פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הסטאלינזם 'טרם חלף מן העולם'
דוד סיון (יום ראשון, 19/04/2015 שעה 4:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסופרים הישראלים לפני קום המדינה ולאחריה היו חלק מציבור ציוני שהטיל על עצמו לדאוג לשיבת ציון של העם כולו ולהכנת הקרקע לשם כך. הציבור הזה היווה מיעוט חלוצי בתוך עם שלמעשה התעלם ממנו וממטרותיו (לטובת העם כולו) והיוצרים (סופרים, אמנים, משוררים וכו') היו מיעוט בתוכם. לא פלא שבחלק מהיצירות ניתן ביטוי מובהק גם להשקפת העולם של הקבוצה החלוצית.

א. התנועה הציונית לא היתה התנועה הראשונה בעם היהודי שהעמידה בראש מעייניה את השיבה לארץ. אבל גדולתה היתה בכך שידעה לכלול בתוכה את מירב התומכים והתנועות התומכות בשיבת העם לציון. כל זאת למרות שברקע היו לא יהודים ''גלותיים'' שהתנגדו לציונות והחרימו את השבים לציון. זאת היתה ציונות מכלילה.

זאת לא הציונות המוגבלת שלך שמנפה את החושבים אחרת, שבה נכללים רק מי שמתאימים להשקפת העולם הקיצונית הצרה שלך על מהי ציונות.

ב. השקפת העולם שלך היא קיצונית, לדעתי גם לא חיובית, בעוד היבט: שליוצרים, לסופרים יש תפקיד שעיקרו לשרת מטרות לאומיות ובמקרה שלנו את התנועה הציונית. מבחינתך התפקיד הזה הוא לשרת את הציונות המוגבלת, הלא מכלילה שנובעת מהשקפת העולם הצרה והקיצונית שלך, שמתנגדת לאופי המכליל של התנועה הציונית.

שני ההיבטים האלה שמגבילים את השקפתך עולמך המרבים להופיע בדברים שאתה כותב מזכירים מאד את התגלמות הסטאלינזם הסובייטי.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי