פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ההתפרעות ביצהר - ''הכתובת היתה על הקיר''
דוד סיון (יום שישי, 11/04/2014 שעה 17:00)


ההתפרעות ביצהר - ''הכתובת היתה על הקיר''

ד''ר דוד סיוןלפני כ-‏8 שנים דווח לנו ... בחדשות ערוץ 2, על אודות חוברת הדרכה המופצת ביצהר: כיצד להתנגד לפינוי עתידי של התנחלויות. בין שלל אמצעי הפשע המומלצים שם ניתן למצוא גם פגיעה ברכוש ערבי, ובכלל זה המלצה מפורשת לפגוע במטעים של ערבים ובבעלי-חיים השייכים להם (על הרס מטעים...). המופע הבהיר הבהר היטב שזו חוברת המתארת אסטרטגיה שמטרתה מניעת פינוי התנחלויות באמצעים פליליים.

כשנתיים מאוחר יותר כתבתי כי ההמלצות בחוברת כללו גם פגיעה בתשתיות, בצבא וברכושו, במשטרה וברכושה. בין מציגי החוברת היו אישים מוכרים בין המתנחלים ואף כאלה המוכרים לציבור הרחב. אז הצגתי את העובדות הנ''ל כהקדמה לתיאור המנגנון ש''הזעיק'' עשרות מתנחלים שבאו רעולי פנים כדי לפגוע בחיילים ברכושם הפרטי וברכוש צה''ל במטרה למנוע פינוי את המאחז הבלתי חוקי, יד יאיר (המזרח הפרוע).

החבלנים רעולי הפנים פעלו בהתאם לאותה האסטרטגיה שנולדה (קיבלה פרסום) ביצהר. בסמוך לארוע ביד יאיר אמר בני קצובר ממנהיגי המתנחלים: תמיד תהיה לנו פעולת מחאה בתגובה, ויש לנו קשת רחבה של דברים לעשות... שום פינוי לא יעבור ללא תגובה, ותאמיני לי, זה גורר הרבה מאוד מאמצים מצד המשטרה והצבא (בני שב לשדה הקרב). דבריו אלה הבהירו לנו שבאופן כללי האסטרטגיה שהוצגה כשנתיים קודם נתמכת על ידי מנהיגי מתנחלים.הארועים השבוע ביצהר החלו עם ניקוב צמיגי רכבו של המח''ט ויום אחר כך נקוב צמיגים של רכב צבאי אחר. בהמשך כפי שנמסר מצה''ל: במסגרת אכיפת החוק והסדר ביהודה ושומרון, נערכה הלילה פעילות של כוחות הביטחון להחרמה והריסה של חמישה מבנים בלתי-חוקיים ביצהר. במהלך הפעילות נתקלו כוחות הביטחון בהפרת סדר אלימה ביותר של מאות מתיישבים שכללה יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת כבישים. כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לאחר הפעילות הותקף מוצב צבאי באזור על-ידי מתיישבים. אנו רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר (הריסה ועימות קשה ביצהר: שוטרים נפצעו, מוצב צה''ל הושחת). התיאור הזה של הארוע מבהיר שמדובר בעבריינות בהתאם לאסטרטגיה החבלנית שפורסמה ביצהר.

הפעם ראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה, לא ממש תמך בפעולת האכיפה כאשר אמר: לצערי נראה שמדובר בפעולת תג מחיר של מערכת הביטחון נגד תושבי יצהר. איננו מתגוררים תחת שלטון דיקטטורי וענישה קולקטיבית לא רק שהיא פוגענית ולא מקובלת אלא שהיא אינה מועילה ואף גורמת נזק. במקום שמערכת הביטחון תעשה את עבודתה ותמצא את האשמים, היא פוגעת בחפים מפשע ובכך מחזקת את הקיצוניים ומחלישה את הרוב המתון של תושבי יצהר (הריסה ועימות...). המשמעות המעשית של דבריו דומה ביותר למשמעות דברי קצובר מלפני כ-‏6 שנים: תמיכה במטרות האסטרטגיה.ברור למדי שאם תוך זמן קצר מתארגנים מאות פורעים-חבלנים מעידה שכבר לא מעט שנים ישנה מערכת שעובדת ביעילות לחבל בפעולות צה''ל והמשטרה. המידע הזה זמין לכל מי שמתעניין או צריך להתעניין בו כולל אלה שתפקידם לאכוף את החוק. מכאן שהטענות בדבר קשיים במניעת פעולות החבלה האלה נשמעות לא רציניות כאשר הן באות מגורמים שאמונים על אכיפת החוק. גם טענות כאילו החיילים לא מאומנים כראוי לצורך טיפול בארועים מהסוג הזה נשמעות כתירוצים.

לדעתי העובדות מלמדות שעד לימים אלה מערכת אכיפת החוק לא רואה צורך אמיתי למנוע פעולות עברייניות שמשרתות את מטרות האסטרטגיה שנולדה ביצהר. ראשית, זו אותה מערכת הביטחון, שכבר הוכיחה יכולת לטפל במניעת ארועים חבלניים ולאסור חבלנים שהצליחו לחבל, לפגע. שנית, למערכת הביטחון שכבר התמודדה עם פעולות חבלניות דומות על ידי אותה רשת טרור חבלנית בעבר הקרוב. מכאן שלא מדובר בבעיה חדשה. לבסוף, האנשים המעורבים ברשת טרור החבלנית ידועים ומוכרים למנהיגות המתנחלים כמו גם לגופי הביטחון שאמורים לטפל בהם.

המטרה הראשית של המתנחלים היא לתפוס עוד ועוד שטח. כל האמצעים שלדעת רבים מהם קידם ומקדם מטרה זו נחשב לגיטימי. הרי המטרה מקדשת את האמצעים. מאחר ובעיני חלק מן המנהיגות פעולות הטרור והחבלה שמכונות ''תג מחיר'' גם הן משרתות מטרה זו, קשה להם לגנותן באופן חד משמעי והם מוצאים עצמם מדגישים ''נסיבות מקילות''. עוד יותר קשה להם לפעול להפסקת פעולות הטרור האלה ולהוציא את הטרוריסטים אל מחוץ למחנה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  אין קשר בין החוברת מלפני 8 שנים לבין מה שקורה בשנה האחרונה  (בצלאל פאר) (4 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי