פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=177873
תכנית השלום בעיני האלוף מיל. גזית
יוסף אליעז (יום חמישי, 18/04/2019 שעה 19:53)

קראתי את התכנית כפי שהביאה האלוף גזית בהסתמך על העיתון ''אל אכבר''. כפי שאני מכיר את העולם הערבי אין סיכוי כלשהו שהיא תתקבל ע''י הפלסטינים, וחוששני שגם לא ע''י ארצות ערב. כולנו זוכרים בצער את המלך עבדאללה הראשון שנרצח בירושלים ע''י קנאים מוסלמים, וזה הרבה לפני הקמת ''הרשות'' או החמאס או רציחתו של סדאת שהעז לחתום על הסכם השלום עם ישראל.

על תכנית כזו, כבסיס מוסכם לדיון ופיתוח דומני שניתן לומר: הלוואי.
אכן אין ספק שירושלים תהא סלע מחלוקת שעליו בלבד כל תוכנית עלולה להתנפץ. יש גם בעיות בטחון הכוללות שליטה בביקעה ולאורך הגבול המזרחי, בעיות המים של ירדן, בעיית פירוק נשקו של חמאס ועוד ועוד,
עם זה - עצם העלאת התכנית על הפרק עשויה להיות צעד קטן לקראת פתרון אפשרי, אפילו אם לא בדורנו.
אני סבור שישראל תוכל להקל בחיבור קרקעי של עזה לירדן, גם אם חלק גדול יעבור במנהרות ובתוך גידור ואמצעי ביטחון אחרים, תוכל להעמיד לרשות עזה קו רכבת מירדן עד עזה ושימוש בנמל אשדוד או בנמל עצמאי בעזה ובלבד שלא ישמש לחימוש טרוריסטים.
אבל - בינתיים אלו חלומות באספמיה [איפה אספמיה?].

גם בישראל יקומו מתנגדים, הן בין ערביי ישראל ובעיקר במנהיגות הקיצונית וחברי הכנסת מתוכם שעד כה שירתו את הענין הפלסטינאי, ולעתים ממש את חמאס, ולרוב לא ייצגו כלל את שולחיהם מבין ערביי ישראל, והן מצד קיצונים יהודים,

כבר היו מקרים שרעיון חסר תקוה לכאורה נזרק לחלל האויר ולאחר מכן זכה למימוש, בין שזה היה גנדי בהודו, הרצל או ז'בוטינסקי באירופה או בגין וסאדאת באזורנו. מי חשב בימי עבדל נאצר על אפשרות שלום בין ישראל למצרים?
לפעמים ניצוץ נופל על שיח יבש ומתלקח והופך לאור גדול.
יוסף אליעז

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.