פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ביטול עונש מוות למפגרים
המערכת (יום שישי, 21/06/2002 שעה 23:11)


בית המשפט העליון בארה''ב קבע אמש (יום חמישי) בפסיקה תקדימית כי אין להוציא להורג של מפגרים בשכלם ברוב של ששה שופטים נגד שלושה קבע בית המשפט כי הנורמה שהנהיגו 18 מדינות מתוך 38 המדינות בארה''ב המתירות עונש מוות מהווה קונצנזוס חזק, נורמה אשר לפיה אין להוציא להורג אנשים בעלי פיגור שיכלי.

הצעדים הראשונים להחלטה זו נעשו כבר בשנת 1989, אשר בה החליט בבית המשפט העליון ברוב של חמישה שופטים נגד ארבעה כי החלתו של עונש זה כלפי מפגרים הינה מותנית בלבד, ולא תיעשה אוטומטית. היה זה בתקופה אשר בה רק שתי מדינות פדרליות דחו את ביצוע עונש המוות למפגרים.

השופטים קבעו בהחלטתם זו כי המפגרים אמנם חייבים להקרא לדין ולעמוד למשפט, אך אין לשכוח שאין הם פועלים מכוח תפישה מוסרית שמאפיינת פשעי בוגרים חמורים, היות והחלטותיהם, נימוקיהם וכוח שיפוטם לקוי ופגום בגין נכותם.

קישורים:
דווח ה''וושינגטון פוסט'' בנושא


חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


תליינים כבוחנים פסיכומטריים.
אלכסנדר מאן (שבת, 22/06/2002 שעה 23:20) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ביטול עונש המוות למפגרים בארה''ב הוא למעשה עלה התאנה להרחבתו כלפי קבוצות אוכלוסייה נורמטיביות, שאינן סובלות מפיגור שכלי.

הפאטנט של מחייבי עונש המוות בארה''ב הוא למנוע לכאורה הוצאה להורג של אנשים השייכים לקבוצות טכניות מסויימות, כגון קטינים בחלק מהמדינות, או עכשיו אנשים הסובלים מפיגור שכלי - לטובת האצת החלתו של עונש המוות במקרים אחרים.

זהו אולי גם המקום לפתוח בדיון על יעילותו ומוסריותו של עונש זה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי