פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לרמי נוי, 08/06/05 19:47)

http://www.faz.co.il/thread?rep=60205
בודאי שמעולם לא היו....
צדק (יום רביעי, 08/06/2005 שעה 21:19)
בתשובה לרמי נוי

כת הקראים הגיעה לשיא פריחתה במאות 10-11. בתקופה זו התפשטו קהילות הקראים במזרח, והתגבשו עקרונותיה של הכת. מרכזה היה בירושלים, והקראים היו העדה החזקה ביותר בעיר. בתקופה זו פרצו מאבקים רעיוניים בין הקראים ובין המנהיגים היהודים, הרבנים, ובראשם רב סעדיה גאון (רס''ג).
לאחר זמן הגיעו הקראים גם למזרח אירופה, והיו פעילים בפולין וברוסיה במאות 16-19. במשך מאות שנים – עד אמצע המאה ה- 20 - היה מרכזם של הקראים במצרים.

Resistance to the Rabbinites was fierce, especially in the eastern provinces of the Empire which had never even heard of the Talmud. The historians tell us of Jewish leaders whose resistance against the Talmud put them in direct conflict with the Islamic government, which had empowered the Rabbis and given them full authority over other Jews. One resistance leader who refused to accept the Talmud was named Abu Isa al-Isfahani and it is said that he led an army of Jews against the Muslim government. Other attempts to cast off the Talmud were also undertaken but all failed and the Rabbanites and their Talmud seemed unstoppable.

הם היו כל כך חלשים עד שהעיזו ושלחו צבא נגד השליט המוסלמי !!

למרות התחזקות אופיה המוסלמי של ירושלים, עלה בתקופה זאת מעמדה כמרכז רוחני של היהודים והקראים: נראה כי בתחילת המאה ה-‏9 התיישבו קראים בעיר והיא היתה למרכז קראי ראשון במעלה, ובמאה ה-‏10 לערך עברה ישיבת ארץ ישראל מטבריה לירושלים

http://www.faz.co.il/thread?rep=60269
אז מה זה בא להביע?
פרקש (יום חמישי, 09/06/2005 שעה 22:01)
בתשובה לצדק

תמיד היו היהודים מפולגים בינם לבין עצמם. לא פלא שהם נרדמו בשמירה (בגולה) 2000 שנה. וזה הביא רק הרג, הרס וצרות על עמישראל.

זה מזכיר לי בדיוק את הריב ההסטורי בין הצדוקים לפרושים. הפרושים פיתחו את התלמוד-גמרא מתוך ששינו וזיככו את המוטיבים של האמונה היהודית. בעוד שהצדוקים נשארו צמורים רק לתורה שבכתב. הפיצול החריף הזה גרר אחריו פילוגים בעם בסוף ימי בית שני, שגרמו לקריסתו.

(הערה: מעניין שבין שני המחנות הפוליטיים הראשיים בבית שני היו מתנגי מלכות רומי וממולם כאלה שבלית ברירה אמרו שראוי להמשיך כך עד עבור הזעם - בשני המחנות היו צדוקים ופרושים מעורבים זה עם זה. המחלוקת הפוליטית לקחה בחשבות אינטרסים ומוטיבים נוספים. האיסיים והסיקריקים, קבוצות שוליים ביהדות היו מבין הקיצוניים ביותר כנגד שלטון רומי, אבל הפסיביים ביותר מבחינת התארגנות ופעולה לחימתית כנגדם. זה מראה שאפילו ציבור ענק של כ-‏5 מיליון יהודים בבית שני בארץ ישראל בלבד אינו שווה כלום אם הוא מפולג).

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.