פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
איזה הסדר ''תורתו אומנותו''?
דוד סיון (יום שישי, 29/06/2012 שעה 14:00)


איזה הסדר ''תורתו אומנותו''?

ד''ר דוד סיוןההסדר המקורי סוכם בשנת 1948 והבטיח שכל שנה 400 חייבי גיוס יילמדו תורה כעיסוקם העיקרי. למיטב זכרוני ההסדר המקורי נקבע כי:
  • היתה דרישה לשקם את עולם הישיבות לאחר ההרס של מלחמת העולם.
  • האמונה כי העיסוק בלימוד תורה מגן על תושבי המדינה.
  • הרצון לקרב את החרדים אל שאר החברה היהודית בישראל.
על פי ההסדר ההוא 400 העילויים, המובחרים, הזוכים עסקו בלימוד תורה ולא בשום דבר אחר. על ידי שימשיכו בלימוד התורה הם יתרמו לחוסנה הלאומי של ישראל. אם תרצו זה היה המהלך הראשון בסידרה של הסדרים שמאפשרים ליחידים לדחות את שירות החובה (הסדר העתודה האקדמאית, המכינות הקדם צבאיות) תנאי שירות שיאפשרו להם לטפח את כשרונם בספורט, אמנות וכו'.

הרעיון הוא שהמצטיינים ימשיכו להצטיין בתחומם וכך יתרמו לעם ישראל. אבל הסדר ''תורתו אומנותו'' כבר מזמן לא פועל לי העיקרון הזה. לכן הגיע הזמן שבאופן עקרוני יחזור ליעודו המקורי: מספר מוגבל של מצטיינים תורמים לחוסנה של מדינת ישראל על ידי לימוד תורה.

דרך טובה להחזיר את ''השד לבקבוק'' היא לשנות את המציאות על פי העקרונות שלפי הבנתי שייכים לאייל גבאי שהיה מנכ''ל משרד ראש הממשלה:
  1. תמיכה כספית בלומדים המובחרים תהיה כפופה למיצוי כושר ההשתכרות - ניסיון אמיתי להתפרנס.
  2. למועמדים יתאפשר לדחות (לשנה) את השרות ולעסוק בלימוד תורה לפרק ''מכינה'' כפי שזה מתאפשר לאחרים (הצעה...).
  3. לאחר תקופת המכינה רק המובחרים ימשיכו ללמוד, על פי מכסות קבועות, בתמיכת ציבור משלמי המסים.
  4. כל האחרים ימשיכו ללמוד תורה לאחר השרות על פי העיקרון הבא: ... 'אתה רוצה ללמוד תורה? בסדר גמור, על חשבונך. לא תקבל הנחות בגני ילדים ולא בארנונה. עכשיו תעשה את החשבון האישי שלך... (אייל גבאי...).

  5. כל אחד מהחרדים ינהל את ענייני שרות החובה כמו שאר אזרחי ישראל - בעצמו. ענייני שרות החובה.
התנהלות על פי העקרונות האלה תאפשר לבני 18 ומעלה מבין החרדים לעבוד לפרנסתם ולתרום בכך לרמת החיים בעדה החרדים ולכלכלת ישראל בכלל.

אפשר כמובן, ואולי אפילו רצוי, להפעיל את השינויים בהדרגה על פני מספר שנים.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כמה חרדים התגייסו ב-‏1948?
המסביר לצרחן (שבת, 30/06/2012 שעה 0:30) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בערך מחזור של 400 חרדים בשנה לא התגייס. כי לא היו יותר.
הדיבור על אי גיוס רק ''העילויים, המובחרים'' מבינהם הוא ביטוי שמשום מה הוטבע בשיח הישראלי מאז. אבל ההסדר היה שלא מגייסים בחורי ישיבות חרדים בכלל, בגלל הסיבות שנקבת בהן וגם בגלל שדובר אז בכל מקרה במספרים די זניחים. מ-‏1948 ועד לתחילת שנות 2000 התגייסו מתי מעט חרדים שנפלטו ממערכת הישיבות החרדיות.

מעולם לא גוייסו החרדים לצה''ל, על בסיס אותה הבנה ראשונית ב-‏1948. בינתיים גדל מחזור התלמידים החרדים והוא מגיע ל-‏8000 תלמידי ישיבות בני 18 בכל שנה (בשנים האחרונות, וישנה מגמת עליה קטנה). חוק טל הצליח למסד את הקשר בין מערך הגיוס של צה''ל לרוב הישיבות החרדיות באופ שהן הקצו מספר מוגבל לשנה של חרדים לגיוס. בתחילת הדרך הסידור לא עבד הכי טוב אבל דווקא בשלוש השנים האחרונות התגייסו לצה''ל יותר ויותר חרדים בגיל גיוס או שלפני גיל גיוס (הללו שהלכו למסלול לימודים והכשרה טכניים קדם-צאיים). מתוך מחזור של 8000 תלמידים בני 18 גוייסו ב-‏2011 כ-‏2600 חרדים (שהם יותר מ-‏25% ממחזור החרדים בכלל!!!) לגדוד הנח''ל החרדי ולתפקידים טכניים במערכי חה''א, חה''י, חיל התקשוב ולמודיעין.
מה היה בדיוק רע כל כך בתנופת הגיוס של החרדים בשנים האחרונות? תנופה שהראתה מגמה חיובית נמשכת שמתקיימת בינתיים גם ב-‏2012?
למה ולמי היה כל כך חשוב לגייס את כל 8000 הבחורים לצבא ו/או לשירות אזרחי מהר ועכשיו? מה רע היה בדיוק בדיאלוג ובהפשרת ההתבצרות של החרדים? מי החכם שרצה לכפות על החרדים גיוס כל בני הישיבות במחיר של כניסת החרדים להתגוננות ולדחיה? למה ליצור משבר והתרחקות, לאחר שחוק טל דווקא הצליח להרחיב את החלק היחסי של החרדים שמתגייסים?

את מה שהורסים כמה ביריונים פוליטיים פופוליסטיים לא נוכל לתקן אולי גם בעוד 64 שנים. להחזיר את ''השד לבקבוק'' קשה הרבה יותר לאחר שנשבור את הבקבוק בכל מיני הצעות חלקיות ופופוליסטיות.

חלק מההצעות שמובאות בשם אייל גבאי לא מתאימות לפתרון הבעיה.
א. למה לדחוק בשנה את השירות כדי ללמוד עוד שנה נוספת את אותם דברים שתלמיד ישיבה כבר לומר 12 שנים? אם תלמיד הישיבה היה לומר מקצוע אז היה ראוי לדחות לו את השירות בשנה. אבל אין לדחות להם את הגיוס, לאלה שנקבע שיתגייסו, אלא לצרכי לימוד מקצוע שישרת אותם גם בצבא. כמו שאמרתי, כבר השנה התגייסו כ-‏400 חרדים בגילאי 17-20 לפרוייקט שח''ר כחול של חיל האויר שהוא פרוייקט קדם גיוס של מספר חודשי הכשרה טכנית בבי''ס הטכני של חיל האויר. כ-‏30 נוספים התגייסו לפלוגת ''נצח כחול'': המסלול לחרדים ללא פרופיל קרבי לפלוגת מפעילי צמ''ה (ציוד מכני הנדסי) בחיל האוויר.

ב. צה''ל לא יכול לקלוט 8000 חיילים חרדים כל שנה ואפילו לא 7200 (10% לפי אהוד ברק יהיו 'תלמודם אומנותם'). צריך לפרוס את הגיוס לאורך שנים תוך הגברת היקפי הגיוס לצבא ולשירות אזרחי. המשכורות צריכות להיות כמשכורות החיילים החילונים. צריך לבחון העלאת משכורות חיילי הסדיר כפי שכבר הוצע בשנים האחרונות (למשכורת מינימום במשק?). אסור לקיים שני מסלולי משכורות לחילונים ולחובשי הכיפות הסרוגות מצד אחד ולחרדים מצד שני.

ג. חשוב שכל התהליך הזה יתקיים מתוך הבנה והסכמה. רק כך נוכל לפורר את הסגירות החרדית ולשלבם מהר יותר בשירות בצבא ולאחר מכן בחיים האזרחיים.

ד. לאור העובדה שכ-‏40% מאוכלוסיות כשירי הגיוס לא מתגייסים לצה''ל מכל הסיבות האפשריות, אינני רואה שום צורך ל''כפות הר כגיגית'' על אוכלוסיית החרדים, רק כדי שנוכל לטעון בשקר שאנחנו רוצים להשוות את קיום החובות של כל האזרחים.

ה. קודם כל לא כל החילונים מתגייסים שנית איננו מעיזים לטפל גם באוכלוסיה הערבית באותו הקשר.
לכן יש צורך להניע את התהליך מלמטה, מהשטח ולא מלמעלה מהכנסת. הח''כים הערביים רק שמעו שיש הדורשים גם את גיוס הערבים למשימות אזרחיות וכבר נזעקו ואיימו. זאת לאור העובדה שיותר צעירים ערבים כל שנה, כולל מוסלמים, מתגייסים לצה''ל (אפילו לראשונה צעירה מוסלמית שרצתה להיות חיילת והיום היא מ''כית ביחידה מבצעית).
_new_ הוספת תגובהשאלות לא רלוונטיות!!!
דוד סיון (שבת, 30/06/2012 שעה 5:48)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או שיש גיוס חובה או שאין.

אם יש וכופים אותו על בן 18 יהודי חילוני אפשר וראוי לכפות זאת על בן 18 חרדי וערבי.

הכלל הוא כולם שווים בפני החוק. כל האזרחים מקיימים וחייבים לקיים אותו חוק.
_new_ הוספת תגובהשאלות רלוונטיות ביותר!!!
המסביר לצרחן (שבת, 30/06/2012 שעה 10:20)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש גיוס חובה (חוק שירות ביטחון [נוסח משולב], התשמ''ו-‏1986). חובת כל אחד להתגייס, במידה וצה''ל מוצא אותו כשיר לגיוס. החוק מחייב את כל האזרחים ה כ ש י ר י ם להתגייס לשירות למען המדינה. מי קובע מיהו כ ש י ר? הצבא. זה מהותו בפועל של 'חוק גיוס חובה'.

לפי אותו חוק גיוס חובה, צה''ל משחרר מדי שנה משירות או כלל לא קורא לשירות, בערך כ-‏40% מבני ה-‏18 מהיהודים (לערבים שמורה הזכות להחליט בעצמם אם הם רוצים להתגייס לצבא או לשירות אזרחי). בתוך ה-‏40% המשתמטים האלה נמצאים כ-‏5600 חרדים לשנה (2400 מהם התגייסו ב-‏2011 וכבר נכון לקיץ 2012 מספר מתממש השנה).

יהודים חילונים רבים לא מתגייסים לצה''ל בגלל מצבם האישי-קוגניטיבי, מצבם החברתי, בגלל מגבלות נכות פיזיות (חלק מהמוגבלים עשו מאמצים אדירים להתגייס ואכן התגייסו וגם תרמו בשירותם) ובגלל סרבנות פוליטית. כמובן שיש רבים מאוד שמנצלים את המסלולים הלאה כדי לחמוק משירות, למרות כשירותם הפורמלית.

לכן למרות שיש חוק גיוס חובה, הוא מופעל בצורה שנוחה לצבא מול אוכלוסיות היעד. בהנחה שהיום יסכימו כל החרדים לגיוס כל צעיריהם לצבא, הצבא ייחשף במערומיו. הפתרון היחידי הוא לתת לצבא ןלחרדים לסלול בעצמם את הגדלת מספר המתגייסים לפי הצרכים והיכולות האמיתיות של הצבא.
מנגד צריך לכפות על החרדים התנדבות לשירות אזרחי במסגרת ארגונים מתאימים להם, כמו זק''א, רשות שמורות הטבע והגנים, עיריות מקומיות וכו' שבהם הם ישרתו מספר פעמים בשבוע במקביל ללימודיהם בישיבות ולאורך 3 שנים ועבורם הם יקבלו שכר חודשי של חייל סדיר.
הכפיה תבוצע ע''י הקטנת סיוע המדינה לישיבות בהיקפים בהם הישיבות לא תקיימנה את החוק החדש שיחוקק.
_new_ הוספת תגובהאין גיוס חובה !!!
דוד סיון (שבת, 30/06/2012 שעה 10:37)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מתפלסף ובסופו של דבר מודה שהחוק איננו שוויוני: בשפתך ''... הוא מופעל בצורה שנוחה לצבא...''. זאת אומרת שישנם החייבים להתגייס וישנם שלא חייבים.

יש רבים שמנצלים את המצב ומשתמטים מגיוס, אבל כל אחד מאלה עושה זאת על אחריותו בלבד.
החרדים לעומת זאת משוחררים על פי מוצאם.

החרדים כמו הערבים משוחררים, על פי מוצאם, מהחובה האישית להתגייס. מכאן שהגיוס הוא סלקטיבי עוד לפני שצה''ל מפעיל את שיקוליו. מכאן שלמעשה לא כולם כפופים לגיוס חובה. במובן הזה אין גיוס חובה.
_new_ הוספת תגובהאין גיוס חובה !!!
המסביר לצרחן (שבת, 30/06/2012 שעה 11:42)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי דיבר על חוק שיוויוני?
אני כל הזמן מדבר על התאמת החוק למציאות החברתית שלנו. אני טוען שחייבים ללכת לקראת החרדים כדי שהם יילכו לקראתנו, על מנת לפורר את אחרוני המעוזים החרדים האנטי-ציונים. אני טוען שצריכים להיות גם חכמים וגם צודקים ולא רק צודקים. לאחר שהחברה הישראלית מצאה נקודת פריצה את האוכלוסיה החרדית הקשה (ואני מכיר כמה מעוזי חרדים שדווקא מוכנים ללכת לפשרות עם הממשלה) בשם 'חוק טל', ולאחר שנקודת הפריצה הזאת הורחבה לסדק די גדול, למה לא להמשיך בחוק הזה ביתר אנרגיה, תוך תיקונים מתבקשים (כמו הקטנת ומניעת הסיוע הכלכלי לחרדים שמעדיפים לא להתנדב ולנהוג לפי הצעות הממשלה)? אנחנו רואים שיותר ויותר חרדים צעירים מבקשים לצאת לשוק העבודה, בעוד השוק לא מסוגל לקלוט אותם. אז למה לנו להוציא חוק דרקוני ומיותר רק כדי לעורר התנגדות אוטומטית שתבטל את כל ההישגים שהגענו אליהם עד עכשיו?

הרי את אותה טענה של ''אי שוויוניות'' היית צריך גם להפנות לחברה היהודית אזרחית ולחברה הערבית.

הדרך הנכונה לדעתי שהממשלה צריכה לנקוט הוא לקרוא לכל אזרח בן 18 להתגייס לצבא או לשירות אזרחי, והמדינה תחליט איך והיכן הוא ישרת. המדינה תפטור את הבלתי ראויים לגיוס (כמו שנעשה מאז ומתמיד לכל אותם אוכלוסיות של פגועי נפש וגוף). כל הפונה ומסורב לא יושת עליו קנס או סנקציה.

כל המתחמק משירות מטעמים פוליטיים או דתיים יושתו עליו סנקציות שהמדינה תקבע. אפשר להשית עליהם מאסר, קנס והפסקת תמיכת מדינה כפי שיוחלט בהליך שימוע משפטי קצר.

''החרדים לעומת זאת משוחררים על פי מוצאם'' - יש אוכלוסיה יהודית 'נמוכה', חילונית או דתית ובלתי משכילה שגם היא משוחררת מחובת הגיוס האישי. הם מקבלים הביתה מכתב בגיל 17 שמודיע להם שהם נמצאו לא-מתאימים לשירות צבאי. חלקם מזומנים בכל זאת לגיוס ראשון ולאחריו הם מתבשרים בבשורה הזאת.

כמו שאמרתי ראוי שהמדינה תהיה גם צודקת וגם חכמה. אסור לשבור את החומות, כי אז הכל יקרוס. צריך לתת לחומות להתמוסס בתהליך טיבעי וקצת ארוך יותר.

לצערי כמה בכירי צבא בגימלאות עושים מהעניין מופע פוליטי רדוד בניסיון להלהיב את ההמונים. אני מקווה שהציבור לא הולך שולל אחריהם.

הזכרתי את דן חלוץ במקרה?
נדמה לי שלא -:;
_new_ הוספת תגובהאין גיוס חובה שוויוני !!!
דוד סיון (שבת, 30/06/2012 שעה 12:38)
בתשובה להמסביר לצרחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החוק כתוב כך שהוא משחרר חרדים בגלל מוצאם.
את הערבים פוטרים למעשה למרות שכנראה זה לא כתוב בחוק.

מכאן שהחוק לא מחייב את החרדים. זה עושה את החוק ללא שוויוני ולכן פסול בעיני. כל האחרים חייבים להתייצב לקריאת רשויות הגיוס. מבצעי החוק משחררים גם את הערבים מהחובה, וזה כבר סיפור אחר ברמה אחרת. מי שצה''ל בדק את נתוניהם האישיים והחליט לשחרר אותם נחשבים שקיימו את החוק.

כל המשתמטים עברו על החוק באחריותם האישית בלבד. זה לא קרה בגלל החוק אלא למרות החוק. זה בשום אופן לא דומה למציאות של החרדים.
_new_ הוספת תגובהאין גיוס חובה שוויוני !!!
המסביר לצרחן (שבת, 30/06/2012 שעה 13:07)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החוק כתוב כך שהוא מאפשר למדינה ולצבא מטעמה לשחרר את כל מי שנראה בעיני הצבא כלא מתאים לשירות צבאי. הצבא פיתח כמה מודלים של לא-ראויים לשירות ובינהם החרדים. כמו שציינתי יד יותר מודלים של לא-ראויים לשירות לאוכלוסיה החילונית, בגלל ריבוי ועושר של סיבות להשתמטות ולסרבנות.

לכן זה לא נכון לטעון שהחוק לא מחייב את החרדים, אלא נכון יותר לטעון שהחוק נותן בידי צה''ל את ההרשאה לא לגייסם לפי שיקול דעתו. אם תבקר מדי פעם בבקו''ם (או בלשכות הגיוס העירוניות) תוכל לראות חרדים יחידים או בקבוצות קטנות שמגיעם לשם, ניגשים למשרד צדדי המיעוד לבדוק את כשירות החרדי לגיוס ושם הם מדגישים את בקשתם לשחרור מגיוס. הצבא בנוהל פנימי שלו נותן להם שחרור מגיוס. אבל ההליך הזה מסודר ונרשם. לכן אמירתך כאילו ''הם חייבים להתייצב לקריאת רשויות הגיוס'' מיותרת, כי הם אכן מתייצבים. וגם בעבורם מתקיימת קביעתך ש''מי שצה''ל בדק את נתוניהם האישיים והחליט לשחרר אותם נחשבים שקיימו את החוק''.

באותו אופן חילונים ניגשים בזמן הזימונים למיונים טרום-צבאיים בלשכות הגיוס ושם הם מבקשים מסיבותיהם לא להתגייס לצה''ל. בגלל שלל הסיבות והתירוצים באוכלוסיה החילונית, מתקיים ברוב המקרים הליך שנמשך מספר ימים בו מחליט הצבא אם לקבל את הבקשה או לדחותה (ולחייב את הפונה להתגייס לצבא). הרי גם מול תהליכים אלה תוכל לטעון את עניין ''אי השיוויוניות''.

גם החרדים פורמלית ומוסרית הם משתמטים או סרבני גיוס שעברו על החוק באחריותם האישית בלבד (למרות שהם עושים זאת גם כקבוצה וגם בהשראת רבניהם, כמו שסרבני גיוס פוליטיים עושים זאת גם הם משיקולי אמונה ומנהיגיהם הרוחניים). השתמטותם קרתה בגלל החוק ולמרות החוק ובלי קשר לחוק, והרבה לפניו. זה נוהל שהתמסד במדינה החל מ-‏1948 כי הוא היה נוח לכל הצדדים. פיספסנו 60 שנים בהם יכולנו להטיל על החרדים יותר אחריות מוסרית, אישית וחברתית ולהתגייס למשימות כלל חברתיות, לאומיות ומוסריות. התיקון למפגע הזה חייב להיות במשורה, הדרגתי וכמה שיותר בשיתוף פעולה הדדי. אם אכן כך ננהג אז כולם יופתעו לראות איך בתוך מספר שנים קטן אוכלוסיית החרדים למינהם תגדיל את התגייסותה לצבא ולפרוייקטים אזרחיים במידה הדומה להתגייסות החרבה החילונית. חבל לעשות עכשיו עליהם לגרום למשבר מיותר ולהפסיד את כל מה שכבר הגענו אליו.
_new_ הוספת תגובהאני לא מבין דבר פשוט
אלברט שבות (יום שני, 02/07/2012 שעה 22:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמעט כל גדולי ישראל היו אנשים שעבדו לפרנסתם ולמדו לאחר עבודתם בזמן שהתאפשר ונותר. אני מדבר על עמודי התווך שלנו של המשנה והתלמוד כמו רבי עקיבא, רבן גמליאל שעבדו ממש בגרוש ליום- חציו לפת וחציו להכנס לבית המדרש. היו מהם גם עשירים כמו רבי מסדר המשנה שניהל את עסקיו ולמד, רש''י מהראשונים עבד בעסקי היין וגם למד, הרמב''ם עבד כרופא ולמד... אני מדבר על הרעיון המופשט- לעבוד להתפרנס בכבוד וללמוד - מדוע נפגם הרעיון הזה! צא וראה איך רעיון אנושי כה פשוט נפגם על פני הזמן, ועוד בשנת 2012. מעניין למשל מדוע אין שום משנה או ברייתא העוסקת ברעיון הזה: האם צריך ללמוד ולעבוד... אני חושב שאם הייתי מעלה נושא שכזה בזמן התנאים או האמוראים- הם לא היו מבינים מה אני רוצה מהם. מעניין מה אומר נסים ישעיהו בנידון.
_new_ הוספת תגובהשוחד - אתה מבין ?
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 03/07/2012 שעה 12:24)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מנהיגי החרדים שולטים בציבור שלהם בעזרת שוחד .
דמי לימוד בישיבה ==> שוחד .
בית כנסת על חשבון הממשלה ==> שוחד .
מיקווה ע''ח הממשלה ==> שוחד .
דמי קיום לאברכים ==> שוחד .
פטור משרןת צבאי ==> שוחד .
מישרות במשרד הפנים ==> שוחד .
מישרות במשרד הדתות ==> שוחד .

זה כלכך פשוט . שוחד .
_new_ הוספת תגובהאני לא מסכים איתך
אלברט שבות (יום שלישי, 03/07/2012 שעה 20:18)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שוחד ושחיתות והשחתה יש בכל מקום ובכל מגזר, רה''מ עומד למשפט על עבירות שלמונים, בכל חברה ועדה יש מושחתים ומקולקלים וערסים ומפיונרים- גם אצל החילוניים והערבים והדרוזים והצ'קרקסים, למה אתה שולל את הזכות להיות מושחת מהקבוצה החרדית?

בטח תטען מנגד שבעדה החרדית הדבר שונה כי כאן כולם משחדים, כולם משתמטים מחובתם לחברה כולם משקרים לעצמם ולחברה... ישנה כאן תסמונת של שחיתות של שוחד... וכן דווקא טענתך זו מביאה אותי לחשוב שהבסיס למה שקורה בעדה החרדית הוא לא השוחד והשחיתות אלא משהו אחר לגמרי, אם תרצה – תסמונת אחרת לגמרי והיא האינפלציה שחלה בערכי היהדות והדת שלה, חלה ירידה בערכי הדת היהודית- ירידה שהגיעה לשיאה בימים שלנו. פעם לפני הרבה זמן ערכי האמת והיושר האישי היו מובנים מאליהם, מובן מאליו שהיית צריך להיות דובר אמת בלבבך ומחוצה לו, כלומר אלו היו ערכים יהודיים שמיותר לציינם או לשדל את הבריות לכיוונם... למעשה הדת היהודית על הלכותיה ומשניותיה ותלמודה- היוו מעין ערכי תמיכה משניים לערכים המקוריים שלמיותר לציין את חיוניותם, כי הרי גם ''לגויים'' הם מוכרים ונפוצים, גם אצל הגויים אסור לשקר ולשחד ולקטול ולשקר ולסלף... מה שנותר הוא להצמיח חברה עניינית שתראה בערכים המקוריים כמובנים מאליהם. אדם ענייני לא צריך לשכנע אותו בערכי היושר האישי- זה דבר מובן מאליו אצלו, וזה למעשה מהות הדת היהודית: להצמיח חברה עניינית, המשנה והתלמוד וההלכות הנגזרות מהם – אינם מדברים על היושר ועל השקר ואפילו לא על האמת, הם מבטאים מין שיטה מחשבתית שמובילה לחשיבה עניינית. הדת היהודית מזמינה את ''הלומדים'' לקנות את שיטת החשיבה הזאת, להיות ענייני, וכשאתה מנהיג בפועל את השיטה הזאת ובעצם אתה מתכנת את הראש שלך לעבוד באופן ענייני; זה תפקיד הדת היהודית ותלמודה והלכותיה. זה תפקידה המסורתי מיום היוולדה: להעניק ליהודי בסיס מחשבה ענייני, להיות אדם ענייני שהערכים המקוריים מובנים מאליהם אצלו.

באו הקיצוניים מבני עמינו ובילבלו בתהליך ממושך את היוצרות: את הערכים ''התומכים'' הפכו ''למקוריים'' שאפשר אף לשקר ולשחד ולתחמן בשביל להשיגם... העיקר ללמוד תורה- יהא אשר יהא. וכן העיקר האמיתי הוא ללמוד תורה- היינו ללמוד איך להיות אדם ענייני שמאמץ את הערכים הטובים ומקבלם כמובנים מאליהם; הם הם אגב גם הערכים המוכרים גם לגויים. זו דעתי.
_new_ הוספת תגובהאני לא מסכים איתך
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 04/07/2012 שעה 7:12)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עיקר דבריך היו ויכוח עם טענה שאתה העלת כלפי עצמך .
לא אני .

אני כתבתי באופן ברור שהמנהיגות הדתית כיום משתמשת בשיטה של שוחד כדי לשלוט בעדתם .

אם שוחד הוא דבר טוב כפי שאני מבין מהפיסקה ''למה אתה שולל את הזכות להיות מושחת מהקבוצה החרדית?''

אז אולי נעבור לשיטת שוחד כללית ?
נשחד את השוטרים כדי שיכו חרדים .
נשחד פירומאנים כדי שיזרקו בקבוקי תבעירה לבתי החרדים .
נשחד את העיריות כדי שלא יספקו פינוי אשפה לחרדים .
ועוד כהנה וכהנה .
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי