פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
לשאת את הראש, לא לאבד אותו
טלית של תכלת / נסים ישעיהו (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 5:54)


לשאת את הראש, לא לאבד אותו

נסים ישעיהו
(במדבר ד) כא וַיְדַבֵּר ה' אֶל-משֶׁה לֵּאמר: כב נָשׂא אֶת-ראשׁ בְּנֵי גֵרְשׁוֹן גַּם-הֵם לְבֵית אֲבתָם לְמִשְׁפְּחֹתָם: כג מִבֶּן שְׁלשִׁים שָׁנָה וָמַעְלָה עַד בֶּן-חֲמִשִּׁים שָׁנָה תִּפְקד אוֹתָם כָּל-הַבָּא לִצְבא צָבָא לַעֲבד עֲבדָה בְּאהֶל מוֹעֵד:
(כלי יקר): בכל מקום הזכיר נשיאת ראש אצל המספר, לפי שעל ידי המספר ישראל מנוּשאים ביתר שאת על כל האומות; כי כל מספר מורה על המעלה הפרטית שיש לכל איש ואיש כי כל דבר שאינו חשוב – כמו הקש והתבן – אין לו מספר.
או כמו שאומר רש''י בעניין:
מתוך חבתן לפניו מונה אותם כל שעה. כשיצאו ממצרים מנאן; וכשנפלו בעגל מנאן לידע מנין הנותרים; וכשבא להשרות שכינתו עליהם מנאם. בא' בניסן הוקם המשכן ובאחד באייר מנאם:
מכיון ששם הפרשה הוא עניין של נשיאת ראש, היינו מצפים שגם כל התוכן יהיה כזה וידבר במעלתם של בני ישראל. אבל בפועל, לכאורה – חלק מן התוכן לפחות – הנו ההפך מנשיאת ראש. כמו למשל הנושא הבא:
(במדבר ה) יא וַיְדַבֵּר ה' אֶל-משֶׁה לֵּאמר: יב דַּבֵּר אֶל- בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אִישׁ אִישׁ כִּי-תִשְׂטֶה אִשְׁתּוֹ וּמָעֲלָה בוֹ מָעַל:
האם גם בנושא זה יש נשיאת ראש של בני ישראל? אולי כן, אבל במשמעות הפוכה, כי נשיאת ראש זה כמו חרב מתהפכת:
(בראשית מ) יב וַיּאמֶר לוֹ יוֹסֵף זֶה פִּתְרנוֹ שְׁלשֶׁת הַשָּׂרִגִים שְׁלשֶׁת יָמִים הֵם: יג בְּעוֹד שְׁלשֶׁת יָמִים יִשָּׂא פַרְעה אֶת-ראשֶׁךָ וַהֲשִׁיבְךָ עַל-כַּנֶּךָ וְנָתַתָּ כוֹס-פַּרְעה בְּיָדוֹ כַּמִּשְׁפָּט הָרִאשׁוֹן אֲשֶׁר הָיִיתָ מַשְׁקֵהוּ: כאן נשיאת ראש לגדוּלה.

וכאן למיתה. יח וַיַּעַן יוֹסֵף וַיּאמֶר זֶה פִּתְרנוֹ שְׁלשֶׁת הַסַּלִּים שְׁלשֶׁת יָמִים הֵם: יט בְּעוֹד שְׁלשֶׁת יָמִים יִשָּׂא פַרְעה אֶת-ראשְׁךָ מֵעָלֶיךָ וְתָלָה אוֹתְךָ עַל-עֵץ וְאָכַל הָעוֹף אֶת-בְּשָׂרְךָ מֵעָלֶיךָ:

שטויות וסטיות

מפרשה זו לומדים חז''ל כלל יסודי בנפש האדם:
(סוטה ג/א): ריש לקיש אמר: אין אדם עובר עבירה אלא אם כן נכנס בו רוח שטות; שנאמר: ''איש איש כי תשטה אשתו'' תשטה כתיב.
ש' שמאלית נקראת כש' ימנית והסטיה הופכת לשטות. אבל אין זה חידוד בעלמא, ח''ו. זהו, כאמור, כלל יסודי בנפש האדם וננסה להבין אותו גם במישור הכללי של חיינו הציבוריים כיום.

אבל לפני כן צריכים להבין כי הסטיה היא לא רק כלפי הבעל המקורנן אלא גם, ואולי בעיקר, כלפי הרבונו של עולם:
(מדרש תנחומא): ''איש איש'' ללמדך שמועלת וכופרת בשנים, באיש מלחמה שלמעלן ובאישה שלמטן. אמר לה הקדוש ברוך הוא, באישך את משקרת. שמא בי את יכולה לשקר?!
ננסה להבין מהי אותה רוח שטות; הרי העובר עבירה בסך הכל די נהנה, אחרת לא היה עובר; אז מה השטות בזה?
(תניא, י''ד): שנכנס בו רוח שטות ונדמה לו שבעבירה זו עודנו ביהדותו ואין נשמתו מובדלת מא-להי ישראל.

(ספר המאמרים תרל''ב): כי היצר הרע, אין מסית בתחלה לאדם לעשות עבירה בפו''מ [בפועל ממש]; אלא בתחלה מסית לדברים קטנים ואומר שעל ידי זה אין נעשה עדיין נפרד [מה'] עד שמסיתו אח''כ לעבירה בפו''מ; וכמו שכתוב (ישעיהו ה) יח הוֹי משְׁכֵי הֶעָוֹן בְּחַבְלֵי הַשָּׁוְא וְכַעֲבוֹת הָעֲגָלָה חַטָּאָה: וכמו שאנו רואים דבשעה שאדם מתאווה תאוה, יכול לעשות – בשעת מעשה – דברים ושטותים נוראים – הגם שהוא בעצם בר שכל – ומדמה בנפשו שאין שום אדם רואה ומבין השטותים שלו, ובאמת הוא שקר (...).


כלומר מדובר בתהליך הדרגתי; בתחילה נדמה שזה עניין קטן ולא משמעותי, לא ממש סטיה; ובהדרגה זה מתפתח לכדי ניתוק מוחלט מה' יתברך עד כדי כך שאפילו לא חשים מנותקים. מסקנה: כדי למנוע הידרדרות, צריכים לעצור עוד לפני הצעד הראשון.

מעל השכל או מתחת לשכל

המִפְקָד, נשיאת הראש של בני ישראל בכלל והלוים בפרט, נועדו להציב כל אחד בתפקידו במסגרת צבאות ה'. בני גרשון למשל:
כד זאת עֲבדַת מִשְׁפְּחֹת הַגֵּרְשֻׁנִּי לַעֲבד וּלְמַשָּׂא: כה וְנָשְׂאוּ אֶת-יְרִיעת הַמִּשְׁכָּן וְאֶת-אהֶל מוֹעֵד מִכְסֵהוּ וּמִכְסֵה הַתַּחַשׁ אֲשֶׁר-עָלָיו מִלְמָעְלָה וְאֶת-מָסַךְ פֶּתַח אהֶל מוֹעֵד: כו וְאֵת קַלְעֵי הֶחָצֵר וְאֶת-מָסַךְ פֶּתַח שַׁעַר הֶחָצֵר אֲשֶׁר עַל-הַמִּשְׁכָּן וְעַל-הַמִּזְבֵּחַ סָבִיב וְאֵת מֵיתְרֵיהֶם וְאֶת-כָּל-כְּלֵי עֲבדָתָם וְאֵת כָּל-אֲשֶׁר יֵעָשֶׂה לָהֶם וְעָבָדוּ:
פשוט סַבָּלים. בסך הכל עבודה פיזית המצריכה שרירים חזקים וסיבולת לב ראות; אז איזה נשיאת ראש יש כאן? יש בזה נשיאת ראש אל עבר מה שמעל לראש, ההוראות מלמעלה, תוך שליטה מוחלטת בתחושות הבטן ונטיות הלב.

תחושת הבטן היא שאני יותר טוב/מוכשר/מתאים מן הזולת ועל כן נטיית הלב היא להוכיח זאת בפועל; להתחרות עם הזולת על תפקידים וכו'. במבחן אובייקטיבי, לא בטוח שאני אכן יותר מתאים מן הזולת, אבל מי יכול להתווכח עם תחושות בטן ונטיות לב? תחושות ונטיות אלו הן הן ה-'רוח שטות' הגורמת לאדם לחטוא תוך אשליה כי נותר שלם בנפשו וברוחו.

נשיאת הראש היא היכולת להתעלם מן התחושות האישיות ומן הנטיות הטבעיות ולפעול בהתאם להוראות השכל שבראש.

לאוזניים המורגלות בתרבות הרייטינג זה נשמע פנטסטי; היתכן?! להתעלם ממה שאני מרגיש וכו' ולציית להוראות השכל? הרי בכך אני עלול להוציא את עצמי מן הכלל ולהפוך לעב''מ או לפחות לעמ''ש (עוף משונה); בשביל מה אני צריך את זה? מוטב לשחות עם הזרם ולא להסתבך.

כדי להתגבר על מחשבות אלו חייבים להתעלם גם מן ההיגיון ולפעול תוך התעלמות ממנו. הרי כל תרבות הרייטינג הנה תרבות שמתחת לשכל; מתחת לטעם ודעת בלשון החסידות; אז כדי להתמודד איתה, לא מספיק השכל וצריכים לפעול מעל לטעם ודעת.

שטות שלילית ושטות חיובית

(המשך תער''ב): (...) יש שטות דלעומת זה [הפך הקדושה] ושטות דקדושה כו',
טבעה של (רוח) שטות שהיא הולכת ומתגברת, הולכת ומשתלטת; (כמובן, אם לא מקבלים החלטה מודעת להינתק ממנה).

בהתחלה זה משהו קל ביותר, כמעט הלצה בלתי מזיקה; כמו למשל: נדבר. זה אומר שנוותר במשהו? אפשר לדבר עשר שנים. אח''כ מסכימים לתת אוטונומיה. לאנשים, לא לשטחים ח''ו; מה קרה? שהם ידאגו לעצמם, אנחנו צריכים לדאוג להם? אח''כ מסכימים להחליף מונחים; למשל: עם פלשתינאי. רוצים שנקרא להם ככה – שיהיה, זה לא עולה לנו כלום.

אנחנו לא שמים לב לכך שבכל צעד כזה ניתקת נימה הקושרת אותנו לארצנו ומעבירות את אותה נימה לאויבינו. רוח שטות כבר אמרנו? בעצם ההסכמה לדון איתם יצרנו שוויון בינינו לבינם ומאותו רגע כל ויתור, ולו גם סמנטי, מחליש אותנו ומחזק אותם.

אבל הם שמים לב, ועוד איך שמים לב, לכך שבענינו אנחנו כובשים זרים בארצנו שלנו. הם בטוחים שנוכחותנו כאן תסתיים בקרוב ובדרך הנוכחית של ''מנהיגינו'', הם גם צודקים.

בערב שבת זו חל חג השבועות, יום מתן תורה; זה היום בו הכרזנו כולנו ''נעשה ונשמע'', הכרזה הגובלת בשטות אבל שטות דקדושה. זו הדרך היחידה להתמודד ולנצח את רוח השטות השולטת בנו כבר זמן רב, רב מדי. נעשה ונשמע. קודם כל נעשה מה שהתורה מצווה – לא לדון איתם כלל רק לעשות מה שצריכים – ואח''כ ננסה להבין למה זו הדרך הנכונה, אם עדיין לא מבינים.

ובכך נזכה לשמוע מיד ממש את הברכות האמורות בפרשה:
(במדבר ו) כד יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ: כה יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ: כו יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם: כז וְשָׂמוּ אֶת-שְׁמִי עַל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם:
כאשר הן נאמרות מפי הכוהנים בבית המקדש.

שנזכה כולנו לקבלת התורה בשמחה ובפנימיות

ושיהיה רק טוב ליהודים.

תנועת 'אור ישראל'.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


ואת כל דברי ה''נועם'' המתחסדים הללו אתה כותב בשבוע
רמי נוידרפר1 - (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 21:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בו מחליט היועץ המשפטי להעמיד לדין את מורך ה''רוחני'' באשמת הסתה לגזענות??
_new_ הוספת תגובהתגובה עניינית למופת, או טול קורה מבין עיניך.
נסים ישעיהו (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 21:55)
בתשובה לרמי נוידרפר1 -
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קבל קישור אל תגובה שלך במקום אחר.

''היועץ המשפטי החליט''. נו טוב, הוא כבר גמר את הטיפול בעמותות של ברק, בטובות ההנאה של מצנע, בהלוואות של שרון ולא שכח את זהבה כמובן. גם כל המסיתים מהצד הנכון של המפה הפוליטית כבר טופלו.

כל מה שנותר לו זה ''ההסתה'' של הרב גינזבורג.

לא מסוגלים להתמודד רעיונית עם דבריו הגלויים ומפורסמים של הרב גינזבורג, אז מנסים לרתום את החוק כדי להשתיק אותו.

יש להניח כי אילו יכולת להפריך את דברי בהתמודדות רעיונית היית עושה זאת. אין לך משהו חכם להגיד אז זה מה שאתה עושה?

מסתבר שככה זה אצלך/ם, השמצות במקום התמודדות רעיונית עניינית.

תודה. אני לא כתובת ל''דיונים'' מסוג זה. היום תפסת אותי ביום לא כל כך מוצלח אז עניתי לך, אבל אל תטרח להגיב כי לא אתייחס.

ואל תשכח את הקישור.

קישורים:
תגובה עניינית: תגובה 28216
ובאותו עניין: תגובה 28320
_new_ הוספת תגובהזו שיטתם של הערב רב.
אודי (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 22:26)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לצעוק ''אלימות אלימות''- ולהכות בכל הכוח. להכריז על תמיכתם בחופש הדיבור-ולסתום פיות. להתנגד ל'הטפה' ול'מסיונריות'-ולשטוף את המוח 24 שעות ביממה בכל כלי התקשורת.לטעון בעד שיוויון לכל שכבות העם-ולתמוך באליטות השמאלניות.לקבול על מענה לא עינייני-ולענות בהשתלחויות חסרות רסן. כך הם היו וכך הם יהיו עד השמדם עדי עד.
_new_ הוספת תגובהאודי, על מי אתה אומר זו ''שיטתם?''
דוד סיון (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 22:46)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי זה שסותם פיות בפתיל הזה או בכלל בפורום?

עצתי לך: קצת זהירות ומחשבה לפני שאתה כותב תגובות רק תועיל.

ברוב הזמן המלל שלך הרבה יותר אלים מהרבה אנשים כאן בפורום. יותר טוב שלא תנסה ללמד אחרים לפני שלמדת בעצמך.
_new_ הוספת תגובהלדוד - מה אתה קופץ ?
אודי (שבת, 07/06/2003 שעה 21:51)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על ראש הגנב בוער הכובע? מי דיבר על הפתיל או הפורום? מדוע אתה חש צורך לקפוץ ולהגן? ועל מי? ידוע שבעם ישראל יש המון ערב רב שהסתפח אליו ביציאת מצרים ובמשך הדורות עד דורנו זה ש''השכיל'' ליבא מאות אלפי גויים אוכלי נבלות וטריפות,סרסורים ופרוצות שמורידים את העם לדרגת השפלים שבאומות. זה אולי כואב אולם זו האמת ובבוא היום יצטרך עם ישראל לעבור ''ניתוח'' כואב כדי להסיר מעליו את הנגע הממאיר הזה.
_new_ הוספת תגובהאכן קשה לאמר, אך רבים ה''ירודים'' מקירבנו, במינונים
מיכאל מ. שרון (יום שני, 09/06/2003 שעה 1:36)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ם ובמגוון הניראים על פניו כעולים בממוצע על
תופעות דומות בקבוצות לאום אחרות.

נקודה זאת אגב ניתן לבדוק סטטיסטית, תוך הצבת משתנים רלוונטיים ובחירת מדגמים מייצגים.

פרוייקט כזה חשוב הן לצורך הגדרה תיפעולית הניתנת לבדיקה של דפוסי נוכלות ואי יושר למיניהם תוך הגדרת משתנים חדשים - דבר העשוי להביא לאיתור מוקדם. והן לצורך פעילות משקמת.

ניתן לסבור שקיימת מסה קריטית של ווקטור נוכלות (על המשתנים שלו), באופן שאז החברה והכלכלה ואיכויות החיים נעשים רגרסיביים ומושחתים באפקט דומינו מתפשט.

מטבע הדברים, פעילות נוכלית לסוגיה אינה נראית מיידית ככזאת, ותכופות מופיעה במעטפת מכובדת. שהרי שקיפותה של הנוכלות משמיטה את הקרקע מאפשרות הפעלתה ה''מוצלחת''.

פרוייקט מדעי רב שלבי חדשני מסוג זה, בו ישתפו פעולה פסיכולוגים קוגניטיביים, חוקרי מוח, פיזיולוגים, קרימינולוגים ואף פילוסופים עשוי להיות בעל עניין לקרנות מחקר רבות בעולם ובעל חשיבות חברתית-גלובלית מרכזית בפרשת הדרכים בה אנו נמצאים עם תחילת המילניום החדש.
_new_ הוספת תגובהמיכאל, מדוע אינך כותב בעברית?
אודי (יום שני, 09/06/2003 שעה 10:37)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנני יודע אם להסכים עם דבריך או לא כי לא הבנתי אף מילה.
_new_ הוספת תגובהאודי: המדע מאפשר למצוא באופן ישיר פרטים הלוקים
מיכאל מ. שרון (יום שני, 09/06/2003 שעה 21:34)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בשחיתות למיניה ושאר מרעין בישין, מפיצים סאוב עמוק במעין אפקט דומינו, והופכים את החיים הראויים והצודקים וגם היצרניים והעמלים לקשים מנשוא.

זאת תוך חילול היפוך בו הקאפו הופך למלך, והמסואב -לעצים כוח, שבכוחו להסית באמצעים אדירים כנגד- ולמחוץ את אלה שאינם משתפים פעולה עם אוייב המין האנושי, בעצם - ככל שניתן להגדיר קטגוריה כזו, שאמנם קיימת במשפט הבינלאומי מסוף מלחמת העולם השנייה.

ואילו אתה מכליל לקבוצות רחבות ומעורפלות שהגדרתן רופפת, כגון ''ערב רב'' או ''האומה הזו והזו'', ועל כן אין ביכולתך לעשות דבר, עם כל הסימפטייה לשנאתך, שנאת אדם הגון, את השחיתות והסאוב והצביעות המתחסדת והמוחצת המכשירה את השרץ.

לכן, עדיף באמצעות מחקר מוחי, פיזיולוגי והבנת תהליכי החשיבה והתפיסה והתפקוד האנושיים, לבנות כלים שיאפשרו באופן נקודתי לאתר ולזהות פרטים (ולא ציבורים; פרטים - ממש כמו שמבחן IQ מזהה עבור אדם מסויים את מנת המשכל שלו) שפגיעתם רעה במובנים שונים.

פרטים כאלה שלעיתים מזינים ומעצימים, אם לנקוט בשפה עממית, את הרשעות והפרע והסאוב הקשה בעולמנו ככלבים שוטים מוכי שחין כפייתי (על דרך האנלוגייה ובשפה פופולרית ובהירה), אך במעין כשרון אינסטינקטיבי להרע.

זאת כתחליף למהלומות באפלה כשם שאתה עושה, שהרי מהותה של שחיתות-העומק (ושל הרשע) היא הן החמקנות והן רתימת ההסתה והפרע כנגד מגלי פניה האמיתיים, ואלה מאפשרים את המשכת הרעה הכלכלית והחברתית והכאב האישי והמצוקה של רבים כל כך שמעשיהם כה ברוכים, דווקא (שהרי מהותו של הרע היא פגיעה בברוכי המעשה ובמקדמי החיים האמיתיים והראויים בכל מובן מחד, וקידום המסואבים והלא ראויים מכל בחינה מאידך).

הנושא לא רק שאינו ערטילאי, אלא שנודעות לו השלכות כלכליות וחברתיות נירחבות; וניתן במונחי מניעת נזקים לנקוב בסדרי גודל של רבבות בליוני דולרים לטווחי זמן בינוניים, בכפר הגלובלי בו אנו נמצאים.
_new_ הוספת תגובהואוו, איזו הפתעה!
נסים ישעיהו (יום שני, 09/06/2003 שעה 23:05)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ציפיתי לתגובות בכלל ותראו מה קרה.

כמה הבהרות:

גם אם אני מסכים עם תיאור המציאות של מי מן הכותבים, ואני אכן מסכים בהרבה מקרים (סליחה שאינני מזכיר שמות כדי לא לפגוע במישהו אם אשכח להזכירו), אינני רואה מה התועלת להתעסק בשלילה. חוץ מכאב לב ועוד כמה כאבים זה לא מועיל לאף אחד.

איזכור תופעות שליליות ראוי שייעשה, אם בכלל, רק כדי שנדע ממה להשמר ולא כסימון אויב או יעד לכיבוש.

כך אני משתדל לנהוג ואני מקווה לא להיסחף לדיון בנושאים שליליים; חבל על הזמן שמתבזבז על כך. מה גם שכבר הזהירונו חז''ל: כל המתאבק עם מנוול מתנוול. ובעברית פשוטה, אם השתתפת בהיאבקות, אל תצפה לצאת נקי מאבק וליכלוך.

ומשהו על הגדרת הרוע:

בין אם מדובר ב-'ערב רב' ובין אם מדובר ב-'פורעים', מה שמניע אותם הוא אנוכיות צרופה. יש לכך סימוכין רבים במקורותינו ואפילו בפרשת השבוע הזה, שעדיין לא סיימתי לכתוב אודותיה.

באופן אישי אני עוסק בבניית חלופה רעיונית חיובית ולא במאבק מול הרעיונות הכושלים השולטים במדינה ומובילים את כולנו לתהום. זו תכלית המאמרים השבועיים ולשם כך הוקמה תנועת 'אור ישראל'.

הדרך היא, ככותרת המאמר, לשאת את הראש, לא לאבד אותו. לשאת את הראש זה להסתכל כלפי מעלה, על החיוב הקיים או המיועד; להביט על הכיעור, זה להסתכל כלפי מטה ואפשר כך, חלילה, לאבד את הראש.

מי שרוצה להצטרף לתנועה, מוזמן. הגענו לשלב בו עלינו להתארגן בצדדים הטכניים וכל עזרה תתקבל בברכה.

בברכה,
נסים.
_new_ הוספת תגובהניסים: ''עד מתי רשעים יעלוזו''? לראשונה, אחר אלפי
מיכאל מ. שרון (יום שני, 09/06/2003 שעה 23:21)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שנות ציויליזציה יש תשובות.

צבאית מצד אחד (גורג' וו. בוש במסע צלב שמעולם לא היה כמותו בהיסטוריה נגד הרשע הגלובאלי);

ומדעית מצד שני.

יש לקצור פירות 350 שנות מדע אמפירי מאז בייקון וניוטון והמהפכה המדעית.

ומה מתאים יותר, מה אולטימטיבי יותר לרוח המדעית מאשר ביעור הנחשלות והרגרסיה ועקבות תקופות האבן והשמאן המקריב קורבנות בשם אלי דמים זועמים?

המדע אינו ''פגאני'' ברוחו, אלא מונותאיסטי במבנהו בשאפו להאחדות (כפי שהראה עוד בייקון עם תחילת המהפכה המדעית במאה ה- 17).

אכן, גם רוח הקירבון והרשע מרימה את ראש הנחש שלה כקאונטר ראקציה וניסיון השבה לקדמות ברברית, מזה כ- 30 שנה. רבים לאין שיעור יותר מעדיפים כיום אסטרולוגיה (ומגייה שחורה) על אסטרופיזיקה.

אבל, אין לעצור את ההיסטוריה, מהרגע שאנשים טעמו את הטעם של רוח האדם כפי שנועד להיות.

אגב, תגובותיך לעיתים כ''קומפרס'' לנשמה.
_new_ הוספת תגובהמיכאל, אילו היה מדע צרוף, חף מאינטרסים
נסים ישעיהו (יום שני, 09/06/2003 שעה 23:55)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יתכן שיכול היה לפתור את הבעיות.

במציאות, כידוע, הפוליטיקאים שולטים גם במדענים דרך תיקצובם וגם בין המדענים לא חסרים אינטרסנטים אנוכיים שעושים את המדע לצחוק. אבל את זה אתה וודאי מכיר טוב ממני.

אופי האדם לא השתנה במאום במהלך אלפי שנות היסטוריה; גם הנטייה להתאבדות לאומית שלנו, אגב, אינה המצאה של רבין או שרון.

דרכנו היא למצוא את שורשי הבעיה ולהציע טיפול שורש; טיפול בסימפטומים לא יועיל וחבל לבזבז עליו אנרגיות.

''עד מתי רשעים יעלוזו''? עד שנפסיק להתייחס אליהם. הרשע אינו מציאות עצמית, הוא העדר טוב. ברגע שנצליח להגביר טוב וחסד תוך התעלמות מהרוע, לא יהיה עוד רוע.

זה קשה, אני יודע. אבל אין דרך אחרת שיכולה להצליח באמת; הכוונה שתצליח לאורך זמן. וגם בדרך זו הנצחון, אם זוכים לו, הוא בנקודות; אבל בקרוב מאד זה יהיה נצחון סופי ומוחלט. העולם כבר מוכן לכך, צריכים רק להיפטר מהרגלי חשיבה ישנים ולאמץ את החדשים. זה הרבה יותר קל היום מאשר בדורות שעברו.

ונקודה מעניינת: אצל הגויים פסקה, כמעט לחלוטין, ההתנגדות ליהדות. ואם מזהים אותה שם, זו העתקה מיהודים. רק אצלנו ההתנגדות קיימת ובמלוא החריפות.

לא כאן המקום ולא זה הזמן להאריך בנושא זה, אבל ברור לגמרי שכל התייחסות להתנגדות רק מעצימה אותה; אז בשביל מה?

בברכה,
נסים.
_new_ הוספת תגובהניסים: אכן התייחסויות לרשע מחזקות אותו- אונטולוגי
מיכאל מ. שרון (יום שלישי, 10/06/2003 שעה 1:13)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יית הרשע:

שכן הרשע, כפי שאיזכרת, הוא בעיקר אפס והיעדר (כשם שנאמר: השטן אינו יכול ליצור מאומה וכל עיקרו קיטרוג, הסתה ונזקים).

2) וניתן גם להדגיש את הליכת זה שתפקודו הקיומי מבוסס-רשע כנגד סדרי היקום וניסיונו להפוך את הדברים על פיהם ולהקים-לאשש עולם העומד על ראשו ובלתי תקין, תכופות באמצעות הצבת הוירטואליה בכוח המילה והשקר הפתולוגי שמוקנים להם תהודה עריצה על ידי סוכני ואמצעי תקשורת ומקדמי תהודה חברתיים נוספים.

3) והרי זה החש עצמו כאפס קיומי וכהופכי ליקום כולו נידרש לאישורים חבורתיים ומנטרות ושטיפות מוח בלתי פוסקות להקים מאין את הערכתו העצמית ותחושת ממשותו האונטולוגית (אונטולוגיה = המעמד הקיומי; עד כמה ישות מסויימת קיימת במציאות, נוכחת ובעלת משקל).

4) אך כאן מתקיים לתפיסתי מה שנכנה:

''פרדוקס האישור'':

- אישור מצד אלה הנוהים אחרי השרלטן ונוכל-העומק הקיומי חשוב כקליפת השום, והמשיא הוא הראשון לחוש זאת. שכן הוא מודע היטב לבלוף הענק המתריס כנגד סדרי היקום כולו אותו שקד להציב בבחינת אוהל הניצב על ראשו המחודד, שאין בו כל מחסה וכל פונקציונאליות.

אך גם ברור לו שהנוהים אחריו הינם יותר בגדר חסידים שוטים. בוזו של השטן הקיומי מופנה בראש וראשונה לטמטומם ושיטיונם של הנוהים אחריו, שיטיון המתגלה ככזה באקט ההצמדות ללא כלום, ועוד בדבקות ומאמצי שיכנוע עצמי.

דוגמא לכך הינו רב הטבחים יוסף דג'וגשווילי סטלין, שבז וצחק למחניפים לו (ותכופות גם ערף ראשם ביד קלילה תוך מחזות השפלה משונים כיד הדימיון השטני), והעריץ דווקא את מתנגדו האידאולוגי, האינטלקטואל הענק מיכאיל בולגקוב.

- מכיוון שהכרת הנוהים אחריו ערכה כקליפת השום בעיני הפורע כנגד סדרי היקום ושרלטן הנוכלות הקיומית, הרי שמתייצבת לנגד עיניו, ממש באופן אובססיבי, מציק ובלתי מרפה, חשיבות הכרה אחת, שלה הוא ניזקק יותר מכל: הכרת היוצר הקיומי ואיש המעלה במובן זה או אחר, זה ההפוך לו קוטבית באוריינטצייה הקיומית.

5) על כן, הוא ינסה להורידו על ברכיו, להשפילו, לדכאו עד עפר, להביאו לעוני חרוף ולהשמיט את מקורות מחייתו, לנשלו מפירות תוצריו.

וכל זאת למטרה אחת בשרות הערכתו העצמית והאונטולוגיה העצמית: לזכות לבסוף, או שוב ושוב להכרה ממנו.

''אני רומס איש בעל משקל המנוגד לאפסותי הקיומית - ergo (על כן ומכאן) אני זוכה לנוכחות בהכרתו''.

המקורות יודעים לספר את סיפור המן שהתעלמות מרדכי ממנו נהפכת לו לאובססיה קשה. עד כדי תאווה רומסנית-שמדנית עזה מנשוא.

כזה הוא המלחין הבינוני אנטוניו סאליירי, שניסה להשפיל את הקומפוזיטור הענק והנפלא מוצרט עד עפר (על פי המחזאי הסקוטי פיטר שפר, במחזהו ''אמדאוס'':

לשמוט מקורות מחייתו, לבעול את אשתו, להשפילו, ולבסוף לחתור להשמדתו באמצעות הרעלה בארסן.

וכל זאת על מנת לזכות לאישוש מצד ההכרה היחידה שלא סגדה לו (שכן סאליירי נהנה מיוקרה רבה, והכנסות גבוהות והשפעה, חרף אפסותו המוזיקלית).
_new_ הוספת תגובהמיכאל,שכנעת אותי. אני הולך ללמוד סינית.
אודי (יום שלישי, 10/06/2003 שעה 9:42)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהניסים: אכן התייחסויות לרשע מחזקות אותו- אונטולוגי
רמי (יום חמישי, 10/02/2005 שעה 8:50)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרצון לשמור על סידרי עולם כהוויתם ולא להופכם על ראשם
מזכיר לי את ספרו המצויין של הסופר היהודי-גרמני ז''ל
שטפן היים.
הטיעון שלו הוא שסדרי העולם הקיימים רעים ביסודם.
החזק שולט בחלש ומדכא אותו.
השלטון שייך לשונאים ורשעים אלימים.
היהודי הנודד, ההויה שאין לה מנוחה, הוא ''הרוח השולל תמיד'' שואף להפוך סדרי עולם ובכך לתקן את העולם.
השטן טוב לו כאשר ''רב הסדר הטוב במקום מן המקומות''
_new_ הוספת תגובהדבריך נשמעים כמו פסאודו מדע
יוסי מגבעתיים (יום שני, 09/06/2003 שעה 12:05)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של תחילת המאה העשרים. משהו כמו אוגניקה.
_new_ הוספת תגובהאתה כקגיל לא עונה אבל מעלה את דרגת האלימות
דוד סיון (יום שני, 09/06/2003 שעה 8:33)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין חדש תחת השמש.
_new_ הוספת תגובהלדוד,מה זה ''כקגיל''?
אודי (יום שני, 09/06/2003 שעה 10:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהכרגיל
דוד סיון (יום שני, 09/06/2003 שעה 11:59)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהאודי, יתמו חטאים ולא חוטאים.
נסים ישעיהו (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 23:36)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כבר דיברנו על זה בעבר.

כל יהודי הוא יהודי גם אם הוא טועה. גם אם מתרגזים, דבר מאד לא רצוי, לא צריכים לצאת מהכלים ולא לשבור אותם.

שערי תשובה לא ננעלו ולא ינעלו לעולם, גם אם, למרבה הצער, מושג זה השתבש קשות בדורנו.

בברכה,
נסים.
_new_ הוספת תגובהלנסים - מסכים.
אודי (שבת, 07/06/2003 שעה 21:57)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולם כוונתי לא היתה ליהודים אלא לערב רב,למינים ולמלשינים,לזדים,לאויבים ולשונאים ולמלכות הרישעה.
_new_ הוספת תגובהניסים, האם הרב גינזבורג כינה את גולדשטיין קדוש?
אניקה (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 22:32)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהלאניקה
נסים ישעיהו (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 23:05)
בתשובה לאניקה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצורף קישור.

הנושא נדון בפורום זה בעבר אבל יש כאלה שלא ניתן לבלבל אותם עם עובדות. להם יש דעות.

בברכה,
נסים.

קישורים:
דברי הרב גינזבורג על ברוך גולדשטיין: תגובה 6939
_new_ הוספת תגובהראשית כל - התנצלות - ניסים נטל קורה מבין עיני
רמי נוידרפר (יום רביעי, 04/06/2003 שעה 23:31)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שכן אם דרשתי תגובות עניניות - עלי להגיב כך גם בעצמי.

דרכיו הנפשעות של ה''רב'' גינצבורג אינן שייכות למאמרו של ישעיהו, אולם מפאת העייפות אתייחס אליו רק מחר...

באשר ל''אודי'' תגובותיך המתלהמות והאלימות הן לעולם לא לעניין כולל האיום ב''השמדת'' השמאלנים...

ובאשר למה כתב גינצבורג - הנה קישור

והנה ציטוט מופלא מאתר תנועת כ''ך עצמו
שם מובאים הדברים בגאווה ולא בהתנצלות מגומגמת...

Wed. August 15 - Rabbi Ginzburg to be tried for incitement

The police have been ordered to launch an investigation against Rabbi
Yitzhak Ginzburg on charges of incitement to racism and incitement to
.violence

,The head of the State Prosecutor's Office's special tasks division
Talia Sasson, ordered the inquiry due to comments made in Ginzburg's
latest Sefer, Tipul Shoresh (''Root Treatment''). Sasson's instructions
come just two months after an investigation against Ginzburg on
similar charges was launched following comments he made to the
Jerusalem weekly newspaper Kol Hazman and the daily newspaper
Ma'ariv. In both, he reiterated his support for Baruch Goldstein's
pre-emptive strike in the Cave of the Patriarchs against the Arab
.terrorists

In Ginzburg's new Sefer he states that the land of Israel belongs only
to the Children of Israel and that no goy (non-Jew) has the right to
live in the area unless he is a convert or a righteous Gentile. The
book calls for the Arabs to be expelled from Israel and for the land
to be ''cleansed'' of foreigners, Ginzburg also calls on readers not to
.employ or trade with Arabs

Two Jerusalem attorneys, David Shonberg and Moshe Frankfurter, asked
Attorney General Elyakim Rubinstein and State Prosecutor Edna Arbel to
.prohibit publication of the Sefer and to embargo any copies printed
They also demanded that any institution, yeshiva or NGO headed by Rav
.Ginzburg be shut down

It should be noted that although Kahanist do not support violence
against fellow Jews, (except when the Torah calls for it) if they
threaten to make the Torah illegal, if they dare arrest a Torah Jew
for nothing more then stating the obvious commandments of removing
.the goyim from Eretz Yisrael, then there is no solution, but violence

קישורים:
גינצבורג: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2643653,00.h...
כך: http://www.newkach.org/kach/kachnews25.htm
_new_ הוספת תגובהלמרות ש''הבטחתי'' לא להתייחס
נסים ישעיהו (יום חמישי, 05/06/2003 שעה 0:13)
בתשובה לרמי נוידרפר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ללמוד על הרב גינזבורג או על כל אחד אחר ממה שמפרסמים עליו בעיתון או באתר וירטואלי שאינו בשליטתו, זה לפחות לא הוגן אם לא לומר יותר מזה.

ישנן דרכים להכיר אדם ותדמיתו המתוקשרת אינה אחת מהן. בעיני על כל פנים.

אבל כנראה, לא באמת רוצים להכיר. אחרת, האיש מקיים שיעורים בכל הארץ (הערב בסוזן דלל) וקלטות וספרים שלו נמכרים במקומות שונים.

גם יש לו אתר אינטרנט.

הבעיה עם הרב גינזבורג היא שאין מצליחים למסגר אותו. הוא דבק באמת שלו בלא פשרות, גם מול פיתויים כספיים מפליגים וזה דבר לא מקובל במחוזותינו.

והאמת שלו היא התורה. אין לו דעות פרטיות במובן המקובל. כל עניין נבחן במשקפי התורה. ומשהגיע להכרעה, שוב לא ניתן להזיז אותו מעמדתו אלא אם כן חושפים בפניו היבט תורני שלא היה בפניו קודם.

היחס שלי לזולת, מלמד קודם כל עלי עצמי. התרגלנו לשפוט אנשים על פי תדמית אשר לרוב הקשר בינה לבין המציאות הנו קלוש ביותר.

כשלעצמי, כתיבתי אמורה לייצג אותי. נקודה. לא סיפרתי על עצמי דבר כי זה אינו רלבנטי לרעיונות שאני מבטא.

מי שרוצה לדון אותי בקני מדה אחרים, בבקשה. רק שאותי זה לא מעניין ובד''כ אינני מתייחס לשיפוט כזה.

אז לטובת מי שרוצה להכיר את הרב גינזבורג כפי שהוא באמת, מצורף קישור לאתר שלו.

והעיקר שהיהודים יהיו טובים זה לזה.
נסים.

קישורים:
המדד להערכת הזולת: תגובה 22356
האתר של הרב גינזבורג: http://www.pnimi.org.il/
_new_ הוספת תגובהערימת קשקושים, מדובר כאן בשבח והבנה לרוצח
אחת העם (יום שישי, 06/06/2003 שעה 22:59)
בתשובה לנסים ישעיהו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וכל השאר אינו שווה התייחסות.
_new_ הוספת תגובהלאט לאט אבל בטוח...
אודי (יום שני, 09/06/2003 שעה 11:07)
בתשובה לאחת העם
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

...יתחיל העם הזה להבין שצדקו הרב כהנא ורחבעם ''גנדי'' זאבי הי'ד במשנתם כאשר טענו שאין פתרון למצב המסובך בארצנו כל עוד יושב ולו ערבי אחד על אדמת ארץ ישראל שבין הים לירדן. היות ולציונים מקימי המדינה לא היתה שום זיקה שורשית לאדמת הקודש אלא השתמשו בתנ'ך רק כאמצעי להצדיק את זכונתו עליה הרי שפעולות ממשיכי דרכם יכלו להביא רק לתוצאה אחת - קטסטרופה. מנהיגי עם ישראל בחרו ללכת בדרכי הגויים כאשר הם מובילים את העם בכחש ובהונאה, ונסיונם למחוק את זכר היהדות מהעם היהודי מובילים אותו לקראת שואה חדשה שתהיה נוראה מכל מה שידענו עד עתה. מי שעיניים לו בראשו יכול לראות את התחמשותם הבלתי פוסקת של מאות מליוני הערבים שסביבנו ובתוכנו ואת ההסתה ההולכת וגוברת בקירבם לעבר המטרה הסופית של האיסלם,היינו - השמדת העם היהודי. לשם כך הם משתמשים בכל ה''טריקים'' האפשריים,מפעולות טירור ועד הסכמה לדיבורים על שלום,אולם (וזאת יש לציין לזכותם) הם מעולם לא הסתירו או הכחישו שמטרתם הסופית היא לכבוש חזרה את כל שטחי פלסטין הכבושה,ולשיטתם - כל ארץ הקודש. הרב כהנא ו''גנדי'' הכירו היטב את הערבים על המנטליות שלהם ועל רצינות כוונותיהם וניסו להזהיר את העם מפני העמדת הפנים שהם השתמשו בה כדי ''להרדים'' את השכל הישר שלנו וכך מוליכים אותנו מנהיגנו הכופרים צעד אחר צעד אל האבדון ואין פוצה פה ומצפצף. חבל שאין לעם הזה עוד הרבה ברוכים,אולי מצבינו היה שונה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי