פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
סיכום חזק ומושקע של המציאות הציונית טרום המדינה
עוזיהו הגלעדי (יום שלישי, 30/10/2007 שעה 0:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שמפריע לי הוא שאתה נותן משקל כבד מדי לתזרימי המזומנים של התנועה הציונית כפקטור של עליה/הגירה, בעיקר בשנות ה-‏20- עד ה-‏40. נדמה לי שעם אותו הכסף אבל עם התגייסות רחבה יותר לעידוד העלייה בקרב קהילות היהודים אפשר היה להשיג עליה גדולה יותר לפני המלחמה. לדעתי עם אותו הכסף אפשר היה לעשות יותר, מה עוד שחלק מהעולים בלאו הכי היה מביא הון התחלתי כלשהו עימו. אני משער שאם ההנהגה הציונית בארץ היתה מעריכה ב-‏1933 שהולך לקרות אסון באירופה, היא היתה מתנהגת אחרת, חרף המגבלות (סרטיפיקטים וקווטה) של הקולוניאליזם הבריטי. סביר ביותר שהיא היתה יותר אסרטיבית ואף אגרסיבית כנגד המגבלות הבריטיות וגם מצליחה לכופף את הבריטים. בן גוריון ניהל דיאלוג עם הבריטים אבל מרגע שהגיעו לקביעת מכסת העולים לשנה, הוא קיבל את הגזירה.

רובה של העלייה הבלתי לגלית לא גזלה אף לירה מהסוכנות הציונית. ישנם יהודים שעלו עצמונית מאירופה בעיקר בשנות ה-‏20 וה-‏30, כשאת חלק מהדרך הם אף הולכים ברגל דרך תורכיה, סוריה, לבנון , ועוברים בסיוע כוחות ההגנה / אצ''ל את הגבול לארץ ומתפזרים בישובים. גם הקליטה שלהם היתה לכאורה זולה יותר משום שהם הגיעו מתוך הבנה שקליטתם תהיה קשה וזה לא מנע מהם להגיע.

איך אפשר היה לעודד עליה בשנות ה-‏30?
פשוט לאחד כוחות בין הסוציאליסטים לבית''רים, במטרה לעבור דרך קהילות אירופה ולעודד עליה של כמה שיותר. שהרי רבים דיברו על קטסטרופה קרובה (גם אם לא במשמעות שמובנת לנו היום, שהיא מעבר לכל דימיון). ואם לזקנים היה קשה להם, אז צריך היה להלהיב יותר את הצעירים, את האידיאליסטים. צריך לזכור שבשנות ה-‏30 אף שלא חשבו במונחים של שואה, התחילו יהודים רבים בקהילות מרכז ומזרח אירופה להבין שהולך להיות רע מאוד. העליה הרביעית שרבים ממנה באו מגרמניה נותנת לנו אינדיקציה כזאת. ומה צריך יותר מרמז כזה?
במצב של תחושה שכדאי לעזור, פעילות הסברה, כינוסים בבתי כנסת והפעלת תנועות הנוער למגמה הזאת היתה יכולה להניב יותר עולים. ז'בוטינסקי ואנשיו עשו זאת, אבל הם היו מעטים ואף נתקלו בהתנגדות התנועות הסוציאליסטיות והחרדים האנטי ציונים.

מסתבר שבריטניה במדיניות עצירת ההגירה לארץ פעלה שלא ביודעין להישארות יותר יהודים אל תוך אירופה של המלחמה. בריטניה סרבה גם לקבל יהודים לשיטחה ולשטח הקולוניות שלה, ולאו דווקא לארץ ישראל, במהלך המלחמה ובכך שלחה אותם למוות. וזאת גם לאחר שמנהיגיה ידעו כבר שהגרמנים עוסקים ברצח שיטתי של יהודים! (זה נכון גם לארה''ב).

ז'בוטינסקי העריך שהולכת לקרות ''שוֹאָה המכרעת בגֶטוֹ העולמי... נוכח מפולת עולמית''. הוא לא דיבר על פרעות ספורדיות ולא התכוון ל''טבח ליל ברתולומיאוס הקדוש''. הוא בדיוק דיבר על ניסיונם של הנאצים להשתלט על אירופה ולהשמיד את היהודים, כפי שכל מי שקרא את ה''מיין קאמפ'' וראה את התנהלותה של גרמניה הנאצית בשנות ה-‏30. גורמים פאשיסטיים אנטישמים בכל אירופה החלו לפעול בעוצמות גדולות יותר נגד היהודים גם לפני המלחמה, והם היו הכוחות שעודדו יהודים להגר לארץ או לאמריקה. הבעיה האמיתית של ז'בוטיסקי היתה להעריך את טווח הזמן לאסון.

קשה יותר להבין למה בן גוריון לא תפס את משמעות הדבר ולמה הוא לא יזם סיורים בקהילות היהודים כדי לעודדם לעלייה, אפילו תוך עימות גלוי עם הבריטים, אם לפי ציטוטיך אפשר לשער שגם הוא הבין שאירופה החלה לבעור. אולי כי בן גוריון היה מרוחק יותר מהבנת הקורה במרכז אירופה הגרמנית. כמובן שאף אחד לא צפה את השואה בשיא פלצותה, כי הרי גם ז'בוטינסקי היה בן אדם ולא מפלצת. אבל הוא בהחלט דיבר במונחים של פרעות ושיעבוד, רצח וגירוש בהיקפים חריגים. אני שמעתי עדויות לכך מבני משפחתי ששמעו אותו נואם מספר פעמים בתפוצות מזרח ומרכז אירופה בחצי הראשון של שנות ה-‏30. הוא דיבר על כוונת גרמניה להשתלט על אירופה ולפרוע ביהודים. מעבר לכך ז'בוטינסקי לא זנח את תוכניות האווקיואציה המאורגנת גם ממש לפני פרוץ המלחמה ועודד גם את ההגירה הבלתי לגאלית (שני דודי עלו ככה ארצה בסוף 1929- תחילת 1930).

האם בן גוריון חזה מלחמה וקטסטרופה? אם נעריך לשם דיון שכן אז למה הוא לא פעל כבר מ-‏1932 (עוד לפני עליית היטלר לשלטון!) בכל הכוח להעלות כמה שיותר יהודים ארצה? למה הוא לא הקשיח עמדות מול הבריטים כדי להכריחם לשנות את מדיניות ההגירה ארצה? למה הוא לא יזם מבצעי עליית יהודים כמו שז'בוטינסקי עשה כשהסתובב בקהילות אירופה? אם הוא הציע ב-‏1936 ''לנהל מערכה גלויה על דעת הקהל העולמית'' למה הוא לא יצא למערכה כזו?

כנראה שרבים הבינו בשנות ה-‏30 שהולכת לקרות קטסטרופה בגלל יחסם של הנאצים ליהודים והתעלמות הגורמים האחרים באירופה מההתבטאויות, המעשים ומהתרחישים האנטישמיים. במקביל אירופה צעדה למלחמה, ויש שזיהו את התהליך הזה בודאי מ-‏1937 ואילך.
אבל כנראה שתמיד העתיד חלש מהעבר. כמו שאנחנו רואים היום, על אף שהעובדות נהירות וידועות לנו בעניין הפלסטינים, האיראנים והאסלאם הפונדמנטליסטי, ועל אף שאנחנו רואים, שומעים וקוראים את כוונותיהם, עדיין יש ביננו אנשים ''טובי לב'' שמדברים על פרטנר שאפשר לעשות איתו שלום או אפשר להתעלם ממגמת ההתחמשות שלו. לכן אנחנו צריכים להבין שלמרות שרבים אז ראו את הסימנים והאותות על קטסטרופה במתקרבת ולא נקפו אצבע במעשה, כך גם היום אנחנו רואים את האותות והסימנים ויש המדברים על השלמה, שלום (עם הפלסטינים) והתעלמות (מאיראן).
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי