פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
פתרונות למצוקת העוני
עגל הזהב / דוד סיון (יום שני, 26/02/2007 שעה 11:26)


פתרונות למצוקת העוני

ד''ר דוד סיוןמצד אחד אנחנו יודעים שהגידול המתמשך בתשלומי ההעברה (קיצבאות) לא ממש הפריע לתהליך מקביל של גידול בתחולת העוני. מצד שני, גם הצמיחה הכלכלית ובמיוחד זו שחווינו בשנים האחרונות לא הביאה את השינוי שהובטח בשיעור העוני. מדוע?

ראשית, המשק שלנו צומח אבל חלקים, כשלושה רבעים, מהמשק כמו התעשיה המסורתית והשרותים לא צומחים או מצטמקים. הבעיה הזאת לא בולטת כי החלק הנותר, תעשיית ההי-טק, צומח במהירות כזאת שסך התמ''ג והתמ''ג לנפש צומחים גם הם. לכן רמת החיים עולה בעוד העוני לא מצטמצם. שנית, יש אנשים רבים בגיל העבודה שלא עובדים. בחלקים מהאוכלוסיה שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמוך יותר מהממוצע הארצי באופן משמעותי.

התוצאה היא עוני רב ופוטנציאל צמיחה מוגבל. בעצם גם צמיחת רמת החיים הכללית היא מוגבלת. אחת הדרכים ''הנכונות'' לטפל בבעיה הכפולה הזאת היא פיתוח והפעלת אמצעים להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה לרמות מקובלות בעולם המערבי.ישנן שתי דרכים עיקריות לפעול להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה (שיעור ההשתתפות). האחת היא השקעה בטיפוח הון אנושי והדרך השניה היא סיבסוד ותיקצוב פעולות ומטרות שונות. בעיני הכלכלנים הדרך הראשונה היא העדיפה משום שפירות השקעה ראויה בטיפוח הון אנושי, גם אם היא חד פעמית, נוטים להישאר ברשותו של האדם לתמיד.

אחת הדרכים להשקעה בהון אנושי היא הפעלת תוכנית כמו תוכנית ויסקונסין ובשמה העברי ''תוכנית מהל''ב'' (מהבטחת הכנסה לתעסוקה בטוחה). תכליתה העיקרית של התוכנית היא להכשיר ולשלב מקבלי הבטחת הכנסה במעגל התעסוקה ולצמצם את התלות שלהם בקיצבאות. התכלית המשנית היא חסכון בהוצאה לקיצבאות הבטחת הכנסה לטווח ארוך. למרות הביקורת הרבה על השלב הנסיוני, בחינת התוצאות מראה שהיתה לא מעט הצלחה. מתוך 23 אלף משתתפי התוכנית בשנה הראשונה 10,800 מהמשתתפים הושמו בעבודה (בנק ישראל תומך בהרחבת תוכנית מהל''ב). למעשה בכך תוגבר כוח העבודה בעוד כ-‏11 אלף משתתפים עם סיכוי טוב לשפר את רמת החיים שלהם. כ-‏47% מהמשתתפים זכו להצטרף לכוח העבודה ובכך לשפר גם את הדימוי העצמי. חשוב גם לציין שהצטרפותם שיפרה את תמונת המצב של החברה כולה.

בניגוד ל''מהל''ב שהיא תוכנית שפירותיה מבשילים בטווח הקצר יחסית הרי שפירותיה של מערכת החינוך מבשילים לאט אבל בטוח. כפי שכבר כתבתי לא פעם, על פי התיאוריה של השקעה בהון אנושי, תוספת השכלה אמורה להתבטא באיכות, פריון, העבודה ולכן צפויה לתרום לשכר העבדה. אכן, מחקר שנערך בבנק ישראל לאחרונה הראה שיש תשואה חיובית להשכלה בשוק העבודה הישראלי: תוספת של שנת לימוד אחת בתיכון מגדילה את השכר של הפרט ב-‏8.6%; תוספת השכלה תיכונית בישראל מתבטאת בשכר יותר גבוה. לכן ראוי וכדאי לרכוש השכלה תיכונית (התשואה להשכלה - הקשר הסיבתי בין ההשכלה לשכר).

עבודתה של העמותה שמפעילה הקרן להתחדשות בחינוך. הפעילות הזאת היא דוגמה לטיפול נקודתי בעוני על ידי השקעה בהון אנושי באזורי מצוקה. המטרה העיקרית היא לתפוס את הילדים בעודם צעירים (בעיקר בגיל בית הספר היסודי) ולשנות את תפיסת העולם שלהם – שהם יכולים להצליח. הכוונה היא לתת להם כלים שיאפשרו להם להתחיל את החיים הבוגרים על קו אחד עם כל שאר ילדי ישראל. כמובן שהמטרה הקרובה יותר היא שהם יגיעו לתיכון ויוכלו להתמודד עם האתגרים ההשכלתיים גם מעבר לתיכון.

עיקרון חשוב של הפעילות הוא בחירה חופשית: משכנעים ילדים להצטרף מתוך בחירה חופשית. ברגע שילד מחליט להצטרף הוא מתחייב להתמיד בכל התקופה. ילד שמתקבל לתוכנית ומגיע לשיעורים לעולם לא נכשל. הכשלון, אם יש כזה, הוא של פעילי ועובדי העמותה והם צריכים למצוא דרך אחרת לעזור לו. אנשי העמותה פועלים גם עם ההורים כדי לחזק את תמיכתם בתהליך החינוך של הילד. בשנת הלימודים 2004-5 השתתפו קרוב ל-‏12 אלף ילדים בתוכניות השונות של הקרן.

סיפורו של רמי בן-יוסף, בן ה-‏25, תושב שכונת הרכבת בלוד הוא דוגמה לסיפורי ההצלחה בעבודת הקרן. עד כיתה ו' הוא הספיק להיזרק משני בתי ספר והיה על הסף של נשירה. הוא נפגש עם האופציה שמציעה העמותה כאשר היה בתחתית והצטרף לתוכנית. היום הוא כבר סיים לימודי משפטים והתקבל לסטאז' בפרקליטות וגם שותף בחברת סטארט-אפ בעלת פוטינציאל (''ממצוקה להנפקה'', מוסף שבת, מעריב, 16.2.2007, עמ' 24, 25).

הדרך השניה לטיפול בעוני היא שימוש באמצעים תקציביים במשך תקופה מסויימת או עד רמה מסויימת כדי לתמרץ השתתפות בכוח העבודה. לקטגוריה הזאת שייכת התוכנית להגדלת מספר מקומות העבודה באזורים מוכי אבטלה שעליה החליטה הממשלה לאחרונה (סיוע למרכזי תמיכה טלפוניים). זוהי בעצם החלטה לתמוך, באמצעות סבסוד, בהעברת תעסוקה לאזורים שהוכרו על ידי ההחלטה. הסבסוד מטה את ההחלטה על מיקום מקום העבודה לטובת אזורי מצוקה. אלא שהחלטה מהסוג הזה מייצרת שתי בעיות. ראשית הדברים נוטים לחזור לקדמותם כאשר מסתיים הסבסוד. שנית זהו רק פתרון זמני לברי המזל שזכו למצוא תעסוקה בזכות תוכנית כזאת.

גם התכנית להנהיג מס הכנסה שלילי משתייכת לקטגוריה של שימוש באמצעים תקציביים להגדיל את ההכנסה הפנויה עבור בעלי השכר הנמוך (תזכיר החוק להגדלת ההשתתפות בכוח העבודה). הכוונה היא לשפר את המוטיבציה של הזכאים להשתתף בכוח העבודה. כדי שהתוכנית תפעל כראוי צריך להיות בה מרכיב קריטי לגבי כל הזכאים: החלפת כל תוכניות הרווחה עם תוכנית אחת כוללת של השלמת הכנסה או מס הכנסה שלילי.

נקודת המוצא היא שצריך לקבוע סטנדרד של הכנסה, הכנסה בסיסית, למשפחה או לזכאי בודד. אם ההכנסה של המשפחה גבוהה מההכנסה הבסיסית היא תשלם מס הכנסה, בשיעור המקובל, על ההפרש בין הכנסתה להכנסה הבסיסית. מצד שני, אם הכנסתה נמוכה מההכנסה הבסיסית המשפחה תקבל ממס ההכנסה סכום, שמחושב כמכפלה של ההפרש בין ההכנסה הבסיסית ושיעור המס. תוספת ההכנסה שמקבל הזכאי היא תמריץ להשתתפות בכוח העבודה למרות שבעל הבית משלם מעט יחסית. ההשתתפות עצמה מהווה גם זמן לרכוש יכולות כדי להתקדם אל מחוץ לרמת הזכאות, להשתתפות בכוח העבודה בזכות הכישורים. מס ההכנסה השלילי גם מתגמל את מעוטי ההכנסה ביחס לבעלי ההכנסות הגבוהות שזוכים לתמריצים כאשר מורידים את שיעורי המס (על האשליה שבמדיניות הרווחה).בניגוד ליותר מקובל במקומותינו יש אמצעים ראויים ומועילים לטפל בעוני. האמצעים הטובים והראויים הם אלו שמהווים השקעה בטיפוח ההון האנושי של העניים. השקעה מוצלחת בהון אנושי מאפשרת צמיחתו של האדם העני ובסופו של דבר לבטל את תלותו בתמיכה בכלל.

האמצעים הפחות טובים הם אלו שבעצם מסבסדים את השתתפותם של מעוטי היכולת בכוח העבודה. יחד עם זאת הנהגת מס הכנסה שלילי עדיפה על הענקת קיצבאות מבחינת הזכאים שום שהם משתתפים ביצירת הפתרון.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מאמר מקיף ומאלף המספק מידע חשוב באופן תמציתי
מיכאל שרון (יום שני, 26/02/2007 שעה 16:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וזאת בנושא כה קריטי בחיי המדינה.
_new_ הוספת תגובהתכנית ויסקונסין תכנית פושעת.
צדק (יום שני, 26/02/2007 שעה 17:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החברה שהפעילה אותה היא היחידה שהרויחה.
תכנית סיוע לעניים הופכת כרגיל, לסיוע לעשירים.
הסעיף המטופש בחוזה, שנתן בונוס על כל מובטל שעבר לעבוד,
הביא להתעמרות והתעללות במובטלים.
הדביל או הדבילים שהסכימו לסעיף כזה בחוזה צריכים לעמוד לדין על חוסר צלם אדם.

חינוך
---

טיפול נקודתי בעוני הוא חסר כל ערך.
מזכיר לי את ההתהדרות בהמצאה האחרונה של הרפואה המודרנית,
כששוכחים לציין שעלות הטיפול היא 50 אלף ש''ח ללקוח....

על מנת לשפר את החינוך לעניים יש לשנות את מבנה תקציב החינוך.
תקציב אישי לכל תלמיד, כשהעני ביותר מקבל את ההקצבה הגדולה ביותר.
תקציב זה ילך עם התלמיד, ובית הספר שבו ילמד יקבל אותו.
בתי הספר ילחמו על התלמידים העניים.
שינוי פשוט שאינו עולה אגורה אחת, ויעשה מהפיכה בחינוך.

מס הכנסה שלילי
-------

נראה נחמד.
אך אני כבר רואה את בעלי הבתים מורידים משכורות לעובדיהם,
ואומרים להם שהמדינה תשלים להם את ההפרש.

כרגיל, העזרה לעניים תהפוך לעזרה לעשירים.

מישהו חשב על זה שם למעלה?
_new_ הוספת תגובהא-ברוך, מנסים ומנסים וישועה אין.
מיכאל שרון (יום שני, 26/02/2007 שעה 18:11)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אכן, יש ביקורת רבה על תוכנית ויסקונסין. וממתי אדם זה ''הון''? איפוא האנושיות? כולם הופכים גורמי הון בשרות העשירים, זו האמת. הרווחים הלא מרוסנים והשבקת האדם ורוחו זה שם המשחק כאן. ואף דוד מסגל את הטרמינולוגיה והגישה הזאת. ולא מבינים, שבישראל מפריזים בניאו-ליברליזם, ובהעדר בקרות אתיות וחברתיות, לא יהיה כאן דבר מלבד שוד והשבקת הכלכלה, בחסות ז'רגון מילטון פרידמני.
_new_ הוספת תגובהא-ברוך, מנסים ומנסים וישועה אין.
יובב (יום שני, 26/02/2007 שעה 19:36)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הון אנושי הוא מושג כלכלי - מטרתו לכמת יכולות של אנשים על מנת שיהיה ניתן לבנות מודל כלכלי. ככזה הוא מן הסתם הוא לא נשמע 'הומאני'. נראה לי שהאימוץ הכללי שלו היא במסגרת הטרנד הפוליטיקלי קורקט - החלפה של 'כח אדם' ב'משאבי אנוש'. כנראה שמישהו שאיננו כלכלן חשב שזה מושג יותר 'יפה' והפך אותו לנחלת הכלל בלי להבין מה ההשלכות.

המטרה של תכנית ויסקונסין היא להחזיר אנשים שנפלטו ממעגל העבודה. אני חושב שההנחה שחיי אדם שאינו עובד וחי על קצבאות הם פחות 'טובים' היא לא רק נחלת העשירים.
לא הייתי מסווג את זה כנאו ליברליזם.
_new_ הוספת תגובהקשקשן
יובב (יום שני, 26/02/2007 שעה 19:43)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא נראה לי שיש אדם שפוי שחושב שהמטרה של תכניות רווחה לעבודה איננה טובה.
עם זאת כנראה שיש באמת בעיה עם המדד להצלחה שנתנו לחברות המבצעות - משהו כמו דמי הבט''ל שנחסכים.
מדד כזה יוצר להן מוטיבציה להכריח אנשים לעבוד בכל מחיר וכאלה שלא משתפים פעולה - להפעיל את סנקציית שלילת הקצבאות.
אני מניח שלגורמים המקצועיים יש רעיונות חילופיים, השאלה אם הפוליטיקאי התורן לא מכר כבר את המכרז לחברים שלו.

התכנית שהזכרת לגבי החינוך נשמעת לי מוכרת. היא לא בדרך לישום כבר?

מס הכנסה שלילי - הפתרון עובד טוב בתאוריה, אבל השאלה הראשונה שנשאלת כששומעים אותה היא באמת איך מונעים רמאויות במדינת הישראבלוף.
נדמה לי שדובר על וידוא שאין הורדת משכורת בטווח זמן מסויים.
אני מקווה שינקטו גם צעדים אחרים.
_new_ הוספת תגובהמדובר בתוכנית נסיונית
דוד סיון (יום שני, 26/02/2007 שעה 20:00)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שהחוק קבע תוכנית ויסקונסין היא נסיונית ולכן הופעלה רק במספר מוקדים. בין השאר מטרת הנסיון היא ללמוד משגיאות,טעויות ועוולות מובנות במבנה התוכנית. כמו שהבדיקה של בנק ישראל יש הרבה מה לתן אבל גם תוצאה ברוכה.

הרעיון אותו הוא מזכיר הוא ''שיטת השוברים'' מבית מדרשו של פרופסור מילטון פרידמן ז''ל. כתבתי על זה לפני כשנה (דיון 3534). גם מס ההכנסה השלילי הוא רעיון שלו.
_new_ הוספת תגובהמצטרף לברכות - מאמר מצויין
יובב (יום שני, 26/02/2007 שעה 19:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהתודה
דוד סיון (יום שני, 26/02/2007 שעה 19:34)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהחוסר מחשבה בהפניית הכסף
ליאור ליבוביץ' (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 19:35) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.משרדי האוצר והתמ''ת ''זרקו'' בחסות-המדינה 80 מיליון ש''ח
על תוכנית ויסקנסין המורכבים מ:
א) 20 מיליון בחדרה .
ב) 20 מיליון בנצרת .
ג) 20 מיליון בי''ם .
ד) 20 מיליון באשקלון .
ועוד מתוכננים ''להזרק'' 240 מיליון ש''ח נוספים .
2.דומה הדבר לאדם המקבל משכורת ואפילו העלאה ובמקום לנצל
ההזדמנות ולקנות דברים לבית ואישיים - מחפש את הפח
הכי קרוב כדי לזרוק את כל משכורתו לפח !!!
3.כך בדיוק עשתה המדינה עם הכסף על התוכנית,שלא לדבר על
התגמולים שמקבלות החברות .
4.כשבכסף הזה (לפי הפירוט שבסעיף 1 לעיל) בתוספת ה-‏240
מיליון ש''ח הנוספים המיועדים ''להזרק'' - היה ניתן לממן
הקמת עוד בתי-עסק קטנים וגדולים (סופרים,מפעלים וכו')
וכך באמת לדאוג לציבור המובטלים ביצירת עוד מקומות-
עבודה .
5.כמובן שמשרד התמ''ת התבקש להתייחס לנושא,אולם במקום
לספק תשובה העדיף ''למלא פיו מים'',שכן מה
יגיד ??? ''אתה צודק,איך לא חשבו על-זה קודם'' ???
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהתוכנית ויסקונסין - המסר למעסיקים ???
ליאור ליבוביץ' (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 19:46) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.בתוכנית ויסקונסין נשלחים אנשים ל''עבודה-בקהילה''
ובמקום שכר-מינימום לשעה ומשכורת לחודש,מקבלים בפועל
שכר-עבדים לשעה וגמלה בלבד !!!
2.משרד התמ''ת (שנה פלוס מהפעלת התוכנית) טרם החליט במסר
שברצונו להעביר לציבור המעסיקים :
א) שמעכשיו הניצול הוא כשר ???
ב) שבעוד משרד התמ''ת 1 (יחסי-עבודה) יתבע מעסיק נצלן,
יסנגר עליו משרד התמ''ת 2 (מינהלת מהל''ב) ???
ג) שמדובר ב-‏2 משרדי תמ''ת הנמצאים ופועלים ב-‏2 פלנטות
שונות ומנותקים זה מזה ???
ד) שיד-ימין אינה יודעת מה יד-שמאל עושה במשרד התמ''ת??
ה) כל התשובות נכונות !!!
3.כן התבקש משרד התמ''ת לענות:
א) מדוע שמעסיק לא ימשיך לנצל עובדים אם משרד התמ''ת
מרשה לעצמו לנהוג כך ???
ב) כיצד בדיוק משרד התמ''ת מתיימר להיות ''הכותל-המערבי''
של עובדים מנוצלים כשהוא בעצמו מעודד שוק-עבדים ???
ג) איזה ברירה יש לאדם להסכים - להיות מנוצל:
1) אצל המעסיק - והקפריזות שלו כמה שירצה לשלם לשעה
ולחודש ואפילו אז להצדיע לו ???
2) כעבד בויסקונסין ???
ד) מדוע שקשיש/ה בבית-חולים/אבות ירצו לשלם למישהו שכר
באופן-פרטי כשבמקומו ניתן לקבל אחר ובחינם ???
ה) אותה-שאלה לגבי מוסדות כבתי''ס ועיריית-חדרה - מדוע
לקלוט אדם למערכת ולשלם לו משכורת כשבמקומו ניתן
לקבל אחר ובחינם ???
4.לפני כמה שבועות הודה מנהל מח' כח-אדם בעיריית-חדרה
בראיון לעיתון מקומי שהעביר עובדים ממח' אחת לאחרת -
שכן,שוב למה לקלוט עובדים חדשים ולשלם להם משכורת -
כשבמקומם ניתן לקבל אחרים ובחינם וכך לחסוך לקופת-
העירייה ???
5.כאמור,שנה פלוס מהפעלת התוכנית ומשרד התמ''ת טרם סיפק
תשובות - הייתכן:
א) שאין לו תשובות ???
ב) שלא הכין ש''ב ???
ג) ש''בלע-לשונו'' ???
ד) שלא חשב על-זה קודם ???
ה) כל התשובות נכונות !!!
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהלהבנתי
יובב (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 23:25)
בתשובה לליאור ליבוביץ'
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מטרתה של התכנית היא החזרת אנשים למעגל התעסוקה
חלק מהאוכלוסיה לא עבדה באופן סדיר זמן רב
אחד האמצעים להחזיר אדם הוא להקנות לו הרגלי עבודה, למשל ע''י עבודה סדירה במסגרת הקהילה
כיוון שהמדינה משלמת את הקצבה, ולא מעסיק שהמשתתף מייצר לו ערך ולכן יהיה מוכן לשלם שכר, המדינה היא שקובה את גובה הקצבה/השכר.
לא מן הנמנע שהיישום של רעיון טוב הוא רע, ושאינטרסנטים מושחתים עושים שימוש קלוקל במשתתפים על מנת לקצץ עלויות תוך דריכה על זכויות עובדים אחרים.
נראה לי שיש לטפל בבעיית האבטלה כאילו אין מושחתים, ולטפל במושחתים בלי קשר לאבטלה.
_new_ הוספת תגובהעבדים כמכונות נוסח AGENS
ליאור ליבוביץ' (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 19:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.לא מספיק שהמובטל לא מקבל שכר-מינימום ומשכורת על
''העבודה-בקהילה'',אלא מקבל בפועל שכר-עבדים לשעה וגמלה
בלבד !!!
2.עוד מצופה ממנו לעבוד באותו החשק והרצון כאחד המקבל
שכר-מינימום לשעה ומשכורת לחודש !!!
3.הגם שטרם יציאת המובטל לעבודה - חברת AGENS דואגת
להזהירו לבל יעז להגיד/להראות למעסיק איזו שהיא
מוגבלות-רפואית כלשהי .
4.מובטל שמעז להגיד/להראות למעסיק את מוגבלותו-הרפואית
מיד מוחזר ל-AGENS בטיעון:''לא מתאים'' !!!
5.כמובן שהמעסיק גם מתקשר בטענות ל-AGENS:''הבטחתם לי
שאני מקבל מכונות,מה פתאום אתם שולחים לי אנשים
חולים/מוגבלים'' ???
6.מיותר-לציין,שהמובטל מוזהר בשנית לבל יעז להגיד/להראות
למעסיק נוסף את מוגבלותו-הרפואית,שכן הדבר יגרור סירוב
7.כמו-כן,חברת AGENS אוסרת איסור גורף על ציבור המובטלים
ללכת לרופא-משפחה/אחר בימים א'-ה' בבקרים,אלא רק
אחה''צ/שישי בלבד !!!
8.מובטל שהעז ללכת לרופא-משפחה לקבלת אישור-מחלה צפוי
בנוסף לעבור דרך הרופא-התעסוקתי כדי שזה יחליט באם
האישור-מחלה מקובל עליו,או-שמא אותו חולה אינו אלא
מתחזה ובעצם מדובר בסוס-עבודה .
9.בברכה .
_new_ הוספת תגובהרפואה מול רפואת AGENS
ליאור ליבוביץ' (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 20:03) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.גם אם אדם יביא המלצות מרופאים כאלה ואחרים וסיכומי
ועדות-רפואיות כאלה ואחרות - עדיין יצטרך לעבור את
הרופא-התעסוקתי של AGENS כדי שזה יתן מילתו האחרונה
בעיניין .
2.אבקש להזכיר את ניגוד האינטרסים בה נמצא הרופא-
התעסוקתי :
א) מחוייבות לזה שמשלם לו (AGENS) .
ב) שבועת-הרופאים .
3.כך-יוצא,שרופאים (והיו 2 כאלה) שהעזו להביא תמונת-ראי
של מצב-החולים ו''לא-רקדו'' לצלילי AGENS מצאו עצמם אחרי
זמן לא רב מחוץ לכותלי AGENS בטיעון:''סיום חוזה העסקה''
4.לעומתם,רופאים-תעסוקתיים (ויש 2 כאלה) ש''כן-ירקדו''
לצלילי AGENS (הגורסת שכל המובטלים מכונות ואפילו
החולים אינם אלא מתחזים ובעצם מדובר בסוסי-עבודה) יזכו
לאמון המערכת - דוגמאות ???
א) רופא-תעסוקתי - שימחוק וכמה שיותר איסורים שרשם
הרופא-התעסוקתי הקודם ובכלל - יזכה לאמון המערכת!!!
ב) רופא-תעסוקתי (אותו-אחד) - המתעלם מהחמרת מצב-רפואי
של מובטלת אחת ומתעקש שהיא סוס-עבודה - גם יזכה
לאמון המערכת !!!
ג) רופא-תעסוקתי (אותו-אחד) - האומר למובטלת שניה:
''המלצות הרופא-המומחה אינן מקובלות עלי - תלכי
לרופא-מומחה אחר'' - גם יזכה לאמון המערכת !!!
ד) רופאה-תעסוקתית - האומרת למובטלת שלישית:''תגידי,
השתגעת ??? אם ארשום לך פטור יעיפו אותי מפה'' - גם
היא תזכה לאמון המערכת !!!
5.למרות טענות AGENS ומשרד התמ''ת ש''לא מתערבים כהוא-זה
בעבודת הרופא-התעסוקתי'' בפועל,דיבורים לחוד ומעשים
לחוד - ורופא ש''לא-ירקוד'' לצלילי AGENS לא יאריך ימים
במשרתו במסגרת החברה .
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהתחמון AGENS את הועדה-החיצונית
ליאור ליבוביץ' (יום חמישי, 22/03/2007 שעה 20:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.קורה שאנשים נאלצים להגיש ערר-חיצוני בשל החלטת AGENS
לרישום סירוב .
2.בעוד המובטל בטוח בהצלחתו ובהשבת כספו בהסתמך על החלטת
הרופא-התעסוקתי בעיניינו .
3.באה AGENS ומשנה סדרי-עולם .
4.שכן,ערב-לפני קיום הועדה-החיצונית הולכת החברה (מאחורי
גבו וללא ידיעתו של המובטל) לרופא-התעסוקתי בדרישה
(ממש כמו ''הצמדת אקדח לרקה'') לשינוי הרישום .
5.והרופא-התעסוקתי מחשש למשרתו פועל כדרישת החברה ומשנה
הרישום .
6.וכך באה AGENS לועדה-החיצונית ומעמידה את המובטל בפני
עובדה ש''הנה הרופא-התעסוקתי שינה לגביך את הרישום'' !!!
7.גם אם:
א) הדבר לא נעשה ערב-לפני,אלא כמה ימים לפני וגם אם
ב) מודיעים למובטל שהרופא-התעסוקתי שינה לגביו את
הרישום וגם אם
ג) המובטל דורש תור מחדש לרופא-התעסוקתי לבירור פשר-
השינוי - נענה מטעם AGENS:''לא ניתן'' !!!
8.במניעת התור מחדש של המובטל לרופא-התעסוקתי - מונעת
מעצמה AGENS אי-נעימויות - שבטעות הרופא-התעסוקתי לא
יגיד/יודה/יפלוט:''הייתי חייב לשנות הרישום,אחרת היו
מפטרים אותי'' !!!
9.אם זה לא שחיתות - אז מה כן ???
10.בברכה .
_new_ הוספת תגובהיחס AGENS לאמינות המעסיקים=''פרה-קדושה''
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 12:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.גם כשאנשים נשלחים לעבודה כזו/אחרת במקום כזה/אחר
והמעסיק אומר להם שהם בניסיון יום/יומיים/יותר
2.קורה שעם כל הרצון הטוב אותו אדם לא הצליח להשתלב
בעבודה - אז הוא מוחזר ל-AGENS בטיעון:''לא מתאים'' !!!
3.ואולם,בהסכם שבע''פ והבלתי-כתוב שבין AGENS והמעסיקים -
מותר למעסיקים לדווח לחברה אחרת - שאותו אדם:
א)לא הראה נכונות ורצון !!!
ב)לא עבד כמכונה !!!
4.אותם-הדברים גם לגבי סיכומי-ראיונות הנערכים ע''י
המעסיקים בין אם ב-AGENS ובין אם בבתי-העסק .
5.שכן,בעוד למובטל נרשמת בטופס ההפנייה ונאמרת התשובה:
''לא מתאים'' (תשובה א') לחברה המעסיקים מדווחים אחרת
(תשובה ב'):
1)תירוצים .
2)סירוב .
6.הייתכן שהמעסיק:
א) לא שולט בידו - עת היא כותבת א' כשבעצם התכוון
לכתוב ב' ???
ב) לא מודע למוצא-פיו - עת אומר למובטל א' כשמדווח
לחברה ב' ???
ג) לא חושב ששם אמינותו ללעג ולקלס עת רושם ואומר
למובטל א' כשמדווח לחברה ב' ???
7.מובטל שמעז למתוח ביקורת על אמינות מעסיק שכזה - מיד
חברת AGENS סותמת לו הפה - שכן,לשיטתם מיד שתמיד ואך
ורק לא בסדר זה המובטל - בקשר לאמינות המעסיק ???
במקום לספק תשובה מעדיפים ב-AGENS ''למלא פיהם מים'' -
שזה אומר ???
8.חשוב-להדגיש שבכירי AGENS הודו שהם לא היו מוכנים
לסבול מצב שבעוד להם נאמרת תשובה א' ליועצים שלהם
תינתן תשובה ב',אולם כשנשאלו באם כשמדובר במובטל זה
כשר ??? גם כאן במקום לספק תשובה העדיפו ''למלא פיהם
מים'' - שזה אומר ???
9.בברכה .
_new_ הוספת תגובהחברת AGENS ''נטולת-הרווחים''
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 13:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.חברת AGENS מתיימרת להציג עצמה בתקשורת כ''טלית כולה
תכלת'' שאין לה כל רווח מ:
א) שלילת קצבאות .
ב) עזיבת אנשים את הבטחת-הכנסה .
2.ואולם,בחדרי-חדרים הן AGENS (כמו שאר החברות) דרשו
משר התמ''ת מר אלי ישי שלא יעשה שינויים מפליגים
בתוכנית ושישאיר להם פתח של 30% רווחים משלילת קצבאות.
3.בישיבת ועדת-העבודה,רווחה של הכנסת נשאלו החברות
המפעילות - כמה רווחים גרפו עד עכשיו מ''כניסת'' ויציאת
מובטלים אל ומהתוכנית,אולם החברות סירבו לענות - שזה
אומר ???
4.הגם שבישיבות הצוותים השונים ב-AGENS נשאלים היועצים:
''מי רשם החודש וכמה סירובים'' ???
5.כך לפחות הודתה יועצת-תעסוקתית אחת העובדת ב-AGENS:
''אבל בשקט,שלא ישמעו - גם עלינו 'עומדים על הראש'
ברישום 20 סירובים לחודש'' .
6.לשיטת-החברה יועצים שלא יעמדו ברישום 20 סירובים לחודש
ימצאו עצמם מחוץ לכותלי AGENS .
7.בכך מוכיחה החברה מעל לכל ספק חוסר-אמינותה,שכן אם:
א) יש רווחים - מדוע מספרים לתקשורת שאין רווחים
כשבעצם יש ??? ומדוע מסרבים לגלות כמה רווחים גרפה
החברה עד עכשיו ???
ב) אין רווחים - אז מה איכפת לחברה כמה סירובים רושמים
היועצים ???
8.הגם שבהסכם של AGENS עם המדינה יש סעיף הקובע ש''באם
החברה תצליח להוריד מעל 35% ממקבלי הבטחת-הכנסה מלקבל
גמלתם זו - החברה תתחיל להרוויח'' !!!
9.הייתכן שהרווח עליו מדובר אינו מתבטא בכסף כי אם
בג'ולות ???
10.בברכה .
_new_ הוספת תגובהחברת AGENS לעומת מפעל-הפיס
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 13:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.ערב יציאת תוכנית ויסקונסין לדרך אמר משרד התמ''ת שהכסף
שיחסך יוחזר לקהילה בדרך זו/אחרת .
2.אולם,בעוד שרווחי מפעל-הפיס ממכירת הלוטו,חיש-גד,צ'אנס
וכו' חוזרים בחלקם לקהילה בשיפוץ בתי-ספר ומימון הקמת
מבנים כאלה ואחרים .
3.לא-כך הדבר כשמדובר בחברת AGENS-שבכסף שעושה החברה מ:
א) שלילת קצבאות .
ב) עזיבת אנשים את הבטחת-הכנסה .
במקום לממן הקמת עוד בית-עסק - יש לחברה סדרי-עדיפויות
אחרים וחשובים הרבה יותר:
א) משכורות בשמיים .
ב) קייטרינג חופשי .
ג) מימון חופשה לעובדי החברה באילת .
4.מיותר-לציין שמשרד-האוצר ''לא-אהב'' בלשון המעטה שהדו''ח
על הכסף שנחסך דלף לתקשורת .
5.עובדה שאף נציג ממשרד האוצר לא רץ לתקשורת כדי:
א) להתנער מהדו''ח ואו להסביר שלא זו הייתה כוונת
האוצר ???
ב) להסביר לציבור שלמרות טענת משרד התמ''ת שהכסף שיחסך
יוחזר לקהילה בדרך זו/אחרת - ''לא לזה התכוון
המשורר'' ???
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהמנכ''ל AGENS שזמין רק לתקשורת
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 13:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.מנכ''ל AGENS מתיימר להציג בתקשורת את התוכנית והחברה
כ''טלית כולה תכלת'' שיש בהן רק יתרונות ונטולי כל
שחיתויות .
2.לא במקרה נמנע מנכ''ל AGENS מלהזכיר השחיתויות:
א) שהחברה לא נוקטת מדיניות:
1) אמירת תשובות כפולות למובטלים וליועצים - בעבור
עוד קצת בצע-כסף ???
2) סתימת-פיות והמובטלים רשאים להתלונן חופשי
בתקשורת ללא חשש לגמלתם ???
ב) שהחברה לא:
1) אוסרת על ציבור המובטלים ללכת לרופא-משפחה/אחר
בבקרים בימים א'-ה',אלא רק אחה''צ/שישי???
2) פועלת כ'גנב-בלילה' ערב קיום ועדות-חיצוניות
בהליכה ודרישה מהרופא-התעסוקתי לשינוי הרישום???
3) מתייחסת למובטלים כמכונות ???
4) מעודדת המובטלים לשקר בראיון ומי שלא יפעל כך
תישלל גמלתו ???
5) 'עומדת על הראש' של הרופא-התעסוקתי והוא רשאי
להחליט כרצונו ללא חשש למשרתו ???
6) 'עומדת על הראש' של היועצים-התעסוקתיים ברישום
20 סירובים לחודש,אלא שמדובר בסתם פליטת-פה לא-
אחראית של יועצת אחת ???
ג) שמעכשיו:
1) האישורי-מחלה מקובלים על החברה ללא צורך במעבר
הרופא-התעסוקתי ???
2) המנכ''ל כן מקבל מובטלים ללשכתו ???
3.מובטל (במקרה הייתי אני) שדרש פגישה עם המנכ''ל לליבון
העוולות שנעשו לו (כמובן שהפגישה הייתה מתועדת בכתב
לכל מקרה של ספק שהמנכ''ל אומר א' כשבעצם התכוון להגיד
ב') .
4.אולם,פגישה זו לא יצאה-לפועל וזאת בשל תשובת מנהלת-
הצוות אליו הייתי שייך שענתה :
א) ''אין דבר כזה'' (פגישה) !!!
ב) ''זה לא מקובל'' !!!
ג) ''המנכ''ל לא מקבל מובטלים ללשכתו'' !!!
5.בחוסר-נכונותו לקבל גם מובטלים ללשכתו ובזמינותו
לתקשורת בלבד - מוכיח מנכ''ל AGENS את זילזולו הרב
בציבור המובטלים והתרשלותו הגדולה במילוי תפקידו !!!
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהיועצים-תעסוקתיים טובים ??? מחוץ ל-AGENS !!!
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 13:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.מנכ''ל AGENS טוען בתקשורת שהיועצים-התעסוקתיים ב-AGENS
א) לבביים .
ב) אנושיים .
ג) אכפתיים .
וכל מה שמעניין אותם זה טובת המובטל !!!
2.ואולם,אותה AGENS מהצד-השני מפטרת כמה מהיועצים-
התעסוקתיים בטיעון:''הייתם יותר מדי טובים/ות'' !!!
3.הייתכן:
א) שמנכ''ל AGENS לא מודע למתרחש בחברה ???
ב) שמנכ''ל AGENS מנסה לייפות/לטייח דברים בתקשורת ???
ג) שאותם יועצים שפוטרו זה משום:
1) שלא רשמו 20 סירובים לחודש כדרישת החברה ???
2) שהתחשבו יותר מדי במובטלים ???
4.בכך-מוכיח מנכ''ל AGENS כמו גם חברת AGENS חוסר-אמינותם
שכן אם:
א) מצופה מהיועצים להיות לבביים,אנושיים,אכפתיים - אז
מדוע פוטרו ???
ב) לחלופין,למרות טענתו בתקשורת שהיועצים לבביים,
אנושיים,אכפתיים - בפועל מצופה מהם לפעול בדיוק
ההפך ומשום שלא פעלו כך פוטרו ???
5.בברכה .
_new_ הוספת תגובהחוסר-נכונות AGENS לספוג ביקורות ומדיניות סתימת-הפיות
ליאור ליבוביץ' (יום שישי, 23/03/2007 שעה 14:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.כשם שניתן להעביר ביקורת על אדם כזה/אחר .
2.כך ניתן להעביר ביקורת על חברה כזו/אחרת - וחברת AGENS
אינה חריגה מהכלל !!!
3.חברת AGENS מעדיפה שאם כבר תפורסם שיהיה במתן מילים
טובות בלבד .
4.אולי כלפי-חוץ ''פתאום'' לא איכפת לחברה לספוג-ביקורות,
אולם זה למראית-עין בלבד !!!
5.בפועל,החברה מנסה להשליט שלטון דיקטטורי בדמות סתימת-
פיות במדינה דמוקרטית .
6.מובטלים שהעזו לפנות לתקשורת ולפרסם העוולות שנעשו להם
מטעם החברה - מיד חברת AGENS מצאה תירוץ מדוע לשלול
מהם הגמלה .
7.הגם שבתשובת החברה הן בערר הפנימי והן בערר-החיצוני
נכתב:''כדאי לו למובטל במקום להוציא אנרגיה בלכתוב לכל
העולם,שיוציא אותה בחיפוש-עבודה'' ובמילים-אחרות:ניסיון
לטאטא הליכלוך מתחת לשטיח .
8.דומה הדבר לנוכל הדורש מקורבנותיו שלא יפרסמו מעשיו
בלכבוטק/שומר-מסך,אחרת יהרסו את שמו הטוב .
9.כך בדיוק עם חברת AGENS בניסיונה לסתימת-הפיות,שמא
התקשורת תדע מה קורה .
10.אז שיחליטו:
א) אם הנוכל מתגאה במעשיו ועומד מאחוריהם - אז מה
איכפת לו ש''מפרסמים'' אותו בתקשורת ??? אותו-הדבר
גם לגבי AGENS - אם החברה מתגאה במעשיה ובפעולותיה
ועומדת מאחוריהם - אז מה איכפת לה שמפרסמים
העוולות שעושה החברה לציבור המובטלים ???
ב) לחלופין,עצם פרסום הנוכל בתקשורת ימנע ממנו לרמות
קורבנות נוספים - כך עם חברת AGENS שפרסום העוולות
שגורמת החברה לציבור המובטלים - יהרוס את הרושם
שהחברה מנסה ליצור לעצמה בתקשורת כ''טלית כולה
תכלת'' למרות שהיא בכלל לא כזו !!!
11.חשוב-להדגיש שבכירי AGENS הודו שהם לא היו מוכנים
לסבול מצב שאיזה מוסד/חברה ינסו לסתום להם פיות,אולם
כשנשאלו באם כשמדובר במובטל זה כשר ??? במקום לספק
תשובה העדיפו ''למלא פיהם מים'' - שזה אומר ???
12.בברכה .
_new_ הוספת תגובההתרשלות הגב' נובק במילוי תפקידה
ליאור ליבוביץ' (שבת, 24/03/2007 שעה 9:18) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.כידוע,הגב' דורית נובק משמשת כראש מינהלת מהל''ב .
2.למרות ניסיון הגב' הנכבדה לשמש על-תקן ''המפקח על
הבנקים'' בפיקוח על מרכזי-התעסוקה השונים .
3.בפועל לא פיקוח ולא נעליים !!!
4.שכן,לא פעם ולא פעמיים כתבתי לגב' הנכבדה על עוולות
שנעשו לי מטעם AGENS והגב' הנכבדה למרות ש''עשתה-טובה''
ששמעה גם אותי - החליטה מראש מי צודק !!!
5.דומה הדבר לשופט בבית-משפט ש''עושה-טובה'' שנותן גם
לנתבע לדבר - כשבעצם החליט שלא משנה מה שהנתבע יגיד -
הוא אשם .
6.עד כמה שידוע לי השופט מקשיב הן לתובע והן לנתבע (אולי
לנתבע יש הוכחות לחפותו) ורק אח''כ נותן החלטתו .
7.כמובן שהגב' נובק נשאלה:
א)האם גם היא הייתה רוצה שהאדם אליו היא מתלוננת בקשר
למוסד מסויים שגרם לה עוול - שגם הוא יצדיק על עיוור
את אותו מוסד ???
ב)הצדקת המובטל עלול לעלות בכיסא ובמשכורת ???
ואולם,הגב' נובק סירבה לענות - שזה אומר ???
8.כמו-כן,הגב' נובק נשאלה גם בנושאים נוספים:
א)המסר למעסיקים ???
ב)חוסר מחשבה בהפניית הכסף .
ג)מדיניות AGENS באמירת תשובות כפולות למובטלים
וליועצים .
ד)רפואה מול רפואת AGENS .
ה)תחמון AGENS את הוועדה-החיצונית.
ו)חג למיוחסים בלבד ???
ז)חברת AGENS לעומת מפעל-הפיס.
ח)חברת AGENS ''נטולת-הרווחים'' .
ועוד נושאים נוספים - ואולם,גם כאן השתדלה מאוד הגב'
נובק להתחמק ובשיטתיות ממתן תשובות לשאלות - שזה אומר?
9.הגם ששנה פלוס מהפעלת התוכנית לא מצאה זמן הגב' נובק
(המשמשת כראש מינהלת מהל''ב):
א)לצאת לשטח .
ב)להצטייד בכמה עטים ודפים .
ג)לתעד בכתב העוולות הנעשות לציבור המובטלים .
10.לעומת-זאת,נמצא והמון זמן:
א)לשיחות-נפש עם פקידי ומנהלי המרכזים השונים .
ב)לבוא למסיבות - כמו זו שנערכה ב''רנה-שני''-חדרה מטעם
חברת AGENS .
11.במעשיה אלה ובחוסר מתן תשובות לשאלות שנשאלה - מוכיחה
הגב' נובק מעל לכל ספק את התרשלותה הגדולה במילוי
תפקידה !!!
12.בברכה .
_new_ הוספת תגובהחוסר-החלטיות חברת AGENS
ליאור ליבוביץ' (שבת, 24/03/2007 שעה 9:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.כידוע,החליט שר התמ''ת מר אלי ישי על ביטול תוכנית
ויסקונסין - ותגובת חברת AGENS:''אין לשר התמ''ת הסמכות
להחליט על ביטול התוכנית'' .
2.לעומת-זאת,אם שר התמ''ת ישי היה מחליט על הארכת התוכנית
בעוד שנה - מה הייתה אז תגובת AGENS ??? ''שר התמ''ת
ניצל סמכותו להחליט על הארכת התוכנית'' .
3.אז שחברת AGENS יחליטו - או שלשר התמ''ת ישי:
א) יש סמכות - אם יש לו סמכות להחליט על הארכת התוכנית
אז יש לו אותה הסמכות להחליט על ביטולה !!!
ב) אין סמכות - אם אין לו סמכות להחליט על ביטולה - אז
גם אין לו סמכות להחליט על הארכתה !!!
4.בחוסר-החלטיותה ובזיג-זג שבה נוקטת חברת AGENS מוכיחה
החברה מעל לכל ספק את חוסר-אמינותה !!!
5.חברה המתיימרת להראות ולהשמע כחברה אמינה לא מזגזגת
בגירסאותיה חדשות-לבקרים !!!
6.בברכה .
_new_ הוספת תגובהיש חוק ויש AGENS שמעל החוק
ליאור ליבוביץ' (שבת, 14/04/2007 שעה 11:04)
בתשובה לליאור ליבוביץ'
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.חברת AGENS לא-אוהבת בלשון-המעטה אנשים המעיזים לפקח
עליה ומעשיה .
2.בטח שחברת AGENS לא-אוהבת אנשים שהפיקוח שלהם עליה
נעשה בתיעוד הדברים בכתב ופירסומם בתקשורת .
3.בתשובת החברה הן לערר הפנימי והן לערר החיצוני נכתב:
''זה החוק'' .
4.גם בתשובת ראש מינהלת מהל''ב (הגב' נובק) נכתב חזור
והזכר ש''זהו החוק'' .
5.אולם,הן ראש-מינהלת מהל''ב והן AGENS לא ידעו להביא את
הסעיף/תת-סעיף בחוק המתיר ל-AGENS:
א)לתחמן את הועדה-החיצונית בהליכה ודרישה מהרופא-
התעסוקתי לשינוי רישום .
ב)שהרופא-התעסוקתי חייב קודם-כל וראשית-לכל להיות
מחוייב ל-AGENS עוד בטרם שבועת-הרופאים .
ג)לאסור על המובטלים ללכת לרופא-משפחה/אחר בימי א'-ה'
בבקרים,אלא רק אחה''צ/שישי .
ד)לנקוט מדיניות סתימת-פיות כלפי המובטלים לבל תדע
התקשורת ממה שקורה .
ה)לנקוט מדיניות אמירת תשובות שונות כלפי המובטלים
והיועצים .
6.משום שחברת AGENS לא ידעה להביא את הסעיף/תת-סעיף בחוק
המתיר לה כנזכר בסעיף 5 - משמע:
א)שחברת AGENS שמה-פס על החוק ועושה כרצונה !!!
ב)שדובר-החברה והעורכת-דין של AGENS מתרשלים ובגדול
במילוי תפקידם !!!
ג)שחברת AGENS מבצעת עבירה-פלילית במעבר על החוק
בלקיחת סמכויות לא לה - ויש על-כך להעמיד האחראים
לדין ולסגור לאלתר את AGENS !!!
ד)כל התשובות נכונות !!!
7.בברכה .
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי