פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ההתנחלואיד בלי כחל ושרק
דוד סיון (יום שישי, 06/10/2006 שעה 18:00)


ההתנחלואיד בלי כחל ושרק

ד''ר דוד סיוןMark Twain: You have seen that kind of people who will never let on that they don't know the meaning of a new big word. The more ignorant they are, the more pitifully certain they are to pretend you haven't shot over their heads.
מרק טוויין: ראית את סוג האנשים אשר אף פעם לא יודו שאינם יודעים את פירושה של מילה גדולה חדשה. כגודל בורותם, כך מעורר חמלה הביטחון שהם ישקיעו בהעמדת פנים שלא ירית מעל לראשם [שזה לא מעל יכולתם להבין].
היו ימים שהמתנחלים-מתיישבים נשאו עמם הילה של אהבת הארץ, אבל גם אהבת העם ודאגה לעתידו. גם אם התנגדת לדרכם וחשבת שהיא דרך שגויה ומסוכנת, לא יכולת להכחיש שבמובנים רבים הם בני דמותם של חלוצי העליות הראשונות – ממשיכי דרך. למרות כל זאת הם לא הצליחו להתנחל בליבו של הציבור הרחב ולשכנעו להצטרף לדרך – רק פחות מ-‏5% מהציבור השתכנע בפועל.

חוסר ההצלחה להתנחל בלבבות ולסחוף אחריהם ציבורים רחבים בעם הביאה בכנפיה את ההתנחלואיד. ההתנחלאויד העיף, הטיס את ההילה (ובמקרים רבים את נושאיה המקוריים) לכל הרוחות ובדומה לדון קישוט יצא למלחמה חסרת פשרות כאשר בעיניו כל האמצעים כשרים.


תרגיל העמדת הפנים

היום במובנים רבים, הביטוי שטחים בכל מחיר הוא תמצית האידיאולוגיה והפרקטיקה של מחנה ההתנחלואידים. אלא שאת הביטוי התמציתי הפשוט הזה הם עצמם מתקשים להבין כפי שקשה להם להבין את הביטויים הנגזרים. מה עושה חכם במקרה כזה, אפילו התנחלואיד? שואל ומברר בראש פתוח עד שעולה בידו להבין. מה עושה החוכמולוג ההתנחלואידי? גם שואל וגם ממציא תשובה מדמיונו המוגבל אבל, כפי שחזה מרק טוויין, הוא לא יודה שקשה לו – שאינו מבין.

כמו חכמי חלם הוא ודאי כינס את גאוני טקסס וההתנחלואידים ביחד למספר ימים, כדי לטכס עצה ואלו לא הצליחו להציג תשובה ראויה. אשר על כן, במבוכתם הרבה הם הציגו לו חידוש שהעלו בחכתם - את תרגיל משחק המילים החוכמולוגי שלמדו לאחרונה מהפטי דמפטי (מבעד למראה ומה אליס מצאה שם, פרק 6). באמצעות התרגיל, כך כנראה חשבו, יוכל להשוויץ ולהעמיד פנים כאילו הוא מבין יותר טוב. מרק טוויין הגדיר את התרגיל ואילו לואיס קרול, באמצעות המפטי דמפטי, נתן לו מובן מעשי.

הם גם שואלים וגם ממציאים תשובה שמתאימה רק לעולם הדימויים המוגבל שלהם (בר-ניר, המוסר כמצרך לשעה). יתכן שבעקבות התרגיל השקוף הזמין ההתנחלואיד שלנו את שאר ההתנחלואידים למשתה; יתכן שהם חגגו עד אור הבוקר בשתיה ובריקודים. אבל למרות המאמץ האינטלקטואלי שהשקיעו והזמן שעבר, ההתנחלואיד שלנו עדין לא הראה שהוא מבין את הביטוי.


המוסר של מטפח שנאה

במאמר קודם, נושאי התוויות, תיארתי בצניעות יחסית את תהליך טיפוח השנאה של השמאלנולוג. הגיע הזמן להבהיר את התמונה. מטפחי השנאה נשענים על זכרון לא מלא והפעלת גירויים. בראשית התהליך הם מציגים נימוקים וארועים הקושרים את נשוא השנאה לעובדות כלשהן. בהמשך כבר לא נחוץ הרבה כי מספיק להזכיר לקורא כמה מילות מפתח מופרכות על המציאות, כגון (בר-ניר, המוסר כמצרך לשעה): ''הידיעות על הפגנות ההזדהות של השמאל בישראל עם ארגון החיזבאללה, עוררו בלבי רחמים עליהם''. הוא כאילו שוכח את הפגנות הימין בעת המלחמה ולא בגלל יעדי המלחמה.

אבל זה עוד לא הכל. כמו המפטי דמפטי מרשה ההתנחלואיד לעצמו את מה שאינו מרשה לאחרים הנה (הסתערות חטיבת הפרשים הקלה): ''להסתערות הזאת אין שום סיכוי להצליח (איך אפשר בפחות מששים שעות להבקיע ולהשתלט על מערך ביצורים שעמד בפני השריון וחיל האוויר במשך כמעט חודש ימים?). להסתערות הזאת אין שום היגיון צבאי...'' בהמשך הוא מדגיש (והערה נוספת): ''הייתי צריך לברך על היציאה למלחמה ..., אבל אני טוען שכל הרעיון היה אידיוטי ומיותר לחלוטין''.

תרגיל נוסף, בשרות המטרה הנואלת, של טיפוח שנאה שבו אוהב לנקוט ההתנחלואיד שלנו הוא הצגת פרשנותו, המופרכת בדרך כלל, כציטוט. הנה דוגמה עדכנית: כהמשך לביקורת שלו על המהלך לפני הפסקת האש הוא מסכם: ''... אבל היום, כאשר שואלים את ראש הממשלה ''מדוע?'', הוא עונה 'זאת שאלה טובה שאין לי עליה תשובה',...'' (הסתערות חטיבת הפרשים הקלה). יש כאן בעיה כפולה. ראשית כמנהגו בקודש הוא לא טורח להציג את המקור שנית, הוא עושה זאת בלי לברר את העובדה שלראש הממשלה יש תשובה. הנה דוגמה חלקית:
נשאלות פה שתי שאלות: אל''ף, למה החלטתי, בי''ת, למה לא עצרתי בשלוש בלילה (עם קבלת ההחלטה באו''ם על הפסקת אש). למה החלטתי? כי ביום שישי בבוקר, בניגוד מוחלט לכל התיאומים ולכל המשאים ומתנים ולכל המגעים שהיו, השתנה לחלוטין נוסח ההצעה שעמדה להיות מוגשת למועצת הביטחון. ואני ידעתי שעלול להיות מצב נורא, שתהיה החלטה שתתקבל באו''ם, ולא נוכל לקבלה, ונצטרך לפעול נגדה. היינו מוכרחים לעשות צעד דרמטי.
לא רק שראש הממשלה מציג בדבריו יעד מדיני, אלא שלדבריו היעד גם הושג. אבל אסור לעובדות להרוס את התיזה שנרקמה כבר. העיקר לטפח שנאה ממש כמו שנוהגים האנטי-ציונים כאשר הם מפרסמים ציטוטים מחוץ להקשרם על אבות הציונות.

לאחר שההתנחלואיד המצוי מפתח את התדמית הזדונית הרצויה כלפי נשוא השנאה קל להפעיל אותה אבל קשה לשרש אותה באמצעים הגיוניים. התדמית הזאת המיוחסת על ידי ההתנחלואיד לנשוא שנאתו אינה רציונלית כלל. משום כך כמעט ולא ניתן להתמודד עם השנאה באמצעות תהליכים הגיוניים כלשהם. שום אמירה או להבדיל מעשה ''טוב'' של השנוא לא יעזור. אמצעי אחד בכל זאת קיים: תהליך הפוך מזה שניהל מטפח השנאה כדי לפרק ולפזר את מרכיבי התדמית הזדונית.


סוף דבר

נושא המאמר הוא השימוש בתרגילים כדי להסתיר חולשות אנושיות וכדי לטפח שנאה. מאד מעניין שהאיש שבמשך מספר שנים דאג לדווח לנו ולהסביר על שנאה חסרת היגיון כלפי יהודים למד את המלאכה. כבר כמה שנים שממרומי הגלות הוא מטפח שנאה כלפי יהודים, ציונים, בעצמו.

במקרה אחד שהוצג פה היתה התפתחות מעניינת. זה התחיל בסרובו של ההתנחלואיד להאמין שלראש הממשלה יש תשובה (דבר השחצנות): ''ובאשר לאיזה חכמולוג שטוען ש''לאולמרט יש תשובה'', חבל שהוא שכח לספר את זה לאולמרט''. עדין בוטח שהתיזה שלו נכונה ואפילו לא טורח לבדוק, לשאול. לאחר שהוצגה תשובתו של אולמרט, הוא החל לטעון שנימוקי ראש הממשלה לא משכנעים (הסברים שניתנים לאחר מעשה).

מה לעשות ההסברים הללו של ההתנחלואיד הם לא מספקים ולא משכנעים. הם בבחינת 'מעט מדי ומאוחר מדי'.

כרגיל, לאנשים מבוגרים קשה להודות בטעות, לא כל שכן בשקר זדוני. גם לאיש שלנו קשה להודות, כמו במקרים אחרים בעבר, שהצגת הפרשנות שלו כציטוט היא שגיאה רק אם זה נעשה בתום לב. עוד יותר קשה לו להודות כאשר הסיפור נראה כתעלול זדוני מחושב. דבר אחד ברור, ראוי לבדוק את העובדות לפני פרסום אמירות נחרצות וכן לנהוג קצת יותר זהירות בהצגת הפרשנות...

זו לא בדיחה, ברוך, זו שיטה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


לגבי הישגיו של אולמרט אני מציע לך לא לסמוך יותר מדי על אמירותיו
א. פרקש (שבת, 07/10/2006 שעה 15:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לגבי הישגיו של אולמרט אני מציע לך לא לסמוך יותר מדי על אמירותיו של אולמרט על עצמו. כי מה שהוא אומר לעיתונאי ב-‏22 לספטמבר אינו בהכרח מה שהיה נכון ב-‏22 לאוגוסט. יש מוטציה בעובדות כשאולמרט מציגן, כי אצלו עובדות זה לא מה שהיה בעבר, אלא מה שטוב לו שיהיה לעתיד. החלטה 1701 לא תוקנה בעקבות התקיפה הקרקעית בלבנון, אלא בגלל הלחץ האמריקאי שדרש להחזיר את הנוסח בסעיף אחד לקדמותו ואם לא אז יטילו וטו. ולמה הוא בכל זאת אישר את כניסת הכוח הקרקעי לליטאני לאחר קבלת החלטת האו''ם? כי הוא בעצם התנגד ובצדק למהלך ב''זמן אמיתי'' אבל הצבא ופרץ שנלחץ ע''י הצבא דרשו לסיים את המלחמה ב'צרמוניה' גבוהה כדי להראות לכל העולם שצה''ל גם יכול להלחם ברגליים ולא רק באויר. אבל כמובן שמאחר והמהלך היה כשלון בפני עצמו, כי הוא נעשה באופן חפוז ועם כוחות לא מתואמים בינהם, הרי שטוב היה שלא היה נעשה כלל כי רעתו היתה רבה מטובתו. עדיף היה שאולמרט יתאמן ב'שכונה' בטרם ייצא כמצביא לאויר העולם. התירוץ שהחזבאללה רצה להילחם הוא מיותר ולא רציני. בודאי שהחזבאללה רצה להילחם, כי ישראל נתנה להם הזדמנות כשהמשיכה את המלחמה עוד כ-‏60 שעות מיותרות. גם הצהרתו של אולמרט שאם לא היינו תוקפים לאחר הפסקת האש אז היינו 'ניקלעים למצב פי 10 יותר חמור' הוא סתם גיבוב שטויות והגזמה המנותקת מהמציאות. שכן, לפי קביעתו זו הוא שומט מרגליה את הטענה שלא נכון היה לבצע את הפלישה הקרקעית באופן מאסיבי יותר הרבה יותר מוקדם, פשוט כדי לקצר את המלחמה, להקטין אבדות ונזקים ולזרז את קבלת החלטת האו''ם.

לכן מפליא אותי שה''מצביא'' הראשי של ישראל אומר שהיו לה ''הישגים מופלאים בלחימה על הקרקע''. בטח שהיו, הרי מדובר בנו הלוחמים ואנשי המטה למינהם שעושים את המלחמה ואח''כ מפגינים על דרך התכוננות הצבא, מוכנות הצבא ודרך ביצועה (כולל משלב קביעת המדיניות וההחלטות על ביצועה). אבל היו גם כשלונות רבים ברמת הפיקוד הבכיר והדרג המדיני, שחלקם כמובן לא תלויים באולמרט וחלקן כן. לא לשווא חטיבת צנחנים וחטיבת שיריון נלחמו באותו ואדי ביומיים האחרונים למלחמה כשהאחד לא יודע על קיומו של השני, כאשר המפקדים של היחידות יושבים זה לצד זה בבונקר בפיקוד צפון ומשחקים עם כוחותיהם ב''פליי סטיישן''.
אז כמובן שזה לא באשמתו של אולמרט. אבל אני מצפה שראש ממשלה גם כשקוראים לו אולמרט יידע היטב מה מצבו הפיקודי והארגוני של צה''ל ומה מוכנוּת היחידות למלחמה. הרי גם הוא יודע שמאז אוגוסט 2004 כל חיילי הסדיר הקרביים התאמנו בלפנות מתנחלים ולא עסקו בכלל באיומים שהצבא אמור וחייב לטפל בהם ובאימונים מולם.

האם הצבא לומד מאולמרט להתנער מאחריות אז מה הפלא ש''קצין בכיר'' (בטח ק. לוגיסטיקה ראשי) נוהג כמותו ומאשים את הלוחמים על שלא היה להם מה לאכול?!
אם המטרה היתה לדחוק את החזבאללה צפונה מהגדר איך זה שכמה ימים לפני שצה''ל בכלל השלים את יציאת מלבנון (3.10) לוחמי החזבאללה נמצאים כבר ליד הגדר ב-‏22.9?
ככה זה כנראה כש''מנצחים מלחמה בנקודות''. (22.9)
לדרוש את התפטרות ראש הממשלה אינו ביטוי של 'שנאה' אלא דרישה פוליטית מוצדקת בעיני הטוענים אותה. מה לעשות שאולמרט מספק את ההצדקה לכך. אני חושב שזו לא העת להתפטרותו, אבל הוא בודאי יהיה חייב לה לאחר פרסום הדו''ח הראשון של ועדת החקירה (איזו שלא תהיה בסוף). מה שראש ממשלה לא למד עד עכשו לא כדאי שהוא ילמד את זה על בשרנו בעתיד. האמור כולל כמובן גם את עמיר פרץ.
_new_ הוספת תגובהאז מה?
דוד סיון (שבת, 07/10/2006 שעה 16:57)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאז מה?
א. פרקש (שבת, 07/10/2006 שעה 17:20)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז לא כל מה שאתה טוען להגנת אולמרט צודק ונכון.
(ואני כלל לא מתייחס לויכוח שלך עם בר-ניר).
_new_ הוספת תגובהפרקש, זה ''דיון''. זה לא ''וויכוח'' . . .
ישראל בר-ניר (שבת, 07/10/2006 שעה 17:33)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קרא את תגובתי לדבריך בפתיל ''בוטות ימנית''.
_new_ הוספת תגובהלא טענתי דבר להגנת אולמרט
דוד סיון (שבת, 07/10/2006 שעה 18:07)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלא נשכח ולא נסלח לאויב אכזר המתיימר להיות יהודי
חנה אייזנמן (שבת, 07/10/2006 שעה 19:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו


_new_ הוספת תגובהלא נשכח ולא נסלח לשמאלואיד
חנה אייזנמן (שבת, 07/10/2006 שעה 20:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו


_new_ הוספת תגובהלא נשכח ולא נסלח לשמאלואיד
Israeli101 (שבת, 07/10/2006 שעה 22:10)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עמיש נכנס להלם אדיאולוגי!?
קרעת אותו ודומיו לגזרים.

סיון, יסוג מעט, אך יחזור לסורו!

השמאלואידים - טרגדיה לאומית.
_new_ הוספת תגובהמאמרים מאירי עיניים
צדק (שבת, 07/10/2006 שעה 22:25)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נראה לי שקראתי מאמרים שלך בעבר.
את עיתונאית?
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום ראשון, 08/10/2006 שעה 3:53)
בתשובה לחנה אייזנמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמה שנאה נודפת ממך!!!!
_new_ הוספת תגובהאוף
לוי (יום ראשון, 08/10/2006 שעה 20:04)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חביבי , אתה טועה היא בסה''כ הציבה ראי מול עיניך .
_new_ הוספת תגובההשמאל כמו הערבים
צדק (יום ראשון, 08/10/2006 שעה 21:25)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או שתסכימו לשלום שלנו או שנרצח אתכם.
בתרגום לעיברית תיקנית:
או שנרצח אתכם באמצעות שלום או שנרצח אתכם באמצעות מלחמה.
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום ראשון, 08/10/2006 שעה 21:28)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חביבי אתה טועה,אני הצבתי ראי מול פניה.
_new_ הוספת תגובהאוף
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 2:33)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ע.צ. לכלכת אותה? אייזנמן כתבה כפי שזה,
(עם מעט מֶטָאַפוֹרִים)

חבל שכך - המציאות אכזרית.
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום שני, 09/10/2006 שעה 6:30)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חנה אייזנמן:''ובכל זאת יצאו להגן על מחדליה,למה?למה האמינו טובי בנינו ל נ ב ל י ם ? הם לא יצאו מולדת לשמור,הם היו בשר תותחים למדיניות הרשע והפשע של ה מ ד י נ ה ה מ ו ש ח ת ת הזו.''
ויש דוגמאות נוספות למכביר.
_new_ הוספת תגובהאוף
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 7:24)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא מוצא את הקישור למאמר של אייזנמן עם
הציטוט שהבאת! תנחה אותי בבקשה.
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום שני, 09/10/2006 שעה 7:53)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה[*] חנה אייזנמן צודקת
מאזין (יום שני, 09/10/2006 שעה 16:43)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[* הוסר ביטוי שלא מקובל על כללי המערכת]

המדינה מושחתת, מדיניות הרשע והפשע של גירוש יהודים משטחי ארץ ישראל הייתה האור שלאורו התחמם האולמרט (עד שקיבל בראש).
ואכם יש דוגמאות למכביר.
_new_ הוספת תגובהאוף
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 21:34)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איזנמן''הם היו בשר תותחים למדיניות.......''

זהוא משפט אומלל שאינו מקובל עלי.

זהוא משפט יחיד במאמר עובדתי, שיתרו/ברובו מקובל עלי.

איזנמן נסחפת מעט במטאפוּרים!!
_new_ הוספת תגובהאוף
לוי (יום שני, 09/10/2006 שעה 20:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הראי שלך מעוות .
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום שני, 09/10/2006 שעה 22:00)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתתי אותו לבדיקה לזגג. החזיר לי אותו ואמר שהכל בסדר.
זו אייזנמן,חביבי!
_new_ הוספת תגובהאוף
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 22:38)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתתי אותו לבדיקה לזגג.

''כי הנה כזכוכית ביד המזגג, ברצותו חוגג וברצותו ממוגג, כן אנחנו בידך מעביר זדון ושוגג, לברית הבט ואל תפן ליצר;''
_new_ הוספת תגובהאוף
ע.צופיה (יום שלישי, 10/10/2006 שעה 6:01)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה בדיוק מה שרציתי שאייזנמן תראה!
_new_ הוספת תגובהאוף
מהנדס אזרחי (יום שלישי, 10/10/2006 שעה 8:47)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנני חושב שצופיה יודע מהיכן לקוח המשפט שכתבת.
_new_ הוספת תגובהאוף
לוי (יום רביעי, 11/10/2006 שעה 1:48)
בתשובה לIsraeli101
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הזגג הוא מקדימה או חבר בבית המשפט העליון הפוסק לפי עמדתו הפוליטית .
_new_ הוספת תגובהאוף
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 2:25)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''חביבי , אתה(ע.צופיה) טועה, היא(ח.אייזנמן) בסה''כ הציבה ראי מול עיניך.''

אייזנמן הציבה ראי קריסטל מול השמאל בפרט,
ועולם ומלואו בכלל.

אשת חיל מי ימצא.
_new_ הוספת תגובהאין כמו דברי השטנה הנתעבים
עמיש (יום ראשון, 08/10/2006 שעה 21:13)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של גב' אייזמן בכדי להסביר למה העם שונא כל כך את המתנחלים ועוזריהם.
_new_ הוספת תגובהאין כמו דברי השטנה הנתעבים
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 2:42)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האמת כואבת להחריד.
(צנח לו זלזל!)
פִתולי לשון השמאל - טרגדיה לאומית.
_new_ הוספת תגובהאין כמו דברי השטנה הנתעבים
לוי (יום שני, 09/10/2006 שעה 21:03)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העם לא שונא את המתנחלים . פחות מתריסר ברוני תקשורת כותבים ומלהגים ככל העולה על רוחם . מפיונרם אלה אינם העם .
_new_ הוספת תגובהאין כמו דברי השטנה הנתעבים
Israeli101 (יום שני, 09/10/2006 שעה 21:25)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה הוזה בהקִיץ!
מזכיר לי את שטופי המוח מעבר לגדר/חומה!!
להם אין ברירה? שטפו אותה מקטנות.
לך הייתה ברירה - בחרת דברי בלע מאוייתים
בשנאה עצמית!

חבל .
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי