פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאלכסנדר מאן, 01/08/02 0:34)

http://www.faz.co.il/thread?rep=6850
גינזבורג, נסים ואלכס.
גדעון ספירו (יום חמישי, 01/08/2002 שעה 1:38)
בתשובה לאלכסנדר מאן

אלכס בחור אדיב, הוא ''ישמח לקבל'' מנסים ישעיהו את חוות דעתו על הרוצח גולדשטיין. (למה אתה שמח? נסים כתב בהערה אחת מעליך שיש לו ''הערכה עצומה'' לרוצח גולדשטיין).

מאחורי מתק השפתיים היהודי של נסים ישעיהו מצוי חסיד של הרב הפשיסט יצחק גינזבורג. מדוע יש לנסים ''הערכה עצומה'' למתנחל הטובח גולדשטיין? משום שכך ציווה רבו. בקונטרס שחיבר גינזבורג לזכרו של גולדשטיין מנה חמש מצוות שקיים הרוצח במעשהו: ''קידוש ה', הצלת נפשות, נקמה, ביעור הרע ומלחמת כיבוש הארץ''.
בראיון לשבועון ''מעריב'' בירושלים ''כל הזמן''
(20.10.2000), הוסיף על כך גינזבורג: ''לאחר שעשה ברוך גולדשטיין את מעשהו, חובה ללמד עליו זכות בעבור המצוות שקיים''.
במקום אחר אמר פעם גינזבורג כי בעבור הצלת חייו של יהודי מותר לקחת כבד מערבי, גם אם הדבר יגרום למותו.
כשאתם קוראים את פרשנותו של נסים ישעיהו, תדעו לפחות שרוחם של גולדשטיין וגינזבורג שורה עליו. זו יהדות ביבים.
אלכס בוודאי ''ישמח לדעת'' מה יש לנסים ישעיהו לומר על כך.

http://www.faz.co.il/thread?rep=6863
גדעון: על אנשים והסברים
אלכסנדר מאן (יום חמישי, 01/08/2002 שעה 4:40)
בתשובה לגדעון ספירו

גדעון ידידי הטוב,

לא תמיד צריך הרבה הסברים, האמן לי. על פי רוב אני מבין ומפרש דברים במהירות וביסודיות, רצוי ללא מוראליזם מיותר או סוגסטיית אמונה בצדקת הדרך. עניין של סגנון. ערכיי ברורים ונהירים לי מספיק מכדי שאתפלש בקרבות בוץ עבורם, ועל כן מבחינתי יש להקפיד בסגנון לא פחות מאשר בתוכן.

במקרה זה מצאתי זאת לנכון לפנות למר ישעיהו לקבלת הסברים, שפירושו לשיטתי להיות קורקטי ונימוסי בהלכותיך השונות עם אנשים שמצויים בעמדות ודיעות אחרות משלך, במידת האפשר. בדיוק מסיבה זו גם שמחתי לקבלת הסבריו של מר ישעיהו לדברים שאינם ניתנים להסבר של ממש, בלשון ההמעטה.

אגב, אם עוד לא שמת לב, הרי שאני בכלל תמיד שמח לקבל הסברים, אולי בגלל שקודם אני מברר ואחר כך מתנסח, בנגוד לאלו שמתנסחים ואחר כך מבררים.

עכשיו, שחלק מהדברים גלויים וברורים, ניתן לשער כי תנועה מסויימת קשורה ככל הנראה לרב מסויים שקשור ככל הנראה לדברים מסויימים שכתב בחוברת בשם 'ברוך הגבר' - כמו גם שברור כי תנועה מסויימת זו מפרשת את המושג דמוקרטיה באופן שונה מהמקובל, דבר עליו עמד הקורא רון בן יעקוב במומחיות יתר בתגובה אחרת פרי מקלדתו.

יש אנשים שכותבים לק''י בתחילת משפט, אני, לעומת זאת, אוהב לסיים בקיצור אחר: מ.ש.ל.

שלך בברכה

אלכס

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.