פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הדיסטופיה ההזויה-המופרכת של מר אורן
דוד סיון (יום שלישי, 30/10/2018 שעה 10:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה שלך מתחילה מההגדרה צרת האופק מהו החזון הציוני. ''החזון הציוני שלך'' משליך לפח את המטרות החשובות הכתובות במגילת העצמאות, כמו למשל:
''מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות...''

''החזון הציוני שלך'' משליך לפח את החזון הציוני של ז'בוטינסקי כפי שהוא כתוב ב''על קיר הברזל'' (1923). בין השאר הוא מבטיח שנקיים שיווי זכויות ושלא ננסה לגרש ולדכא את ערביי ארץ ישראל. הוא מציין ''בארץ ישראל יהיו תמיד שני עמים''. ''החזון הציוני שלך'' משליך לפח גם את החזון הציוני של מי שאיחד והקים את התנועה הציונית – בנימין זאב הרצל (ראה: ''אלטנוילנד'').

הציונות שאתה משליך היא מכלילה את כל היהודים כולל הציונים בעלי השקפת עולם ליברלית ודמוקרטית מבית מדרשם של הרצל וז'בוטינסקי.

עד כאן הראינו שהחזון שלך (הדיסטופי לפי הגדרתך) אחר מזה של אבות הציונות – החזון שלך הוא אנטי ציוני.

-----

על פי ''החזון האנטי ציוני שלך'' העלית טענה מופרכת שהגישה הסוציאל-דמוקרטית היא אלטרנטיבה לזהות היהודית-ציונית.

אפשר להשתמש בטענות הדיסטופיות הממלאות את ''יצירתך'' הנוכחית כדי לטעון כי 'מאחר שהמניע שלך בכתיבת דיסטופיות הוא פוליטי בלבד הכתיבה שלך איננה בעלת ערך לספרות הישראלית'. מאחר ויצירתך הנוכחית מבטאת רעיונות רעילים ומסוכנים אתה למעשה פועל לחיזוק המתנגדים לציונות, לפרק את התנועה הציונית...

-----

הטענה המופרכת שבחרת למחזר ב''יצירתך'' הנוכחית היא שסופרי ''מחנה השלום'' רוצים ממליצים להפריד את המדינה מהציונות ולכונן כאן מדינה דו-לאומית. במאמר קודם וכאן בחרת לטעון שזו עמדתו של א. ב. יהושע. אבל כמו שכתבתי כבר בתגובה 177813 זו לא עמדתו של הסופר. עמדתו המוצהרת אומרת שזו המציאות שבה אנחנו חיים ושזה כיוון ההתפתחות שלה. הנסיון שלך לשייך את הרומאן ''המנהרה'' לספרות פוליטית גם היא מופרכת. אפשר להסכים או לא עם ראיית המציאות המוצגת בספר, אבל במהות זה לא רומאן פוליטי ובהחלט לא דיסטופי.

הנטייה שלך לחשוב, לרמוז ולמעשה לטעון שלספרות וסופרים יש תפקיד פוליטי מזכירה לי בהקשר הזה את הסטאלינזם. אבל הכי גרוע זה שאתה מניח שהטענות האלה שלך הן אובייקטיביות כאשר במקרים רבים הן תלויות השקפת העולם שלך. גם השימוש שלך בהכללות שמחוברות למושג ''מחנה השלום'' עם תוצאה מופרכת מזכיר לי את אלה שיטענו מחר שלכל היהודים יש אף ארוך...

לסיכום: הגיע הזמן שתבין שלשכמותך אין זכות בלעדית להגדיר את הציונות. עד אז אין ברירה אלא לשייך אותך לקבוצה דיסטופית אנטי-ציונית.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי