פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בין שהידים ליתושים - בחירה חופשית.
נסים ישעיהו (יום שני, 29/07/2002 שעה 23:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברשותכם, אתרום משהו לדיון ההוא ודווקא בסמוך לטור השבועי הדן בבחירה חופשית.

המשותף לשהידים וליתושים הוא היותם צמאי דם. זהו, בכך נגמר הדמיון.

לזכותם של היתושים ניתן לומר כי זהו טבעם; את הדם הם צורכים כי ממנו הם מתקיימים. אם התהליך גורם כאב למישהו ואולי אף מפיץ מחלות - מאד מצער, אבל הם לא יכולים אחרת וגם אינם מודעים לסבל שהם גורמים. ככה הם נבראו.

לעומתם השאהיד, הצימאון לדם לא הוטבע בו על ידי הבורא אלא זה משהו שהוא סיגל לעצמו. יש לו בחירה חופשית והוא יכול לא לשפוך דם. אם הוא בוחר לשפוך דם - הרי שהוא גרוע ונחות מכל יתוש.

אם נפגע ביתוש א' זה לא יעצור את יתוש ב' גם אם יתוש א' הוא אביו או בנו האהוב של יתוש ב'. למה? כי אין ליתושים יכולת להסיק מסקנות וגם אין להם רגשות ורגישויות הנסמכות על מודעות ברמה כלשהי. הם חיים ופועלים על פי אינסטינקטים. נקודה.

האם השהיד דומה ליתוש מבחינה זו? לא ולא. לשהיד יש רגשות, יש לו מודעות משפחתית, הוא אוהב את בני משפחתו וכו' וכו'. נכון שהוא מספיק אנוכיי ואכזר כדי לשפוך דם, אבל זה רק כאשר מובטח לו מראש כי יקיריו לא ייפגעו כתוצאה ממעשהו ''ההרואי''. להפך, הוא בטוח שהם ירוויחו לא מעט ולפעמים זה ממש משתלם להם כלכלית...

אז להילחם בשהידים כמו שנלחמים ביתושים? בשום אופן לא. לשהיד יש בחירה חופשית ואותה צריכים לנצל כדי לעצור אותו עוד בשלב הרעיון; מי שיידע כי ניסיון שלו לשפוך דם, יגרור פגיעה אנושה ביקיריו - יוותר על התענוג להיות שהיד, מה שאי אפשר לומר על יתושים או על כל בעל חיים חובב דם אחר. אותם לא נעצור על ידי איום פגיעה ביקיריהם כי אין להם מודעות המאפשרת בחירה חופשית.

אז להשוות את השהיד ליתוש או לכל בעל חיים אחר - זהו עלבון ברור לעולם החי.

האם השהיד הוא בן אדם? בהחלט כן. זו עובדה גנאולוגית. האם הוא גם אדם. זה בטח לא. בשביל זה הוא צריך להתאמץ קצת ולהתגבר על נטיותיו הרצחניות.

ותקנו אותי אם אני טועה.
בברכה,
נסים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי