פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לאבו פטריק מקנדה, 24/05/02 6:33)

http://www.faz.co.il/thread?rep=2012
לאבו פטריק, אום שחף וכל החמולה
שמעון מנדס (שבת, 25/05/2002 שעה 16:31)
בתשובה לאבו פטריק מקנדה

הטרגדיה שלנו היא שכל דורשי הטוב עבורנו, אמריקנים ואירופאים, סבורים שברגע שמערכת היחסים בינינו לבין הפלסטינים תתוקן וסופסוף ''ייכון'' שלום בינינו לבינם - או אז הכל יהיה שפיר כמו היחסים בין מדינות בצפון אמריקה או באירופה. צריך לומר לכולם, כולל לאלה שבינינו המאמינים בפילוסופיה הזו, שהמזרח הערבי לא מכיר את הפילוסופיה הזו. אנו עדיין עומדים במצב שעמדו יוסף טרומפלדור ואלכסנדר זייד לפני שמונים שנה. דהיינו, זה הקבר שלנו או הקבר שלהם, וכל חפץ חיים בוחר באופציה השניה. השיח' עיז א-דין אל-קסאם שהיה מגדולי הפורעים בראשית המאה העשרים, קבור ליד מפעל המלט ''נשר''. גדודי הקומנדו של ערפאת נקראים על שמו. לפני כשנתיים, מועצה מקומית נשר רצתה להרוס את הקבר עקב כל הזוועות הנעשים בשמו, התנועה המוסלמית של ערביי ישראל עשו שביתת שבת ואיימו לפנות לבג''ץ אם המועצה המקומית לא תחזור בה מכוונותיה.

הטרגדיה היא, שאצלנו, קיברו של טרומפלדור כמעט ונשכח, וצריך להעלות אותו באוב כדי להזכר בו. ואילו אויבו הערבי נישא בפי כל, גם אצלנו וגם אצלם.

בשנת 611 לספה''נ, עשה מחמד הסכם שלום עם שבט בני קורייש בחג'אז. מחמד עשה את ההסכם כדי לקנות לו תקופה של שקט, עד שיתחזק. אנשי בני קורייש האמינו באמת ובתמים בהסכם השלום. אולם מאוחר יותר, כאשר מחמד צבר מספיק כוח כדי להביס את בני קורייש, תקף אותם והביסם. הסכם מסוג זה נעשה באירופה בשנת 1939 הידוע בשם הסכם ריבנטרופ-מולוטוב. בהבדל אחד, שני הצדדים במקרה הנ''ל חתמו על הסכם אי-התקפה, בידעם שברצונם להרוויח זמן עד שיאגרו כח.

ואצלנו, התמימים שבינינו מאיצים בנו כל הזמן לעשות שלום עם שכן שזו לא כל משאת נפשו. מזרחן ערבי-נוצרי ידוע, בשם ג'ורג' אנטוניוס, כתב עבודת מחקר על התנועה הלאומית הערבית: THE ARAB AWAKENING. המחקר פורסם כספר, ועל שער הספר מביא המחבר בגאווה סיסמה של הוגה דעות ערבי נוצרי לבנוני, האומרת: ''קומו אחי הערבים והתעוררו''. אני מבקש לסיים בפרפראזה של אותה סיסמה: ''קומו אחי היהודים והתעוררו''.

סמעאן באשא.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.