פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מה הייתי עושה
שלמה גזית (יום שישי, 30/03/2018 שעה 11:00)


מה הייתי עושה?

אלוף (דימ.) שלמה גזיתהטור שהפצתי אתמול זכה להרבה תגובות. חלקן שאלו ''אז מה אתה היית מחליט ועושה אילו היית היום בדרג מקבלי ההחלטות''?

זו שאלה שאיננה הוגנת. לאחר שורה של טורים שהפצתי בשנים האחרונות ואשר דנו במשבר החמור ברצועת-עזה, תוך בזבוז שנים של הזדמנות וצורך ליזום ולעשות, אני נשאל ונדרש להציע היום צעדים, כאשר כדור-השלג כמעט וכבר התנפץ בתהום.

במציאות הדברים העכשווית היום, התגובה החשובה ביותר היא במישור הטקטי. התשובה מצויה אצל שר הביטחון והרמטכ''ל. את ניהול המשבר הביטחוני בשטח, אם יפרוץ, אסור להשאיר בידי דרגים צבאיים מקומיים. על הרמטכ''ל ללוות מקרוב את ההתפתחויות לכל רוחב גיזרת הרצועה, והוא, ורק הוא – בתאום עם הדרג המדיני (שר הביטחון וראש הממשלה) – יוסמך להורות או לאשר פתיחה באש חיה. אסור להשאיר החלטה זו בידי צלף בודד בשטח.

כמחווה לתושבי עזה שבמצוקה, הייתי מורה מיד על הזרמת חשמל רצופה – 24 שעות ביממה. בה בעת הייתי מבטל גם את ההגבלות על אזורי הדיג ברצועה.

ומכאן למישור המדיני. בהוראת ראש הממשלה, שהוא גם שר החוץ. הייתי מורה לשגרירנו בוושינגטון לקיים פגישות דחופות עם מזכיר המדינה ועם צמרת המימשל במטרה להקים בהקדם האפשרי צוות בינלאומי לטיפול בבעיות הרצועה, ולזמן מיד ועדה אשר תכין, תוך חודש ימים, תוכנית פעולה לפתרון בעיות הרצועה ותושביה. כמו כן היה הנשיא האמריקאי מודיע כי הסכום שקיצץ הנשיא מתקציב סוכנות הסעד והתעסוקה – אונרא – יועמד מיד כולו להתערבות ברצועה.

השגריר דרמר אף יונחה להודיע כי ישראל:
א. פותחת את הגבול לכניסה מבוקרת של פועלים עזתים בישראל. בעבר מנתה אוכלוסיית פועלים זו כחמישים אלף עובדים;
ב. הסגר הימי יוקל ואניות תוכלנה להגיע לפרוק ולהעמיס מטענים בעזה, כאשר צוות בינלאומי יפקח במקום אחר הנעשה;
ג. ישראל תזרים מיד תרופות שנעלמו לחלוטין ממחסני הממסד הרפואי שברצועה;
ד. תלמידים יוכלו לצאת ללימודים בשטחי הגדה המערבית או בירדן, כאשר בקשותיהם תאושרנה תוך בירוקרטיה מינימלית.
כן, אני מודע לכך שאנו נוטלים בכך סיכונים ביטחוניים, אך ברצוני לצטט דברים ששמעתי ממרואיין ישראלי אשר התייחס לסכנות הביטחון באזור התעשייה של ברקן – ''הסיכונים הביטחוניים, אמר, קיימים בכל הארץ, גם בתל-אביב, ואיננו משביתים החיים בשל כך...''

ולבסוף, הייתי מבקש לפתוח מיד בערוץ שיחות חשאי עם הנהגת החמאס, כן אם אלה שמבקשים את השמדת ישראל, שיחות לברור כל הסוגיות שעל הפרק, לרבות, כמובן, החזרת גופות חללינו.

רצועת עזה, על שני מיליון תושביה היא שכנתנו והיא עובדה קיימת. עמה נצטרך לחיות. אין בידינו להחליפה בשוויצריה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


שלמה גזית גם אומר לא וגם עושה כן
(יום שישי, 06/04/2018 שעה 15:17) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שהרי הוא לא אומר מה הוא היה עושה היום, כי זו שאלה לא הוגנת. אבל הוא חבר בארגון שקורא לעצמו ''בטחון ושלום'' שלא מפסיק להפציץ המלצות איך לסגת מהר, חזק ולא אלגנטי. אבל .... בין רגע הוא שכח, ומתחיל לזמר המלצות, שהוא קורא להן טקטיות (למרות שהן אחלה אסטרטגיות), כרוצה לומר, ''אני בכל זאת אומר להם מה צריך לעשות'', אבל לא בדיוק עשייה שתפתור את הבעיה, אלא רק תנמיך את הלהבות, כ א י ל ו .

שלמה גזית מתעלם מסיבת הסיבות של הסכסוך. לא מדובר על סכסוך גבול בין הודו לאפגניסטאן, אלא מדובר על מאבק בן יותר מ-‏100 שנים על זכות קיומה של מדינה יהודית, לא אסלאמית, במזרח תיכון אסלאמי. מכאן שאין ערך ומשמעות לנסיגה כאן או סיפוח שם.

• רמטכ''ל חייב להשאיר את ההחלטה אם לירות לחייל בשטח, שהרי אי אפשר לבקש רשות אש בכל פעם היא מתחייבת ולחכות שהרמטכ''ל ישיב. זה לא מעשי, גם אם היה מדובר על צלף אחד בלבד. צה''ל צריך לנהוג לפי הכללים, ותת הוראות ירי מדוייקות ולתת לחייל ולמפקדו בשטח סמכות ואחריות.
• האין במסגרת הקינה המשתפכת על שמאלנינו ש''כולנו אשמים'' כאשר חשוד יהודי ברצח ערבי לא תופסת על ערביי עזה, שלא אחד בלבד מהם בחר בחמאס? אז למה לתגמל אותם בחשמל חינם על חשבוננו?
• גם אם היה שת''פ ישראלי אמריקאי לסייע לעזה, מי מאמין שהחמאס היה מתיר זאת?
• מצד שני למה לא לתת לעזתים להתייאש מעצמם וממעשה ידם, ואולי ילמדו לקח?
• למה לא לבקש מארה''ב שתלחץ על א-סיסי לפתוח את גבולם עם עזה ולתת לסחורות ולאנשיה לצאת ולהיכנס כרגיל? לדעתי דווקא התנתקות ישראל מעזה חייבת להשלים את עצמה – גבולות סגורים לכל דבר ועניין כל עוד ממשלת עזה חותרת להשמדת ישראל ומייצרת טרור נגדה.
• מנגד, אני חושב שישראל ראויה לתת לעזתי להיכנס אליה רק במצב שיש לו כרטיס טיסה חד-כיווני לאירופה. ישראל צריכה להבטיח שהיא תירה בספינות שמובילות מהגרים אל לב הים התיכון.

אולי בסוף בצורה כזאת עזה תהפוך לשוויץ, אם לסינגפור היא לא מצליחה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי