פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאופק צבי, 09/08/03 20:12)

http://www.faz.co.il/thread?rep=33726
הלאמת קרנות הפנסיה
דוד סיון (שבת, 09/08/2003 שעה 21:30)
בתשובה לאופק צבי

את נושא הפנסיה אני לא מכיר מקרוב. לכן כאשר נושא ההשתלטות הממשלה על הקרנות עלה על הפרק ניסיתי להשיג חומר יותר רציני ומוסמך על המצב. לא הצלחתי.

אבל משיחה שהיתה לי לפני מספר שבועות עם חבר שמכיר את הנושא (סמנכ''ל באחת הקרנות הקטנות שמצבן האקטוארי בסדר) הבנתי שיש כאן יותר מעסק כלכלי. אני חושב שהמוטיבציה העיקרית של האוצר הוא לפטור בעית תקציביות קצרות טווח. הרי הממשלה היא אחד ממשלמי הפרמיות הגדולים לקנות הללו. כמובן שישנן גם הקרנות שלא יכולות לעמוד בתשלומים (נדמה לי קרן פועלי הבניין) ובעצם הממשלה משלמת את הפנסיות.

מאחר ואני תמיד אומר שהמילה של מי שמשלם את החשבון יותר חשובה וחובתו להתערב בניהול. מה גם שעד ההלאמה היו הרבה סיבות לבקר את הניהול של הקרנות הללו. למרות זאת להחליף מנהל-פוליטיקאי הסתדרותי במנהל-פוליטקאי ממשלתי לא ממש מבטיח שיפור אמיתי.

לפני מספר שבועות הופיע המאמר ''פוליטיקת פנסיה ישנה-חדשה'' (http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did...) שמספר קצת על התפתחות היחסים ממשלה-הסתדרות בנושא הפנסיה. גם שם מוצגת הגישה ששיקולים פוליטיים קצרי טווח היו בראש מעייניהם של הממשלה וההסתדרות בנושא הפנסיה. אבל כאשר מדברים על חיסכון ארוך טווח כמו פנסיה השתלטות שיקולים קצרי טווח הם מזיקים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.