פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לישראלי פזיז, 01/01/03 13:39)

http://www.faz.co.il/thread?rep=21660
לישראלי, בפזיזותך אתה מערבב את העובדות
ישראל בר-ניר (יום שישי, 03/01/2003 שעה 6:56)
בתשובה לישראלי פזיז

האפיפיורות היא מוסד שלמעשה נולד רק אחרי שקונסטנטין הפך את הנצרות לדת הרשמית של האימפריה הרומית. לפני כן זה היה הבישוף של רומא, שאומנם היה בעל מעמד מיוחד בהיררכיה הנוצרית, מאחר וראו בו את היורש של פטרוס (St Peter) שהיה הראשון לכהן בתפקיד זה, אבל לא היה לו המעמד של האפיפיור כפי שהתפתח יותר מאוחר.
המסורת הנוצרית מספרת שערב הקרב המכריע על כיבוש רומא, קונסטנטין ראה בשמים סמן של צלב ומעליו הכתובת הלטינית In hoc signo vince (עם סמל זה תנצח). למחרת הוא הורה לחייליו לשאת את הסמל הזה לשדה הקרב, ואחרי הניצחון הוא החליט לאמץ אותו ולאמץ את הדת הנוצרית כדת הרשמית של האימפריה הרומית. השימוש בסמל הצלב כפי שהוא מוכר היום החל אז.
לאפיפיור סילבסטר היתה השפעה מועטה ביותר על קונסטנטין ןעל החלטותיו, למרות שבדיעבד הוא ויורשיו נהנו מהן.
כינוס הוועידה בניקיאה היתה יוזמה של קונסטנטין כשהמנדט שהוטל עליה היה הינתקות סופית מן היהדות. עד אז מרכיב מכריע בין הנוצרים היו למעשה יהודים שהאמינו בישו. כל החגים והמועדים והרבה מן הטקסים היו למעשה שאולים מן היהדות, וההבחנה בין השתים לא היתה מובהקת. זה לא מצא חן בעיניו של קונסטנטין ולכן הוא הטיל של המועצה (''מועצת גדולי התורה'' של הנצרות?) לעשות רפורמות שיהפכו את הנצרות לדת בזכות עצמה. העברת השבת ליום ראשון היתה אחת מההחלטות שהתקבלו בוועידה הזאת (ולא ע''י סילבסטר לפני כן, כפי שאתה כותב).
קונסטנין עצמו היה אדם חילוני ונושאי דת עיניינו אותו כשלג דאשתקד. הנוצרים היוו מיעוט נרדף בימיו. הם מנו בערך 10 אחוזים מכלל תושבי האימפריה (היו בערך 6 מיליון נוצרים כשקונסטנטין כבש את רומא). מספר היהודים היה לא רחוק מזה. בעוד שהיהודים היו פזורים בכל רחבי האימפריה, היה ריכוז גבוה מאוד של נוצרים ברומא (חלק לא מבוטל חי במחתרת בקטקומבות), והם היו הגוף המאורגן היחיד. קונסטנטין שהיה אדם פרקטי, הבין כמה ייקל עליו להשתלט על העיר, שהיתה המפתח להישתלטותו על כל האימפריה, אם יוכל להעזר בשרותיו של גוף מאורגן כזה. זו היתה הסיבה שהוא אימץ את הנצרות כדת של האימפריה.
מנקודת מבט יהודית הוא לא היה כל כך נורא. הגזירה היחידה שהוא יזם היתה איסור על הגיור. מאחר והיהדות מלכתחילה לא היתה דת מיסיונרית זה לא היה אסון גדול.
הגזירות והרדיפות שבאו אח''כ היוו התפתחויות שכלל לא היו קשורות לקונסטנטין, וגם לסילבסטר לא היה הרבה מה לאמר כי זה היה בתקופות ששניהם כבר לא היו בין החיים.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.