פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הלקח האמיתי
שלמה גזית (יום שני, 24/09/2018 שעה 7:00)


הלקח האמיתי

אלוף (דימ.) שלמה גזיתשנה אחר שנה, בהתקרב יום הכיפורים, חוזר ועולה הדיון במחדל המודיעין במלחמה. אני מופתע שוב ושוב איך צף ועולה מידע חדש שלא היה מוכר בעבר, מידע המעורר את הדיון ובא לתמוך ולגבות עמדה זו או אחרת.

אינני מבקש לעסוק באלה. אינני מזלזל בחשיבות ובהשלכות הצבאיות שהיו למחדל המודיעין, אך את עיקר הסכנה אני רואה בשורה של בעיות אחרות – לאומיות ואסטרטגיות – בעיות שאינן בתחום האחריות של צהל והמודיעין, בעיות שהן שרירות וקיימות, בעיות שאנו מתעלמים או שאיננו מבינים את חשיבותן לסכסוך ולעתידה של המדינה.

ב-‏9 ביוני 67', יומה האחרון של מלחמת ששת הימים, כינסתי את בכירי מחלקת המחקר באמ''ן לדיון שהציע לישראל לנצל את הניצחון הצבאי להשגת שלום עם שכנותינו. לא אאריך בפרוט המסמך שכתבנו והפצנו, אסתפק בחמשת עיקריו:
  • ישראל חייבת לנצל את הניצחון הצבאי להשגת הסכם מדיני ולפתרון הסכסוך עם שכנותינו;
  • עלינו להזדרז. על ישראל להיות ראשונה, עליה לגבש ולהציע תכנית מדינית בטרם יתאושש העולם ותתאוששנה מדינות ערב ותעלינה תכניות משלהן;
  • אל נשלה עצמנו כי נוכל לכפות הישגים טריטוריאליים. התנאים של 67' אינם דומים למצבנו בסיום מלחמת העצמאות;
  • חיוני לפתור את הבעיה הפלשתינית והצענו את כינונה של מדינה פלשתינית בשטחים שכבשנו;
  • חשיבותה של ירושלים לעולם המוסלמי והנוצרי מחייב פתרון בינלאומי או בין-דתי למקומות הקדושים לשלושת הדתות המונותאיסטיות.
הפצנו מסמך ברוח זו שהונח על שולחנם של ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, השר גלילי, וכמובן, לתפוצה הצבאית-ביטחונית הבכירה. לדאבון לב, הנושא לא עלה לדיון. אינני יודע מי עיין בו באותם ימים, אך, כמובן שלא נעשה ניסיון ליישמו. ממשלת האחדות-הלאומית, אשר קמה ערב המלחמה, לא הייתה בשלה לדיון ולקבלת החלטות.

עשרה ימים לאחר מכן, ב-‏19 ביוני, התכנסה הממשלה לדיון מדיני. היא קיבלה החלטה להציע נסיגה ישראלית לגבול הבינלאומי במצריים ובסוריה, תמורת הסכמי שלום מדיני, אלא שהחלטה זו כלל לא הועברה לקהיר ולדמשק.

אשר לשטחים הפלשתיניים – החליטה הממשלה שלא להחליט...

עשר שנים לאחר מכן, ב-‏1977, ולאחר מלחמת יום הכיפורים, התפכחה ירושלים מאשליותיה והסכימה להגיע להסכם שלום עם מצריים (וגם זה היה פרי יזמה מצרית ולא ישראלית). כך השגנו את השלום אותו הציעה מחלקת המחקר ביוני 67, במחיר הכבד של כ-‏2600 חללי צה''ל.

חלפו מאז 50 שנים. החלטות דומות, שיכולנו לקבל בזירה הסורית והפלשתינית לא התקבלו. להיפך יצרנו עובדות חדשות בשטח – בירושלים, בגדה המערבית וברמת הגולן – עובדות ששינו את פני המציאות. למעשה, יצרנו תנאים אשר הופכים את הסיכוי להגיע להסכמים מדיניים לבלתי אפשריים.

זהו המחדל הישראלי האמיתי של מלחמת יום הכיפורים – מדיניות וצעדים אשר מסכלים כל סיכוי לגמישות מדינית ישראלית. זה חייב להיות הלקח העיקרי של ישראל ממלחמת יום הכיפורים, לא הערכת-מודיעין צבאית אלא הבנה שקולה ואחראית של מעמד ישראל במזרח התיכון.

ישראל מציינת מאה שנים של מאבק על זכותנו לחיות במולדתנו ההיסטורית, מאה שנים מאז הצהרת בלפור והמנדט הבריטי. דיבורים בעלמא על עוד מאה שנים של מאבק לא יקרבו פתרון, להיפך – רק ירחיקו יותר ויותר את סיכויי קיומה של מדינת הלאום היהודית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מעניין שמר גזית בהיות איש מודיעין מתייחס לישראל בלבד
בצלאל פאר (שבת, 29/09/2018 שעה 14:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומתעלם מעמדות הערבים שדחו כל הסדר שלום.

אני מאמין שאם מדינות ערב היו תופסות את ישראל כמדינה לגיטימית אפילו על חלק מארץ ישראל, פיליסטין, כי אז היה נכון לצאת ביוזמת שלום נרחבת תוך ויתורים טריטוריאליים גדולים. אבל זה לא היה מצב אז, למרות הנייר שמר גזית ואנשיו כתבו. כנראה שבישראל אנשי מודיעין מכוונים דיעותיהם לפוליטיקאים הישראלים ולא משקפים את הדיעות והילכי הרוח אצל האוייב הערבי. לכן אנחנו תמיד מופתעים ע''י האוייב.

אני רוצה להזכיר למר גזית את 4 הלאווים של ח'רטום מה-‏1 בספטמבר 1967 בה מדינות ערב קבעו לא להכרה בישראל, לא למשא ומתן עם ישראל, לא לשלום עם ישראל.

אני מבין שהיום כל מי שהיו מסובכים בכשלון המודיעין וההנהגה המדינית רוצים להתנקות ולהאות לכולם שידם לא היתה במעל. אז מסמך אחד ב-‏1967 לא יכול להוציאם לידי זכות. הכשלון היה לכל דרכם, בלי קשר אם לשאלת מדיניות ההתנחלות הפורמלית והלא פורמלית. אני ידוע שממשלת גולדה ניסתה לפרוץ דרך לסאדאת באמצעות מתווכים כמו גונאר יארינג, סיסקו, וילי ברנדט, ויוזמה אישית של נחום גולדמן, אבל סאדאת דחה כל הצעת הידברות. אישתו של סאדאת גילתה שנים רבות מאוחר יותר שסאדאת היה נחרץ בדעתו שתבוסת 67' הביאה כלימה לערבים והוא לא יכול להיראות כמנהיג חלש שלמרות זאת הוא נכנע וחותם על הסכם כלשהו עם ישראל. הדרך לצאת מהחֶרפה היא להילחם ולנצח את ישראל ולדבר עם ישראל מעמדת כוח.

מלחמת יום הכיפורים לא היתה מחוייבת המציאות אם ישראל היתה נוהגת כמדינה מתוקנת ומגיבה עניינית לא רק ע''פ ידיעות מודיעין על כוונות האוייב, אלא גם אל מול מציאות חריגה שמתפתחת מול עיננו מעבר לגבול. לאחר המלחמה אימץ צה''ל את קוד טבלת ההרתעה לפיה שינויי הערות חריגים מחייבים הערכות מקבילה תואמת גם בהעדר כל מידע מודיעיני המסביר אותה. אם ישראל היתה מגייסת את מילואימניקיה עוד בשבוע שלפני המלחמה, ועורכת אותם מוכנים למלחמה בדומה למה שעשתה במאי-יוני 1973, כי אז סביר היה שהמצרים והסורים היו נרתעים ונסוגים מכוונתם. וגם אם הם היו פותחים במלחמה ועדיין הממשלה לא היתה מאשרת לחיל האויר לתקוף תקיפה מקדימה את תשתיות ההגנה האוירית המרית והסורית, כי אז היה נכון להשיג בליל שישי-שבת את כל לוחמי המעוזים לקו התעוזים, ושם לרכז את כל המילואימניקים שגוייסו ביחידות אינטגרליות ולתת למצרים לעבור את התעלה ולהיערך בשטח מת מבחינתם, ממזרח לתעלה, ללא הגנה אוירית טובה, ואז לפגוע בהם בתקיפות מהאויר ובארטילריה, ורק לאחר מכן לבצע כיבוש קרקעי מחדש. אבל ההנהגה היתה היסטרית ולא הבינה מה קורה איתה, ונהגה בצורה מחפירה בשלושת-ארבעת ימי הלחימה הראשונים. סאדאת נשען על הצלחותיו בשבוע הראשון, כדי מאוחר יותר, להיענות להצעת בגין להידבר למען שלום. התעמולה המצרית הצליחה לנצל את ההצלחות הראשוניות במלחמה כדי להכריז על נצחון מזרחי גדול, דבר שאיפשר לסאדאת לחגוג על הכבוד הערבי ולנהל מלחמה על הנסיגה המלאה מסיני.
_new_ הוספת תגובהמעניין שמר פאר עוסק בהכללות לא ענייניות
דוד סיון (שבת, 29/09/2018 שעה 19:51)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדרך כלל הכללות כאלה משמשות להצגת עמדות נגד לא רציניות.
גם זה נאמר בלשון המעטה.
_new_ הוספת תגובהמעניין שמר פאר עוסק בהכללות לא ענייניות
בצלאל פאר (יום ראשון, 30/09/2018 שעה 7:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה בדיוק הבעיה בהכללות נכונות נגד ההכללות הלא מדוייקות של מר גזית?

ותכל'ס, יש לך הכללות ראויות יותר כדי להתמודד עם ההכללות שלי?
_new_ הוספת תגובהההכללות של מר פאר לא ענייניות!!!
דוד סיון (יום ראשון, 30/09/2018 שעה 19:27)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהההכללות של מר פאר לא ענייניות!!!
דוד סיון (יום רביעי, 03/10/2018 שעה 3:57)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההכללות האלה גם לא נכונות.
_new_ הוספת תגובהההכללות של מר גזית לא ענייניות!!!
בצלאל פאר (יום שישי, 05/10/2018 שעה 13:16)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וגם ההכללות שלך לא נכונות.
_new_ הוספת תגובהההכללה שלך, פאר, לא עניינית וטענתך מופרכת!
דוד סיון (יום שישי, 05/10/2018 שעה 18:43)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. הטענה המופרכת: ''וגם ההכללות שלך לא נכונות''.

ב. הכללה לא עניינית: ''אני מבין שהיום כל מי שהיו מסובכים בכשלון המודיעין וההנהגה המדינית רוצים להתנקות ולהאות לכולם שידם לא היתה במעל'' (תגובה 177815).

- היא לא לוונטית לנושא הדיון.
- היא מבוססת על הנחה לא נכונה - הנחה מופרכת.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי