פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תרומתו של מר דוד קליין
עגל הזהב / דוד סיון (יום חמישי, 02/01/2003 שעה 2:25)


תרומתו של מר דוד קליין

ד''ר דוד סיון


הסערה בעקבות דברי ד''ר קליין למעריב

1 בינואר 2003

לפי החוק, תפקידו של בנק ישראל הוא ''לנהל, להסדיר ולכוון את מערכת המטבע וכן להסדיר ולכוון את מערכת האשראי והבנקאות בישראל בהתאם למדיניותה הכלכלית של הממשלה ולהוראת חוק זה, על מנת לקדם באמצעים מוניטריים –
  1. ייצוב ערכו של המטבע בישראל ומחוץ לישראל;
  2. רמה גבוהה של ייצור, תעסוקה, הכנסה לאומית והשקעות הון בישראל.''
תפקידו של הנגיד הוא ניהול בנק ישראל לפי היעדים הללו וגם לשמש ''יועץ לממשלה בעניינים כלכליים אחרים''1. נשיא המדינה, על פי הצעת הממשלה, רשאי למנות ולהפסיק את כהונת הנגיד לפני תום מועד המינוי.הסיבה העיקרית לעימותים עם המערכת הפוליטית נעוצה בעובדה שבתנאים מסוימים, כמו בימים אלו, נוצר ניגוד בין היעד הראשון (מניעת אינפלציה) והיעד השני (צמיחה). מבחינת הנגיד, וברוח החוק, ליעד הראשון יש עדיפות במקרה כזה. תפקידה של המערכת המוניטרית דומה לתפקידו של השמן במנוע המכונית. המכונית מונעת על ידי בעירת הדלק אבל לא תרחיק ללא שימון מתמיד של חלקי המנוע השונים. הכלי העיקרי, לפי השקפה זו, לטיפול במשתני היעד השני הוא המדיניות הכלכלית של הממשלה כולל מדיניות התקציב.

אבל רבים בציבור, כולל כלכלנים רבים (למשל פרופסור יקיר פלסנר), מאמינים שבמשק שנמצא במיתון אפשר, באמצעות המדיניות המוניטרית (הורדת ריבית בנק ישראל), לטפל בשני היעדים בו זמנית. השקפה זו היא שעמדה מאחורי הלחץ של שר האוצר במהלך שנת 2001 על הנגיד להגביר את קצב הורדת הריבית. בסופו של דבר נכנע הנגיד ובדצמבר של אותה שנה הודיע על הורדת הריבית ב-‏2 אחוזים, בהנחה שהממשלה תבצע מספר צעדים בהקדם. הממשלה לא קיימה את חלקה בהסכם והנגיד יצא עם טעותו על ראשו, בעיקר משום שלא תיקן את נזקי הוויתור שלו ללחצי שר האוצר וראש הממשלה.

ה''טעות'' השניה של הנגיד, והסערה הציבורית שבאה בעקבותיה, קשורות במה שאמר במסגרת ראיון רחב יריעה למעריב (משה פרל, מוסף שבת, יום שישי, 27.12.2002, עמוד 4). בתשובה לשאלה אם יכול להיות שבנק גדול יתמוטט בארץ הוא ענה: ''זה לא תסריט דמיוני. אני לא רואה אותו מתקיים בתקופה הנראית לעין...'' אבל מעריב הופיע עם כותרת גדולה על רקע אדום לרוחב העמוד הראשון כאילו הנגיד אמר ''התמוטטות בנק גדול – כבר לא תסריט דמיוני.'' ראשית זה לא מה שאמר הנגיד. אבל מבקרים רבים כנראה לא טרחו לקרוא את הדברים כפי שאמר אותם הנגיד, או שהוציאו את הדברים מהקשרם כפי שלעיתים קרובות נוהגים אצלנו (מר ליצמן, ביגה שוחט ועוד). מאחר שעצם פרסום תחזיות בנושא בנקאות עשוי לגרום להתממשותם במהירות רבה (אם מרבית לקוחות בנק יבקשו למשוך את כספם), הפך הנושא הזה לעיקר הביקורת. עיקר הראיון שכלל ניתוח מצב המשק ועצות פרקטיות לטיפול במצב כמעט ולא קיבלו במה.

בתוך ים הביקורת היו איים של מגיבים שידעו לתת לאפשרות שבנק גדול יתמוטט את משקלה הנכון על פי דברי הנגיד. כך למשל אמר הפרופסור אמיר ברנע: הנגיד ניסה בדבריו ''להעביר מסר למגזר הפוליטי, לפיו המשק נמצא בבעיה קרדינלית, ואילו הטיפול בו אינו מספק... אולי הנגיד השתמש במילים לא נכונות ובניסוח שגרם לאנשים לחשוב שאולי הוא יודע דברים שהם לא יודעים.'' אבל חלק מתפקידו זה להתריע בנוסף לפעולות שהוא מנהיג (דפנה צוקר, גלובס, 29.12.2002). עיתונאי אחד הרחיק לכת וטען שזו הייתה פליטת פה מתוכננת ושד''ר קליין בחר ''להעביר מסר לממשלה דווקא בתקופה של טרום בחירות, כדי שזו שתוקם לאחריהן אכן תנקוט בצעדים ההכרחיים'' (חגי גולן, גלובס, 29.12.2002).

כאשר ראיתי את הכותרת בעיתון ניגשתי מיד לקרוא את ההקשר וכך יצא שהגישה שביטאו פרופסור ברנע וחעיתונאי גולן נראית לי יותר מתאימה לתיאור דברי הנגיד. ראש הממשלה מוסמך להביא להחלטת ממשלה להמליץ לנשיא להפסיק את כהונתו של ד''ר קליין. אם זה יקרה כי אז, כמו הילד שצעק 'המלך הוא עירום' בסיפור הידוע, קליין ישלם את המחיר וילך. אבל קיים סיכוי סביר שאנחנו נישאר עם פגיעה ביציבות השקל (יעד ראשון של יעדי הבנק). זה מביא אותי לחשוב שמטרת הביקורת על דברי הנגיד היא לשרת את תומכי התיקון לחוק שאמור להכפיף את הנגיד למשרד האוצר, שכבר עלה לדיון מספר פעמים בשנים האחרונות. לכן, על רקע מחדליו של שר האוצר בשנתיים האחרונות, פיטורי הנגיד בעת הזאת יחשב בעיני לא תקין.

סוף דבר, היום פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי נתוני הצמיחה ב-‏2002 הם הגרועים ביותר מאז שנת 1953 (ראה מעריב) ולא נשמעה ביקורת על הפרסום.בממשלה ובציבור סופרים לנגיד גם את העובדה שלא מנע את התמוטטות הבנק לפיתוח התעשייה. אבל אנחנו נוטים לשכוח שהממשלה היא בעלת הבית של הבנק ולכן האחריות היא שלה בלבד. למרות זאת, גם הפיקוח על הבנקים צריך לשפר את פעילותו כך שיוכל להתריע בעוד מועד ולמנוע מצב כזה, במידת האפשר. דבר נוסף, על רקע התנגדות ועדי הבנקים הגדולים וההסתדרות לפיטורי 10% מעובדי בנק הפועלים, די מפתיע לשמוע שההסתדרות הסכימה לפיטורי 20% מעובדי הבנק לפיתוח התעשייה ועוד בתנאים גרועים יותר מאלה שהוסכם עליהם בבנק הפועלים. עוד יותר מפתיע שלא שמענו את קולם של ועדי העובדים בבנקים הגדולים (לאומי ודיסקונט), שכל כך מעורבים ונשמעים בקשר למאבק נגד הפיטורים בבנק הפועלים.


  1. חוק בנק ישראל שניתן לקבל העתק ממנו מהמחלקה לפניות הציבור בבנק ישראל.


חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


עדכון, ראש הממשלה שרון מצא לנחוץ
דוד סיון (יום חמישי, 02/01/2003 שעה 7:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להעיר לסטטיסטיקן הממשלתי על נוסח הפירסום של הנתונים (ראה קישור מצ''ב)

קישורים:
להרוג את השליח: http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did...
_new_ הוספת תגובהלפני יום או יומיים הילכו החדשות אווירת אימים כבדה
מיכאל מ. שרון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 20:15)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החיזבאללה *עומדים* להשיג מאות טילים קצרי טווח ורקטות; עומדים להיות מוקמים עשרות תאי אל-קאידה בעזה, ומה לא.

בתחנת הדלק באותו יום, אשר יגורתי בא לי: מחיר ליטר דלק הועלה בקפיצה נחשונית ב- 36 אגורות (ב- 10% ולא בחצי אחוז או אחוז). בארצות הברית היתה קמה בעניין צעקת חמס אדירה. אך אנו המומי חדשות, מוציאים הארנק ומשלמים בלאות ובהיסח דעת, על מנת להספיק להגיע הביתה לחדשות הלילה.

צפייה מהנה!

קישורים:
כאשר בתקשורת מתלהמים, בדוק מייד את כיסיך: תגובה 6617
_new_ הוספת תגובההסיבה לכשלונו של הנגיד
רפי גטניו (יום חמישי, 02/01/2003 שעה 23:07) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד שלום

הסיבה העיקרית לכשלונו היא חוסר המנהיגות שהוא גילה בדצמבר 2001 כמו שהזכרת כאשר התכופף בפני שרון ושלום, גם כשהיה ברור שהם לא יקיימו את חלקם בעיסקה שהם טוו.

האדונים הנכבדים לא היו מסוגלים ואינם מסוגלים גם כיום לעמוד בבהתחייבויות של קיצץ משמועתי ובמקומות הנכונים והעברת כספים לצמיחה, שכן הן מחויבים קודם כל לאג'נדה הפוליטית שלהם שהיא התנחלויות והמשך הכיבוש, וזה עולה כסף... הרבה כסף.

אז או שהוא היה תמים, וחשב שהם יסורו מדרכם הרעה, או שהוא עשה צעדים מתוך רצון לשמור על שרידותו האישית ועל תפקידו. בכך הוא נכשל.

היה עליו בשלהי 2001 לשם את המפתחות על השולחן, כאשר עוד הייתה לו יוקרה, ולצעד זה היתה משמעות, יתכן וזה היה מרתיע את האדונים הנכבדים ראש הממשלה ושר האוצר, וגורם להם לחשוב שיש עוד חזית אחת שצריך להתייחס אליה מלמד אלה המתדפקים על דלתותיהם לקבלת המעשר שהוא כבר מזמן הרבה יותר מעשרה אחוז.

כיום, זה כבר אבוד. אם הוא יזרוק את המפתחות, הם יתפסו אותם באויר, והוא גם אכל את הדגים המסריחים, גם קיבל מכות, וגם יגורש מהעיר.

פעם נוספת שהוא הראה חוסר מנהיגות, היתה כאשר קרס הבנק למסחר כתוצאה מהמעילה.

במקום לתפוס פיקוד ואחריות, לבדוק מה אצלנו במערכת לא בסדר, למלשל אצל המפקח על הבנקים, הוא מצא לנכון לצאת לציבור ב''הצעה'' ''שלא כדאי להחזיק את כל הביצים בסל אחד'', וזאת במקום להרגיע את הציבור שכספו מובטח, והכי חשוב גם לדאוג לזה.

כך לא פועלת מנהיגות.

וכאשר ליד ההגה אין קברניטים, אלא לבלרים, כך גם הספינה שטה, וכל סמל תורן ששולח ידו להגה מצליח להסיט את הספינה לכוון שהוא רוצה. בסופו של דבר אם כך זה יימשך, הספינה תיטרף על הסלעים.

בברכה

רפי
_new_ הוספת תגובהבעצם אתה מעלה, מה שלא ממש העזתי לעשות,
דוד סיון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 1:48)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את העובדה שהספינה שטה בלי כיוון וללא שליטה כי הקברניט לא עושה את העבודה. לכן לפני הכל יש להחליף את הקברניט. לפני זה, יותר חשוב שהקברניט יעביר את שר האוצר מתפקידו מאחר והאג'נדה הפוליטית שלו גורמת לו להזניח את צרכי המשק כבר זמן רב. השגיאות של קליין מתגמדות מול ההחמצות של שר האוצר והקברניט ולכן יש לאפשר לו להמשיך במהלך התיקון שכבר החל. הרי יש סיכוי טוב שהוא למד את הלקח ושלא יפול שוב למלכודת. צריך להודות שמבחינת המדיניות הכלכלית הוא אי של שפיות מקצועית.

תאר לך את שני האדונים שר האוצר וראש הממשלה ממנים מישהו שאג'נדה המקצועית של בנק ישראל לא מעניינת אותו. כפי שאני מבין זה מה שיקרה אם הם ירגישו ש''ניצחו'' את הנגיד. לא סתם אנחנו קוראים על שמועות שהתפקיד כבר הוצע לעו''ד נאמן - איש שלא ברור אם האג'נדה שלו היא מקצועית או פוליטית. במציאות הזו אם ישחררו את קליין מתפקידו, לפני טיפול בהחמצות של שר האוצר, הסיכון למערכת הכלכלית וקצב התדרדרותה רק יתגברו.
_new_ הוספת תגובה''חשבתי הרבה והבנתי כמה דברים''. משפט זה שמעתי
מיכאל מ. שרון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 19:24) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כרגע בטלוויזיה בקיוסק סמוך לביתי אליו סרתי - מתוך איזו טלהנובלה ישראלית בערוץ 2 שגיוונה מעט עבור המוכר את השממון היחסי ברחוב הגשום והשומם בשעה זו מאדם ולקוחות.

''חשבתי הרבה והבנתי כמה דברים'' אמר שם בקול נוגה ומהורהר גבר הדור אך לא מאושר לאשה הדורה, מצליחנית אך נוגה באהבתה.

כאן החלה הקנאה להלום בי: מדוע הוא כן מבין ואני לא מבין?

אמרתי למוכר: ''תראה, בטלויזיה אם חושבים הרבה, אז לפחות מבינים כמה דברים. אבל אני, חושב וחושב ולא מצליח להבין כלום על מה שהולך במדינה הזו''.

אולי כשסוקרטס אמר שכמה שהוא חושב ויודע יותר, הוא רואה שאינו יודע כלום, הוא התכוון למדינה ים-תיכונית מסויימת?
_new_ הוספת תגובה''נתוני צמיחה גרועים'': נו, היתה גם איזו ''מלחמונת''.
מיכאל מ. שרון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 20:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אפילו ארה''ב מצהירה שהמערכה כנגד סאדאם עשוייה לפגוע בכלכלתה (אך אין היא אומרת: ''אם כך, אנו מתקפלים, היה שלום סאדאם חביב'').

הבעיה שצרכן החדשות הטרוד בצוק העיתים (למשל: מחיר החשמל עלה ב-‏20% בשנה האחרונה, והרי חומרי גלם לא התייקרו, למה זה מגיע לנו?) הבעיה שהוא נזעק לנושא אחד (התכווצות כלכלית) ואינו משלבו עם נושא אחר הכרוך בו (מלחמה שהכריזו עלינו הפלשתינאים, ללא תלות לגישתנו, תוך טרור כנגד אזרחים).
_new_ הוספת תגובהמיכאל אני חושב שיש צדק בדבריך אבל דוקא בגלל
דוד סיון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 21:07)
בתשובה למיכאל מ. שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המלחמה היה על הממשלה שלנו להפנות תשומת לב למצב הכלכלי. אף אחד (בכל אופן מהחומר שאני קורא) לא טוען שהמלחמה לא פוגעת במשק. מצד שני ממשלה שמנצלת את משאביה בחוכמה היתה יכולה למנוע חלק ניכר מן המכה, אם לא להגיע לצמיחה.

אני חוזר על מה שאני כבר אומר הרבה זמן. אם שר האוצר היה באמת חושב על טובת המדינה הצמיחה היתה יכולה להימשך. אולי מוגבלת בגלל המלחמה, אבל צמיחה במקום ירידה בתוצר שיש לנו כעת. בעלי מקצוע רבים טוענים זאת כבר זמן מה (לשם כך כדאי לקרוא את המאמר של מומי דהן - הקישור מצ''ב).

קישורים:
מדיניות המיסוי של סילבן שלום: http://www.aonline.co.il/site/news/showReport.jhtml?...
_new_ הוספת תגובהאני מסכים לדבריך וגם כתבתי כמה רשימות בנושא הצמיחה
מיכאל מ. שרון (יום שישי, 03/01/2003 שעה 22:09)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אך התהליך לוקח זמן, שכן יש להערך למציאות חדשה שנכפתה עלינו, והיוצרת - ובמכוון, הרי הפלשתינאים מכוונים בדיוק לכך - יוצרת אווירת נכאים משקית ותחושה פסיכולוגית של ירידה בכמות הערכים הזמינים.

קישורים:
כלכלה ופסיכולוגיה של פיחות מיצרפי בערכים: תגובה 4627
_new_ הוספת תגובהתוצאות התרבות הבולשביסטית
אורי מילשטיין (שבת, 04/01/2003 שעה 8:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאז ימי העליה השנייה, בתחילת המאה העשרים, מנוהלים היישוב היהודי ומדינת ישראל על פי תרבות בולשביקית: המפלגה מעל לכל והאינטרסים של המדינה כפופים ומשרתים את האינטרסים של המפלגה, או חבורת השררה.

לאחר המהפך הראשון ב- 1977 ועליית מנחם בגין לשלטון, לא ניסו תלמידי ז'בוטינסקי לחסל את הבולשביזם הישראלי אלא הסתפחו אליו. גם הפרופסורים לכלכלה כאמיר ברנע, שהוזכר במאמר הפותח, אימץ תרבות זאת במערכות שאותן הוא מנהל. כך נוהגים בכל החוגים לכלכלה בכל האוניברסיטאות.

בתרבות בולשביקית שום מערכת אינה יכולה להצליח, לא כלכלת ישראל, לא בנק ישראל, לא משרד האוצר ולא החוגים לכלכלה באוניברסיטאות ואף לא הבנק לפיתוח התעשייה. לכל המרובה, העומדים בראשן יכולים לשפר את מצב חשבון הבנק האישי שלהם. לכן מה שלא יהיה בתחום הכלכלי בישראל, דוד קליין, סילבן שלום ואמיר ברנע ימשיכו לחיות חיים נעימים.
_new_ הוספת תגובהאורי, היכן בעולם אין בולשביזם ולמה
דוד סיון (שבת, 04/01/2003 שעה 14:20)
בתשובה לאורי מילשטיין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למרות הבולשביזם קמה מערכת כלכלית שמפרנסת את האזרחים במרבית שנותיה (50 שנים אחרונות)?

מבלי להיות בטוח איך אתה מגדיר בולשביזם אני חושב כמוך שהוא שורש הבעיה. יחד עם זאת שינוי הדרגתי לטובה הוא תהליך אפשרי ומאד רצוי.
_new_ הוספת תגובהדוד, גם ברוסיה הבולשביקית התפרנסו אנשים רבים,
אורי מילשטיין (שבת, 04/01/2003 שעה 14:38)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יותר מאשר בישראל ואולי גם יותר מאשר ברוסיה היום. אבל המשק ברוסיה הבולשביקית היה עלוב, דהיינו - בפעל בתת אופטימום, וכך גם המשק שלנו. הכל יחסי כמובן. יש במדינת היהודים גורמים מאזנים. אבל שורש הרע לדעתי הוא הבולשביזם הציוני. המנוע החיובי הוא מסורת האינטלקטואליזם והביקורת של עם ישראל שאינם מניחים לבולשביזם לעולל מה שהוא עולל בברית המועצות, ברומניה ובשאר ארצות הגוש המזרחי.
_new_ הוספת תגובהמה שאתה אומר שיש דרך להוציא
דוד סיון (שבת, 04/01/2003 שעה 14:59)
בתשובה לאורי מילשטיין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את העגלה מן הבוץ הבולשביסטי. בעצם יש כוחות במשק=חברה שלנו שיכולים להניע שינוי/החלפה הדרגתית של הבולשביזם. לרגע חשבתי שאתה רומז שאין מוצא ללא מפולת חמורה מאד.
_new_ הוספת תגובהיש דרך להוציא את העגלה מן הבוץ, אך המאיץ יהיה
אורי מילשטיין (שבת, 04/01/2003 שעה 15:14)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קריסה חמורה אם גם לא בהכרח סופנית. המערכת הנה שמרנית והיא לוחמת בכל נסיון להוציאה מן הבוץ. ראה לענין זה את הטור האישי שלי, לעיל.
_new_ הוספת תגובהמערכת שמפרנסת את מרבית אזרחיה?!
יעקב (שבת, 04/01/2003 שעה 15:23)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מחלקת את כספי החלוקה של יהדות העולם וסיוע ארגונים בין לאומים תוך כדי יצירת אשליה אופטית של פרנסה

ובהגיון בולשביקי טוענת שהיא מפרנסת את עצמה

אנא בדוק בבקשה כיצד יתכן שמדינה שמיום היווסדה
בכל שנה
הוציא יותר ממה שהיא מיצרת ויחד עם זאת קימת בה רמת חיים של העולם המערבי
_new_ הוספת תגובהלהשיג תמיכה היא פרנסה יהודית מסורתית,
אורי מילשטיין (שבת, 04/01/2003 שעה 20:47)
בתשובה ליעקב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כך שרד העם יהודי אלפיים שנה בגלות וכך הוקמה מדינת ישראל. כל המפעל המפואר שנקרא התנועה הקיבוצית היה מבוסס על כספי תמיכה וחלוקה. חבל שאני אינני זוכה לתמיכה אישית.
_new_ הוספת תגובהאורי: בנקודה זו אני מסכים עימך. שתדלנות ועבודת
אלכסנדר מאן (יום ראשון, 05/01/2003 שעה 19:24)
בתשובה לאורי מילשטיין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לובי הוו באמת עמוד חשוב בחברה היהודית בגולה לצורך ניטרול איומים חיצוניים נגד יהודים, כמו גם לצרכים פנימיים במסגרת עבודות ''הסברה'' בקרב קהילות יהודיות אחרות לצרכי תמיכה, הענקת עזרה, והעברת כספים.
_new_ הוספת תגובהיעקב, אמת דיברת
דוד סיון (יום ראשון, 05/01/2003 שעה 19:29)
בתשובה ליעקב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנחנו כבר הרבה שנים מוצאים יותר ממה שאנחנו מייצרים. אבל בגדול בעשורים האחרונים גודלם היחסי (לתוצר הלאומי) של הפרשים אלו ירד בהרבה מאד - ההון העצמי צמח.

עד לפני מספר שנים שיעור החוב ירד עד לכדי 90% מתוצר הלאומי. בשנים האחרונות התהפך הגלגל והיום החוב הוא הוא גבוהה יותר מהתל''ג. בכל עסק או משק בית כשזה קורה בסופו של דבר הבנקאי עוצר את ההלוואות. במקרה שלנו מרבית החוב של ממשלת ישראל הוא חוב מקומי (הצטברות הצריכה העודפת שלנו בעיקר של ממשלתנו לאורך השנים) מומן על ידי מתנות מחו''ל ובעיקר על ידי העם.

מאחר וזה המצב, חלק ניכר מתקציב המדינה משמש להחזר חוב ולכן התקציב לא גמיש בכדי לטפל בבעיות כמו מיתון ועוני. כל זה נאמר מעבר לנזקי הפוליטיקאים כמו סילבן שלום.
_new_ הוספת תגובה''תראו מה עושה הרפורמה במס לחלשים''
רורי (יום שלישי, 07/01/2003 שעה 13:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תראו מה עושה הרפורמה במס לחלשים

אני מבקש להביא לידיעת הציבור את השערוריה הקיימת במס הכנסה בנוגע למתן פטור
חלקי ממס על הריבית, בהתאם לרפורמה במס. אני ואשתי זוג מובטלים אשר מתקיימים
מהריבית על כספים שלנו בלבד. אחרי שעיינתי בכל הפירסומים ובדו''ח של ועדת
רבינוביץ', פניתי מספר פעמים טלפונית לפקיד השומה בת''א ובירושלים, כדי לברר
אם אנו זכאים לפטור חלקי מתשלום המס. מיד נענינו כי אכן אנו זכאים לכך,
בהתאם לקביעת הוועדה המכובדת, אך עלי למלא טפסים ולפנות רק בתחילת ינואר
2003.

מאחר ואני מקבל למחייתי הכנסה שוטפת בכל חודש על הפיקדון שלי בבנק, פניתי
כבר בתחילת החודש על מנת לקבל את הפטור. הפקידה מסרה לי טפסים וביקשה למלא
אותם ולצרפם למסמכים מהבנק, ואכן כך עשיתי. למחרת פניתי שוב למס הכנסה על
מנת לקבל את הפטור. הפקידה ממשרדי השומה 5 בת''א הפנתה אותי לאחראית, שהפנתה
אותי לעוד אחראית - וזאת מצאה את הפתרון המיוחל. להלן תשובתה: ''אתה כבר
קיבלת את ההחזר''.

שאלתי אותה מתי, והיא ענתה: ''כאשר פיטרו אותך מהעבודה ביצעו לך פריסת מס על
הפיצויים, ועל כן זה נחשב למענק, ולכן לא מגיע לך שום החזר''. כלומר, תנסה
בעוד 6 שנים. על פי ה ידוע לי קיימים אלפי מובטלים שמקור פרנסתם היחיד הוא
הריבית, ואותם מאות שקלים שייגזלו מאיתנו בכל חודש בגין תכנית הרפורמה,
יעברו לחשבון השכירים המשתכרים 30-20 אלף ש''ח בחודש. היכן הצדק?

ועל זה מתפאר היום שר האוצר, שלא מפסיק לחייך, כי ''סוף סוף נעשה צדק'' ורק
הוא הצליח להעביר את הרפורמה. עוד נאמר על ידי שר האוצר כי ''השכבות החלשות
הן תמיד בראש מעייני''. ואכן כך: רק מהן אפשר לגזול כספים.

אשמח אם מידע זה יועבר לידיעת כל המובטלים, כדי שלא ייצטרכו להטריח עצמם
בבירוקרטיות מיותרות, וכן לידיעת שר האוצר ''הטוב והמיטיב''.

בידה ז'אק, תל-אביב
_new_ הוספת תגובהמעניין אם זו תשובה אחרונה ומוסמכת. יש מקום לפניה
אחד העם (יום שלישי, 07/01/2003 שעה 13:32)
בתשובה לרורי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נוספת למקור בכיר במס הכנסה, או לחילופין ליועץ מס.
_new_ הוספת תגובהאני מאמין שמר בידה ז'אק שכתב את המכתב,
רורי (יום שלישי, 07/01/2003 שעה 13:34)
בתשובה לאחד העם
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

{הוא לא מוכר לי אישית}בדק את כל האפשרויות לפני
כתיבת מכתבו זה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי