פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_462

ביטול עונש מוות למפגרים
המערכת (יום שישי, 21/06/2002 שעה 23:11)


בית המשפט העליון בארה''ב קבע אמש (יום חמישי) בפסיקה תקדימית כי אין להוציא להורג של מפגרים בשכלם ברוב של ששה שופטים נגד שלושה קבע בית המשפט כי הנורמה שהנהיגו 18 מדינות מתוך 38 המדינות בארה''ב המתירות עונש מוות מהווה קונצנזוס חזק, נורמה אשר לפיה אין להוציא להורג אנשים בעלי פיגור שיכלי.

הצעדים הראשונים להחלטה זו נעשו כבר בשנת 1989, אשר בה החליט בבית המשפט העליון ברוב של חמישה שופטים נגד ארבעה כי החלתו של עונש זה כלפי מפגרים הינה מותנית בלבד, ולא תיעשה אוטומטית. היה זה בתקופה אשר בה רק שתי מדינות פדרליות דחו את ביצוע עונש המוות למפגרים.

השופטים קבעו בהחלטתם זו כי המפגרים אמנם חייבים להקרא לדין ולעמוד למשפט, אך אין לשכוח שאין הם פועלים מכוח תפישה מוסרית שמאפיינת פשעי בוגרים חמורים, היות והחלטותיהם, נימוקיהם וכוח שיפוטם לקוי ופגום בגין נכותם.

קישורים:
דווח ה''וושינגטון פוסט'' בנושא

http://www.faz.co.il/thread?rep=3606
תליינים כבוחנים פסיכומטריים.
אלכסנדר מאן (שבת, 22/06/2002 שעה 23:20)

ביטול עונש המוות למפגרים בארה''ב הוא למעשה עלה התאנה להרחבתו כלפי קבוצות אוכלוסייה נורמטיביות, שאינן סובלות מפיגור שכלי.

הפאטנט של מחייבי עונש המוות בארה''ב הוא למנוע לכאורה הוצאה להורג של אנשים השייכים לקבוצות טכניות מסויימות, כגון קטינים בחלק מהמדינות, או עכשיו אנשים הסובלים מפיגור שכלי - לטובת האצת החלתו של עונש המוות במקרים אחרים.

זהו אולי גם המקום לפתוח בדיון על יעילותו ומוסריותו של עונש זה.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.