פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=58600
מטרידה אותי האינפלציה
ישרא-טק (יום שלישי, 03/05/2005 שעה 19:07)

שמשמעותה עליית המחירים בקצב גדול יותר מעדכון רמת השכר. ההכנסה בפועל נשחקת.

אתה קובע מחד ש: ''.... לעודד צמיחה ותעסוקה אפילו על חשבון פגיעה ביעדי האינפלציה.'' ומנגד בסעיף הסיום: ''... לכן על מנהל המדיניות המוניטרית להתמקד ביעד יציבות המחירים.'' האם מחירים יכולים להיות יציבים כשפוגעים ביעדי האינפלציה?

וסיפור מהיום. ערכתי קניות של מוצרי מזון ברשת גדולה ומרכזית. ראיתי שמוצרים רבים התפיחו את מחיריהם, כשלצד מדבקה ישנה (שהיתה בתוקף בביקורי הקודם לפני שבוע) מוצמדת מדבקה חדשה עם מחיר חדש שבדרך כלל היה גדול ב-‏7% - 20% ממחיר הישן. מנהל הסניף טען בפני שבחודשים האחרונים ספגה החברה הפסדים כשלא העלתה מחירים מתוך רצון לשדר יציבות ולהתחרות על הלקוחות. אני משער שרשתות שיווק נוספות נהגו באופן דומה, כי בסך הכל הרשתות כולן מתואמות בינהן כאשר האינטרס הכלכלי הוא משותף. את המאבק הקטן הן עושות בינהן ע''י הפחתות ספורדיות של מוצרים. אבל זה סיפור אחר.

http://www.faz.co.il/thread?rep=58601
מדובר בדרישה של חלקים מן הציבור
דוד סיון (יום שלישי, 03/05/2005 שעה 19:43)
בתשובה לישרא-טק

ישנה דרישה בציבור כלפי בנק ישראל שמשמעותה, להשתמש במדיניות הריבית של בנק ישראל לעודד תעסוקה וצמיחה. פירוש הדבר להוריד ריבית גם כאשר זה לא מתאים מבחינת יעדי האינפלציה. זה אומר שכדאי לפעול להרחיב את היצור תעסוקה אפילו אם האינפלציה תחרוג מהיעד.

המאמר שלי מראה שמדיניות כזאת לא יכולה כל כך להועיל בנושא היצור והתעסוקה אבל יכולה לפגוע ביציבות הפיננסית (יעד האינפלציה). לכן היא לא רצויה: ''על מנהל המדיניות .... להתמקד ב[שמירה על] יעד יציבות המחירים''.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.