פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מנדלה הפלסטיני
אורי אבנרי (יום שישי, 21/04/2017 שעה 17:00)


מנדלה הפלסטיני

אורי אבנרייש לי ווידוי: אני מחבב את מרואן ברגותי.

ביקרתי אותו לא-פעם בדירתו הצנועה ברמאללה. בכל שיחותינו דנו בשלום הישראלי-פלסטיני. דיעותינו היו דומות: מדינת-פלסטין שתקום לצד מדינת-ישראל, שלום בין שתי המדינות על פי הקווים של 1967 (עם תיקונים קלים), גבול פתוח ושיתוף-פעולה.

זה לא היה הסכם סודי. ברגותי חזר עליו באופן פומבי פעמים רבות, גם בכלא וגם כאיש חופשי.

אני מחבב גם את אשתו, פדווה, שלמדה עריכת-דין אך מקדישה את כל זמנו למאבק למען שיחרור בעלה. עמדנו זה לצד זה בלווייה הצפופה של יאסר ערפאת, וראיתי את פניה המכוסות בדמעות.

השבוע פתח ברגותי, יחד עם כאלף אסירים אחרים, בשביתת-רעב ללא הגבלה. חתמתי על עצומה לשחרורו.

מרואן ברגותי הוא מנהיג מלידה. למרות קומתו הנמוכה, הוא בולט בכל אסיפה. בתנועת פת''ח הוא עלה לדרגת מנהיג הדור הצעיר.

הברגותים הם משפחה גדולה, השולטת במספר כפרים באיזור רמאללה. מרואן עצמו נולד ב-‏1959 בכפר כובאר. אחד מאבות-אבותיו היה מנהיג של מרד ערבי בשנת 1834. את מוסטפה ברגותי, פעיל למען הדמוקרטיה, פגשתי פעמים רבות בהפגנות, וחלקנו בגז מדמיע. עומר ברגותי הוא ממנהיגי תנועת-החרם על ישראל, BDS.

יתכן שחיבתי לברגותי נובעת מהדמיון בין האירועים בנעורינו. הוא הצטרף לתנועת ההתנגדות הפלסטינית בגיל 15, אותו הגיל שבו הצטרפתי אני (35 שנה לפני-כן) לאצ''ל. ידידיי ואני ראינו את עצמנו כלוחמי-שיחרור, אך השלטון הבריטי קרא לנו ''טרוריסטים''. אותו הדבר קורה עכשיו לברגותי ולחבריו – הם לוחמי-שיחרור בעיני עצמם ובעיני הרוב העצום של העם הפלסטיני, אך הם ''מחבלים'' בפי שלטון-הכיבוש הישראלי.

כאשר ברגותי עמד למשפט בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב, ידידיי ואני, אנשי ''גוש שלום'', באנו לאולם המשפט כדי להפגין את הסולידריות שלנו איתו. גורשנו על-ידי השומרים החמושים, ואחד מחבריי, ההיסטוריון תדי כץ, איבד את צפורן הבוהן הגדולה שלו בקרב המפואר.

לפני שנים קראתי לברגותי ''מנדלה הפלסטיני''.

למרות ההבדלים בקומתם ובצבע-עורם, היה ביניהם דמיון רב. שניהם היו שוחרי-שלום, אך הצדיקו את השימוש באלימות במאבק נגד המדכאים. משטר-האפרטהייד היה רחום והטיל על מנדלה רק מאסר-חיים אחד, ואילו ישראל הטילה על ברגותי עונש של ארבעה מאסרי-עולם, בתוספת של עוד 40 שנות מאסר, כגמול של פעולות אלימות שבוצעו על-ידי ארגון ''תנזים'' שבראשותו.

(''גוש שלום'' פירסם השבוע הודעה שבה נאמר שעל פי אותו ההגיון היו הבריטים צריכים להטיל על מנחם בגין 91 מאסרי-עולם, אחרי שנתן את הפקודה להפציץ את מלון ''המלך דויד'', פעולה שבה נספו 91 בני-אדם, רבים מהם יהודים.)

יש עוד דמיון בין מנדלה וברגותי: כאשר נהרס משטר האפרטהייד על-ידי שילוב של ''טרור'', שביתות אלימות וחרם בינלאומי, מנדלה התגלה כמנהיג הלאומי הטבעי של דרום-אפריקה החדשה. רבים מאמינים עכשיו שכאשר תקום מדינת-פלסטין החופשית, ברגותי ייבחר כנשיא אחרי אבו-מאזן.

יש משהו באישיותו של ברגותי המעורר אמון, דבר ההופך אותו לבורר טבעי בסכסוכים הפנימיים. גם אנשי חמאס, המתנגדים לפת''ח, נוטים להקשיב לברגותי. הוא המפשר האידיאלי בין שתי התנועות.

לפני שנים אחדות נענו רבים מאסירי שתי התנועות ליוזמת ברגותי ופירסמו פנייה משותפת לשתי התנועות לכינון אחדות לאומית, ואף פירטו את התנאים לכך. לא היו תוצאות ליוזמה הזאת.

אגב, יתכן שזוהי סיבה נוספת לכך ששלטונות-הכיבוש דוחים כל הצעה לשחרר את ברגותי, אפילו במסגרת חילופי-שבויים. יתכן שהם חושבים שכאשר יהיה ברגותי חופשי, הוא עשוי להפוך למוקד של אחדות פלסטינית – וזה הדבר האחרון שהכיבוש הישראלי מעוניין בו.

''הפרד ומשול'' – אימרה רומאית עתיקה זו שימשה את הכובשים בכל התקופות ביחסם לאוכלוסייה הכבושה. הכיבוש הישראלי הצליח בכך מאוד. הגיאוגרפיה הפוליטית סיפקה בסיס איתן לכך – השטח הישראלי הריבוני מפריד בין הגדה המערבית לבין רצועת-עזה.

חמאס השתלט על רצועת-עזה באמצעות בחירות ואלימות. הוא מסרב לקבל את מנהיגות אש''ף, השולט בגדה המערבית.

זה מצב די רגיל בקרב תנועות לשחרור לאומי. לעיתים קרובות חל בהן פילוג בין המתונים לבין הקיצונים, לשימחת הכובשים. הכובשים ממש לא רוצים לשחרר את ברגותי, שמא הוא יחזיר לפלסטינים את אחדותם הלאומית.

שובתי-הרעב אינם דורשים את שיחרורם, אלא את שיפור תנאי מאסרם. בין השאר הם דורשים לאפשר את ביקור נשותיהם ומשפחותיהם לעיתים קרובות יותר ולזמן ממושך יותר, הפסקת העינויים, מזון טוב יותר, וכדומה. הם גם מזכירים לנו שעל פי החוק הבינלאומי, ה''כוח הכובש'' אינו רשאי להעביר אסירים מהשטח הכבוש לשטח הכובש. זה בדיוק מה שקורה כמעט לכל האסירים הפלסטיניים.

בשבוע האחרון פירט ברגותי את הדרישות האלה במאמר שלו שפורסם ב''ניו-יורק טיימס''. העיתון ציין שהכותב הוא מדינאי וחבר הפרלמנט הפלסטיני. פרסום המאמר היה מעשה אמיץ, שהחזיר לעיתון את כבודו האבוד, אחרי שפירסם את הטענה שבשאר אל-אסד השתמש בגז רעיל, מבלי שהיה לכך שמץ של הוכחה.

אבל גם לאומץ-לב יש גבול, וכבר למחרת היום פורסם בעיתון תיקון, שבו נאמר שברגותי הורשע ''ברצח ובחברות בארגון טרור''. זאת הייתה כניעה מבישה ללחץ הציוני.

האיש שטען לבעלות על ניצחון זה הוא אדם המאוס עלי במיוחד. הוא קורא לעצמו עכשיו ''מיכאל אורן'', והוא סגן-שר בממשלת הליכוד, אבל הוא נולד באמריקה ושייך לאותה קבוצה של יהודים אמריקאיים שהם סופר-סופר-פטריוטים ישראליים. הוא אימץ לעצמו את האזרחות הישראלית ואת השם הישראלי, כדי לשרת כשגריר ישראל בוושינגטון. בתפקיד זה אורן דיבר על הערבים בלשון ארסית במיוחד, לשון כל-כך רעילה עד שגם בנימין נתניהו נראה מתון לעומתו.

מסופקני אם האיש הזה הקריב אי-פעם משהו למען הפטריוטיזם הישראלי שלו. להיפך, הוא ביסס עליו קריירה טובה. אך הוא מדבר בזילזול על ברגותי, אדם שבילה חלק גדול של חייו במאסר ובגלות. את מאמרו של ברגותי כינה אורן בעיתון האמריקאי ''טרור עיתונאי''. ראו מי מדבר.

שביתת-רעב היא מעשה אמיץ. זהו הנשק האחרון שנותר לאסירים, אנשים חסרי-מגן בכל מקום בעולם. מרגרט טאצ'ר האיומה הניחה לאסירים האירים השובתים למות מרעב.

השלטונות הישראליים רצו להאכיל את השובתים בכוח, אך הסתדרות הרופאים הישראלית – כל הכבוד לה! – סירבה לשתף פעולה. לכן לא הופעלה שיטה ברברית זו.

ברגותי דורש שהאסירים הפוליטיים הפלסטינים יזכו ליחס של שבויי-מלחמה. אין סיכוי.

יש לדרוש שכל האסירים יזכו ליחס הוגן. עצם שלילת החרות הוא העונש היחיד המוטל עליהם. בתוך בתי-הכלא יש להעניק להם את מירב התנאים האנושיים.

נראה שבאחדים מבתי-הכלא הישראליים אכן נוצר מצב הוגן של שיתוף-פעולה בין הנהלת הכלא ונציגי האסירים. אך לא בכל בתי-כלא. מתקבל הרושם ששרות בתי-הסוהר רואה באסירים אויבים ומשתדל להפוך את חייהם לאומללים עד כמה שאפשר. שביתת-הרעב הנוכחית מרעה את התנאים עוד יותר.

מדיניות זו היא אכזרית ובלתי-חוקית, והיא גם תשא תוצאות הפוכות. אי-אפשר לנצח שביתת-רעב. האסירים ינצחו בקרב זה, בייחוד כאשר אנשים הגונים בכל העולם עוקבים אחרי הנעשה. אולי גם ''ניו-יורק טיימס''.

אני מצפה ליום שבו אבקר שוב את מרואן ברגותי כאיש חופשי בדירתו ברמאללה. ועוד יותר אם רמאללה תהיה אז עיר בפלסטין החופשית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מנדלה הפלסטיקי סטיקי של מחלבת אבנרי
בצלאל פאר (יום שלישי, 25/04/2017 שעה 12:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי ווידוי קטן: ידעתי שאבנרי מחבב את מרואן ברגותי כמו שהוא חיבב את ערפאת.

אבנרי חלבן מילים חלקלקות שרוצה לשייף את האמת ולהסירה מעל פני ברגותי, המנהיג הפלסטיני לשעבר. אני מקווה מאוד שברגותי יישאר מנהיג פלסטיני לשעבר עד שימות בכלא. זה אחד ששלח רוצחים ומתאבדים כדי לרצוח ילדים יהודים. האם אבנרי מודה שהיה באמת כמוהו כטענתו, רוצח ושקרן? אם כך, אז אין להאמין לאבנרי.... אבל גם אם לא כך אבל אומר כך, גם אז אסור להאמין לאבנרי. מכאן שאבנרי פוסל את עצמו במומו. רוצח ושקרן, או אחד מהם.

(''גוש שלום אבנרי'' טועה ומטעה. בגין לא נתן הוראה להפציץ אלא לפוצץ, לא את מלון ''המלך דוד'' אלא את מפקדת המנדט הבריטי הראשית. האגף הדרומי של בניין בית המלון. כלומר, האצ''ל תקף מטרה לגיטימית – המפקדה המנהלית והצבאית הראשית של השליט הזר. מה גם, שלא כמו ארגוני טרור, ארגון השחרור הלאומי אצ''ל התריע טלפונית 3 פעמים לפני, אלא שמפקד חדר המצב שאולי חשב שמדובר בפרובוקציה הורה לא להעביר את הידיעה הזאת הלאה ולהתעלם).

''הפרד ומשול''? כלומר, לפי פרשנותו של אבנרי את חבריו הפלסטינים, עצם קיומה של ישראל של 48' היא סיבה טובה לסכסוך, כי היא מפרידה ומנציחה את ההפרדה בין הגדה המערבית לבין רצועת-עזה. אז מה יעזור לישראל גם אם היא תיסוג מלא לקווי 48'?

לגבי תנאי המאסר של הטרוריסטים הפלסטינים, ישראל צריכה לצמצם את ההטבות שמעבר לנדרש לפי הסכמים בי''ל. זה לא תקין שיש לאסירים טלויזיות במאות ערוצים פתוחים 24 שעות; יש להם מטבח ושק''ם משלהם; הם חופשיים ברחבי מתחם האגף שלהם לאורך כל שעות היום; והם לומדים חופשי באוניברסיטה הפתוחה. זה הגיע לידי מצב שהורים שולחים את ילדיהם להתעמת עם שוטרים/חיילים בתקווה שייכנסו לכלא ויזכו לקצת שקט כשהילד שלם 'מתחנך' ע''י מפקדי טרור, אולי משלים לימודי תיכון כשמשפחתו מקבלת קצבה חודשית מהרש''פ. אז מי אמר שטרור זה לא עסק משתלם?
החוק הבינלאומי אינו תקף למקרה הפלסטיני. החוק הבינלאומי מתייחס רק לסכסוך בין מדינות ולא לסכסוך בין מדינה לארגון טרור. מעבר לשאלת חוקיות הכיבוש, ישראל מתייחסת היטב לערביי יו''ש ורק מגיבה להתפרצויות טרור מצידם, באופן שגם פוגע בכלל האוכלוסיה. זאת משום שיש תמיכה רחבה של האוכלוסיה ושל הרש''פ במעשי הטרור.
מבחינת החוק, הכיבוש הירדני של יהודה ושומרון, שהפכו ל''גדה המערבית של ממלכת ירדן'' לא הוכר ע''י האו''ם כחוקי, כמו גם הכיבוש הישראלי של 67'. שאלת עתידם של השוחים תלוי בהסכם בין היהודים לערבים או לחלופין במהלך צבאי בו צד אחד יכפה מציאות חדשה בשטחים. לידת העם הפלסטיני במהלך שנות ה-‏70 עדיין לא יצרה מצב משפטי חדש, כי עדיין אין מדינה פלסטינית דה-פקטו ודה-יורה. כדי שזה יקרה צריך שהאו''ם יקבל את הרש''פ כמדינה, ושתהיה אכן מדינה פלסטינית בשטח. כדי שתהיה מדינה פלסטינית בשטח צריך להגיע לפתרון מדיני עם ישראל. האו''ם יכול לקבל לכל היותר החלטה במתכונת 181 שמכירה בזכות הפלסטינים להקים מדינה ואפילו לקבוע תאריך יעד שבו ישראל תצטרך לסגת, אבל זו תהיה החלטה שתוכל להתקיים רק אם ישראל תחפוץ לקיימה (בדומה לבריטים שלמרות שמלכתחילה לא רצו בהחלטה 181, הרי שאח''כ השלימו וביצעו אותה, ואפילו הקדימו את יציאתם ב-‏3 חודשים). אבל אין סיבה שישראל תסכים לאמץ החלטת או''ם כזאת ולו מהסיבה שישראל לא יושבת בקולוניה, ולא צפויה לצאת ולחזור לטריטוריית-מוצא שבצד השני של היבשת. מצד אחד לישראל תביעות לשטחים ביו''ש, ומנגד ישראל נאלצת להישאר באזור, בהעדר פתרון מדיני ובהתקיים מצב של טרור פלסטיני. כמו כן, הפלסטינים אומרים שנסיגת ישראל לגבולות 67' אינה סוף הסכסוך והם עומדים על מימוש ''זכות השיבה''. בנוסף הם לא מוכנים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, כמו שהם דורשים הכרה לעצמם כמדינת ''העם הפלסטיני''.
ממש כמו שאבנרי מאשר בדבריו שלו – עצם קיומה של ישראל, עצם היותה שטח חיץ בין שני חלקי המדינה הפלסטינית העתידית, הוא המכשול לשלום. לכן, שלא כמו בריטניה שעזבה שטח כבוש לא לה, ישראל גם לא כבשה שטח שאינו שלה, וגם נדרשת לבטל את קיומה מיום הכרזתה על בסיס הטריטוריה של 48'.
מישהו חושב ששלום בכלל אפשרי?

פרסום המאמר היה מקרה עיתונאי מחפיר ולו רק מהסיבה שהעיתון הסתיר מקוראיו את העובדה הפשוטה שכותב המאמר הוא טרוריסט רצחני שיושב בכלא לכמה מאסרי עולם. וגם העובדה שהעיתון התנצל ופרסם הודעה מתקנת באחד העמודים הפנימיים יום אחרי, לא תתקן את העובדה הזאת. האמת ודיווח אמת בשביל אבנרי היא ''כניעה מבישה ללחץ הציוני''.

זו לא הפעם הראשונה שהעיתון הזה נדרש לפרסם כזבים ולהסתיר אמת מקוראיו בענייני ישראל ובוודאי לא האחרונה. והינה, פחות משבוע לאחר שהעיתון נתן פתחון פה לגזענות ולשקר של ג'יבריל רג'וב, הוא נותן פתחון פה לשקר ולגזענות של איראן. דווקא ביום השואה, יום ראשון, פרסם נ.י. טיימס פמפלט מיוחד של המערכת בעניין קישרי ארה''ב איראן, בו קורא העיתון להתייחס לאיראן כמדינה מכובדת ולא להיכנע לתכתיבי הציונים ולשנות לחומרה את המדיניות בנושא הגרעין כלפיה. למרות שהעיתון מכיר בעובדה שאיראן מייצרת אלימות ומלחמות במזרח התיכון ובאזורים אחרים בעולם, העיתון קורא לארה''ב להתייחס אליה כמדינה רציונלית https://www.nytimes.com/2017/04/24/opinion/asking-for...
הבנתם?

גם התקפתו הפראית והחרפתית של אורי אבנרי נגד מייקל אורן מובנת בהחלט. אבנרי שונא את מגלי האמת, כי זה פוגע בו וחוושף את דו-פרציפיותו או הטייתו המנטלית לטובת הצד התוקפני, הברוטלי והקונספירטיבי . אם אורי אבנרי שונא כל כך את מייקל בורנשטיין על שקרא לעצמו ''מיכאל אורן', אז מה אנחנו הפרולטרים צריכים לומר על הלמוט אוֹסטרמן?

אז הלמוט טועה שוב ומיכאל צודק שוב – הכתבה של ברגותי היא ''טרור עיתונאי'', כמו גם כתבותיו של אוסטרמן.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי