פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
החשש בצה''ל מוגזם
גלעד היפתחי (יום שישי, 02/09/2011 שעה 7:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לתורכים שום עילה לתביעה נגד לוחמי צה''ל משום שהתורכים שהם שהפרו חוק כאשר שלחו מיוזמתם (או לקולא רק איפשרו ל'מרמרה' להפליג לעזה, שגם זו עבירה על חוק בינ''ל) את 'המרמרה' לעזה.

לפי מה שמספרים לנו על דו''ח פלמר הוא כשל מלהטיל אחריות פלילית על התורכים עצמם, והדו''ח מתייחס רק לפעילי 'השלום'.

בהינתן העובדה ש'מרמרה' הפרח חוק ושלישראל היתה זכות חוקית לפעול נגד הספינה, הרי שכל מה שהתרחש הל סיפוני הספינה הם רק משניים למקור העבירה.

בעוד שהפרת החוק הבינ''ל ע''י 'המרמרה' היא חד-משמעית וברורה, הרי מה שהתרחש על הסיפון ניתן יותר לספינים. אין שום מדד אובייקטיבי שיכול לספר לנו מה זה ''הפעלת כוח מידתי נגדי''. משום שעצם הפעלת כוח אלים בידי הביריונים התורכים נגד החיילים שפעלו ללא נשק חי, היא כבר בעצמה לא מידתית. השאלה האם התגובה הצה''לית להפעלת איום לא מידתי, יכול גם הוא להיות לא-מידתי או חייב להיות מידתי בדיוק. מי קובע את גודל האיום ולפי איזו נוסחה? האם מתאבד תורכי בעל רצון דתי לרצוח חייל צה''ל באמצעות שאברייה זה מידתי יותר או פחות מחייל צה''ל שלא רוצה לפגוע בתורכי ונאלץ להפעיל את נישקו בתנאים של איום ישיר ומיידי על חייו?

לכן, למרות שדו''ח פלמר רצה לצייר את עצמו כמאוזן תוך חיפוש נקודות אפרות שבהן אפשר ללכלך קצת על ישראל, הרי שאין מה להשוות בין אשמת תורכיה, שהיא אשמה כבדה וראשונית, ובין האשמה שהדו''ח מייחס לישראל כתגובה שנבעה מהתנהגות הבריונים התורכים.

בקיצור, או אפשר להאשים את ישראל ב''אלימות מופרזת''.

כל זאת אני אומר כרגע לפי מה שפורסם בעיתונות על הדו''ח.
_new_ הוספת תגובההחשש בצה''ל מוגזם
ע.צופיה (יום שישי, 02/09/2011 שעה 7:32)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדו''ח ממליץ לישראל להביע צער ולשלם פיצויים. ישראל הסכימה לכך. לאור זאת, אני מעריך שאין כל עילה משפטית אישית כלפי מישהו מהמשתפים. הרי על אותו עקרון ניתן לתבוע גם את התורכים שלא מנעו את המשט ואת משתתפי המשט שהתנגדו לפעולה חוקית של ישראל.
המציאות היא שארדואן וממשלתו הושפלו והם מחפשים את ''נקמתם'' בקבלת התנצלות.
טוב עושה המשלה שאינה מתנצלת על כלום.
_new_ הוספת תגובההחשש בצה''ל מוגזם
גלעד היפתחי (יום שישי, 02/09/2011 שעה 8:07)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לכן מצבה של ישראל טוב יותר ממה שאפשר היה לצפות.
ישראל הציעה להביע צער ולשלם פיצויים אבל התורכים דחו את ההצעה לפחות פעמיים, כי הם רוצים הודאה באשמה.

מבחינה מסויימת דרכה של ישראל מרגיזה כי היא היתה צריכה לדרוש מיד מתורכיה התנצלות ותשלומי פיצויים לחיילים שנפגעו. אסור לנקות את התורכים מאחריות ישירה כי ראש הממשלה ושר החוץ שלו היו מעורבים ישירות בשיט של ''מרמרה''.

הממשלה צריכה לצאת המתקפה מקיפה על תורכיה שתכלול את תמיכתה בפעולה בלתי חוקית בעליל, במתן היתרים לאנשי ארגון טרור לעלות עם אמצעי לחימה כמו כלי נשק, סכינים, כידונים ונאבוטים. ישראל צריכה להוציא היום את כל אנשי השגרירות באנקרה בחזרה לישראל ולהקפיא את היחסים הביטחוניים (בכפוף למחוייבויות חוקיות בלבד), ולצאת בקמפיין מקיף נגד השמדת הכורדים במזרח תורכיה ובצפון עיראק ממש בימים אלה. אם התורכים רוצים לפגוע ביחסים ביננו אז עלינו לפעול בבת אחת לקטיעתם, תוך פעולה במישור הבינ''ל נגד האינטרסים של המשטר התורכי, כולל שילובה באיחוד האירופאי (למרות שגם כך סיכויה נמוכים).
_new_ הוספת תגובהכדאי תמיד להיות חכם מאשר צודק.
ע.צופיה (יום שישי, 02/09/2011 שעה 8:29)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לנו עניין להחריף את מערכת יחסינו עם תורכיה מעבר למה שכבר קרה. כל הפעולות שאתה מציע היו רק יציגו אותנו כמחרחרי ריב ואת התורכים כ''נלחצים לקיר''.
כיום המצב הפוך. ישראל נהנת מתמיכה כללית בעמדתה ותורכיה נשארה בודדה בדרישה להתנצלות.
אירופה דוחה את תורכיה הארדואנית. ארדואן חיפש ''אתונות'' במזרח (אירן, סוריה) ומצא קדחת.
לדעתי הוא בסוג של פרשת דרכים, אך הכיוון חזרה לברית עם ישראל ,כנראה, לא עומד על הפרק.
_new_ הוספת תגובהלא כדאי תמיד להיות חכם מאשר צודק.
גלעד היפתחי (יום שישי, 02/09/2011 שעה 8:48)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלא כדאי להיות גם צודק וגם חכם. צודקים שאינם חכמים אוכלים אותה כמו הצודקים והטפשים. אין הבדל.

אין לנו עניין להחריף את היחסים אפילו עם החמאס. אבל לא יכול להיות שלתורכים יש אג'נדה פוליטית שאפילו לא קשורה לישראל, אבל ישראל 'משחקת' בה תפקיד חשוב של לוח מטרה, תוך פגיעה באינטרסים החיונים של ישראל. להיות חכם זה להגיב קשה ולפגוע במטרה המדינית התורכית.

התורכים קנו בצדק את הכינוי ''מחרחרי ריב''. אז אם הם מחרחרים, עלינו להשיב כפליים. בודאי כשישראל נהנית מתמיכה רחבה בעניין ''המרמרה'', ובתמיכה סבירה במערב בעניין ''ההכרה במדינה הפלסטינית'' ולעומת זאת תורכיה ממשיכה להתאסלם גם בתוכה וגם החוצה. אסור לישראל להניח לתורכיה להפוך אותה ל'תרנגול של כפרות' שלה, בודאי לא כשתורכיה רוצה להיות מנהיגת המזרח התיכון האסלאמי.

אני חושב שהמדיניות הבסיסית של תורכיה לישראל לא תשתנה אם ישראל תיענה לדרישות החצופות של התורכים. להיפך, התורכים יראו בזה את הכנעת הציונים החלשים והפחדנים, וזה יחזק אותם בקישריהם עם הכוחות האסלאמיים הקיצוניים שמסביבנו.

אסור לשכוח שהשינויים האסלאמיים בתורכיה החלו עוד לפני ''עופרת יצוקה'' ובכלל בלי קשר לישראל. לכן גם התרפסות ישראל ''החכמה'' תפגע באינטרסים של ישראל ותחזק את המדיניות התורכית. לכן, צריך גם להפגין את היותה של ישראל צודקת. אין דרך חכמה מזו.

מעבר לכך, ישראל צריכה לפעול באירופה להחלשת עמדתה של תורכיה (שכבר איימה על מדינות אירופאיות שגילו יחס קשור למהגרים מוסלמים) והעלאת העניין הכורדי כחלק מהתוכחה לצדק האוניברסלי שתומך מצד אחד ב''הקמת מדינה לעם פלסטיני'', אבל מתעלם מהדרישה והצורך להקים מדינה לעם הכורדי היושב על אדמתו יותר מאלפיים שנים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי