פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
עגל הזהב / טור אישי
דוד סיון (יום חמישי, 28/11/2002 שעה 1:07)
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מקבל את הבחנותיך במלואן
כהן אפרים (יום חמישי, 28/11/2002 שעה 8:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעניין הוא למה המפלגות הגדולות שלנו לא מעצבות את מדיניות הכלכלה של ישראל ע''פ העקרונות שציינת, הברורים לכל בר דעת, גם אם הוא פוליטיקאי?

למה מפלגות שמחזיקות בשלטון נמנעות מלעצב מדיניות כלכלית נקיה ומקצועית הכוללות את העקרונות שהעלת?

למה משרד האוצר המורכב מאנשי כלכלה מקצועיים לא יוזמים תוכנית עבודה מהסוג הזה?

נדמה לי שגם תאוות הממון של טפילים כלכליים ומפלגות לווין לא מונעות את כניסת ישראל לתהליך של התחדשות ויזמות כלכלית. משהו תקוע שם בצמרת.
_new_ הוספת תגובההבעיה היא לא באוצר
דוד סיון (יום חמישי, 28/11/2002 שעה 9:38)
בתשובה לכהן אפרים
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההחלטות הן בסופו של דבר בידי שר האוצר. במקרה הנוכחי, כך נראה לי, פירק השר את הצוות המקצועי הבכיר. אחר כך לא פעל לפי ההמלצות המקצועיות של הצוות הנותר. הוא היה עסוק יותר מידי בהטלת האחריות על הנגיד ופגיעה במעמדו. הוא גם הצליח להביא את הנגיד לטעות (הורדת ריבית של 2 אחוזים בדצמבר 2001).

הבעיה היא בשיקול פוליטי- קואליציוני לטווח קצר שגם משעבדת חלקים ניכרים של התקציב ליעדים לא יצרניים (שלא תומכים בצמיחה והתרחבות התעסוקה והמשק). לכן אם היתה/יש צמיחה זה במידה רבה למרות מעשי הממשלה הישראלית וזה חבל.
_new_ הוספת תגובהסיוון - אתה צודק ולא צודק. נבחן זאת אחת לאחת
ראובן גרפיט (יום חמישי, 28/11/2002 שעה 22:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עליה גורמת לצמיחה? זו לא חייבת להיות צמיחה אמיתית היות ולמעשה המדינה תורמת כסף לאוכלוסיה שחלקה הגדול אוכלוסיה חסרת משאבים, זקנים, חולים, ילדים על מנת לקלוט אותם. תרומה כספית מעין זו יכולה להעשות על מנת לקלוט את ילידי הארץ הצעירים ולהשקיע בחינוך שלהם, ביצירת מקורות תעסוקה, אספקת דיור וכדומה. הרי אין כאן הבדל מבחינה זו.
משבר המים - לא קיים, זו בעיה מלאכותית לחלוטין. הארץ שופעת מים. מגדרה, כל הנגב וכל סיני מלאים מים שיספיקו לאלפי שנים. תמורת 20 סנט הקו''ב = 1000 ליטר. חיר בקבוק רבע ליטר קוקה קולה עולה בשקלים. ניתן להמתיק את המים האלה. בנגב הוקם ב 4 חודשים מתקן התפלה שמימיו היו יותר מידי מתוקיםומחיר המתקן והמים היה זול יותר מאשר הבאת המים מהצפון במוביל הארצי.
הקמת מתקני המים האלה יביאו לצמיחה אמיתית ולחיסול הסכסוך עם הערבים על מקורות המים. אגלה לך סוד , שהיה פעם סוד. אנשי משרד האוצר לאורך שנים רבות ליבו וסכסכו בין הציבור הרחב ולובי החקלאי היות שהחקלאים קבלו ושלטו במעל 65% מהמים השפירים וברוב רובה של קרקעות המדינה ועל מנת לשבור אותם , ליבו והחמירו את משבר המים. היום החקלאות והחקלאים אבדו מכוחם ואדמות המדינה מוחזרים למדינה - הבעיה של משבר המים תיפתר במהרה.
בועת ההי-טק - נו בוא נתפוס פרופורציה. יש בועה ויש הי-טק. הבועה - מחיר המניות האמירו שחקים ולא היה כמות כסף ביקום כולו שהשתווה לאגריגט של מחיר המניות. טוב -שזה התפוצץ. אבל בחן היטב, באם נתעלם מחברות הדוט-קום שלא היה כלום מאחוריהן , ההי-טק חי וקים , פורח ומתפתח בקצב מהיר. האינטרנט מתרחב. הטלפונים הנידים מקבלים תאוצה ומוסבים למצלמת תמונות /כסף אלקטרוני ועוד. הביוטכנולוגיה והגינטיקה מקבלים תאוצה. עולם האלקטרוניקה, התעופה, החלל נכנס לגל חדש של התפתחות (שים לב לפרוייק האירופאי ואמריקאי של המטוסים החדשים). שים לב להתפתחות המואצת של סין ועוד כל זאת בתחום ההי-טק.
המצב בארץ - מבחינת צמיחה מותנה קודם כל בשקט. הפוטנציאל קיים. יהיה שקט - תהיה תיירות , יהיה סחר בינלאומי, יהיו השקעות. הכל ישנו וממתין לשקט ולהפסקת האש.יש השכלה, יש ידע, יש כושר ניהול סביר (לא מצויין), יש מערכת בנקאות מצויינת, יש מערכת חשבונאות אוניברסלית,יש מערכת הובלה אוניבסלית ומפותחת, יש כוח אדם חרוץ ומיומן. האם את המסכים עם הניתוח שלי?
_new_ הוספת תגובהראובן אכן יש פוטנציאל בעם היושב בארץ הזאת
דוד סיון (יום שישי, 29/11/2002 שעה 7:42)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ויש גם ידע ואמצעים בכדי שאפשר יהיה להניע צמיחה. אבל צמיחה איננה תהליך של יש מאין. בשביל שכל זה - הידע, היכולת, אמצעי יצור ועוד יתחיל להניע צמיחה צריך שתהיה מוטיבציה, שוק (למכירת התוצרת) וכח קניה. מדיניות פיסקלית יכולה להניע תהליך כזה על ידי השקעות באותם סעיפים שציינתי לעיל.

תהליך הצמיחה של העשור הקודם הונע משני גורמים עיקריים. אחד זה העליה (משובחת, איכותית ועם הרבה יוזמה)והכספים שבאו בגין הערבויות. כפי שכבר טענתי הגורם הזה היה יחסית קצר טווח. המנוע השני היה הידע שהצטבר והניע פיתוח מוצרים ואמצעים חדשים בשוק ההי-טק בשוק העולמי. זהו גורם שבדרך כלל מחזיק מעמד זמן רב רק שהפעם הוא גם יצר בועה ונתקע משום שקצב הפיתוח היה מהיר מידי בשביל השוק (הצרכנים הפוטינציאליים) לקלוט.

גם הסיפור שאתה מספר על המים הוא נכון רק באופן חלקי. העובדות הן שיש ירידה ממשית בכמות המים במאגרים העיליים והתת-קרקעיים בגלל שימוש בקצב גבוה מקצב ההתחדשות. זוהי לא בעיה שנוצרה על ידי האוצר אלא על ידי המערכת הפוליטית שכרגיל לא עוסקת בפתרון לפני שהבעיה מתפוצצת בפנים.

הנושא השני שהעלית, המים המליחים שמצויים בכמויות עצומות הוא מעניין אבל הפיתוח שלו עשוי ליצור בעיות חדשות אם ל נחשוב עליהם כבר עכשיו. בכל מקרה במקרה של התפלת המים האלו צריך לחשוב מה לעשות עם עודף המלחים שנוצר בתהליך.
_new_ הוספת תגובהצודק ולא צודק
אבנר בן בסט (יום שישי, 29/11/2002 שעה 10:58)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העליה היא אמצעי בו אפשר להרוס משק של מדינה ואפשר גם להפרחי אותו. אין בינה לבין תהליך כלכלי יותר ממה שהממשלה מכוונת אליו. היו ימי עליה שפגעו בצמיחה הכלכלית (ימי הצנע של תחילת שנות ה- 50 ובאופן חלקי עליית תחילת שנות ה- 60 והמיתון של 65'-67') והיו ימים שהעולים סייעו בהפרחת הכלכלה.

כל ממשלה צריכה להגדיר כיעד אסטרטגי את המלחמה באבטלה, ע''י מציאת פתרונות של שילוב העולים והמובטלים במשק העבודה. השילוב ראוי שיתבצע בתחומים יצרניים שישלמו את עצמם ויכניסו פעילות והזרמת כספים לשוק.

מהלך זה ירחיב את המשק הלאומי, יגדיל את היצור וישפיע באופן בולט לחיוב על התוצר הלאומי. לשם כך יש צורך במדיניות לאומית מכוונת שתשקיע כסף ציבורי ושתעודד השקעת כסף פרטית באותם פרוייקטים. זה נכון כפליים במצב בו השוק העולמי, במרבית מגזריו, עדיין רדום.

----------------
משבר המים בישראל הוא משבר אמיתי. אנחנו צריכים להשתמש במי גשמים ולהימנע ככל היותר משימוש במי תהום. בעיית מי התהום באקוויפר החוף וההר, שהם מתנהגים ככל אקוויפר, כל שאיבת מים יוצרת תהליך המלחה מזורז המעלה את ריכוז המלחים הסותמים חללים והופכים את המים לשמישים פחות (או לחילופין, השקעת כספים רבה יותר בניקויים). מעבר לכך, השארת חללים רחבים משפיעה על יציבות הקרקע ויכולה לגרום נזקים גדולים ביותר, בטח אם יתרחשו רעידות אדמה בעתיד (וישנו צפי כזה). הנזק שיגרם לא יהיה בר תיקון לדורות רבים. הפיתרונות האחרים למים הם משולבים:
* טיהור מי ים.
* זריעת עננים (וישנה התקדמות מדעית טכנולוגית מרשימה בישראל).
* חיסכון בשימוש במים, ברמה הציבורית והפרטית. 'תרבות מים'.

------------------
הסכסוך הערבי ישראלי אינו על המים לבדם, ומכאן שפיתרון בעיית המים לא יביא בהכרח לפתרון הבעיה הלאומית.
_new_ הוספת תגובהלגרפיט: אינני כלכלן! הכלכלנים אסתר אלכסדר ושיינין
רפי אשכנזי (שבת, 30/11/2002 שעה 11:07)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

--אומרים כל אחד בדרכו שאין קשר ישיר בין המיתון לאינטיפאדה אלא קשר עקיף ואתה בשלך. צא וראה את הודו, שגם היא נמצאת במילחמה ארוכה עם פאקיסטאן וישנה שם צמיחה גדולה. לעומתה ארגנטינה עם ''שלום'' כמעט נצחי, חוץ ממלחמת פוקלאנד שהיתה אפיזודה קצרה, וכלכלתה היא במשבר מתמשך למעשה משנות הארבעים.
ארגנטינה היא ארץ בעלת אוצרות טבע, מיים, קרקע ועם
עם פוטנציאל וראה זה פלא היא לא ממריאה.
הסיבה המשותפת לנו ולארגנטינה זאת אני אומר מבלי להיות כלכלן כלל, היא אי התאמת ההוצאה הציבורית לצרכים האמיתיים של המדינה וליכולת המשק לשאת את אותה הוצאה.
_new_ הוספת תגובהוהמסקנה היא , בטרם המלחמה על שלום ההתנחלויות
מי שזוכר (יום ראשון, 01/12/2002 שעה 16:49)
בתשובה לרפי אשכנזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היה בכח המשק לשאת את ההוצאות ועתה אין לו.

מה כאן כל כך קשה להבין?
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי