פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאריה שקד, 13/06/02 0:29)

http://www.faz.co.il/thread?rep=3003
ישראל זנחה את משיחיות אוסלו
ע. דולב (יום חמישי, 13/06/2002 שעה 0:32)
בתשובה לאריה שקד

הפרשן הנודע קראותאמר טוען שחזון ''המזרח התיכון החדש'' של שמעון פרס הינו מתכון קטלני של משיחיות חילונית, שהביא לשפיכות הדמים הגדולה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. ''ישראל הקיצה לבסוף מהחלום המשיחי ההרסני ביותר: הסכמי אוסלו'', אמר, במהלך הרצאה מטעם אוניברסיטת בן-אילן.

בקוראו להסכמי אוסלו ''הקטסטרופלים ביותר וכאלה שמביאים לפגיעה עצמית הגדולה ביותר בכל ההיסטוריה המודרנית, של כל מדינה שהיא, ומבוססים על ביטוי קיצוני של משיחיות פוסט-ציונית''

עוד אמר שהמשיחיות החילונית שאומצה ע''י פרס היתה מסוכנת יותר מהמשיחיות הדתית של גוש אמונים או של מאמינים אחדים של הרב לוביבצ'ר, בגלל האימפקט על עיצוב ההיסטוריה המודרנית של העם היהודי.

לשמאל המשיחי הישראלי, אוסלו היווה יותר מעסקה. בעיניהם הוא היווה התגלמות עידן חדש בהיסטוריה מודרנית, עידן חדש ביחסים בין בני האדם.

''במהלך 1990, אמריקה וישראל חלמו. אך לאחר התקפות הטרור בארה''ב וישראל, הן התעוררו'', אמר.

כמו השמאל הישראלי, ארה''ב השתכרה במהלך שנות ה- 90 מהרעיון שההיסטוריה משתנה ממחלוקות צבאיות לעולם של שווקים וטכנולוגיות. ה-‏9/11 חיסל את האשליה הזו ולימד שישנם אויבים אידאולוגים שכלכלה אינה מענינם.

קראותאמר כותב עבור מעל ל- 100 עיתונים, לרבות הוושינגטון פוסט והג'רוזלם פוסט. וזכה בפרס פוליצר בשנת 1987.

הוא היה אחד מהאמריקנים הבודדים שהזהירו מלכתחילה שהסכמי אוסלו היו תרמית ומרמה. חיזיון שווא של אלו שרצו ליישם את עקרונות האיחוד האירופי למזרח התיכון.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.