגובהלראובן: איך זה שבעולם כל כך פלורליסטי
יעקב יזרעאלי (יום חמישי, 31/10/2002 שעה 12:48)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומתקדם שולטת סדרת מוצרים אחת של מייקרוסופט במשך שני[?] עשורים.

-בראייה היסטורית אם אפשר.
אני לא מתכוון להסבר טכני
כמו העצמה הכלכלית והפוליטית של ב.ג.
_new_ הוספת תגובההתאילנדים, יהודי אתיופיה ופלשתינים פוטנציאליים
דב אנשלוביץ (שבת, 02/11/2002 שעה 16:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני איני רואה בסיפור על התאילנדים סיפור שלילי, אלא להפך.
תאילנדים גרים חובשי כיפות שעברו את ''המסננת'' הרבנית, יוכלו כנראה להשתלב בעתיד השתלבות מלאה בחברה הישראלית כיהודים ולחזקה, וכפי שהיום ריבוי ''נישואי תערובת'' יפתור תוך זמן קצר יחסית את בעית ה''אשכנזים מזרחיים'', כך יש להניח שתוך כמה דורות זה מה שיקרה גם לתאילנדים.

כשאנו מתבוננים בסיפור יהודי אתיופיה, ברור שלא מדובר ב''אחד מעשרת השבטים'', אלא באיזה ציבור אתיופי שלקח על עצמו את הדת היהודית, לפני כמה מאות שנים.
נהוג לבקר את הקשיים שעושה הממסד הרבני לציבור הזה (פעם הייתה ביקורת רבה על ''גיור לחומרה'', שמשמעותו איזה טקס סמלי שהופך אותם לכשרים למהדרין, וכמובן לא לגיור מלא), אבל צריך לזכור שעצם ההכרה בהם כיהודים והבאתם לכאן, באה דווקא בגלל פסיקתו של איזה רב בעבר שפסק שהם יהודים.
שמעתי מזמן מזמן את שולמית אלוני אומרת שעלינו להכיר כיהודי בכל אחד שמצהיר שהוא מזדהה עמנו ולהסתפק בכך (שזו לדעתי שטות מוחלטת). האירוניה היא שדווקא חבר מפלגתה, צבן, שאחר כך טיפל בהבאתם, זכור כזה שערם את הקשיים הכי רבים בהבאתם. לולא הפסיקה של אותו רב שהזכרתי, שולמית אלוני וחבריה היו משאירים אותם באפריקה בניגוד להצהרותיהם הבלתי אפשריות.

לסיכום, כמי שאינו חובש כיפה, וכותב דברים אלה במחשבו בשבת קודש, אני חושב שהסידור הזה של הגיור או ההכרה הרבנית, הוא סידור טוב שהוכיח עצמו במשך דורות, ואני מקבל אותו.
אני גם חושב שאם ימצאו פלשתינים שמזדהים עמנו ומוכנים לעבור את ''המטחנה הרבנית'', כדי להתקבל אצלנו, יהיה זה דבר חיובי.
אבל אני גם יודע שהדבר הזה לא אפשרי, ברגע שיימצא מישהו מהם שיצהיר על כוונה זו, מיד יירה ברגליו ע''י חבריו ויגרר ע''י רכב בכפרו, כמו במחזות שניתן לצפות בהם היום לא מעט.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי