פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
רוב רכילות מיותרת
בצלאל פאר (יום חמישי, 25/01/2018 שעה 21:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תיק 3000, נכון להיום, נתניהו לא קשור אליו. לכן גם לא כותבים על התיק הרבה בתקשורת. הפרקליטות והמשטרה נפלו לפח של עצמם כאשר הציעו לעבריין הראשי להיות עד מדינה. עכשיו הם אוכלים אותה.

זה שלציבור לא ברור עד היום כמה צוללות צריכה ישראל זה בדלל שהעיתונות לא מתענייננת בדיברי אמת, אלא רק בקישקושי רכילויות שיפגעו בנתניהו. אין נתניהו בסיפור? הסיפור לא חשוב.

אבל לך אומר בשקט את המעט - לישראל צריך שיהיו מינימום 6 צוללות, ורצוי שיהיו 9. כי חצי מזמן צוללת - שהוא כ-‏20 שנים של מבצעיות - הם זמן של תיקונים, שיפוצים ובדיקות. כעת יש לישראל 5 צוללות וה-‏6 נרכשה השנה מגרמניה. בעוד 8~ שנים היא תגיע לישראל. אבל 3 צוללות שנרכשו בסוף שנות ה-‏90 אמורות לצאת משירות ב-‏2022-3~, כך שיהיו לנו רק 3 צוללות, במידה והשישית תגיע עד אז. כלומר, כל הויכוח על אם צריך עוד צוללת הוא מיותר ומגמתי. השאלה האמיתית אם ישראל צריכה עוד 3 צוללות לסד''כ הקבוע שלה. התשובה שלי היא כן, ואני משוכנע שבצל צוק הבעיות שלפניהן תעמוד ישראל, כולם יבינו שישראל צריכה עוד.

אחד מתומכי הצטיידות ישראל בצוללות גדולו הוא עמי איילון https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3390478,00.h... מבחינתו ישראל צריכה יותר צוללות מה-‏6 שמדובר בהן.

אבל מה שהעיתונים לא מספרים לציבור הוא, שמי שדחף כשר בטחון לרכוש את הצוללת ה-‏6 במספנה הגרמנית, ומי שהחליף את ישעיהו ברקת במיקי גנור כנציג של התאגיד הגרמני ''טיסנקרופ'' בישראל ב-‏2009 הוא שר הבטחון דאז אהוד ברק. למיטב ידיעתי ברק לא נחקר בצורה מלאה ע''י המשטרה לשיקוליו ולמה הוא אישר לגנור לדרוש יותר כספי תיווך מיותרים. אתם חושבים שהציבור לא צריך לדעת את זה?

את תא''ל אבריאל בר־יוסף לתפקיד המשנה לראש המל''ל בחר ראש המל''ל דאז עוזי ארד ולא נתניהו. נתניהו התלבט ארוכות כשהיה צריך למנות ראש למל''ל במקום יוסי כהן שהלך לראשות המוסד, ובסוף נתן אותו לאבריאל בר-יוסף, שהיה כבר במערכת והכיר אותה. לכן זוהי לא בחירה שיש עימה טעם לחשד כלשהו מבחינת נתניהו. מה גם שעדיין המשטרה לא ביססה כל ראיה פלילית כנגד בר-יוסף.

עניין הצוללות התפוצץ לדעתי על רקע ויכוח היסטורי ממושך בין הצבא (חיל האויר וכוחות הקרקע) ובין חיל הים בשאלת הדרך שישראל צריכה להתמודד איתה כנגד איומים עתידיים חדשים שייבנו כנגדה, לאחר דעיכת ''האביב הערבי''. הראשונים רוצים יותר כסף למטוסים ולמודיעין, כנגד הרצון של חיל הים לבסס כוח צבאי ימי רציני שיתמודד בסוגיות של הגנת החופים, הגנת אסדות הגז ושל שאלת יכולת האיום והתקיפה של ישראל על מטרות רחוקות. זה ויכוח מקצועי לגיטימי שיש לו כנראה מספר אופציות טובות, אבל גם הדרישה להגדלת כמות הצוללות היא מקצועית וראויה. שר הביטחון והרמטכ''ל היו מעורבים בעשרות דיוני מטה בשאלות שנגעו לרכש האמל''ח העתידי, אבל מה לעשות שבסוף נתניהו כראש הממשלה שהוא מכריע בעניין זה? אלא שהיה מישהו במערכת שהיה מוכן למכור את נתניהו, תמורת מיסוס ההסכם לרכישת הצוללת השישית מגרמניה, בתמורה לעסקאות הנשק שהוא מגלגל בנושאים אחרים. וזו נבלה!

ישראל פיתחה קשרים חדשים עם גרמניה החדשה. היה זה בן גוריון שהחליט על כך כבר בתחילת שנות ה-‏50 עם מדיניות השילומים. אז מה עניין וורמאכט לענייננו, אם לא עוד ניסיון נואל לזרות סרחון לקונספירציה שמאלנית נוספת?

זה דומה לאגדת הצוללת המצרית כאילו הגרמנים חיכו להסכמת ישראל כדי למכור צוללת למצרים. אז אני רוצה להודיע לכולם שיראל לא שולטת ביצוא נשק גרמני בכלל ובפרט לא למדינות ערביות. אלא שהגרמנים שאלו לדעת ישראל ב-‏2009 אם היא שלמה עם זה שגרמניה תמכור צוללת למצרים, ואז נתניהו וברק הודיעו לגרמניה שאין להם הסתייגות. כשעלה מורסי לשלטון ביוני 2012 ישראל ביקשה מגרמניה להשהות את פרוייקט הצוללת למצרים וגרמניה נענתה, מתוך הסכמה מלאה מצידה. ושוב שעלה א-סיסי לשלטון ביוני 2013 חידשה גרמניה את ההסכם עם מצרים ודיווחה על כך לישראל שלא הביעה התנגדות. בכל מקרה, הצוללת המצרית אינה כצוללת הישראלית. הצוללת הישראלית גדולה יותר, משוכללת יותר, וחלקים רבים בתוכה הוא מתכנון ישראל. כל מערכות ההפעלה שלה הן ישראליות ומותקנות בארץ. מדובר בשני סוגי צוללות שהמכנה המשותף בינהם הוא רק השם צוללת.

ולשאלה: ''לשם-מה בכלל זקוקה מצרים לצוללות? כלפי מי יופנו צוללות מצרים ביום עֶבְרָה?'' אפשר לשאול את אותה שאלה, למה רבין בזמנו, גם בכהונתו הראשונה וגם בכהונתו השניה ''אישר'' לאמריקאים למכור מטוסים מתקדמים למצרים, שמא הם יופנו לעבר ישראל? לא ככה? השאלה שנשאלת היא האם הכותב שאל את עצמו את השאלה הזאת? אני מניח שלא, כי זה לא ביבי.

יאללה, תתקדמו כבר !
_new_ הוספת תגובהרוב רכילות מיותרת
יוסף אליעז (שבת, 03/02/2018 שעה 13:54)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לבצלאל פאר,

היה מענין לקרוא את דבריך. רק חלקם נואלים. גם זה משהו.
גם ''שיבוצי'' בשמאל נואל למדי. בענין זה - מילא.

אנו מדברים על שלוש הצוללות העתידיות, לא על הצוללת השישית.
לא הסברת מדוע שר הבטחון דאז [למיטב ידיעתי היה זה בוגי יעלון ולא ברק] ןהרמטכ''ל דאז לא נשאלו על הצורך בשלוש צוללות נוספות. איני אומר שלא צריך אותן, השאלה היא מדוע נתקבלה ההחלטה כפי שנתקבלה ואם אכן יש מקום להזמין עתה צוללות לעוד 20 שנה, לקשור בהן את ידי שר הבטחון שיכהן אז ואת ידי צה''ל. האם תעשית הצוללות תקפא על שמריה עד אז? לא יהיו חידושים ושכלולים? כמו הנעה בכור גרעיני? שיפור כושר הצלילה והמהירות, סוגי החימוש?

שוב - איני יודע מה היו השיקולים, ואפשר והיה מקום לנצל ההזדמנות של הנכונות הגרמנית להשתתף במימון? איני יודע. שוב : תמיהתי היא מי החליט על הצורך ומי החליט על ההזמנה ומדוע ללא ידיעת שר הבטחון והרמטכ''ל.

מר פאר -אולי אתה בקיא ברזי ההחלטות במשרד הבטחון בעוד אני מקבל מידע רק מהמדיה, שלא בהכרח היא מדויקת.

לגבי הצוללת המצרית נכתב בעיתונות שהשאלה הופנתה לשליחו האישי של רה''מ, עו''ד מולכו, ודובר על צוללת זהה לצוללות שהזמינה ישראל, כי המצרים ראו מה בונים עבור ישראל ובקשו לשנות ולהתאים את הזמנתם.

הערתך לגבי חברת קרופ שוב נואלת ומיותרת.
חברת קרופ היתה חברה פרטית של משפחת קרופ, שבנתה חלק עצום מהנשק לוורמאכט הגרמני. הזכרתי אותה כי בחברה הועסקו גם אסירים יהודים בתנאי ם איומים,כפי שהגרמנים התיחסו לכמעט כל עובדי הכפיה היהודים.

היו בעלי מפעלים שהעסיקו עובדיכפיה יהודים שמעט דאגו לעובדיהם, ללבוש, מזון ובריאות. היו בודדים שגם ניסו להציל את חייהם, כמו אותו חסיד אומות העולם שינדלר. קרופ וטיסן לא נמנו עליהם.

קרופ, שהתעשר מאד מאספקת הנשק לוורמאכט, כמוהו כבעל חברת טיסן, היה אמור לעמוד לדין כפושע מלחמה. מפעליו הוחרמו ע''י האמריקאים. באופן מפתיע וללא הסבר בדיעבד לציבור למיטב ידיעתי, הוחזרו לו מפעליו והוא לא נשפט.

איני אומר שבשל כך אסור לנו בשום אופן לרכוש ממספנות הנושאות את שמו נשק. אלא שבכל מקרה נותר טעם רע בפה. לך אין הדבר אומר דבר - יבושם לך.

גם לא התיחסת למידע [בעיתונות] שהמספנות כיום בבעלות טייקון מאבו-דבי.
אני מניח שיש מידע בטחוני שנשמר בין צבא המזמין צוללת לבין הנהלת החברה המבצעת ובעליה.אני מניח שענין זה מוסדר אך תמיהת מה יש פה.

הזכרת, שלא לענין, את רה''מ יצחק רבין ז''ל. רבין היה, ובצדק, אישיות רבת-תהילה. איני בקיא מדוע אישר, כדבריך, ספקת מטוסים חדישים למצרים, אם אמנם. הוא לא התיעץ אתי ואינני יודע את מניעיו ומה היה הרקע להסכמתו, אם אמנם. הוא גם לא נועץ בי הענין שחרור 1.000 המחבלים ובהם רוצחים מורשעים בעיסקת ג'יבריל בניגוד להחלטתו והחלטת הממשלה שלא לקיים מו''מ עם טרוריבטי, ממש כמו שביבי לא עמד בלחצים לשחרור 1.100 מחבלים ורוצחים בעיסקת שליט.

השאלות שהעליתי במאמר אמורות להשאל כלפי כל ראש ממשלה ולאו דוקא לביבי, אלא שהן עלו בתקופת כהונתו. יוסף אליעז
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי