פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מהפך בהולנד
המערכת (יום רביעי, 15/05/2002 שעה 22:32)


מפלגתו השמרנית (CDA) של יאן-פטר בלקננדס זכתה בבחירות הכלליות בהולנד ב- 41 מושבים, כשלצידה מפלגתו הימנית קיצונית (LPF) של פים פורטאון, שנרצח לפני כשבוע, שזכתה ב- 24 מושבים.
משקיפים צופים כי הנוצרים דמוקרטים ירכיבו קואליציה עם רשימתו של פורטאון. בפרלמנט ההולנדי 150 מושבים.

הולנד מצטרפת בזאת לרשימה ארוכה של מדינות אירופאיות אשר בהן מגלה הימין הקיצוני התערות הולכת וגוברת בחוגי השלטון

קישורים:
עיתון ''הארץ'' על המהפך בבחירות בהולנד


חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


הפרשן לענייני הולנד מוסיף פרטים
דינה ביכל-שונרא (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 1:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפרשן הביתי שלי לענייני הולנד מוסיף שמפלגתו של פורטוין הורכבה באופן מוחלט מאנשים שהוקסמו מאישיותו ורצו ללכת אחריו במים ובאש. מים ואש יש להם, אבל לא נראה שמנהיגות התגבשה עבור המפלגה, בינתיים. בחדשות הטלויזיה ההולנדית (שמועברות באינטרנט בשידור ישיר ומגניב להפליא) הסתבר שרבים מהנבחרים החדשים אינם מכירים את עמיתיהם למפלגה כלל.

התהליך הדמוקרטי שם יהיה מעניין מאוד, בקדנציה הקרובה.
_new_ הוספת תגובההאם עולם המחר הוא של הימין? התעלמות מהשאלה
מיכאל שרון (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 10:52)
בתשובה לדינה ביכל-שונרא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובתה של דינה הינה אנקדואלית, ועוסקת בשאלת אישיות ודינמיקות קבוצתיות בעלות אופי אנקדוטאלי.
בכך נראית נימה חזקה של הדחקה וביטול כלפי הבולט לעין.
שכן תגובה אנקדוטאלית/פסיכולוגיסטית (כגון, עיסוק בחריזמה ואישיות של פרט זה או אחר) מתעלמת מנושא התהליכים המבשילים לקראת התופעה הגלוייה לעין. שכן חריזמה למשל עשוייה להיות בעלת כוח מגנטי ושופעת חיוניות מדבקת, רק על רקע נסיבות היסטוריות שהאישיות מתכווננת כלפיהן, ונשאת על גבן, בדומה לשחיין המזנק קדימה עם גל גדול . בכך היא מתעלמת למשל מהשאלה, האם השמאל הסתאב במגוון צורם של דיסהרמוניות בתחומי חיים רבים, ואינו מסוגל עוד לעמוד במשימות ההיסטוריות שמכתיבה התקופה.

תפיסתה של דינה הינה במידה רבה, עד כמה שישמע הדבר תמוה, ברוח התקופה הרומנטית, שראתה באישיות, בדרך כלל באישיותו של ה''גאון'' נוסח נפוליאון בונאפארט, דמות הכופה עצמה על ההיסטוריה בפרץ אנרגייה של גאוניות ומעצבת אותה, ללא זיקה לתהליכים סביבתיים ולנסיבות ההיסטוריות (ראה ספריו של תומאס קרלייל).
כך, עניין מפלגתו של פורטאון הינה מבחן לתפיסה זאת. האם התנועה הפוליטית היא האיש, או שהמפלגה תמשיך במהלך חיוניותה, בדינמיקה שתיצור מנהיג חריזמתי חדש, שכן מדובר בעידן חדש ובמהפך מושגי/חברתי כולל?
_new_ הוספת תגובהרדוקציוניזם, ''התמודדות'' ממסגרת ועוורון קיומי
מיכאל שרון (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 11:28)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תופעה שגורה של מגמה היסטורית בשלב דעיכתה, הינה ההתמודדות עם תופעות המסלקות אותה מבימת ההיסטוריה, באמצעות מיסגור רדוקטיבי (מפחית), תכופות בעל נימה של גידוף פורע. רדוקצייה כזאת הינה כינוי התופעה החדשה באופן הממסגר אותה, תוך התעלמות מקוויה היחודיים, למשל ''פאשיזם'', ''פופוליזם דמאגוגי ריק מתוכן'', ועוד אופנים של נסגנות למוכר היטב.
תכופות נעשית הגדפנות על בסיס אסוסיאצייה רחוקה, ומכל מקום, היא פועלת להתעלם הן ממצבי בעייה מורכבים שהמגמה הפוליטית עונה עליהם, והן מתהליכים ומגמות חדשות.
אינדיקציה אופיינית לכך הינה שהתופעה החדשה עומדת בניגוד בוטה לכמה מ''מאפייניה'' הגדפניים. כך למשל פורטאון היה הומוסקסואל מוצהר, דבר העומד בניגוד בוטה לזיהויו של מה שנתפס כימין הקיצוני עם נוקשות מרובעת בנושא ההומוסקסואליזם. הימין הקיצוני מזוהה על פי אסוסיאציות מסוג זה גם עם מגמות חשוכות של דכאנות, ואילו פורטאון לחם בדיוק במגמות אלה של עריצות חשוכה וברברית (למשל כלפי נשים והומוסקסואלים) אצל המוסלמים, במקביל להצבעתו על בלימת היצירתיות החייה האנושית, הכרוכה בעריצות האיסלאמית, המאיינת את האוטונומיה של הפרט. שוב, ניגוד לרדוקציוניזם ל''ימין הקיצוני/פשיסטי'' הנתפס כהרמטי, כוחני/בוטה, ומנוגד לחיות היצירתית של האדם.
אנו נמצאים בעידן חדש. עלינו לאפיינו ולהבינו, במקביל לדינמיקה ולויטאליות היוצרת שהשתלבות בגל ההיסטורי הזה עשוייה להקנות לכולנו.
_new_ הוספת תגובה''תפיסתה של דינה'' היא רומנטית
דינה ביכל-שונרא (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 18:35)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדהים.

אני מצטטת תרגום שקיבלתי מתוך שידור חי בטלויזיה הולנדית ומקבלת מתז של מים קרים ממר מיכאל.

לתשומת לבך, מיכאל: הבאתי *צ*י*ט*ו*ט* מפי פרשנים, לא הבעתי דיעה. אין לי דיעה חזקה (למעט הדיעה שיהיה מעניין ללמוד עוד על המצב ולהתבונן בהתפתחותו).
_new_ הוספת תגובהסבתא, איבדנו את האופניים השלך! (1)
אלכסנדר מאן (יום חמישי, 16/05/2002 שעה 1:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קצת קשה להאמין, אבל אולי בכל זאת: כל זה קורה בהולנד הסובלנית והדמוקרטית למופת.

הרבה סתירות ישנן בסיפור זה:

1. פים פורטאון היה הומוסקסואל. הומוסקסואלים נרדפו על פי רוב בידי חוגי הימין הקיצוני. הרבה הומוסקסואלים הצביעו עבור רשימתו.

2. הרבה 'צבעוניים' מצויים ברשימתו של פורטאון, וכמובן אף הצביעו עבורה.

3. הרבה מאוד צעירים וצעירות מוסלמים מודרניים הצביעו עבור רשימה זו, למרות או בגלל היותה אנטי-מוסלמית

4. קבוצות אוכלוסייה שונות הצביעו עבורו, החל מהצבעת מחאה וכלה מתוך הזדהות מוחלטת עם דברי הרשימה.

האם פים פורטאון ורשימתו גזעניים? הדיעות על כך חלוקות, ומספר פרשנים מעדיפים לקרוא לכל התופעה בשם 'פופוליזם'. ימים יגידו עד כמה קיצונית ו/או גזענית רשימה זו, או רק 'פופוליסטית' לשיטתה.
________________________________

(1) משחק מילים על הביטוי ההולנדי ''סבתא, החזרנו את האופניים שלך'', שכוונתו ל'נקמה' בכובש הגרמני במלחה''ע השנייה, ואשר היה לסמל המאבק נגד הכיבוש והגזענות ההיטלריסטית בהולנד. ביטוי זה נפוץ מאוד גם היום כפרובוקציה של אוהדי הולנד במשחקי הכדורגל בין הולנד לגרמניה, שמשולים מבחינת ההולנדים ל'מלחמה' קטנה, ותמיד מופיע שם הכרוז הזה לרוב.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי