פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=175615
שוב כתבת עלילה רעילה
דוד סיון (יום שלישי, 08/09/2015 שעה 10:08)

מאחר ואתה מתייחס לא נכון ל''נוילנד'' נתחיל בהצגת מה שכתבתי על המאמר הרעיל שכתבת לפני כ-‏5 שנים, על הספר ''נוילנד'' (תגובה 161511):

הנסיון מלמד שהכל אצלך מתחיל מטענה שגויה מהי הציונות ומה כלול בה. הפעם נזקקת לפרש את החזון של הרצל באופן צר ולא נכון כדי לסווג סופר כפוסט ציוני. למרות טענותיך חזונו של הרצל איננו רק ריכוז היהודים במדינה יהודית.

מי שקרא את מדינת היהודים ואת אַלְטְנֵיילַנְד יודע שיש מרכיבים חשובים נוספים לחזון שלו. מי שגם מכיר את המציאות העכשווית בציון (מדינת ישראל) מבין שיש במציאות שלנו סטייה או סטייות מהחזון הזה. במילים פשוטות החזון של הרצל לא הוגשם במלואו. בין השאר, אך לא רק, מאות אלפי ישראלים שגדלו כאן אבל בחרו לחיות בגולה. אצל חלקם, אפשר להניח בביטחון, בגלל שהחזון לא הוגשם במלואו.

למשל דמותה של החברה האקטואלית של החברה במדינה היהודית שונה מאד מזו שהוצגה בחזון של הרצל. למשל דמותו של המשק הישראלי שונה מזה שמתואר בחזון של הרצל. וכמובן שאפשר למצוא חילוקי דעות כמה מהחזון הוגשם או בעל סיכויי הגשמה.

עיסוק בנושאים האלה כשלעצמו איננו פוסט-ציונות אלא חלק מהותי מהציונות. זה נשאר נכון גם אם במהלך העיסוק בנושא מתברר שהשקפת העולם על מהי הציונית שונה מהשקפת העולם הצרה, הפרטית שלך. העובדה שישנם בארץ אנשים וסופרים שמהות הציונות עבורם היא הרבה יותר רחבה משלך או צרה כשלך אבל אחרת, איננה סיבה מספקת לקטלג אותם כפוסט-ציונים.

לך העובדות האלה לא מפריעות כי אחרי שהמצאת מושגים שהעיוות הזה הוא הבסיס שלהם אתה נזקק להשתמש בהם. התוצאה היא כמובן מאמר שמהווה ''עלילה רעילה''.
אבל לך זה לא מפריע להדביק תוויות כדי לקטלג סופרים; לך זה לא מפריע.

-----

מסתבר שאתה חוזר על טענות למרות שהן הופרכו כבר בעבר. לא קראתי את ''השלישי'' אבל כן קראתי את המאמר של פרופסור אליאור ולכן אטען בביטחון שהפרשנות שלך מופרכת – היא עלילה רעילה. הנטיה שלך ליצור הכללות גורפות ומשמיצות סופרים שלדעתך מחזיקים בהשקפה לא מקובלת עליך, היא לא בריאה. 'צדיק מלאכתו נעשית על ידך'', מר אורן: מאחר וכעת הוספת גם את ''נוילנד'' לסיפור יש סימוכין לטענה שהצורך שלך ליצר עלילות רעילות גובר על הצורך לבדוק את העובדות ההיסטוריות והספרותיות ולהישאר נאמן להן.

כמובן שישנם עוד מאמרים שלך שבמסווה ביקורת על ספרים מיצרים עלילה רעילה, ממניעים פוליטיים. תוכנם של מאמרים אלה שלך ''... ומספרם המתרבה מעיד על תופעה שאי-אפשר היה להתעלם ממנה – תופעה של התפלשות בייאוש ובסחי של ניוול קיצוני בהשוואה להוויית החיים הקיימת''.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.