פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד פלד, 28/04/06 19:20)
מלאי או רזרבות - נושא חשוב
דוד סיון (שבת, 29/04/2006 שעה 7:51)
בתשובה לדוד פלד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סך הרזרבות הנפט הוא נושא חשוב (בצד ההיצע) שצריך לקחת בחשבון כאשר בוחנים את התנהלות שוק הנפט - במיוחד כאשר עורכים צפי או תחזית. כך גם השיקולים של מפיקי הנפט והמפיצים. בהקשר הזה הוזכרה במאמר ה''התארגנות'' של אופ''ק ומפיקים אחרים כדי להעלות את המחיר בשנת 1998.

אבל העניין המרכזי של המאמר היה צד הביקושים שצומח מהר מאד משתי סיבות עיקריות (האטת קצב השיפורים הטכנולוגיים; צמיחה כלכלית מהירה.... ). נראה לי שאת ההתפתחות מאז שנת 1998, כאשר מחיר החבית היה כ-‏10$, הכוח המרכזי שמשפיע על מגמת המחירים הוא צמיחת הביקושים.

אם כבר צד ההיצע הוא בעצם קרטל, כפי שפלד טוען, הרי שיש מן ההגיון שהצרכנים יחפשו גם דרכים לקדם את כניסת דלקים אחרים לשימוש. אחת הדרכים, המועדפת בעיני, היא שיטת השוברים.
_new_ הוספת תגובהשוברים או סדרי עדיפות לצרכני האנרגיה?
דוד פלד (שבת, 29/04/2006 שעה 12:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחד מהמומחים פרסם מאמר בנושא ביולי 2002 ובו הציג את צריכת האנרגיה לנפש אל מול גידול צפוי של האוכלוסיה בעולם. לפי חישוב זה גידול מקורות האנרגיה שמקורה בנפט נופל בהרבה מקצב הריבוי הטבעי של האוכלוסיה בעולם.

הבאתי את הדעה הזאת רק כדי להצביע על כיוון פיתרון שגם הוא אינו חדש, ואשר למעשה הצבעת עליו גם אתה במאמרך - הצריכה הפרטית, קרי - דלק למכוניות. מישהו חישב ומצא שלו השוק האמריקאי היה מקבל החלטה היום על החלפת כל המכוניות הקיימות במנועים היברידיים, ארה''ב הייתה משתחררת לחלוטין מתלותה בנפט שמקורו באזורים לא יציבים פוליטית תוך 20 שנה (החישוב מתבסס על הזמן שיקח למכונית הנמכרה היום להפוך לגרוטאה).

לאספקת אנרגיה לתעשייה יש כבר פתרונות חליפיים, או ליתר דיוק - פתרונות משלימים. נותרה בעיקר הבעיה של הצריכה הפרטית, של פתרון לגביה חייב להביא בחשבון את תגובות הצרכנים. מכל מקום, מדובר בקבלת החלטות פוליטיות לטווח הארוך המסכנות את רווחי התאגידים ואת רווחי מפיקות הנפט. בכל המקרים הדומים החלטות אלו מתקבלות רק כאשר המשבר פוגע קשות בכיס של כולם ולא דקה אחת לפני כן.
_new_ הוספת תגובההבהרות
דוד סיון (שבת, 29/04/2006 שעה 13:45)
בתשובה לדוד פלד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. עמ' 43, בספר: ''Winning the Oil Endgame'' (http://www.oilendgame.com/ReadTheBook.html),
מציג גישה שאפשר בתוך 20 שנה להוריד את הצריכה היחסית ב-‏50%. יתכן שזהו מבט מזוית אחרת על מה שאתה אומר: ''.... תוך 20 שנה''.

2. תגובת הצרכנים מקבלת התייחסות גם במסגרת שיטת השוברים. אני הדגשתי את הערך בחירה חופשית לאחר שנקבעה המסגרת הגלובלית.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי