פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
חוק ששינסקי בישורת האחרונה
עגל הזהב / דוד סיון (יום שני, 14/03/2011 שעה 9:00)


חוק ששינסקי בישורת האחרונה

ד''ר דוד סיוןההיטל על רווחי הנפט המוצע בהצעת החוק הוא היטל הנגבה בעיקרו מהרנטה הכלכלית של מאגרי נפט וגז, ועל כן הוא מוחל רק לאחר שההשקעות בחיפוש, בפיתוח ובהקמה הוחזרו במלואן בתוספת תשואה, המגלמת, בין השאר, את סיכוני היזם ואת הוצאות המימון הנדרשות. בשל כך, הלכה למעשה, היטל זה לא יגבה בשנים הראשונות להפקת הנפט או הגז, אלא רק לאחר כמה שנים שבהן תוחזר עלות ההשקעה ותושג תשואה. שיעורו של ההיטל המוצע יהיה נמוך יחסית עם תחילת גביית ההיטל והוא יעלה ככל שתעלה רמת הרווחיות של המיזם. בזכות שיטה זו מיזמים בעלי שיעורי רווחיות שאינם גבוהים במיוחד לא ישלמו את שיעור ההיטל המרבי ואולי אף לא ישלמו היטל כלל.
בשנתים האחרונות התברר לשר האוצר ולאנשיו ולרבים בציבור הישראלי שהזיכיון שניתן ליזמים לחפש גז בחופי ישראל הופך לתגליות שרווח משמעותי מאד בצידן. הם הבינו שזה הזמן לבחון מחדש את המערכת הפיסקלית – זו המשלבת מיסוי, תמלוגים ואגרות – בנוגע לחיפושי גז ונפט. המערכת , שלמעשה עוצבה לפני יותר מ-‏50 שנה. במציאות של אז נדרשה מערכת כזאת שתתמרץ יזמים לחפש ואולי לגלות את הנוזל השחור בגבולות ישראל.

כפי שכתוב בכתב המינוי, ועדת ששינסקי התבקשה להמליץ על שינויים במערכת כדי לעדכנה ולהתאימה למציאות כיום; לעדכנה כדי שתאפשר לתת ביטוי לשימוש במשאבים של המדינה, של העם, ביחד עם הבטחת רמת רווחיות ליזמים. הצעת החוק מגלמת את המנגנון שיכניס לחוק את המלצות הוועדה (תקציר).

בשבועות הקרובים יתנהלו בוועדת הכספים דיונים בקצב מואץ כדי לנסות ולאשר את החוק בקריאה שניה ושלישית לפני סוף מושב החורף של הכנסת, ב-‏30.3.2011.במציאות כיום המדינה גובה תמלוגים בשיעור 12.5% מההכנסות כפי שנקבע בשנת 1952 ומס חברות בשיעור 16%. במוקד הצעת החוק הוספת היטל למערכת הפיסקלית הזאת. אבל כפי שמודגש בציטוט בראש במאמר, היא מנוסחת בצורה שתבטיח תשואה ברמה ''מינימלית'' לפני שמתחילים לגבות את ההיטל. בהמשך שיעור ההיטל עולה בהדרגה עד לשיעור של 50% רק כאשר כבר הובטח החזר שהוא למעלה מכפול מערך ההשקעה בחיפוש פיתוח והקמת מיזם הנפט (עמ' 531, הצעת חוק...).

הצעת החוק גם כוללת ניכוי ההיטל בחישוב ההכנסה החייבת לצורכי מס וכך שיעור המס על ההכנסה ירד עם עליית שיעור ההיטל. היא גם מציעה חישובי פחת מואץ כדי לתת ביטוי לשיעור ההון הגבוה בשלבי הפיתוח וההקמה. לא רק שהמדינה מבטיחה שיעור ורמת רווחיות לפני התחלת הגביה, היא גם תאפשר (אם הצעת החוק תאושר) ניכוי מואץ. בדרך הזאת גם בהנחות מחמירות בעניין הרווחיות לא יפגעו תזרים המזומנים ויכולת החזר החוב של היזם.

אפשר לצפות בלא מעט ביטחון שיעבור עוד זמן רב, אולי עד סוף העשור, לפני שהמדינה תגבה סכומים משמעותיים מהמיזמים השונים.הצעת החוק מציעה מערכת פיסקלית שקודם מבטיחה את הרווחיות ליזמים ורק אחר כך מאפשרת גביית ההיטל על ידי המדינה, ובהדרגה (בזהירות). נדמה שגם היזמים שהובילו את קמפיין ההתנגדות לשינויים המוצעים מבינים וחשים זאת. מסתבר שלפחות אחד מהם, יצחק תשובה, ממשיך להגדיל את אחזקותיו בשותפויות הגז. לא סביר להניח שהוא היה עושה זאת אם החוק המוצע היה גרוע כל כך כפי שהמתנגדים ניסו ללמדנו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כל ההילולה הזו, היא חלק מההפקרות במדינה שלנו...
ההפקרות בבתי-המשפט (יום שני, 14/03/2011 שעה 12:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מתחיל בהפקרות במערכת השיפוטית,
כאשר שופט יכול לפסוק ככל העוולה על דעתו, ללא מחויבות לחוק,
ולהיות בטוח שאף אחד לא יוכל להעניש אותו על כך..

זה ממשיך שנותנים שוחד ישיר ועקיף לךחברי כנסת, כדי שיצביעו ויחליטו לפי האינטרס של מקבל השוחד...

אם בבתי המשפט בישראל, אפשר לשחד שופטים בלי חשש,
מה לנו כי נלין על איזובי-הקיר ?
_new_ הוספת תגובהאגב, מי יכול לציין שמות שופטים שהורשעו בקבלת שוחד ?
ההפקרות בבתי-המשפט (יום שני, 14/03/2011 שעה 14:00)
בתשובה לההפקרות בבתי-המשפט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מדבר על 50 השנים האחרונות ....

האם סביר שבהפקרות הקיימת בבתי-המשפט, לא היו שופטים שקבלו שוחד ?
_new_ הוספת תגובהשכחת
ע.צופיה (יום שני, 14/03/2011 שעה 14:17) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. הייתה התחייבות ממשלתית שהתמלוגים לא יעלו על 12.5%.
יתכן שחברות רציניות(כמו בריטיש פטרוליום ונובל אנרג'י) לא היו באות לנסות את מזלן בחופי ישראל אילו חוק שישינסקי כבר היה קיים.
עובדה שעד שהחברות הרציניות הגיעו לא מצאו נפט או גז.
2.החוק אינו מבטיח את רוחיות המשקיעים. החוק קובע מיסוי מהיום שבו יש רוחים.
3.בעלי ענייןבחברות, בדרך כלל, מחזיקים במינימום המניות הדרוש להבטיח את שליטתם (לבד או יחד עם אחרים).רכישת מניות נוספות נובעת מסיבות אחרות, כגון קליטת עודף היצעים לשם שמירת שער המניה.
_new_ הוספת תגובהלא שכחתי
דוד סיון (יום שני, 14/03/2011 שעה 17:42)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החוק לא משנה את גובה התמלוגים.

החוק מוסיף היטל שלא נגבה לפני שמושג גבוה פי 1.5 מההוצאות (לפני שהרווח המצטבר מגיע ל-‏50%). החוק גם מתיר ניכוי ערך ההיטל מההכנסה החייבת במס. מכאן שהחוק מבטיח רווחיות.
_new_ הוספת תגובההחוק אושר
דוד סיון (יום רביעי, 30/03/2011 שעה 18:37) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היום אושר החוק - 78 חברי כנסת הצביעו בעד ושנים
התנגדו (http://news.walla.co.il/?w=/3/1811023).
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי