פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה, 02/02/11 7:34)

http://www.faz.co.il/thread?rep=157906
תחושתי היא שאפשר להעביר X על מובארק
איתן אדיר (יום רביעי, 02/02/2011 שעה 8:23)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה

התומכים במשטר היוצא הם האליטה הכלכלית ועובדי המדינה (כלומר, מפלגה) שהרגישו בטוחים כמו ולד ברחם ולא דאגו אף פעם לאוכל ביום ה-‏30 לחודש. הם מיוט שבמיעוט בעם המצרי. האליטה הכלכלית חלקה בטח כבר מילט את הונה לחו''ל, אבל מסתבר שכל שלטון שיעלה יצטרך לפחות בשלב ראשון את נוכחותה כדי לא לזעזע את מצרים עוד יותר מבחינה כלכלית. ככל שיעלה משטר פנאטי יותר כך הפגיעה הכלכלית תהיה קשה יותר. פקידי המדינה ברובם, לא הבכירים שבהם, יחליפו כרטיס מפלגה וימשיכו, כי זה האינטרס גם של הכוח החדש.

העובדה שאין מנהיגים בולטים לזרם החילוני המפוצל והמפולג דווקא צריך להדליק נורה אדומה. האחים המוסלמים, אפילו אם הם עדיין לא מוכנים ולא רוצים, פשוט יישאבו למרכז האירועים ואז לא יהיה כוח אחד שיוכל להם.

האם מצרים תרוץ למלחמה נגד ישראל? סביר שלא, לפחות בשנים הראשונות של התבססות המשטר החדש. בכל זאת שלא כישראל, מצריים תלויה בלעדית בנשק אמריקאי, בהספקת חלפים ובעיקר בהספקת תחמושת. הקצנה מצרית נגד ישראל תפגע בכוחה הצבאי, והיא תצטרך לשדרג את כלי המלחמה שלה, דבר לא סביר בהחלט, בטח שלא בתקופה של העשור הקרוב. רוסיה כבר אינה בריה''מ וכסף מיותר אן למצרים. לכן המשטר החדש, אם יהיה קיצוני יותר מול ישראל ממשטר מובארק, לכל היותר יקפיא את הסכם השלום והמתחייב ממנו. אולי יחזיר את השגריר הביתה (החלטה קשה, כי אחר כך אם יצטרכו להחזירו, אז באיזו עילה יעשו את זה?). הקפאת ההסכמים הכלכליים? לא סביר שהמצרים יעצרו את הספקת הגז לישראל (יחטפו סנקציות מאמריקה וקרוב לודאי שלא ימצאו קונים אחרים באותם תנאים, אלא רק אם סעודיה תסכים לקנות את הגז בתור מחווה אסלאמית, ובמחיר יקר יותר, כמובן).
האם מצרים תוותר על הסיוע הישראלי לחקלאותה ותעשייתה? יתכן שתרצה שהוא ימשיך, אבל האוירה המשתנית והמאיימת ייאלץ את החברות הישראליות והתנתק ממצרים, דבר שרק יפגע בכלכלת מצרים.

להנהגה החדשה של מצרים, מי שתהיה, יש את הכלים הקיימים לפיתוח מצרים. רוב הפקידות המצרית תישאר בתפקידה והניהול יעבור לחיילים הפוליטיים החדשים. המנגנון הפקידותי גם לא-יעיל וגם מושחת. האם זה יתוקן? לא בהכרח, אם השלטון החדש רוצה לקנות את ההמונים.

השקעות זרות? האם סעודיה תרצה להגדיל את השקעותיה במצרים? אז במה היא תוכל להשקיע ושהיא לא מושקעת כבר? סעודיה כמעט ולא משקיעה במצרים בחברות יצרניות, אלא יותר במוסדות אקדמיה ודת. בכל מקרה גם אם יעלו האחים המוסלמים ככוח מרכזי, סעודיה תרצה להשקיע במצרים כדי לשים את היד על השלטון, להיות קרוב אליו ולנווט אותו טוב מבחינתה. לכן סביר שסעודיה תעלה את ערכה בעיני אמריקה, ככוח ששומר על מצרים שלא תפרוץ את קו קואליצית המדינות המתונות, הדוהה והמפרפרת. למשטר החדש במצרים יהיה אילוץ לא לחרוג מעבר לראוי, כדי לשמור אפילו לתקופת ביניים, על הסיוע האמריקאי ומעורבות מדינות ערביות בכלכלת מצרים.

אם תהיה הקצנה בלתי שפויה של חבורת האחים המוסלמים (גם בינהם יש ורסיות קיצוניות יותר ופחות, אבל הם מאוגדים בארגון גג אחד שמתפקד יפה, בדומה לש''ס אצלינו) ככוח מרכזי ומשפיע והקשרים עם אמריקה ייעצרו, אז בהחלט שתהיה הקצנה כלפי ישראל, כמו למשל הכרזה שהסכם השלום אינו תקף יותר (והמשמעות שאין שגריר ואין יחסים כלכליים ביננו). האם תהיה מלחמה ברקע? בטוח שישראל תצטרך לשים את האופציה הזאת כסבירה ולהכין את צה''ל, האזרחים והמשק לאפשרות הזאת. אבל בסבירות נמוכה שהמהפך יהיה מיידי. ייקח לכל שלטון חדש זמן להיכנס לנעלי הקודם, להתארגן ולהחליט. כאשר צריך לזכור שאמריקה יושבת על השאלטר של הצבא המצרי.
זה לא יהיה חכם גם מצד האחים המוסלמים לעודד טרור או תקריות גבול, כי כפי שאנחנו יודעים זה גולש מהר למלחמת התשה.מצרים לא יכולה להיכנס למלחמה ארוכה בזמן בגלל מצבה הכלכלי ובגלל תלותה באמריקה.

התבססות כוח מדיני חדש, קיצוני או מתון יותר במצרים, תהווה מודל לחיקוי במדינות כמו ירדן, סוריה, לבנון ופחות סביר בסעודיה ובמפרציות (שם המעמד הכלכלי של אזרח ממוצע הרבה יותר טוב). עיראק ממשיכה להתקיים על סימן שאלה, ורק נוכחות צבאית מאסיבית אמריקאית שם מונעת את ההתמודדות המלאה בין גורמי הכוח שם.

בקיצור, אנחנו הולכים לראות באמת 'מזרח תיכון חדש'.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.