פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
זה איננו חישוב סטאטיסטי
שלמה גזית (שבת, 22/04/2017 שעה 11:00)


זה איננו חישוב סטאטיסטי

אלוף (דימ.) שלמה גזיתערב חג הפסח שלחתי מכתב זה, במהדורה יותר מצומצמת, למדור מכתבי-הקוראים של ''הארץ''. רציתי להבהיר את המשמעות האמתית למה אין לצאת לטיולים בסיני. לדאבוני, העיתון החליט שלא להדפיס את מכתבי. כיוון שהנושא נותר אקטואלי, החלטתי להפיצו כטור שבועי.

שמעתי כמה מן היוצאים לעשות את שבוע הפסח בסיני מקילים-ראש באזהרת המסע – ''הסיכוי להיפגע בתאונת דרכים גבוה לאין ערוך מן הסכנה להיפגע בסיני''. וטענה זו נכונה ללא ספק. אך דברי הרגעה אלה מבטאים את אי הבנת מהות הבעיה.

אכן הסכנה הסטטיסטית איננה גבוהה. ישראלים נפגעים, כמעט מדי יום בכל שטחי הארץ, ישראלים נפגעו ונפגעים גם מפיגועי טרור באיסטנבול, בבריסל ובברלין, ועל אחת כמה וכמה – רבים נפגעים בתאונה בעת טיולם בחו''ל, אלא שההשלכות של פיגוע אפשרי בסיני שונות לגבינו לחלוטין.

הסכנה לפרט אכן איננה גדולה ואיננה שונה, וצודקים אלה שטוענים כי מבחינה סטטיסטית הסיכון אף קטן ביותר, אך הבעיה איננה בסכנה לפרט, אלא הבעיה הלאומית. פיגוע בסיני עלול להפוך לבעיה לאומית, לבעיה לכלל תושבי המדינה.

בין אם ישראלים ייהרגו או רק יוחזקו ב''שבי'' בסיני, ישראל עלולה למצוא עצמה נסחטת במו''מ מתיש בעיסקת החליפין. כולנו זוכרים עדיין את המחיר המטורף ששילמנו בעסקת שליט או בעסקת החליפין עבור גופותיהם של רגב וגולדוואסר בלבנון. ואת זה חייבים למנוע.

צדק מטה הלוחמה בטרור משהחליט על סגירת המעבר לסיני בטאבה. רק חבל שאיננו מסביר את הסיבות המיוחדות שהניעו אותו לנהוג כך. אין לי ספק שההתייחסות של הנופשים בחופי ים סוף היפים מבטאת את הנאתם מן הנוף והשלווה, והם סומכים על הסטטיסטיקה לפיה הסכנה האישית עבורם איננה עולה על הסיכון בנופש באירופה או באנטליה. אלא שבכל אותם מקומות, ההשלכות של פיגוע תהיינה אישיות לגביהם בלבד – השלטון בגרמניה או בטורקיה ידאג לטפל בנפגעים וידאג להחזרת הנפגעים ארצה. לוחמי דעאש בסיני אינם מחפשים את הנזק האישי שייגרם, הם מעוניינים בתוצאות הפוליטיות של פעולתם, או במספר האסירים הפלסטינים שישראל תידרש לשחרר עבור גופות הישראלים.

לפני ימים ספורים היינו עדים לסערת הרגשות בדיון ועדת הכנסת על מבצע ''צוק איתן''. כולנו עדיין מזועזעים מן הדברים קורעי הלב של הגברת גולדין, המבקשת לקבל את בנה לקבורה בישראל. ופרשה זו עודנה רחוקה מפתרון.
היוצאים לסיני מהמרים לא רק בביטחונם האישי אלא גם באינטרסים הלאומיים של כולנו. ואת זה צריך למנוע. את זה צריך להבין.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


הממשלה נוהגת נכון כאשר היא מפרסמת הערת אזהרה למקום מסויים
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 14:37) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או מחליטה להחמיר את האמצעים ולסגור את מעבר הגבול שלה למדינה שכנה, בשעה שהגופים המוסמכים לכך מגיעים למסקנה שיש מסוּכָנוּת.

השאלה אם למדינה סמכות למנוע כניסת ישראלי למדינה זרה שמקיימת קשרים דיפלומטיים עם ישראל. הערת אזהרה טובה כאשר האזרחים מקבלים אותה ברצינות . השאלה היא - אם אזרח נוסע למדינה לגביה מתקיימת הערת אזהרה, האם כאשר הוא נפגע מטרור באותה מדינה, האם לישראל ישנה עדיין חובה לעשות הכל כדי לחלץ אותו בכל מחיר? הרי הוא נסע בניגוד לדעת המדינה ולקח אחריות אישית לגורלו.

באותו האופן, האם כשאזרח יוצא לטאבה כשיש הערת אזהרה או לא מתפנה ממנה מיד כשהיא מתפרסמת, האם תהיה לישראל מחוייבות משפטית לעשות הכל כדי לחלצו בכל מחיר?

לדעתי צריך להבהיר את זה ואולי אפילו לחוקק חוק מתאים לפיו שאדם הנוהג בניגוד לאזהרות מסע של המדינה, יהיה אחראי לבדו לגורלו והמדינה תהיה פטורה מכל חובה לחלצו בכל מחיר.

הפריווילגיה של לסגור את הגבול מתקיימת רק מול מצרים וירדן. לכן נכון עושה המדינה כאשר ישנה התרעה נקודתית באמינות גבוהה, היא פשוט סוגרת עת מעבר הגבול, ולא נותנת אפילו לאזרח את שיקול הדעת. תפקידה של המדינה להגן על אזרח ולא לתת לו ליפול לגחמות עצמו, ככל שהיא יכולה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי