פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אלפרד נבן-דומון
בצלאל פאר (שבת, 03/12/2016 שעה 15:54) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלפרד נבן-דומון היה ילד בן 13 (ילד או נער?) כאשר פרצה המלחמה. הוא גוייס להיטלר-יוגנד בסוף 1943, כשהיה כבר נער בגיר בן 16-17, כדי למלא חללים שנוצרו סד''כ הצבא הגרמני. לא ברור היכן בדיוק ובאילו משימות הוא שירת, אבל ברור ששטיפת המוח שעבר בילדותו תחת כנפי הנאציזם בין 1933 (היה בן 6) ל-‏1945 עיצבו את רוחו. מניסיון אצל הגרמנים בני דורו, מסתבר שקשה להם ביותר להתנקות מחיידק התעמולה הנאצית ולדחוק את הרגשות הטבטוניים-קמאיים, גם בגילו המופלג היום.

עדות של פרימור? פרימור תיווך בין קבוצת ''הארץ'' לדומון-שאוברג ב-‏2006 בעניין עסקת הרכישה שלו של 20% מהבעלות על ''הארץ'' ועסקיה. אולי כדאי להקים ועדת חקירה שתבדוק את הקשרים, המניעים לעמדות ''הארץ'' כלפי ישראל ונתניהו?

במקביל, גם אוליגרך יהודי רוסי, שאינו דווקא לסמל הדמוקרטיה והליברליות רכש חלק ממניות ''הארץ''. גם אם ננקה את התווית הנאצית של איש העסקים הגרמני, עדיין יישארו בידינו אנשים מהזן הקפיטליסטי הפרוע שלא מוכר כל כך כתומך בחופש המידע, ליברליזם וצדק חברתי. לכן הברית בין השלושה היא מסריחה.

אין להשוות היסטוריה ופסיכולוגיה של אדם פרטי שתודלק ע''י הנאציזם לבין חברה שרק שמה זהה בעברה, אבל לאנשיה אין כל קשר לנאציזם. בן גוריון תווה את דרך הברית עם ''גרמניה החדשה'' והיום כעבור יותר מ-‏65 שנים, ולאחר כ-‏50 שנות קשרים דיפלומטיים, לא נותרו בהנהגת גרמניה דמויות ששירתו את הצורר הנאצי. גרמניה מכירה באחריות אבותיה לשואה ובעקרון שאין חטא אבות על בנים אבל מרגישה מחוייבות מוסרית לא להפנות עורף לישראל, והיא חרתה על דיגלה לסייע בהגנת ישראל. יש להבדיל בין קשרים בין מדינות ובין קשרים בין בני אדם. החטא דבק באדם לכל חייו והוא אחראי להם, גם אם כבר נענש עליהם. המדינה יכולה לשנות אופיה, כי היא רק כלי ארגוני של החברה אותה היא משרתת. לכן הטענה כאילו החברה (או שתי ח
ברות המוצא שלה) פעלו במסגרת המאמץ המלחמתי הגרמני במלחמת העולם השניה אינה תופסת.

מנגד, החברה הישראלית משתמשת במוצרים גרמניים כבר משנות ה-‏50, דבר שיצר תגובה חריפה אצל רבים מניצולי השואה שהחרימו מוצרים גרמניים ואפילו מלחינים גרמניים שעברם נקשר לנאציזם, הגם שכבר לא חיו בתקופתו, כמו למשל המלחין ואגנר (ובטח אתה זוכר את ההפגנות לפני בניין ה'בימה' כאשר זובין מטה החליט לנגן את ואגנר ורבים מהשומעים באולם יצאו בהפגנה רועשת). היום כאשר רק מעט משורדי השואה עוד עימנו והם כבר זקנו מאוד החברה הישראל רגישה הרבה פחות לקשר ההדוק הקיים בין שתי המדינות, אבל עדיין רגישה לקשר עם אישים שנדבקו בחיידק הנאצי בעברם, גם אם הם מצהירים שנרפאו כבר.
לכן טענתך בלתי רלוונטית ובטלה.
_new_ הוספת תגובה



מי אמר לך!
דוד סיון (שבת, 03/12/2016 שעה 19:32)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשנוח לך הגרמנים שרבים מהם נולדו להורים שהתחנכו באווירה נאצית, איבדו את הקשר לנאציזם, וכאשר לא נוח לך הם לא איבדו את הקשר הזה.

כשנוח לך אתה כמובן ''שוכח'' את תרומתו של נבן-דומון לפרוייקטים שונים בארץ. הכי גרוע אתה משתמש בהכללה להאשים אדם אחד שלמעשה אינך מכיר. זה מעשה מהמגרש הדמגוגי... חבל.

לכן טענתך לא רצינית, בלתי רלוונטית ופסולה.
_new_ הוספת תגובה



מי אמר לך!
בצלאל פאר (שבת, 03/12/2016 שעה 21:02)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש הבדל בין אחד שהיה נאצי בעצמו בצעירותו ובין גרמני שגדל אחרי המלחמה להורים נאצים. הראשון הוא מבחירה אישית, והשני הוא אילוץ שנכפה עליו ללא רצונו. לבני הדור שנולד אחרי המלחמה יש אפשרות להחליט לעצמם היכן הם עומדים.

היכן הכללתי? טענתי שנבן-דומון שירת בצבא הנאצי בסוף המלחמה. זו הכללה?
אני לא מכיר אותו כמו שאתה לא מכיר טראמפ. אז מה? אסור לך לבקר את טראמפ?

מסתבר שאתה משחק את השליח של ''הארץ'' שנפגע מביקורת בוטה וראויה. מלכן אתה מגיב שלא לעניין.
_new_ הוספת תגובה



מי אמר לך!
דוד סיון (יום ראשון, 04/12/2016 שעה 4:11)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההבדל הוא תירוץ במקרה הטוב.
נער שחי בימי הנאצים לא יכול היה לנהוג אחרת ולהשאר בחיים ולכן לטעון שהוא בחר היא טענה לא רצינית. לטעון זאת ביחד עם התעלמות ממעשיו בימינו אנו, כפי שאתה עושה.

מסתבר שהתירוצים שלך לא מחזיקים מים והעובדה שאתה ממציא טענות לא רלוונטיות הופכת את טענותיך לדמגוגיה - אתה משחק בדמגוגיה.
_new_ הוספת תגובה




חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.



© פורום ארץ הצבי